SEKİZİNCİ DERS


BİGU

İçinizden bazıları, bigu konusunu gündeme getirdi. Bigu olgusu mevcuttur ve sadece xiulian dünyasında değil, toplumun genelinde de bunu yaşayan insan sayısı oldukça fazladır. Bazı kişiler birkaç yıl veya 10 yıldan fazla bir zaman bir şey yiyip içmez fakat gayet iyi bir şekilde yaşarlar. Bazı insanlar Bigu'dan belirli bir seviyenin görünümü olarak bahsederken, bazıları da Bigu'yu vücudun arındırılmasının bir göstergesi olarak ele alır. Hatta kimileri tarafından, Bigu'nun, yüksek seviyelerdeki xiulian sürecinin bir parçası olduğu bile söylenir.

Aslında o bunların hiç biri değildir. Nedir o zaman? Aslında Bigu ile bahsedilen, belirli bir çevrede kullanılan özel bir uygulama metodudur. Peki hangi tür şartlar altında kullanılır? Eski Çin'de, özellikle dinlerin ortaya çıkmasından önce, birçok uygulayıcı, insan yerleşiminden uzakta bulunan yüksek dağlarda veya mağaralarda gizli ve tek başına yapılan uygulama formları kullandı. Bunu bu şekilde yapmayı seçince, besin tedarik etmek bir sorun haline geldi. Kişi Bigu metodunu kullanmasaydı hiç bir şekilde xiulian uygulayamayacak, orada açlıktan ve susuzluktan ölecekti. Chongqing şehrinden Wuhan'a Fa'yı öğretmek için gittiğim sırada, gemi ile Yangtze nehri boyunca doğuya doğru ilerlerken, Üç Boğaz'ın her iki tarafındaki dağların ortasında bazı mağaraların olduğunu gördüm. Birçok ünlü dağda bu gibi mağaralar vardır. Eski zamanlarda, uygulayıcılar bir ip yardımı ile mağaraya tırmandıktan sonra, ipi keser ve içeride uygulama yaparlardı. Eğer uygulamada başarılı olamazlar ise, orada ölürlerdi. Bigu, bu kişilerin su ve yiyeceğin olmadığı ve buna benzer çok özel şartlar altında başvurdukları özel bir xiulian uygulama metodudur.

Birçok uygulama yöntemi bu türden bir aktarılma sürecinden geçmiş olduğu için, Bigu içerir. Fakat çok sayıda uygulama, Bigu içermez. Günümüzde insanlara öğretilen uygulama yöntemlerinin büyük çoğunluğu Bigu içermez. Biz kişinin sadece tek bir uygulama sistemine sadık kalması gerektiğini ve insani bir biçimde canınızın istediği her şeyi yapmamanız gerektiğini söylüyoruz. Bigu'nun iyi bir şey olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ve bunu yapmak ta istiyor olabilirsiniz. Peki bunu niçin yapmak istiyorsunuz? Bazı insanlar onun iyi bir şey olduğunu düşünüyor ve meraklanıyor ve belki de gösteriş yapmak için yeteneklerinin kâfi olduğunu düşünüyorlar. Her türlü zihniyette insan var. Bu metod xiulian uygulamasında kullanılsa bile, kişi bu fiziksel bedeninin yaşamasını sağlamak için kendi enerjisini tüketmek zorundadır. Bu yüzden çaba sarf etmeye değmez. Biliyorsunuz, özellikle dinlerin temelinin atılmasının ardından, tapınakta tek başına uygulanan bir yöntem esnasında veya trans halinde oturma sürecinde, yemek ve çay ile kişinin ihtiyaçları karşılanırdı. Bigu diye bir sorunları yoktu. Özellikle de biz, insan toplumu içerisinde xiulian uyguluyoruz. Bu metodu kullanmaya hiç ihtiyacınız yoktur. Buna ek olarak, eğer sizin uygulama sisteminiz bunu içermiyorsa, keyfi olarak birşeyler yapmamalısınız. Fakat eğer gerçekten Bigu uygulamak istiyorsanız, deneyebilirsiniz! Benim bildiğim kadarıyla, genelde bir usta yüksek seviyelerde xiulian öğretiyor ve öğrenciye gerçek anlamda rehberlik ediyorsa ve öğrettiği uygulama Bigu içeriyorsa bu olgunun gerçekleşmesi mümkündür. Ancak bunu geniş kitlelere yayamaz. Genelde usta öğrencisini alıp gizlice veya yalnız başına uygulamayı öğretir.

Günümüzde Bigu öğreten qigong ustaları da var. Peki bu amaca ulaşılabildi mi? Netice itibarı ile hayır. Bigu uygulayarak kim başarılı oldu? Birçok insanın hastaneye kaldırıldığına ve yaşamlarının tehlikede olduğuna şahit oldum. Peki neden bu durum gerçekleşti? Yoksa Bigu olgusu yok mu? Evet var. Fakat bir konu var: Hiç kimsenin alışılagelmiş toplum düzenini hafife alarak bozmasına müsaade edilmez. Tüm ülkede onca sayıda insanın yeme içme ihtiyacı duymaması bir yana, sadece Changchun'daki insanlar yeme içme ihtiyacı duymasaydı, söylemeliyim ki bu, işleri çok daha kolaylaştırırdı! Artık yemek yapmak konusunda endişelenmemiz gerekmezdi. Çiftçiler tarlalarda çok fazla ter döküyor ve şimdi artık hiç kimse yemek yeme ihtiyacı hissetmiyor! İnsanlar yemek yemeden sadece çalışacağı için, bu gerçekten de işleri çok daha kolaylaştırırdı. Buna nasıl izin verilebilir? Bu bir insan toplumu olabilir miydi? İnsan toplumuna böyle büyük çapta müdahele etmeye müsaade edilmediğinden dolayı, bu kesinlikle yasaktır.

Bazı qigong ustaları Bigu'yu öğretirken, birçok insanın hayatı tehlikeye girdi. Bazı insanlar tek kelimeyle Bigu peşinde koşma saplantısındadır fakat yemek saplantısı ve sıradan insanların diğer birçok takıntısı yok edilmemiştir. Lezzetli yemekler gördüğünde yiyemezse kişinin ağzı sulanır. Bu arzusu bir kez kabardığında bunu kontrol edemez ve yemek yeme konusunda şiddetli bir istek duyar. Bu isteği ortaya çıktığında yemek yemek ister, yoksa kendisini aç hisseder. Fakat yediği takdirde kusar. Yiyemediği için zihinsel tedirginlik yaşar ve çok korkar. Birçok insan hastanelik olmuş ve hakikaten birçok kişinin hayatı tehlikeye girmiştir. Bu karmaşık durumları düzeltmem için beni arayan insanlar var fakat ben bunu yapmaya gönüllü değilim. Bazı qigong ustaları son derece sorumsuzca şeyler yapıyor. Kimse bu problemler ile ilgilenmek istemiyor.

Ayrıca Bigu yüzünden başınız derde girdiğinde, bunun nedeni, inatla birşeylerin arayışı içinde olmanız değil midir? Biz bu olgunun varolduğunu söyledik, fakat bunlar güya "yüksek seviyeli bir durum" veya "özel reaksiyonlar" değillerdir. O sadece özel koşullar altında kullanılan bir uygulama metodudur, o yüzden de çok geniş çapta yayılamaz. Birçok kişi Bigu'nun peşinden koşuyor ve onu Tam Bigu, Yarım Bigu olarak sınıflara ayırıyor ve de onu farklı seviyelerde derecelendiriyor. Bazı kişiler sadece su içmeye gereksinimleri olduğunu iddia ederken, bazıları da sadece meyve yemeye ihtiyaçları olduğunu iddia ediyor. Bunların hepsi sahte Bigu'dur ve zamanın geçmesiyle birlikte başarısız olacakları kesindir. Gerçek bir uygulayıcı, mağarada tek başına hiçbir şey yemeden ve içmeden kalır - gerçek Bigu budur.


Qİ ÇALMAK

''Qi çalmak'' hakkında konuşurken bazı kişilerin kaplan görmüş gibi rengi atar ve onlar qigong uygulamaktan fazlasıyla korkarlar. Xiulian uygulayanlar arasındaki qigong deliliği, qi'nin çalınması ve buna benzer olaylar ile ilgili yapılan dedikodular yüzünden, çok sayıda insan qigong egzersizleri uygulamaktan veya qigong'un yanına yaklaşmaktan oldukça korkuyor. Bu söylentiler olmasaydı, muhtemelen daha fazla sayıda insan qigong uyguluyor olacaktı. Fakat bu şeyleri özellikle öğreten düşük xinxing'e sahip qigong ustaları var. Bu durum, xiulian uygulayanlar toplumunu oldukça kaotik bir duruma sokuyor. Aslında anlattıkları kadar korkunç değildir. Sizin ona "karıştırılmış öncelikli qi", şu qi veya bu qi demenize karşın, biz qi'nin sadece qi olduğunu söylemiştik. Bir kişinin vücudu qi'ye sahip olduğu sürece, hala sağlık ve zindelik seviyesindedir ve henüz bir uygulayıcı değildir. Qi'ye sahip olduğu sürece, bu onun vücudunun henüz yüksek oranda arındırılmış olmadığı ve bu yüzden de vücudunun hala patojenik qi taşıdığı anlamına gelir -orası kesin. Qi çalan bir kişi de qi seviyesindedir. Bizim uygulayıcılarımız arasında kim bu kirli qi'yi ister ki? Uygulayıcı olmayan bir kişinin vücudundaki qi oldukça kirlidir fakat qigong uygulaması yoluyla temizlenip parlaklaşabilir. Böylece hastalığın bulunduğu yerde, çok yüksek yoğunluklu bir siyah madde kütlesi görünür. Kişi uygulamaya devam ederek gerçekten hastalığın giderilmesi ve sağlığa kavuşma konumuna ulaşırsa, sahip olduğu qi yavaş yavaş sarıya döner. Eğer uygulama yapmayı sürdürürse, hastalık gerçekten iyileşir ve qi'si yok olur. Kişi Süt-Beyaz Vücut konumuna girer.

Yani, eğer bir kişide qi varsa, hala hastalıklar vardır. Bizler uygulayıcılarız, uygulamada ne için qi'ye ihtiyacımız olsun? Bizim kendi vücutlarımızın temizlenme gereksinimi vardır. Bu kirli qi'ye neden ihtiyacımız olsun? Kesinlikle ihtiyacımız yoktur. Qi isteyen bir kişi de hala qi seviyesindedir. Qi seviyesinde o yeteneğe sahip olmadığı için, iyi qi'yi kötü qi'den ayırt edemez. Vücudunuzun iksir alanı bölgesindeki asıl qi ise çalınamaz çünkü bu hakiki qi, ancak çok yüksek seviyedeki yeteneklere sahip biri tarafından alınabilir. Vücudunuzdaki kirli qi'ye gelince, bırakın istediği kadar çalsın, hiç önemli değil. Egzersizleri yaparken vücudumu qi ile doldurmak istersem, sadece bir tek düşüncem ile karnım kısa sürede dolabilir.

Tao Okulu, ayakta durularak yapılan Tianzi Zhuang egzersizini öğretirken, Buda Okulu qi'yi başın üstünden başın içine boşaltmayı öğretir. Evrende istemediğiniz kadar çok qi vardır, vücudunuzu her gün istediğiniz kadarıyla doldurun. Laogong ve Baihui noktalarının açık olması kaydıyla, ''iksir alanına'' odaklanıp, ellerinizin yardımı ile kendinizi qi ile doldurabilirsiniz. Kısa bir süre sonra, tüm vücudunuz qi ile dolar. Vücudunuzu ne kadar çok qi ile doldurursanız doldurun, bunun ne faydası var? Bazı insanlar çok fazla qi egzersizi uyguladığında, parmakları ve vücutları şişmiş gibi hissederler. Diğerleri ona yaklaştığında vücudunun etrafındaki enerji alanını hissederler ve: "Vay canına, uygulamanı ne kadar da güzel yapmışsın" derler. Bunun hiçbir öneminin olmadığını söyleyeyim. Gong'unuz nerede? Bu hala bir qi uygulamasıdır ve kişi ne kadar çok qi'ye sahip olursa olsun, gong'un yerini alamaz. Qi uygulamasının amacı, insan vücudundaki qi'yi, dışarıdan alınan iyi qi ile değiştirip vücudun arındırılmasını, temizlenmesini sağlamaktır. Kişi qi'yi biriktirip ne yapacak? Bu seviyede temel bir değişiklik olmaksızın, qi hala gong değildir. Ne kadar qi çalarsanız çalın, büyük bir qi torbası olmaktan öteye gidemezsiniz. Qi'nin ne gibi bir faydası vardır ki? O henüz yüksek enerji maddesine dönüştürülmemiştir. O zaman neden korkuyorsunuz? Eğer gerçekten istiyorsa, bırakın çalsın.

