Nasıl Yardım Edilir


Farklı bölgelerde bulunan çok sayıdaki asistanlarım, Dafa'da çok yüksek seviyeli bir anlayışa sahip. Davranışları ile güzel bir örnek olabiliyor ve gruplarını organize ederek iyi iş yapabiliyorlar. Fakat aynı zamanda çok iyi iş yapamayan asistanlar da var ve bu da kendisini çoğunlukla çalışma metodlarında gösteriyor. Örneğin öğrencilerin kendilerini dinlemelerini sağlamak için ve işlerini daha kolay yapmaları için, işlerini emirler vererek yapıyorlar. Buna izin verilmez. Fa'yı öğrenmek isteğe bağlı olmalıdır. Eğer bir öğrenci, kalbinin derinliklerinde bunu yapmak istemezse, hiç bir problem çözülemez. Tam aksine kişiler arasında gerilimler ortaya çıkabilir. Eğer bu düzeltilmezse gerilimler yoğunlaşır, bu yüzden de insanların Fa'yı öğrenmesini şiddetli bir şekilde mahveder.

Daha kötüsü, bazı asistanlar uygulayıcıların kendilerine inanmasını ve sözlerini dinlemesini sağlamak için, sıkça ortalıkta dedikodu yayıyorlar veya prestijlerini yükseltmek için sansasyonel şeyler yayıyorlar ya da kendilerini göstermek için eşi benzeri görülmemiş şeyler yapıyorlar. Bunların hiçbirine izin verilmez. Asistanlarımız gönüllü olarak diğerlerine hizmet ederler; onlar ne Shifu'durlar, ne de böyle takıntılara sahip olmalıdırlar.

O zaman asistanlık görevimizi nasıl iyi yapabiliriz? Öncelikle, kendinizi onların üzerinde görmek yerine, kendinizi öğrencilerden biri olarak görmelisiniz. Eğer yaptığınız işte bilmediğiniz birşeyler var ise, diğerleri ile alçakgönüllülük ile tartışmalısınız. Eğer bir şeyi yanlış yaparsanız, öğrencilere içtenlikle: "Ben de aynen sizin gibi bir uygulayıcıyım, o yüzden işlerimde hata yapacak olmam kaçınılmaz. Ben şimdi bir yanlış yaptım, hadi doğrusu ne ise onu yapalım." demelisiniz. Eğer siz içtenlikle yaptığınız işleri bütün uygulayıcılarla işbirliği içinde yapmayı isterseniz nasıl sonuçlar elde edersiniz? Hiç kimse sizin işe yaramaz olduğunuzu söylemeyecektir. Tam tersi Fa'yı iyi öğrendiğinizi ve açık-fikirli olduğunuzu düşüneceklerdir. Aslında Dafa burada, ve herkes ona çalışıyor. Öğrenciler Dafa ile ilgili bir asistanın yaptığı her hareketi, Dafa doğrultusunda değerlendirecektir ve onun iyi olup olmadığı net bir şekilde ayırt edilebilecektir. Kendinizi yukarıya koymak niyetine sahip olur olmaz, öğrenciler xinxing probleminiz olduğunu düşünecektir. Bu yüzden sadece alçakgönüllü olma yoluyla işleri iyi yapabilirsiniz. İtibarınız, Fa'yı iyi anlamanız temelinde kurulur. Bir uygulayıcı nasıl hatalardan yoksun olabilir?

Li Hongzhi - 10 Eylül 1995