Bir düşünün: eğer vücudunuzda qi varsa, hastalıklar da var demektir. O halde bu kişi sahip olduğunuz qi'yi çalarken, sizin hastalıklı qi'nizi de birlikte çalmıyor mu? Qi isteyen bir kişi aynı zamanda qi seviyesinde olduğu ve herhangi bir yeteneğe sahip olmadığı için, onları hiçbir şekilde birbirinden ayırt edemez. Gong'a sahip olan bir kişi qi istemez, orası kesin. Eğer inanmıyorsanız bir deney yapabiliriz. Eğer bir kişi gerçekten sizin qi'nizi çalmak istiyorsa, orada öylece durabilir ve çalmasına izin verebilirsiniz. O kişi arkanızdan qi'yi çalarken, siz de zihninizi evrenden gelen qi'nin vücudunuza dolduğuna odaklayabilirsiniz. Vücudunuzun arındırılmasını hızlandıracağı için, ne kadar güzel bir anlaşma olduğunu görecek ve vücudunuza qi'yi doldurup boşaltmak zorunda kalmayacaksınız. Kötü bir niyet taşıdığı için ve başkasına ait olan birşeyler çaldığı için, iyi olmayan şeyler çalmış olmasına rağmen, aynı zamanda kendisine De kaybettiren bir kötülük te yapmıştır. Bu nedenle size De verir. Burada sizin qi'nizi çalıp öteki tarafta size De vererek bir döngü biçimlendirir. Qi'yi çalan kişi bunu bilmez, bilseydi bunu yapmaya hiç cesaret edemezdi.

Qi çalan herkesin yüzü hastalıklı gibi sarı renktedir ve hepsi bu şekildedir. Qigong egzersizleri için parklara giden birçok insan hastalıklardan kurtulma gayesindedir ve onlarda her türlü hastalık mevcuttur. Kişi bir hastalığı iyileştirirken, hastalıklı qi'yi dışarı boşaltmayı denemek zorundadır. Fakat qi çalan bir kişi qi'yi dışarı bile boşaltmaz ve vücudunun her tarafına hastalıklı qi toplar. Vücudun içi bile kapkara olur. Sürekli olarak De kaybettiğinden, dış görünümü siyahtır. Karma alanı büyüdükçe ve sürekli olarak kaybettiği De ile, içi dışı simsiyah olur. Qi çalan bu kişi kendisinin bu değişikliği yaşadığını bilseydi ve bu saçma şeyi yaparak başkalarına De veriyor olduğunun farkına varsaydı, hiçbir şekilde bunu yapmazdı.

Bazı insanlar qi'yi gereğinden fazla abartıyor: "Eğer Amerika'da bile olsan göndermekte olduğum qi'yi alabilirsin; duvarın arkasında bekleyebilir ve gönderdiğim qi'yi alabilirsin" Bazı kişiler çok hassastır ve qi gönderildiği zaman hissedebilirler. Fakat qi bu boyutta yol almaz. Böyle bir duvarın olmadığı başka bir boyutta hareket eder. Bir qigong ustası açık bir alanda qi gönderdiği zaman neden hiçbir şey hissedemiyorsunuz? Çünkü diğer boyutta bir ayırıcı vardır. Bu nedenle, qi, bazı kişilerin tanımladığı gibi o kadar da kuvvetli bir nüfuz etme gücüne sahip değildir.

Gerçekten işe yarayan ise, yine gong'dur. Bir uygulayıcı gong gönderebildiğinde, artık qi diye bir şeye sahip değildir ve Göksel Göz ile bakıldığında bir ışık formu olarak görünen yüksek enerji maddesi gönderebilir. Bu enerji maddesi başka bir kişinin vücuduna ulaştığında, o kişide bir sıcaklık hissi oluşturur. O, sıradan bir insanı doğrudan sınırlayabilir. Yine de hala tamamen hastalık iyileştirme gayesini başaramaz çünkü sadece bastırma etkisine sahiptir. Hastalıkları gerçekten iyileştirmek için olağanüstü yetenekler olmalıdır. Her hastalık için, o hastalığa özgü bir olağanüstü yetenek vardır. Çok mikrokozmik bir seviyede gong'un her bir mikroskobik parçacığı, sizin kendi görünümünüzdedir. O yüksek enerji maddesi olduğundan dolayı insanları tanıyabilir ve kendi zekasına sahiptir. Bir kişi onu çalarsa, nasıl olur da orada kalabilir? Onun malı olmadığı için orada kalmaz ve oraya konumlandırılamaz. Bütün o gerçek uygulayıcılara gelince, gong geliştirdikten sonra kendi ustaları tarafından gözetilirler. Ustanız ne yaptığınızı izlemektedir. Başkasına ait olan bir şeyi almaya kalkıştığınızda, o kişinin ustası da bunun meydana gelmesine izin vermez.


Qİ TOPLAMAK

Yüksek seviyelerdeki xiulian uygulamasını öğretirken, qi'nin çalınması ve qi'nin toplanması herkes için çözümüne yardımcı olacağımız meseleler değildir. Çünkü hala qigong uygulamalarının adını temize çıkarma niyeti taşıyor ve birtakım iyi şeyler yapmak istiyorum. Geçmişte hiç kimsenin anlatmadığı bu gibi kötü olguları ifşa edeceğim. Bunu hepinizin bilmesini istiyorum, böylece bazı insanlar sürekli olarak kötü şeyler yapmayacaktır. Qigong gerçeğini bilmeyen bazı insanlar, onun hakkında konuşmaktan daima korkmuştur.

Evrende bol miktarda qi vardır. Bazı insanlar cennetsel yang qi'den ve dünyasal yin qi'den bahsederler. Siz aynı zamanda evrenin bir elementi olarak, gidip evrenden istediğiniz kadar qi toplayabilirsiniz. Fakat bazı kişiler evrendeki qi'yi toplamıyorlar. İnsanlara, bitkilerden qi toplamayı öğretmek üzerine uzmanlaşıyor, hatta bu konudaki bulguları derliyorlar. "Şu qi nasıl ve ne zaman toplanır? Kavak ağacındaki qi beyaz, çam ağacındaki qi sarıdır" Biri de şöyle diyor: "Evimin önünde bir ağaç vardı. Qi'sini topladığım için öldü" Bu ne çeşit bir yetenektir? Bu kötülük yapmak değil midir? Bilinmektedir ki, biz gerçek anlamda xiulian uygularken pozitif mesajlara değer verir ve evrenin karakteristiğini özümseriz. Siz Shan (merhamet) uygulamak zorunda değil misiniz? Evrenin karakteristik özellikleri Zhen-Shan-Ren'i özümsemek için, kişi Shan (Merhamet) uygulamalıdır. Eğer daima kötü şeyler yaparsanız, gong'unuzu nasıl geliştirebilirsiniz? Hastalıklarınızı nasıl iyileştirebilirsiniz? Bu, bizim uygulayıcılarımızın yapması gerekenin tersi değil midir? Bu aynı zamanda canlıları öldürmek ve günah işlemektir! Kişi şöyle diyebilir: "Konuştukça söyledikleriniz daha da inanılamaz bir hale geliyor - bir hayvanı öldürmek bir yaşam almaktır ve bir bitkiyi öldürmek te bir yaşam almaktır mı diyorsunuz?'' Gerçekten de öyledir. Budizm, reenkarnasyon döngüsünden bahsetmiştir. Reenkarnasyon döngüsü esnasında, bir bitkiye reenkarne olmuş olabilirsiniz. Budizm'de böyle söylenir. Biz burada bu konuyu bu şekilde ortaya koymuyoruz fakat herkese aynı zamanda ağaçların da yaşamları olduğunu söylüyoruz. Onlar sadece yaşama değil, aynı zamanda çok yüksek seviyeli düşünce faaliyetlerine de sahiplerdir.

Örneğin Amerika'da, elektronik çalışmalarında uzmanlaşmış ve başkalarına yalan makinelerinin nasıl kullanıldığını öğreten bir kişi var. Bir gün aniden aklına bir fikir gelmiş. Yalan makinesinin her iki ucunu, bir ejderha bitkisine bağlayarak, bitkinin köküne su vermiş. Bunun ardından, yalan makinesinin elektronik kaleminin, çabucak bir eğri çizdiğini keşfetmiş. Bu eğri, insan beyninin bir anlık mutluluk ve heyecan duyduğu zaman çizdiği eğri ile tıpa tıp aynı imiş. Bu durum onda gerçek bir şok etkisi yaratmış. Bir bitki nasıl oluyor da duygulara sahip olabiliyor? Neredeyse sokaklara çıkıp haykırmak istemiş: "Bitkilerin duyguları var." Aldığı ilham ile, bu alandaki araştırmalarını genişletmiş ve birçok deneyler yapmış.

Bu kişi bir keresinde iki bitkiyi yan yana koymuş ve öğrencisinden bitkilerden birini diğer bitkinin önünde ayakları ile ezerek öldürmesini istemiş. Daha sonra öbür bitkiyi bir odaya almış ve ona yalan makinesi bağlamış. Beş öğrencisinden sırayla odaya girmelerini istemiş. İlk dört öğrenci odaya girdiğinde bitki hiç bir reaksiyon göstermemiş. Bitkiyi ezmiş olan beşinci öğrenci odaya girdiğinde ise, daha bitkiye doğru yürümeden, elektronik gösterge hızlı bir şekilde sadece insanın aşırı derecede korktuğunda meydana gelen bir eğri çizmiş. Bu kişi gerçekten çok şaşırmış! Bu olay çok önemli bir konuyu da beraberinde getiriyor: Biz tarihten beri, konuları ayırt edebilen duyusal fonksiyonları ve olayları analiz edebilen beyni ile, insanın yüksek seviyeli bir yaşam olduğuna inandık. Peki bitkiler olayları nasıl ayırt edebiliyorlar? Bu aynı zamanda onların duyu organlarına sahip olduğunu da göstermiyor mu? Geçmişte bir kişi bitkilerin duyu organlarına sahip olduğunu söyleseydi, düşünen zihinleri olduğunu, hisleri olduğunu ve insanları tanıyabildiklerini söyleseydi, bu kişi batıl inançlı olarak adlandırılırdı. Bunlara ek olarak, bitkiler belirli konularda bugünkü insanlığımızı aşmış gibidir.

Birgün bir bitkiye yalan makinesi bağlamış ve içinden merakla: "Acaba nasıl bir deney yapmalıyım? Yapraklarını bir yakayım, bakalım nasıl bir tepki gösterecek" diye düşünmüş. Bu düşünce ile daha yapraklar yakılmadan, elektronik kalem süratle bir insanın yardım için haykırdığında oluşan ile aynı olan bir eğri çizmiş. Bu süper duyusal fonksiyona, geçmişte telepati denirdi. Bu potansiyel bir insan fonksiyonudur ve doğuştan gelen bir yetenektir. Fakat günümüzde tüm insanoğlu yozlaşmıştır. Onları tekrar elde etmek için en baştan başlayarak xiulian uygulamak, orjininize, gerçek benliğinize ve asıl doğanıza geri dönmek zorundasınız. Fakat bitkiler onlara sahiplerdir ve aklınızda neler olduğunu bilirler. Bu insana olanaksızmış gibi gelebilir fakat bu gerçek bir bilimsel deneydir. Bu kişi maddeleri uzaktan kontrol etme yeteneğini test etmek te dahil olmak üzere birçok deneyi yönetti. Tezi yayınlandığında dünya çapında büyük yankı uyandırdı.

Bizim ülkemizdekiler de dâhil olmak üzere, dünyanın değişik ülkelerindeki botanikçiler bu alanda araştırmalarına başladı ve bu artık batıl inanç olarak kabul edilmiyor. Geçen gün, insanlığımızın deneyimlemiş, icat etmiş ve keşfetmiş olduğu şeyler şu andaki ders kitaplarımızı değiştirmemiz için yeterlidir demiştim. Fakat geleneksel zihniyetin etkisinden dolayı, insanlar onların gerçekliğini kabullenme konusunda gönülsüzler. Ayrıca hiç kimse bu şeyleri sistematik biçimde düzenlemiyor.

Çin'in kuzeydoğusundaki bir parkta, bir grup çam ağacının ölmüş olduğunu fark ettim. Bazı insanların orada ne tür bir qigong uyguladığını kimsenin bilmesine imkân yok. Yerlerde boylu boyunca yuvarlanıyor ve bir yandan ayakları, öteki yandan da elleriyle ağaçlardan bir şekilde qi topluyorlardı. Kısa bir zaman içerisinde, oradaki bütün çam ağaçları sararmaya başladı ve en sonunda da hepsi öldü. Yaptıkları iyi miydi yoksa kötü mü? Bizim uygulayıcılarımızın bakış açısına göre, bu, öldürmek idi. Siz bir uygulayıcısınız. Bu yüzden yavaş yavaş evrenin karakteristik özelliklerini özümsemek, bütün kötü huylarınızdan vazgeçmek ve iyi bir insan olmak zorundasınız. Sıradan bir insan açısından bakıldığında bile bu iyi bir şey yapmak değildi. Bu, aynı zamanda kamu malına zarar vermek, yeşillenmeyi ve dünyanın ekolojik denge sistemini de sabote etmekti. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu kesinlikle iyi bir şey değildir. Evrende bol miktarda qi vardır ve istediğiniz miktarda toplayabilirsiniz. Bazı kişiler büyük bir enerjiye sahiplerdir ve uygulamalar sayesinde belirli bir seviyeye ulaştıkları zaman, gerçekten de ellerinin tek bir hareketiyle, büyük bir alan içerisinde bulunan bütün bitkilerdeki qi'yi rahatlıkla toplayabilirler. Yine de bu, qi'den başka bir şey değildir. Kişi ne kadar qi toplarsa toplasın, bu hangi amaca hizmet eder? Bazı kişiler parka gittiğinde bundan başka bir şey yapmıyor. Kişi şöyle iddia ediyor: "Benim qigong uygulamaya ihtiyacım yok. Etrafta dolaşırken qi toplamak yeter de artar bile - ve sonra da uygulamam biter. Sadece qi edinmek yeterlidir." Onlar, qi'nin gong olduğunu düşünüyorlar. İnsanlar bu kişiye yaklaştığında, vücudunun bayağı bir soğuk olduğunu hisseder. Bitkilerdeki qi, yin doğasına sahip değil midir? Bir uygulayıcı yin ve yang dengesini korumak zorundadır. Bu kişinin vücudu çam yağı gibi kokuyor olmasına karşın, uygulamasında çok iyi olduğunu düşünmeye devam edebilir.


KİM XIULIAN UYGULARSA GONG'A O SAHİP OLUR

Kim xiulian uygularsa gong'a o sahip olur konusu, gerçekten çok önemli bir konudur. Bana Falun Dafa'nın avantajları sorulduğunda, Falun Dafa'nın, gong'un uygulayıcıları geliştirmesini sağladığını ve bu suretle de egzersizler için gerekli olan zamanı azalttığını söylerim. Egzersizler için zamanı olmayan bir insanın sorununu çözer ve hala kişiyi durmaksızın geliştirmeye devam eder. Bu arada bizim uygulamamız, zihnin ve bedenin gerçek xiulian'i dir. Bizim fiziksel bedenlerimiz muazzam değişimlere uğrayacaktır. Falun Dafa, bir de, en muazzam olan bir başka özelliğe daha sahiptir ki bundan daha önce hiç bahsetmedim. Sadece bugün bunu açıklayacağız. Çünkü bu konu, tarihi önem taşıyan başlıca bir konuyu içermektedir ve xiulian dünyası üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Tarihte hiç kimse bunu ifşa etmeye cesaret edememiştir ve ayrıca hiç kimsenin bunu açığa çıkarmasına da izin verilmemiştir. Fakat benim bunu anlatmaktan başka bir şansım yok.

Bazı öğrenciler: "Shifu Li Hongzhi'nin söylediği her cümle cennetsel bir sır ve cennetsel sırların açıklanmasıdır" diyor. Fakat biz insanlara yüksek seviyelere doğru gerçek anlamda rehberlik ediyoruz ki bu da insanları kurtarmaktır. Herkese karşı sorumlu olmalıyız ve biz böyle bir sorumluluğu alabiliriz. Dolayısıyla bu, cennetsel sırları ifşa etmek değildir. Eğer bir kişi cennetsel sırlar hakkında ulu orta aklına geleni söylerse, işte o, cennetsel sırların ifşa edilmesi olur. Bugün insanlara kimin gong uyguladığı ve kimin gong elde ettiği konusunu açıklayacağız. Benim görüşüme göre, günümüzdeki uygulamaların tamamı, buna tarih boyunca Buda sistemindeki, Tao sistemindeki ve Qimen sistemindeki uygulamalar da dahil, kişinin yardımcı ruhunu geliştirmiştir ve gong'u elde eden, yardımcı ruh olmuştur. Bizim burada bahsediyor olduğumuz ana ruh ile, kendi zihinlerimiz kastedilmektedir. Kişi ne düşündüğünün veya ne yaptığının farkında olmalıdır - bu sizin gerçek benliğinizdir. Ancak siz, yardımcı ruhunuzun ne yaptığını hiçbir şekilde bilmezsiniz. Siz ve o, aynı isim ile, aynı görünüş ile ve aynı vücudu kontrol ederek eş zamanlı olarak doğmuş olmanıza rağmen, ciddi anlamda o siz değilsiniz.

Evrende bir ilke vardır: Kim kaybederse, o kazanır. Kim xiulian uygularsa, gong elde eder. Tarih boyunca tüm uygulama metodları, insanlara uygulama esnasında trans halinde olmayı ve hiç bir şey düşünmemeyi öğretti. O halde kişi sonunda, ta ki her şeye olan farkındalığını kaybedene kadar derin bir transta olmalıdır. Bazı insanlar sanki henüz birkaç saniye geçmiş gibi üç saat meditasyonda oturur. Başkaları da onun bu derin transa girme kabiliyetine hayran kalabilirler. Peki o kişi gerçekten uygulama yaptı mı? Kendisinin hiçbir şeyden kesinlikle haberi yoktur. Tao Okulu, özellikle, shishen ölürken yuanshen doğar der. Biz onların shishen dediğine ana ruh, yuanshen'e ise yardımcı ruh diyoruz. Eğer sizin gerçek shishen'ininiz (ana ruh) ölürse, siz de gerçekten ölmüş olacak ve gerçekten de bir ana ruha sahip olmayacaksınız. Başka uygulamadan olan biri bana: "Shifu, uygulamamı yaparken evdekileri tanıyamıyorum" Bir başkası da: "Ben başkaları gibi sabah erken veya gece yarısı uygulama yapmam. Eve gittikten sonra bir kanepeye uzanır ve uygulamamı yapmak için bedenimden ayrılırım. Uzandığım yerden yaptıklarımı seyrederim." demişti. Bunu çok üzücü buldum fakat aynı zamanda o kadar da üzücü değil.

Neden kişinin yardımcı ruhunu kurtarıyorlar? Ünlü ölümsüz Lu Dongbin'nin bir ifadesi vardı: "İnsanların yerine hayvanları kurtarmayı tercih ederim." Gerçekten de insanlar için gerçeğe aydınlanmak çok zordur çünkü insanlar, insan toplumu tarafından aldatılmış durumdadır ve insanlar, elde edebilecekleri çıkarlar karşısında tutkularını terk edemezler. İnanın ki bu ders bittikten sonra, bazı insanlar bu salondan tekrar sıradan insanlar olarak çıkıp gidecekler. Eğer herhangi biri onları gücendirirse veya onlara vurursa, katlanmayacaklar. Bir müddet sonra da hiçbir şekilde xiulian uygulayıcıları gibi davranmayacaklardır. Birçok Taoist, çok uzun bir zaman önce şunu anladı: İnsanları kurtarmak çok zordur çünkü insanların ana ruhu aşırı derecede kaybolmuştur. Bazı insanlar iyi bir aydınlanma kalitesi taşırlar ve bir ipucu ile ne söylemek istediğinizi çabucak anlarlar. Bazıları da, ne söylerseniz söyleyin size inanmazlar. Kendilerine masal anlattığınızı düşünürler. Biz kişinin xinxing'ini geliştirmesi hakkında o kadar konuşuruz fakat o kişi sıradan insanlar arasındayken eskisi gibi davranmaya devam eder. Ulaşabileceği gerçek, somut ve elle tutulabilir faydaların elverişli olduğunu düşünür ve onların peşinden gider; Shifu'dan gelen Fa da kulağa mantıklı gelmektedir fakat takip edilemez. İnsanın ana ruhu kurtarılması en zor olandır, fakat yardımcı ruh diğer boyutlardaki olayları görebilir. Bu yüzden şöyle düşünürler: "Neden ana ruhunu kurtarayım ki? Yardımcı ruhunuz da sizsiniz. Onu kurtarmak sizi kurtarmakla aynı şey değil midir? Onun hepsi sizsiniz, bu yüzden onu her kim elde ederse, onu sizin elde etmenizle aynı olacaktır.

Size bu okulların uygulama yöntemlerinden daha detaylı bahsedeyim. Eğer bir kişi uzağı görebilme yeteneğine sahip ise, muhtemelen şu sahneyi görecektir. Meditasyona oturduğunuzda, transa girer girmez, sizinle aynı görünüme sahip olan biri aniden vücudunuzdan ayrılır. Kimin kim olduğunu ayırmaya kalkışırsanız, hangisi gerçekten sizsiniz? Siz burada oturuyorsunuz. Siz o kişinin vücudunuzu terk ettiğini gördükten sonra, usta, bu kişiyi uygulamasını yapması için, kendisi tarafından dönüştürülmüş bir boyuta götürür. Bu, eski bir toplum veya günümüz toplumu veya başka boyuttaki bir toplum biçimi de olabilir. Orada bu kişiye uygulamasını nasıl yapacağı öğretilir, çok sayıda sıkıntı ve zorluklardan geçirilir. Hergün bir-iki saat böyle geçer. Kişi uygulamadan geri döndüğünde, siz de transtan çıkarsınız. Bu, görebilen kişiler için geçerli bir durumdur.

Bir de bunu göremediğinizi ve 2 saatlik bir transın ardından uyandığınızda hiçbir şeyden haberinizin olmadığını düşünelim. İşte bu daha da üzücü bir durumdur. Uygulamaları olarak bazı kişiler 2-3 saat uykuya dalarlar ve kendilerini tamamıyla başkalarının ellerine bırakırlar. Bu uygulama her gün belirli aralıklarla meditasyon yaparak gerçekleştirilir. Bir diğer uygulama yöntemi ise meditasyona bir oturuşta tamamlanır. Belki hepiniz Boddhidarma'nın dokuz yıl boyunca bir duvarın önünde oturduğunu duymuşsunuzdur. Geçmişte birkaç on yıl süresince meditasyonda oturan keşişler vardı. Tarihte kayda geçmiş olan en uzun oturma süresi, doksan yılın üzerindedir. Hatta bu süreden daha fazla oturanlar da vardır. Öyle ki göz kapaklarında tabaka halinde tozlar birikir ve vücutlarında otlar büyümeye başlardı. Buna rağmen bu insanlar meditasyonda oturmaya devam ederlerdi. Tao okulunda da bazıları bunu öğretir. Özellikle Qimen okulundaki bazı uygulamalar, bir uygulama biçimi olarak, uyumayı öğretir. Kişi trans durumundan çıkmadan onlarca yıl uyuyabilir ve uyanmak istemeyecektir. Fakat uygulamayı yapan kimdi? Kişinin yardımcı ruhu uygulama yapmak için gitmişti. Eğer o bunu görebilseydi, ustanın yardımcı ruhu alıp uygulamaları öğrettiğini anlayacaktı. Yardımcı ruh da çok fazla karma borçlu olabilir ve usta bütün karmayı yok edecek yeteneğe sahip değildir. Bu yüzden usta ona: "Burada sıkı bir şekilde xiulian uygulamalısın. Ben bir çıkıp hemen geri döneceğim. Sen beni burada bekle" der.

Usta ne olacağını çok iyi bilmesine rağmen, yine de bu yolu seçmek zorundadır. Sonunda bir şeytan bu kişiyi korkutmak için gelir veya onu baştan çıkarmak için güzel bir kadına dönüşür- her türlü şey meydana gelir. Ardından bu şeytan gerçekten de en ufak bir etkiye sahip olmadığını anlar. Çünkü gerçeğin ne olduğunu bilebildiği için, yardımcı ruhun xiulian uygulaması nispeten daha kolaydır. Çaresizlikten ne yapacağını şaşıran şeytan, intikam için onun canını almaya yeltenir ve gerçekten de onu öldürür. Bu şekilde yardımcı ruh bütün karmasından bir anda kurtulmuş olur. Ölümünün ardından yardımcı ruh, sürüklenen bir duman gibi belirir ve bu defa çok fakir bir aileye reenkarne olur. Bu çocuk çok erken yaşlardan itibaren acı çekmeye başlar. Kendi yaptıklarının bilincine varacak kadar büyüdüğünde, ustası geri döner. Tabii ki çocuk onu tanıyamaz. Usta, olağanüstü yeteneklerini kullanarak onun saklı olan hafızasını açar. Derhal her şeyi hatırlar. "Bu benim ustam değil mi?" Usta ona şöyle der: "Uygulamana başlamanın zamanı geldi." Böylece onca yılın ardından, usta ona öğretisini aktarır.

Ustası öğretisini vermeyi tamamladıktan sonra ona tekrar: "Hala kurtulman gereken birçok tutku ve saplantın var. Diyar diyar dolaşmalısın" der. Toplum içinde dolaşmak çok eziyetlidir. Yiyecek için dilenmek zorundadır ve kendisini hor gören, hakaret eden veya istismar eden her türlü insanla karşılaşır. Her türlü şey ile karşı karşıya kalabilir. O bir uygulayıcı olarak davranır ve başkaları ile olan ilişkilerini iyi dengeleyip, xinxing'ini sürekli biçimde korur ve geliştirir. Sıradan insanlar arasındaki cezbedici farklı çıkarlar karşısında etkilenmez. Yıllar sonra diyar diyar dolaşmaktan döner. Ustası ona: "Artık Tao'ya ulaştın ve Tamamlanmayı başardın. Yapman gereken herhangi bir şey yoksa gitmek için hazırlanmaya başlayabilirsin. Eğer hala yapman gereken şeyler varsa, o sıradan insan işlerini bitirmek için gidebilirsin" der. Böylece yıllardan sonra yardımcı ruh geri döner. Diğer taraftan, yardımcı ruhun geri dönmesi üzerine, ana ruh trans durumundan çıkar ve ana bilinç yerine gelir.

Fakat gerçekte bu kişi uygulama yapmadı. Uygulamayı yardımcı ruh yaptı - bu yüzden de gong'u yardımcı ruh elde etti. Fakat aynı zamanda ana ruh da acı çekti. Ne de olsa tüm gençliğini orada meditasyonda oturmaya adadı ve yaşam süresi sıradan bir insan olarak sona erdi. Peki şimdi ne olacak? Trans durumundan çıkmasının ardından, bu kişi uygulaması yoluyla gong geliştirdiğini ve olağanüstü yetenekler elde ettiğini hisseder. Eğer birini tedavi etmek veya daha başka şeyler yapmak isterse, yardımcı ruh onu memnun etmeye çalıştığı için, yapabilir. Çünkü bu kişi ana ruh'tur, dahası vücudu kontrol eden ve kararları veren, ana ruh'tur. Buna ek olarak, burada meditasyonda oturarak o kadar fazla yıl geçirdi ki, bu yaşam süresi akıp gitti. Bu kişi öldüğünde, yardımcı ruh çıkıp gidecek. Her biri kendi yoluna gider. Budizm'e göre, bu kişi reenkarnasyon döngüsüne tabi olmaya devam eder. Vücudunda yüce bir aydınlanmış varlık başarıyla geliştirildiğinden dolayı, bu kişi aynı zamanda büyük miktarda De biriktirmiştir. Peki ne olacak? Bu kişi bir sonraki yaşamında yüksek rütbeli bir insan, çok zengin bir kişi olabilir. Sadece böyle bir şey olabilir. Uygulaması boşa gitmedi mi?

Bu konuyu sizlere açıklama iznini almamız için çok çaba sarf etmemiz gerekti. Ebedi bir sırrı açığa çıkardım; bu kesinlikle ifşa edilemeyecek olan sırların sırrı idi. Tarih boyunca gelmiş geçmiş tüm değişik uygulama metodlarının kökenlerinin de ne olduğunu ortaya çıkarmış oldum. Bunun derin tarihi etmenleri içerdiğini söylememiş miydim? Sebepler bunlardır. Bir düşünün: Hangi okul veya uygulama, bu yol ile xiulian uygulamıyor? Kendinizi geliştirmeyi sürdürüyor ve uygulamanızı sıkı şekilde yapıyorsunuz fakat hala gong elde edemiyorsunuz. Ne kadar üzücü değil mi? Peki bunun için kimin suçlanması gerek? İnsanoğlu o kadar kaybolmuş ki, onlara ne kadar ipucu verilirse verilsin buna aydınlanmıyorlar. Eğer onlara yüksek seviyeli bir şeyler anlatırsanız bunun akıl almaz olduğunu düşünüyorlar. Eğer düşük seviyeli bir şeyler anlatırsanız, bu defa onun ötesinde ne olduğunu anlayamıyorlar. Ben bunu bu şekilde anlatırken bile, bazı insanlar hala benden hastalıklarını iyileştirmemi istiyor. Artık onlara ne söylenir gerçekten bilmiyorum. Biz burada xiulian sistemi öğretiyoruz ve sadece yüksek seviyelere doğru xiulian uygulayanlar ile ilgilenebiliriz.

Bizim uygulamamızda gong'u ana ruh (ana bilinç) elde etmektedir. Peki sizin söylemenizle ana ruh gong elde eder mi? Kim buna izin verir? Öyle değildir çünkü önceden gerekli olan şartlar vardır. Herkesin bildiği gibi, bizim uygulama metodumuz, xiulian uygulamasında, insan toplumundan uzak durmaz ve kişisel anlaşmazlıklardan da kaçınmaz veya kaçmaz. Sıradan insanların bu karmaşık ortamı içerisinde temiz fikirli olmalı ve çıkarlarınız karşısında bile bile kaybetmelisiniz. Bir çıkarınız başkaları tarafından alındığında, gidip başkaları gibi onun uğruna yarışıp savaşmayacaksınız. Farklı xinxing müdaheleleri ile kaybederek, acı çekeceksiniz. Bu zor çevre içerisinde iradenizi güçlendirecek ve xinxing'inizi yükselteceksiniz. İnsanlardan gelen farklı kötü düşüncelerin tesiri altında yükselebilecek ve her şeyin ötesine geçebileceksiniz.

Bir düşünün: Bile bile acı çeken siz değil misiniz? Fedakârlıkta bulunan sizin ana ruhunuz değil mi? Sıradan insanlar arasında kaybettiğiniz şeyleri bile bile siz kendiniz kaybetmediniz mi? O halde, kaybeden kim ise, kazanan o olduğu için, bu gong size ait olmalıdır. Dolayısıyla bizim sistemimizin, insanların bu karmaşık ortamında uygulama yapmaktan kaçınmamasının sebebi budur. Neden biz sıradan insanların ihtilaflarının ortasında xiulian uyguluyoruz? Çünkü gong'u biz kendimiz elde edeceğiz. Gelecekte tapınaklardaki profesyonel uygulayıcılar, xiulian uygulamak için, insanlar arasında diyar diyar dolaşacaklar.

Bazı kişiler; "Günümüzdeki diğer yöntemler de uygulamalarını insanlar arasında yapmıyorlar mı?" diye sormuştu. Fakat onların tamamı, hastalık iyileştirmeyi ve fiziksel zindeliği geliştirmeyi hedeflemektedir. Her bir nesilden sadece tek bir uygulayıcıya öğreten sistemler hariç, yüksek boyutlara doğru olan gerçek bir xiulian uygulaması daha önce asla halka açıklanmadı. Uygulayıcılarına gerçek anlamda öğretenler, kendi özel öğretilerini aktarmak için, onları alıp götürdüler. Geçmiş onca sene boyunca bu olaylar hakkında herkesin önünde açıkça kim konuştu? Bunu hiç kimse yapmadı. Bizim xiulian uygulama yolumuz tam olarak bu olduğu için ve bizim gong'u elde etme yolumuz tam olarak bu olduğu için bizim okulumuzun uygulaması bu şekilde öğretildi. Bu arada, bizim okulumuzun uygulaması gerçek anlamda gong'u elde etmenizi sağlamak için, yüzlerce ve de binlerce şeyin tamamını ana ruhunuza verir. Emsali görülmemiş birşey yaptığımı ve en büyük kapıyı açtığımı söylemiştim. Bazı kişiler sözlerimi anladılar çünkü söylediklerim gerçekten inanılmaz değil. Benim bir alışkanlığım vardır: eğer ben 1 metre kadar biliyorsam, onun sadece 1 santimetre kadarını konuşurum ve siz hala benim kendimle övündüğümü iddia edebilirsiniz; fakat aslında söylenmiş olan şey sadece küçük bir parçadır. Muazzam derecedeki seviye farklılıklarından dolayı, sizlere daha yüksek seviyeli ve derin Yüce Fa'yı birazcık bile anlatamam.

Bizim okulumuz bu şekilde xiulian uygular; sizin kendinizin gerçek anlamda gong elde etmenizi sağlar. Cennetin ve dünyanın başlangıcından bu yana bunun bir emsali daha yoktur - tarihi araştırabilirsiniz. Bu iyidir çünkü gong'u siz kendiniz elde edersiniz fakat aynı zamanda da çok zordur. Sıradan insanların karmaşık ortamı ve insanlar arasındaki xinxing anlaşmazlıklarının ortasında bunların üzerine çıkabilir ve ötesine geçebilirsiniz. Bu en zor şeydir. Çok zordur çünkü insanların arasında çıkarlarınızı bile bile kaybedersiniz. Önemli çıkarlarınız karşısında etkilenecek misiniz? İnsanların birbirlerine karşı olan entrikalarının ortasında nasıl davranacaksınız? Arkadaşlarınız veya aileniz acı çektiğinde etkilenecek misiniz? Onları nasıl değerlendireceksiniz? Bir uygulayıcı olmak işte bu kadar zordur! Birisi bana: "Shifu, sıradan insanlar arasında iyi bir insan olmak yeterli. Kim xiulian'de başarılı olabilir ki?" demişti. Bunu duyduktan sonra gerçekten büyük bir hayal kırıklığına uğradım! Ona tek bir kelime dahi etmedim. Her türlü xinxing mevcut. Kişi aydınlanabileceği kadarına aydınlanır ve her kim aydınlanırsa o kazanır.

Lao Zi şöyle demiştir: "Tao izlenebilen bir yoldur fakat sıradan bir yol değildir." Herkesin sokaklardan bulup uygulayarak başarıya ulaşabileceği bir şey olsaydı, Tao bu kadar değerli olamazdı. Bizim okulumuzun uygulaması, size anlaşmazlıklardan geçerek gong elde etmeyi öğretiyor. Bu yüzden bizler sıradan insanlara mümkün olduğunca uyum sağlamalıyız. Maddi olarak gerçekten bir şey kaybetmeye zorlanmıyorsunuz. Fakat maddiyata son derece önem verilen bu düzende, xinxing'inizi yükseltmek zorundasınız. Bu yüzden, uygulamamız çok elverişlidir. Kişi keşiş veya rahibe olacağına, sıradan insanlar arasında uygulayabildiği için, bizim okulumuzun uygulaması en elverişlisidir. Kişi bu en karışık sıradan insan toplumunda uyguladığı için, aynı zamanda da en zorudur. Fakat bu sebepten dolayı da en iyisidir çünkü kişinin kendisinin gong elde etmesini sağlar. Sistemimizin en can alıcı noktası budur ve ben bugün bunu herkese açıklamış bulunuyorum. Elbette ana ruh gong elde ettiğinde yardımcı ruh da elde eder. Bunun sebebi nedir? Vücudunuzdaki bütün mesajlar, canlı varlıklar ve hücreler gong'u edinirken, elbette yardımcı ruh da edinecektir fakat onun gong seviyesi, hiçbir zaman sizinki kadar yüksek olmayacaktır. Siz sahibi iken, o Fa'nın koruyucusudur.

Bundan bahsederken aynı zamanda eklemek istediğim bir şey daha var; xiulian uygulayanlar toplumunda her zaman yüksek seviyelere doğru uygulama yapma girişiminde bulunmuş birçok insan vardır. Gitmedikleri yer kalmadığı gibi, harcadıkları paranın da haddi hesabı yok. Ülkenin her tarafına gitmelerine rağmen tanınmış ustalar bulamadılar. Tanınmış olmak, kişinin olayları muhakkak iyi bildiği anlamına gelmez. Nihayetinde bu insanlar bir hiç uğruna oraya buraya yolculuk edip bir sürü para harcadılar ve boş yere çaba sarf ettiler. Biz bugün size bu yüce uygulamayı açıkladık. Onu kapınıza kadar getirdim. Xiulian uygulayıp uygulayamayacağınız ve başarıp başaramayacağınız size bağlıdır. Bunu yapabilirseniz uygulamanıza devam edebilirsiniz. Eğer yapamıyor veya xiulian uygulayamıyorsanız, şu andan itibaren xiulian uygulamayı unutabilirsiniz. Sizi aldatacak olan şeytanların dışında başka hiç kimse size bir şey öğretmez ve gelecekte de xiulian uygulayamazsınız. Eğer ben sizi kurtaramazsam, başka hiç kimse kurtaramaz. Aslında size öğretmesi için geleneksel Fa'dan gelen bir usta bulmak, cennete tırmanmaktan daha zordur. Hiç kimsenin umurunda bile değil. Aynı zamanda çok yüksek seviyeler dahi Dharma'nın sonundalar. Hiç kimse insanlar ile ilgilenmiyor. En elverişli uygulama sistemi budur. Buna ek olarak, o, doğrudan evrenin karakteristik özelliklerine göre uygulanmaktadır. O en hızlı, en direkt yoldur ve tam olarak insanın kalbini hedefler.


KOZMİK DOLAŞIM

Tao Okulu, Makro-kozmik ve Mikro-kozmik enerji dolaşımlarını öğretir. Biz, kozmik enerji dolaşımı'nın ne olduğunu açıklayacağız. Bizim genelde bahsettiğimiz kozmik enerji dolaşımı, iki enerji kanalı Renmai ve Dumai'nin bağlanmasıdır. Böyle bir kozmik dolaşım, sağlıklı ve zinde yaşamayı sağlamaktan öteye gidemeyen son derece yüzeysel bir enerji dolaşımıdır. Buna "Mikro Kozmik Enerji Dolaşımı" denir. Başka bir kozmik enerji dolaşımı da vardır ki, buna ne "Mikro Kozmik Enerji Dolaşımı" ne de "Makro Kozmik Enerji Dolaşımı" denir. Bu, meditasyon esnasında oluşan kozmik enerji dolaşımıdır. Kişinin vücudunun içinde aşağıya, niwan noktasından iksir alanına doğru gidip, tekrar yukarı çıkar. Bu içsel bir dolaşımdır. Bu, meditasyonda xiulian uygulamak için olan gerçek kozmik dolaşımdır. Bu kozmik dolaşım oluştuktan sonra, çok güçlü bir enerji akımı haline gelir, ardından diğer bütün enerji kanallarını açmak için, tek bir enerji kanalı aracılığıyla yüzlerce enerji kanalının hareket halinde olmasını sağlar. Tao Okulu kozmik enerji dolaşımını öğretir fakat Budizm öğretmez. Peki Budizm'in öğrettiği nedir? Sakyamuni kendi Dharma'sını öğretirken egzersiz uygulamalarını açıklamadı -onları öğretmedi. Fakat onun uygulaması da xiulian'de kendi dönüştürüm formuna sahipti. Budizm'de enerji kanalı nasıl hareket eder? Baihui noktasından başlar ve kişinin başının tepe noktasından alt vücuda doğru spiral bir form biçiminde gelişir ve en sonunda da, bu metot vasıtası ile yüzlerce enerji kanalını harekete geçirir ve onları açar.

Tantrizm'deki merkezi enerji kanalı da bu amaca hizmet eder. Birisi şöyle demişti: "Merkezi bir enerji kanalı yoktur'' Peki neden Tantrizm bu merkezi enerji kanalını geliştirebiliyor? Aslında insan vücudundaki enerji kanallarının tamamı bir araya getirildiğinde, sayılarının toplamı on binlerle ifade edilir. Bu kanallar dikey ve yatay bir şekilde, tıpkı kan damarları gibi birbirleriyle kesişirler ve hatta onların sayısı kan damarlarının sayısından daha fazladır; iç organların arasında kan damarları yoktur fakat enerji kanalları vardır. Kişinin kafasının tepesinden vücudun farklı kısımlarına doğru yatay ve dikey bir şekilde bağlanırlar. Büyük bir ihtimalle başlangıçta dümdüz değillerdir ve bağlanmak için açılırlar. Ardından yavaş yavaş genişler ve yavaşça düz bir enerji kanalı biçimlendirirler. Enerji kanalı hem kendi başına ekseninde dönmekte, hem de kavramsal birkaç tekerleği yatay biçimde eş zamanlı olarak döndürmektedir. Bunun amacı, vücuttaki tüm enerji kanallarını açmaktır.

Bizim Falun Dafa xiulian uygulamamız, bir enerji kanalının yüzlerce enerji kanalını harekete geçirmesi metodunu kullanmaktan kaçınır. Biz en başından itibaren yüzlerce enerji kanalının açılmasını ve eş zamanlı olarak dönmesini isteriz. Derhal çok yüksek bir seviyede uygulama yapar ve düşük seviyeli şeylerden kaçınırız. Bazı insanlar için bir yaşam süresi, tek bir enerji kanalı ile yüzlerce enerji kanalını açmak için yetersiz kalabilir. Bazı kişiler çok uzun yıllar xiulian uygulamak zorundadır ve bu çok zordur. Diğer birçok uygulamada bir deyiş vardır: "Bir yaşam süresi, xiulian'i tamamlamak için yeterli değildir." Öte yandan, yüksek seviyeli uygulamalar ile yaşamlarını uzatabilen birçok uygulayıcı da vardır. Ömrü uzatmaktan bahsetmiyorlar mı? Xiulian uygulamak için ömürlerini uzatabilirler ki bu çok uzun bir zaman alabilir.

Mikro-kozmik dolaşım, temelde sağlık ve zindelik içinken, kişi gerçek anlamda xiulian uyguladığı zaman oluşan makro-kozmik dolaşım, gong uygulaması içindir. Tao okulunun bahsettiği makro kozmik dolaşım, bizim yüzlerce enerji kanalını bir anda açan makro kozmik dolaşımımız kadar güçlü değildir. Tao okulundaki makro-kozmik dolaşımın hareketi ile bahsedilen, birçok enerji kanalının, kişinin ellerindeki üç yin ve üç yang kanalından aşağı her iki ayağının altına, her iki bacağına, saçlarına ve bütün vücuduna dolaşmasıdır. Bu dolaşım, makro kozmik enerji dolaşımı olarak düşünülmüştür. Makro kozmik enerji dolaşımı harekete geçer geçmez, bu, gerçek gong uygulamaktır. O yüzden bazı qigong ustaları makro kozmik enerji dolaşımını öğretmezler, çünkü onların öğrettikleri şeyler sadece hastalık tedavisi ve sağlıklı kalmak ile ilgili şeylerdir. Bazı başka insanlar da makro kozmik enerji dolaşımı hakkında konuştular fakat onlar vücudunuza hiçbir şey yerleştirmediler ve siz de onları kendi başınıza açamazsınız. Bu şeyler bir sistem yerleştirilmeden, sadece düşünce gücü ile nasıl olur da kolayca açılabilir? Jimnastik yapmak gibi; Jimnastik onları nasıl açabilir? Xiulian kişinin çabasına bağlı iken, gong'un dönüşümü Shifu tarafından yapılır. Sadece içsel "mekanizmalar" size tamamen verildikten sonra bu etki oluşabilir.

Tarih boyunca Tao Okulu insan vücudunu küçük bir evren olarak kabul etmiştir. Evrenin dışının içi kadar büyük olduğuna ve içinin dışı ile aynı olduğuna inanılır. Bu görüş inanılmazmış gibi gelebilir ve kolaylıkla anlaşılamayabilir. Bu evren çok büyüktür, o nasıl olur da bir insan vücudu ile mukayese edilebilir? Bu prensip üzerinde konuşalım. Günümüz fizik bilimi, maddenin elementlerini moleküllerden atoma, elektrona, protona ve quarka; oradan da nötronlara kadar inerek araştırmaktadır. Peki daha da aşağı indiğiniz zaman, bunların ölçüsü ne olacaktır? Mikroskobun onu göremediği noktada, daha da aşağı inildiğinde, aşırı derecedeki mikroskobik parçacık ne olacaktır? Bilinmiyor. Fizik bilimimizin şu anda anladığı şeyler, evrenin en küçük mikroskobik parçacığını anlamaktan tek kelimeyle çok uzaktır. Bir insan bu fiziksel bedene sahip olmadığında, gözleri her şeyi büyüterek görebilir ve kişi mikrokozmiği görebilir. Kişinin seviyesi ne kadar yüksek ise, bir o kadar daha mikroskobik seviyeleri görebilir.

Sakyamuni, kendi bulunduğu seviyede, Samanyolu Galaksisi içerisinde tıpkı bizim insan ırkımız gibi fiziksel vücutlara sahip olan kişilerin olduğunu belirten 3000 dünya teorisinden söz etmişti. O aynı zamanda, bir kum tanesinin 3000 dünya içerdiğinden de bahsetmişti ve bu da, modern fizik biliminin kavrayışına aynen uymaktadır. Elektronların atom çekirdeği etrafında dönmesi ile, dünyanın güneş etrafında dönmesi arasındaki fark nedir? O yüzden Sakyamuni, bir kum tanesi, mikroskobik bir seviyede, içinde 3000 dünya barındırır demişti. O tıpkı içinde yaşam ve madde barındıran bir evren gibidir. Eğer bu doğru ise bir düşünelim: O kum taneciğindeki dünyada kum yok mudur? O kum taneciğinin içindeki kumda 3000 dünya yok mudur? O halde, o kumların kumu içindeki 3000 dünyada da kum yok mudur? Eğer araştırma derinlemesine doğru devam ederse, sonsuzdur. O yüzden Sakyamuni Rulay seviyesine ulaştığı halde şu açıklamayı yapmıştı: "O dışı olmaksızın büyük ve içi olmaksızın küçüktür." Evren, onun çevresini göremeyeceği kadar büyük, maddenin orjininden kaynaklanan en küçük parçayı keşfedemeyeceği kadar küçüktür.

Bir qigong ustası: "Bir ter gözeneğinde, içinde trenlerin ve arabaların dolaştığı bir şehir vardır" demişti. Bu kulağa çok inanılmazmış gibi gelebilir fakat biz bunu gerçekten bilimsel açıdan ele almaya ve anlamaya çalışırsak, bu durumun hiç te inanılmaz olmadığını görürüz. Geçen gün Göksel Göz'ün açılması ile ilgili konuşurken birçok kişi Göksel Göz'ünün açılması esnasında şöyle bir durumla karşılaştı: Alınlarının içinde, sanki sonuna hiç ulaşamayacakları bir tünelden dışarı doğru koşuyorlardı. Her gün egzersizleri yaptıkları esnada, her iki tarafında dağların ve nehirlerin olduğu koskocaman bir yoldan hızla geçtiklerini hissederler. Koşarlarken şehirlerin içinden geçer ve çok fazla sayıda insan görürler ve bunun bir yanılsama olduğunu düşünebilirler. Peki ne oluyor? Görülen şey çok nettir ve bir yanılsama değildir. Bir insanın vücudu mikroskobik bir seviyede gerçekten de o büyüklükte ise, o bir yanılsama değildir demiştim. Çünkü Tao sistemi her zaman için, insan vücudunu bir evren olarak kabul eder. Eğer insan bedeni gerçekten bir evren ise, alın ile kozalaksı bez arasındaki mesafe binlerce kilometre olacaktır. Dışarıya doğru hızla çıkmayı deneyebilirsiniz fakat bu çok uzak bir mesafedir.

Uygulama esnasında makro-kozmik enerji dolaşımı tamamen açılırsa, uygulayıcıya bir olağanüstü yetenek getirir. Ne olağanüstü yeteneği? Bilindiği gibi, makro kozmik dolaşımına aynı zamanda "Meridyen Kozmik Dolaşımı", "Cennet ve Yeryüzünün Dönüşü" veya "Heche Dönmesi" de denir. Çok düşük bir seviyedeki makro kozmik dolaşım, yüksek seviyelere doğru yavaş yavaş daha da fazla yoğunlaşan ve geniş, yüksek yoğunluklu bir enerji kemerine dönüşen bir enerji akımı biçimlendirir. Bu enerji kemeri, bir dönme hareketine sahiptir. Dönüşüm sürecinde, çok düşük seviyeli bir Göksel Göz ile, kişinin vücudunda qi'nin yer değiştirmesine neden olduğunu görebiliriz. Kalpteki qi bağırsaklara gidebilir veya karaciğerdeki qi mideye gidebilir. Mikroskobik bir seviyede, taşıyor olduğu şeylerin çok büyük şeyler olduğunu görebiliriz. Eğer bu enerji kemeri vücudun dışına bırakılırsa, o, teleportasyon yeteneğidir. Gong'u çok güçlü olan biri, çok büyük bir nesneyi bir yerden başka bir yere hareket ettirebilir ve buna "Büyük Teleportasyon" denir. Gong'u çok zayıf olan biri de çok küçük şeyleri hareket ettirebilir ve buna "Küçük Teleportasyon" denir. Bunlar teleportasyon çeşitleri ve onların meydana getirdikleridir.

Makro kozmik enerji dolaşımı, doğrudan doğruya gong uygulaması yapılmasını gerektirir. Bu yüzden de farklı durumların ve farklı formlarda gong'un ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda bizlere çok özel bir durum daha getirir. Bu ne durumudur? Herkes Ölümsüzlerin Biyografileri, Yaşam İksiri Kitabı, Taoist İlkeler veya Doğal ve Uzun Yaşam Kılavuzu gibi eski kitaplarda "güpegündüz havalanma" olarak adlandırılan birşeyden bahsedildiğini okumuş olabilir. Bu, bir kişinin güpegündüz havalanıp uçabildiği anlamına gelir. Aslında size söyleyeyim ki, makro kozmik enerji dolaşımı oluşur oluşmaz kişi havalanabilir, bu kadar basittir. Bazı kişiler: ''Onca yıldır yapılan uygulamaların ardından, makro kozmik enerji dolaşımı açılmış olan çok fazla sayıda insan vardır'' diye düşünecektir. Sizlere bu seviyeye ulaşmış olan on binlerce kişi olduğunu söylesem bile abartılı olmaz çünkü makro kozmik enerji dolaşımı, xiulian uygulamasının sadece başlangıç adımıdır.

O halde neden hiç kimse bu insanların yükseldiğini veya gökyüzüne havalandığını görmedi? Sıradan insanların toplum düzeni bozulamaz, ayrıca insan toplum biçimi keyfi şekilde altüst edilemez veya değiştirilemez. Herkesin havalarda uçmasına nasıl izin verilebilir? O sıradan bir insan toplumu olabilir mi? Bu en öncelikli unsurdur. Başka bir açıdan bakıldığında ise, insanoğlu bu dünyaya insan olarak yaşamak için değil, gerçek benliğine, aslına geri dönmek için gelmiştir. Bu yüzden bir ''aydınlanma'' meselesi vardır. Kişi gerçekten herkesin havalanıp uçabildiğini görürse, o da uygulama yapmak isteyecek ve ortada ''aydınlanma'' diye bir konu kalmayacaktır. Bu yüzden, xiulian vasıtası ile havalanabilirseniz, bunu keyfi olarak başkalarına göstermemeli veya onunla şov yapmamalısınız, çünkü onlar da xiulian uygulamalıdır. Sonuç olarak, makro kozmik enerji dolaşımınız açıldıktan sonra, parmak ucunuz, ayak parmak ucunuz veya vücudunuzun belirli bir bölümü kilitlenirse, uçamazsınız.

Bizim makro-kozmik enerji dolaşımımız açılmak üzereyken, bazı kişilerin meditasyon sırasında öne doğru eğilmesi gibi bir durum meydana gelir. Kişinin sırtındaki dolaşım daha iyi açıldığı için, kişi sırtını hafiflemiş hissederken, vücudunun ön kısmını ağır hisseder. Bazı kişiler arkaya doğru eğilir; arkalarında ağırlık, ön taraflarında ise hafiflik hissederler. Eğer tüm vücudunuz çok iyi bir şekilde açılırsa, sanki yukarı yükselmiş gibi, zeminden yükseliyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Gerçek anlamda havalanabildiğinizde, havalanmanıza izin verilmez fakat bu mutlak değildir. Olağanüstü yetenekler geliştirenler genelde iki uçtadır: Çocukların takıntı ve saplantıları yoktur ve yaşlı insanların da öyle -özellikle de yaşlı bayanların. Onlar bu yeteneği kolayca geliştirebilir ve koruyabilirler. Fakat erkekler için, özellikle de genç erkekler için durum öyle değildir ve onlar bir yeteneğe sahip oldukları zaman, gösteriş yapmaktan kendilerini alamazlar. Aynı zamanda, onu, sıradan insanlar arasında bir rekabet aracı olarak kullanabilme ihtimalleri de vardır. Dolayısıyla bunun gerçekleşmesine izin verilmez ve xiulian esnasında bu yetenek ortaya çıkar çıkmaz, kilitlenir. Eğer vücudun bir parçası kilitlenirse, kişinin havalanması mümkün olmaz. Bu, sizin bu durumdan men edildiğiniz anlamına gelmiyor. Denemenize izin verilebilir, hatta bazı kişilerin devamlı olarak bu olağanüstü yeteneğe sahip olmalarına da müsaade edilebilir.

Her nerede ders verirsem bu durumlar meydana gelir. Shandong'da ders verirken, Jinan'dan ve Pekin'den gelmiş olan öğrenciler vardı. Biri: "Shifu bana neler oluyor? Yürürken sanki uçuyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum. Bir de evde uyurken havalanıyor gibi hissediyorum. Üzerime yorgan örttüğüm zaman, yorgan da birlikte havalanıyor, sürekli bir balon gibi havalanıyorum" demişti. Guiyang'da ders verirken, Guizhou bölgesinden eski öğrencilerden, yaşlı bir kadın vardı. Yatak odasında, her biri duvara dayalı olan iki yatağı varmış. Bir gün yatakta meditasyon yaparken havalandığını hissetmiş ve gözlerini açıp baktığında diğer yatağa doğru sürüklendiğini görmüş. Kendi kendine: Yatağıma geri dönmeliyim diye düşünmüş ve böylece geri dönmüş.

Qingdao Şehrinde bir öğrenci, öğle tatilinde odada kimse yokken, bir yatağın üzerinde meditasyona oturmuş. Oturduktan kısa bir süre sonra havalanmış ve sert bir şekilde, bir metre kadar aşağı-yukarı doğru hareketlenmiş. Yükselip tekrar aşağı iniyormuş ve bu durum, bu şekilde devam etmiş. Yatağın örtüsü bile yere fırlamış. Biraz heyecanlanmış ve biraz da korkmuş. Bu aşağı yukarı havalanma hareketi tüm öğlen vakti sürmüş. En sonunda ofisin zili çalmış ve kendi kendine: "Bunu başkalarının görmesine izin vermemeliyim. Neler oluyor diye merak edebilirler. Hemen durmalıyım'' diye düşünmüş. Böyle düşünür düşünmez, durmuş. İşte bu yüzden yaşlı kimseler kendilerini daha iyi kontrol edebilirler. Eğer bu, genç bir kişinin başına gelmiş olsaydı: "Herkes gelip görsün, ben uçuyorum." diye düşünürdü. Bu durum kişinin gösteriş düşkünlüğü zihniyetini kolaylıkla kontrol edemediği bir noktadır: "Bakın uygulamalarımı ne kadar iyi yaptım, uçabiliyorum." Bu şekilde var olmasına izin verilmeyeceği için, kişi onunla gösteriş yapar yapmaz bu yetenek gider. Her yerde bulunan uygulayıcılar arasında bu gibi birçok durum mevcuttur.

Biz, yüzlerce enerji kanalının daha ilk andan itibaren açılmasını isteriz. Bugüne kadar uygulayıcılarımızın %80 ila % 90'ının vücudu son derece hafif ve hastalıksız bir duruma ulaştı. Biz bu dersimizde, vücudunuzu sadece tamamen arındırılmış bir duruma getirilmekle kalmayıp, aynı zamanda gong'unuzun doğrudan ders sırasında ortaya çıkmasını sağlamak için, vücutlarınıza birçok şeyin yerleştirildiğini de söyledik. Bu benim sizi yükseltmem ve ardından daha da ileri göndermem demektir. Salonda bulunan herkese Fa'yı öğretiyorum ve ayrıca herkesin xinxing'i de sürekli biçimde değişiyor. Bu salondan çıktığınızda, birçoğunuz kendisini farklı bir kişiymiş gibi hissedecek ve dünyaya bakış açınız da kesinlikle değişmiş olacaktır. Gelecekte nasıl davranmanız gerektiğini bilecek ve artık daha fazla ne yaptığınızı bilmez bir durumda hareket etmeyeceksiniz. Bunun böyle olacağı kesindir. Bu yüzden xinxing'iniz şimdiden yükseldi.

Makro-kozmik enerji dolaşımından bahsederken, her ne kadar havalanmanıza izin verilmiyor olsa da, vücudunuzun hafif bir durumda olduğunu hissedeceksiniz -sanki havada yürüyormuşsunuz gibi. Eskiden birkaç adım attığınızda yoruluyordunuz fakat şimdi ne kadar uzağa yürürseniz yürüyün sizin için çok kolay olacak. Bisiklete bindiğinizde sanki arkanızdan biri sizi itekliyormuş gibi hissedecek veya merdivenlerden çıkarken, kaç kat olursa olsun hiç yorgunluk hissetmeyeceksiniz. Bu şekilde olacağı garantidir. Beklendiği üzere, bu kitabı okuyan ve kendi başına uygulama yapanlar da ulaşılması gereken duruma ulaşabilirler. Ben söylemek istemediğimi söylemeyen bir kişiyim fakat söylediğim şey doğru olmak zorundadır. Özellikle de bu koşullar altında, Fa'yı öğretirken gerçeği söylemez, inanılmaz açıklamalarda bulunur, dayanaksız ve de keyfi biçimde konuşursam, şeytani bir Fa öğretiyor olurum. Bunu yapmak benim açımdan kolay değil çünkü bütün evren bunu izliyor. Bir kişinin sapmasına izin verilmez.

Sıradan bir kişi yalnızca bu makro-kozmik dolaşımı bilir ve bunun yeterli olduğunu düşünür. Aslında yeterli değildir. Vücudun mümkün olduğunca çabuk biçimde yüksek enerji maddesiyle tamamen yer değiştirmesi ve dönüştürülmesi için, vücudunuzdaki tüm enerji kanallarını harekete geçirecek bir başka makro-kozmik dolaşım olmak zorundadır. Buna "Maoyou Kozmik Dolaşımı" denir ve bu muhtemelen çok çok az kişi tarafından bilinir. Bu terimden arada sırada kitaplarda bahsedilmiştir fakat hiç kimse onu açıklamamış veya size anlatmamıştır. Sırların sırrı olduğu için, bu terimden sadece teorisel anlamda bahsedilmiştir. Biz burada onun tamamını sizlere açıklayacağız. Maoyou dolaşımı, baihui noktasından başlayarak (veya huiyin noktasından çıkarak da olabilir), vücuttaki yin ve yang enerjilerini birbirinden ayıran sınır çizgisi boyunca hareket eder; sonra kulaktan aşağı gelir. Kulaktan aşağı omuza, oradan her bir el parmağının arasından geçerek, vücudun yan kısmından aşağı iner ve ayak tabanına gelir. Ayak tabanının altından geçerek, bir bacağın iç kısmından yukarı doğru çıkar, sonra diğer bacağın iç tarafından aşağı doğru inip, diğer ayak tabanının altından geçerek, vücudun diğer yanından yukarıya doğru çıkmaya devam eder ve yine öbür taraf gibi bu taraftaki her bir parmağın arasından geçerek, yukarıya başın üstüne kadar gelip, tam bir daire çizmiş olur. Bu "Maoyou Kozmik Dolaşımı"dır. Başkaları bu konu hakkında bir kitap yazabilir fakat ben bunu birkaç cümlede açıkladım. Bana göre buna cennete ait bir sır gözüyle bakılmamalıdır fakat başkaları bu şeyleri çok değerli buluyor ve öğretilerini aktardıkları gerçek öğrencileri dışında, kimseye bu konudan bahsetmiyorlar. Bunu açıklamış olmama rağmen, hiçbiriniz onu yönlendirmek veya kontrol etmek için düşünce gücünüzü kullanmamalısınız. Eğer kullanırsanız, bizim Falun Dafa'mızı uygulamıyor olursunuz. Yüksek seviyelere doğru yapılan gerçek bir uygulama wuwei (eylemsizlik) durumundadır ve zihin aktivitelerinden yoksundur. Vücudunuza yerleştirilen her şey, işlemeye hazır durumdadır. Onlar otomatik bir biçimde oluşur ve sizi, bu iç mekanizmalar geliştirir; zamanı gelince kendi başlarına dönerler. Birgün egzersizleri yaptığınız esnada, başınız bir taraftan bir diğer tarafa doğru sallanabilir. Eğer başınız bu tarafa doğru hareket ediyorsa, enerji mekanizması bu tarafa doğru dönüyor, başınız diğer tarafa doğru dönüyorsa, o zaman mekanizma o tarafa doğru dönüyor demektir. O, her iki tarafa da döner.

Makro ve mikro kozmik enerji dolaşımı açıldığında, kişinin kafası meditasyon yaparken öne doğru eğilir. Bu durum, enerjinin oradan geçmekte olduğunun bir göstergesidir. Aynı şey, bizim uyguladığımız "Falun Kozmik Enerji Dolaşımı" için de geçerlidir - biz uygulamamızı bu şekilde yaparız. Aslında, egzersizleri yapmadığınız esnada, o kendi başına dönmektedir. Durmaksızın, sonsuza kadar dönecektir; sizler uygulama yaparken, mekanizmaları güçlendirmektesiniz. Fa'nın uygulayıcıları geliştirdiğini söylememiş miydik? Normalde kozmik dolaşımın daima döndüğünü keşfedersiniz. Egzersizleri yapmıyor olmanıza rağmen, vücudunuzun dışına yerleştirilmiş olan enerji mekanizmaları tabakası, yani geniş dışsal kanallar tabakası, vücudunuzda, egzersizlerin yaptığı etkiyi yaratmaya devam eder - hepsi otomatiktir. O aynı zamanda ters tarafa da dönebilir çünkü her iki tarafa da dönmekte ve sürekli olarak enerji kanallarınızı açmaktadır.

O zaman kozmik enerji dolaşımının açılmasındaki amaç nedir? Kozmik dolaşımı açmanın kendisi uygulamanın amacı değildir. Kozmik enerji dolaşımınız açılsa dahi, bunun hala çok önemsiz bir şey olduğunu söyleyeceğim. Xiulian'e devam edilmesi halinde, ileri safhalarda, kozmik enerji dolaşımının sayesinde bir enerji kanalının yardımı ile, diğer bütün enerji kanallarının açılması amaçlanır ve böylece vücuttaki bütün enerji kanallarının açılması sağlanır. Biz bunu yapmaya zaten çoktan başladık. Uygulamanızı yapmaya devam ettikçe, bazılarınız, makro kozmik enerji dolaşımı sayesinde, enerji kanallarının bir parmak kalınlığında genişlediğini ve içlerinin oldukça açıldığını fark edecektir. Enerjinin kendisi de son derece güçlenmeye başladığından, enerji akımı oluştuktan sonra, çok geniş ve parlak bir hale dönüşür. Bu hala çok önemsizdir. Peki uygulama ne zaman yeterince iyi olacak? Daha fazla güçlenen, daha fazla parlaklaşan enerji ile, kişinin yüzlerce enerji kanalı yavaş yavaş daha da genişlemek zorundadır. En sonunda, on binlerce enerji kanalı bir araya gelip birleşerek, kişinin vücudunu artık hiç bir enerji kanalının ve akupunktur noktasının kalmadığı bir vücuda dönüştürür; bütünsel bir vücut oluşturmak için hepsi bir araya gelir. Enerji kanallarının açılmasının en başlıca amacı budur. Amacı, insan vücudunu yüksek enerji maddesi ile tamamen dönüştürmektir.

Bu noktada kişinin vücudu esasen yüksek enerji maddesine dönüştürülmüş olur. Yani başka bir ifade ile, kişi Üç Diyar İçindeki Fa uygulamasının en yüksek seviyesine ulaşmıştır. İnsanın fiziksel vücudu en üst sınıra kadar geliştirilmiştir. Bu noktada kişi bir başka durum yaşayacaktır. Ne tür bir durum? Kişi çok zengin bir gong geliştirmiştir. Sıradan insan bedenini geliştirme sürecinde, yani ''Üç Diyar İçindeki Fa'' uygulaması sürecinde, insana özgü bütün olağanüstü yetenekler (potansiyel yetenekler) ve de her şey geliştirilmiş olacaktır. Fakat sıradan insanlar arasında uygulama yaparken, onların büyük çoğunluğu kilitlenmiştir. Buna ek olarak, kişinin gong sütunu çok yükseğe doğru gelişmiştir. Gong'un tüm formları, kudretli bir gong tarafından kuvvetlendirilerek, oldukça güçlü bir hale gelir. Fakat onlar sadece bizim bu boyutumuzda işe yararlar; diğer boyutlarda hiç bir etkileri yoktur çünkü bu olağanüstü yetenekler, sahip olduğumuz bu sıradan insan vücudunda geliştirilmiş olan yeteneklerdir. Yine de oldukça zengin ve özlülerdir. Farklı boyutlarda ve vücudun diğer boyutlardaki var oluş formları açısından, çok fazla sayıda değişiklik meydana gelecektir. Bu bedenin, boyutların her bir seviyesinde taşıdığı şeyler çok özlü bir hale gelir ve çok korkutucu görünürler. Bazı kişiler vücutlarının her yerinde gözlere sahiptir ve vücutlarının bütün ter gözenekleri göz haline gelir. Bu kişinin boyutsal alanının tamamında gözler olacaktır. O, Buda okulundan bir gong olduğu için, bazı kişiler vücutlarının her yerinde Pusa veya Buda'nın imgesini taşır. Gong'un bütün formları inanılmaz bir zenginliğe ulaşmıştır. Buna ilaveten, çok sayıda canlı varlık kendisini gösterir.

Bu aşamada "Başın üstünde toplanan üç çiçek" olarak adlandırılan başka bir durum meydana gelir. Bu, çok aşikâr bir durumdur, aynı zamanda da çok göz alıcıdır. Çok düşük seviyeli bir Göksel Göz'le bile kişi bunu görebilir. Kişi kafasının üzerinde üç çiçeğe sahip olacaktır. Bunlardan biri lotus çiçeğidir fakat o bizim fiziksel boyutumuzdaki lotus çiçeği değildir. Diğer iki çiçek de başka boyuttandır ve olağanüstü güzelliktelerdir. Bu üç çiçek, kişinin başının üstünde dönmeyi sürdürürler. Saat yönünde veya saat yönünün tersinde dönerler ve aynı zamanda, her bir çiçek kendi başına da dönebilir. Her bir çiçeğin, kendi çapı genişliğinde uzun sapları vardır. Bu geniş saplar, gökyüzünün doruk noktasına dek ulaşırlar, fakat onlar gong sütunu değillerdir; sadece şekilleri böyledir ve gerçekten de olağanüstü güzelliktelerdir. Eğer bu çiçekleri görebilirseniz, güzellikleri karşısında şok olabilirsiniz. Kişinin uygulaması bu safhaya ulaştığında, vücudu beyaz ve saf, cildi ise incecik ve yumuşak bir hale gelir. Bu noktada kişi Üç Diyar İçindeki Fa uygulamasının en yüksek formuna ulaşmış olur fakat bu nihai son değildir. Kişi için hala xiulian'e devam etme ve ilerleme gerekliliği vardır.

Kişi ilerledikçe, ''Üç Diyar İçindeki Fa'' ile ''Üç Diyar Ötesindeki Fa'' arasındaki "Saf-Beyaz Vücut" (veya Kristal Beyaz Vücut) olarak adlandırılan geçici bir seviyeye girer. Fiziksel bedenin uygulaması Üç Diyar İçindeki Fa'nın en yüksek formuna ulaştığında, bu durum sadece insanın fiziksel bedeninin en yüksek biçimine dönüşmüş olmasıdır. Bütün vücut gerçekten bu form içerisinde olduğunda, tamamen yüksek enerji maddesinden ibaret olur. Peki ona neden "Saf-Beyaz Vücut" deniyor? Çünkü bu vücut zaten en yüksek derecenin kati saflığına ulaşmıştır. Göksel Göz ile görüldüğünde, tüm vücut şeffaftır - tıpkı şeffaf bir cam gibi. Baktığınızda hiçbir şey yoktur çünkü böyle bir durum sergiler. Basitçe ortaya koyacak olursak, bu beden bir Buda Bedenidir. Çünkü yüksek enerji maddesinden ibaret olan bu beden, zaten bizim fiziksel vücutlarımızdan farklıdır. Bu noktada, vücutta oluşan bütün olağanüstü yetenekler ve beceriler derhal terk edilir. Yararsız oldukları ve artık daha fazla herhangi bir fonksiyonları kalmadığından, çok derin bir boyuta yerleştirilirler. Gelecekte bir gün xiulian'de başarıya ulaştığınızda geriye dönüp bakabilir ve onlara göz atarak xiulian yolculuğunuzu gözden geçirebilirsiniz. Bu noktada geriye sadece iki şey kalır: Gong sütununuz hala yerinde durmaktadır ve geliştirilmiş olan yuanying (Ölümsüz Bebek) oldukça büyümüştür. Ancak her ikisi de, ortalama seviyede bir Göksel Göz'e sahip bir kişi tarafından görülemeyecek olan çok derin bir boyutta varolmaktadır. Kişinin tüm görebileceği, bu kişinin vücudunun tamamen şeffaf olduğudur.

Saf-Beyaz Vücut aşaması sadece geçici bir dönemdir, eğer xiulian uygulamasına daha fazla devam edilirse, o zaman gerçekten kendinizi Üç Diyar Ötesindeki Fa aşamasında geliştirmeye başlamış olacaksınız ki, buna aynı zamanda Buda Bedeni'nin geliştirilmesi aşaması da denir. Tüm vücudunuz artık gong'dan oluşmaktadır, xinxing'niz de artık çok güçlü ve sağlamdır. Kişi taze bir başlangıç ile xiulian'e başlar ve olağanüstü yetenekleri tamamen yeni baştan geliştirir fakat artık onlara "olağanüstü yetenekler" denmemelidir. Sahip oldukları sınırsız güç ile tüm boyutlarda etki gösterebildikleri için, onlara ''Buda Fa'nın Kutsal Güçleri'' denir. Gelecekte xiulian'e devam ettikçe, daha yüksek boyutlardaki olayları, nasıl xiulian uygulandığını, xiulian uygulamalarının varoluş formlarını siz bizzat kendiniz bileceksiniz.


AŞIRILIK TAKINTISI

Aşırılık takıntısını içeren bir soruna dikkat çekeceğim. Birçok insan bayağı uzun bir zaman qigong uygulamıştır. Bir de hiç qigong uygulamamış fakat gerçeğin ve hayatın anlamının peşinden koşmuş ve uzun uzun bunları düşünmüş insanlar vardır. Bizim Falun Dafa'mızı öğrenir öğrenmez, yaşam içerisinde anlamayı umdukları fakat cevabını bulamadıkları birçok sorunun cevabını bir anda öğrenirler. Bilinçlerinin yükselmesi ile birlikte aşırı bir heyecana kapılırlar, orası kesin. Biliyorum ki, gerçek bir uygulayıcı onun önemini bilecek ve ona değer verecektir. Fakat şu sorun sıkça meydana gelir: İnsana özgü heyecandan dolayı kişi gereksiz bir coşkuya kapılır. Bu durum, kişinin toplumdaki diğer insanlarla olan ilişkilerinde veya yaşadığı çevrede bir şeyleri yapma biçiminde anormal davranışlar göstermesine neden olur. Bunun kabul edilemez bir şey olduğunu söyleyeyim.

Bizim uygulamamızın büyük bir bölümü, toplum içinde yapılmaktadır. Dolayısıyla, kendinizi toplumdan soyutlamamak ve ne yaptığınızın tamamen farkında olarak xiulian uygulamak zorundasınız. Kişilerin birbirleriyle olan ilişkileri, normal bir şekilde devam etmelidir. Tabii ki siz çok yüksek bir xinxing seviyesine ve doğru bir zihne sahip olacaksınız. Xinxing'inizi ve seviyenizi yükseltecek, kötü şeyler yapmayacak, sadece iyi şeyler yapacaksınız; bunlar bu şekilde olmalıdır. Bazı insanlar ise sanki akli dengeleri bozukmuş gibi ya da sanki artık bu dünyadan ellerini ayaklarını çekmek istiyorlarmış gibi davranıyorlar. Diğer kişilerin anlayamadığı şeyler söylüyorlar. Bu durumda bazı insanlar: "Falun Dafa öğrenen bir kişi neden böyle oluyor? Aklında bir bozukluk varmış gibi görünüyor." gibi düşünmekten kendilerini alamıyor. Aslında öyle değildir. O sadece aşırı derecede heyecanlı ve bundan dolayı da sağduyusu olmayan mantıksız biriymiş gibi görünüyor. Bir düşünün: Bu şekilde davranmanız da yanlıştır ve bir diğer uç noktaya gitmiş oldunuz - bu da bir başka saplantıdır. Bunu terk etmeli ve sıradan insanlar arasında herkes gibi normal bir şekilde yaşarken xiulian uygulamalısınız. Sıradan insanlar arasındayken, diğer insanlar sizin akli dengenizin bozulmuş olduğunu düşünürse sizinle ilgilenmez ve sizden uzak dururlar. Hiç kimse xinxing'in geliştirilmesi için size fırsat vermez ve sizi normal bir insan olarak da görmez; bunun doğru olmadığını söyleyeyim! Bu yüzden herkes bu meseleye dikkat edeceğinden emin olmalı ve kendini kontrol edebilmelidir.

Bizim uygulamamız, kişiyi dalgınlaştıran, transa sokan veya anormal davranışlar sergileten sıradan uygulamalara benzemez. Bizim uygulamamız sizden tam bir farkındalık ile kendinizi geliştirmenizi ister. Bazıları sürekli: "Shifu, gözlerimi kapatır kapatmaz vücudum sallanmaya başlıyor" diyor. Bunun böyle olmak zorunda olmadığını söyleyeyim. Ana bilincinizi terk etmek gibi bir alışkanlık geliştirmişsiniz. Gözlerinizi kapatır kapatmaz bilincinizi kaybediyorsunuz ve bilinciniz ortadan yok oluyor. Bu alışkanlığı geliştirmişsiniz. Neden burada otururken vücudunuz sallanmıyor? Gözleriniz açıkken sergilediğiniz durumu gözleriniz kapalı iken de sürdürebilirseniz, vücudunuz sallanır mı? Kesinlikle hayır. Qigong'un bu şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyorsunuz ve böyle bir konsept oluşturmuşsunuz. Gözlerinizi kapatır kapatmaz, nerede olduğunuzu bilmeden, kendinizi kaybediyorsunuz. Sizlere daha önce, ana bilinciniz şuurlu olmak zorundadır çünkü bu uygulama yöntemi, sizin kendi benliğinizi geliştirmektedir demiştik. Şuurlu bir bilinç ile gelişim göstermelisiniz. Bizim bir de meditasyon egzersizimiz vardır. Peki biz ne şekilde meditasyon yapıyoruz? Biz herkesten şunu istiyoruz: ne kadar derin meditasyon yaparsanız yapın, burada uygulama yapmakta olduğunuzun farkında olmalısınız. Hiç bir şeyden haberinizin olmadığı trans durumu içerisinde olmanız, kesinlikle yasaktır. O zaman ne gibi özel bir durum ortaya çıkacak? Orada meditasyonda otururken, kendinizi harika ve çok rahat hissedersiniz -sanki bir yumurta kabuğunun içinde oturuyormuşsunuz gibi. Egzersiz uyguladığınızın farkında olur fakat vücudunuzun hareket edemediğini hissedersiniz. Bizim uygulamamızda olması gereken budur. Kişi meditasyonda bir müddet oturduktan sonra gerçekleşen bir başka durum daha vardır; kişi bacakların yok olduğunu hisseder ve bacakların nereye gittiği hakkında bir fikir yürütemez; aynı zamanda gövde de gider, kollar da gider, eller de gider - geriye sadece kafa kalır. Kişi uygulamayı sürdürdükçe, geride sadece burada uygulama yapan zihni, azıcık bir düşünce kalarak, kafasının da gittiğini keşfeder. Bu duruma erişebilirsek bizim için yeterlidir. Neden? Kişi bu durumda uygulama yaptığı zaman, vücut tamamen dönüştürülür ve bu, en uygun durumdur. Bu yüzden biz sizden bu dinginlik durumuna ulaşmanızı istiyoruz. Ancak uykuya dalmamalı veya bilincinizi kaybetmemelisiniz, aksi takdirde iyi şeyler bir başkası tarafından uygulanabilir.

Bütün uygulayıcılarımız, insanlar arasında asla anormal davranışlar göstermeyeceğinden emin olmalıdır. Toplum içinde negatif bir etki yaratırsanız insanlar şöyle diyebilirler: "Falun Dafa'yı öğrenenlerin hepsi neden bu şekilde davranıyor?" Bu, Falun Dafa'nın adına zarar vermekle aynı şeydir, bu yüzden bu konuya çok dikkat edeceğinizden emin olun. Xiulian'in diğer meselelerinde ve xiulian sürecinde de kişi aşırılık takıntısı geliştirmemeye çok dikkat etmelidir. Bu anlayış, çok kolay bir şekilde şeytanlar tarafından suistimal edilebilir.


KONUŞMA KONTROLÜ

Konuşma kontrolü, geçmişte dinler tarafından da öğretilirdi. Fakat dinlerin bahsettiği konuşma kontrolü, konuşmak için ağzını açmayan profesyonel keşiş ve Taoist uygulayıcılar içindi. Onlar profesyonel uygulayıcılar oldukları için, insani takıntılardan maksimum derecede kurtulmayı hedeflerlerdi. Kişinin düşünmesinin karma olduğuna inanırlardı. Dinler karmayı ''iyi karma'' ve ''kötü karma'' olarak sınıflara ayırmıştı. İster iyi karma, ister kötü karma olsun, Buda okulunun "boşluk" yaklaşımına göre veya Tao okulunda öğretilen "hiçlik" yaklaşımına göre, karma yaratılmamalıydı. Bu yüzden, bu meseleler ister iyi olsunlar ister kötü, ya da hangi karmik ilişkiye sahip olurlarsa olsunlar, olayların karmik ilişkilerini göremediklerinden dolayı, hiçbir şey yapmamaları gerektiğini iddia ederlerdi. Böyle bir yüksek seviyeye ulaşmamış olan sıradan bir uygulayıcı, bu şeyleri göremez. Dolayısıyla, bir şey dışardan iyiymiş gibi görünse de, yapıldığında kötü bir şey olabilir endişesini taşır. O yüzden kişinin yapacağı en iyi şey, wuwei (eylemsizlik) durumunda uygulama yapmak ve hiçbir şey yapmamaktır -böylece kişi karma yaratıyor olmaktan kaçınabilir. Çünkü karma bir kez yaratıldığında kişi onu yok etmeli ve onun uğruna acı çekmelidir. Örneğin, bizim bütün uygulayıcılarımızın ne zaman aydınlanmaya kavuşacakları daha şimdiden belirlenmiştir. Eğer yarı yolda araya gereksiz bir şey eklerseniz, bu sizin tüm xiulian uygulamanız için zorluklara neden olur. Kişi bu yüzden wuwei (eylemsizlik) uygulaması yapar.

Buda Okulu, söylenenlere dikkat edilmesini ister. Şöyle ki, kişinin konuştukları, düşündüğü şeyler tarafından belirlenir. O doğrultuda, kişinin düşüncesi niyetlere sahiptir. Kişinin zihni biraz düşünmek, bir şey ifade etmek, bir şey yapmak isterse veya beş duyusunu, kol ve bacaklarını yönlendirmek isterse, bu, sıradan insanlar arasındaki bir takıntı olabilir. Örneğin kişiler arasında, "Sen çok iyisin fakat o değil", "Senin uygulaman çok iyi fakat onunki iyi değil" gibi anlaşmazlıklar vardır. Bunların kendisi ihtilaflardır. "Ben şunu yapmak veya bunu yapmak istiyorum" veya "Bu konu şu anda şu şekilde veya bu şekilde yapılmalı" gibi sıkça rastlanan şeyler hakkında konuşalım. Bu belki bilmeden de olsa birini kırabilir. İnsanlar arasındaki anlaşmazlıkların tamamı çok karmaşık olduğundan dolayı, kişi istemeden de olsa karma oluşturabilir. Bunun bir sonucu olarak, kişi kesinlikle ağzını mühürlemeyi ve tek bir kelime dahi etmemeyi ister. Geçmişte, dinler, söylenenlere dikkat etme konusunu çok fazla ciddiye almıştır ve dinde öğretilmiş olan şey budur.

Bizim Falun Dafa uygulayıcılarımızın çoğunluğu (profesyonel olanlar hariç) sıradan insanlar arasında xiulian uyguluyor. Bu yüzden toplum içerisinde normal bir yaşantı sürdürmekten ve toplumsal ilişkilerden kaçınamazlar. Herkesin bir mesleği vardır ve herkes işini çok iyi yapmalıdır. Bazı kişiler işlerini konuşarak yapmak zorundadır. Peki bu bir çelişki değil midir? Hayır değildir. Peki neden değildir? Bizim bahsettiğimiz konuşma kontrolü, diğerlerinkinden çok farklıdır. Uygulama yöntemleri arasındaki farklılıklardan dolayı, gereksinimler de farklıdır. Biz hepimiz anlaşmazlık yaratmaktan veya yakışıksız şeyler söylemekten ziyade, bir uygulayıcının xinxing'i doğrultusunda konuşmalıyız. Uygulayıcılar olarak belirli konuları söyleyip söylemememiz gerektiğini belirlemek için, kendimizi Fa'nın standartları ile ölçmeliyiz. Eğer kişi, uygulayıcılar için olan Fa tarafından belirlenmiş xinxing standartına uyarsa, söylenmesi gerekenler bir problem yaratmayacaktır. Buna ek olarak, bizler Fa hakkında konuşmak ve Fa'yı yaymak zorundayız, dolayısıyla konuşmamak olanaksızdır. Biz konuşma kontrolünden bahsederken, bu, ün ve çıkar gibi terk edemediğiniz sıradan şeyler ile ve bir uygulayıcının toplumdaki asıl işleriyle bağlantılı olmayan şeyler ile, aynı uygulamadan olan öğrencilerin birbirleriyle yaptıkları anlamsız dedikodular ile, takıntılardan dolayı gösteriş için yapılmış olan şeyler ile, kulaktan dolma dedikodular yaymak ile ve toplumdaki başka şeyler hakkında çok fazla heyecan ve ilgiyle konuşmak ile ilgilidir. Ben bütün bunların sıradan insanların takıntı ve bağımlılıkları olduğunu düşünüyorum. Bu konularda neler söylediğimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum; bizim bahsettiğimiz konuşma kontrolü budur. Kişi bir şeyler düşünmeye başladığında karma yaratacağından, geçmişte keşişler bütün bu konuları çok ciddiye aldılar. Bu yüzden "bedeni, konuşmayı ve zihni" geliştiriyorlardı. Bahsettikleri bedeni geliştirmek, kişinin kötü şeyler yapmayacağı anlamına gelirdi. Konuşma kontrolü, kişinin konuşamayacağı anlamına gelirdi. Zihnin geliştirilmesi de, kişinin -düşünmeyeceği- anlamına dahi gelirdi. Geçmişte tapınaklardaki profesyonel xiulian uygulamalarında bu şeyler için çok katı kurallar vardı. Bizler bir uygulayıcının xinxing standartı doğrultusunda davranmalıyız. Kişi ne söyleyip ne söylememesi gerektiğini anladığı müddetçe, bir sorun olmayacaktır.