Pekin Falun Dafa Asistanları Toplantısında Fa-Düzeltmesi Hakkında Yapılan Yorumlar

(Li Hongzhi, 2 Ocak 1995)

Herkese iyi yıllar!

Yeni yıl tatili olmasına rağmen bugün sizi buraya topladık. Ama bu toplantı yapılmalıydı, çünkü birçok uygulayıcımız, uygulamayı yakında yurtdışında öğreteceğimi biliyor. Zaman bastırdığı için de sizi buraya çağırdım. Bunun sebebi sizinle bazı şeyleri konuşmak zorunda olmamdır. Eğer konuşmasaydım, şu anda zaten türemiş olan bazı problemler Dafa'nın sağlıklı bir şekilde gelişmesini engelleyebilirdi.

İlk önce Falun Dafa'nın yayılma durumu hakkında konuşacağım. Bildiğiniz gibi, bizim Falun Dafa'mız ülke çapındaki değişik bölgelerde oldukça büyük bir etkiye sahip. Bugünlerde, qigong dünyasında yetkili kişiler, değişik bölgelerdeki birçok qigong organizasyonu ve farkı il ve şehirlerdeki Qigong Bilim ve Araştırma Topluluğu şubelerinin hepsi şu izlenime sahip; diğer bütün qigong uygulamaları yokuş aşağı gidiyor; sadece Falun Dafa yukarı doğru bir gidişat gösteriyor ve çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bu durum Qigong Bilim ve Araştırma Topluluğunun farklı bölgelerdeki şubeleri ve qigong'u gözlemleyen kişiler tarafından tanımlandı -bunlar benim sözlerim değil. Bu aynı zamanda bir noktayı gösteriyor. Hangi noktayı? Bizim Dafa'mız gitgide daha hızlı büyüyor ve uygulayıcıların sayısı da artıyor. Tabii ki, Dafa'nın bu kadar hızlı büyüyebilmesini açıklamak için ona iki açıdan bakmalısınız. Bunlardan ilki, birçok qigong uygulaması sahtedir ve insanları kandırmaktalar ve ahlak konusu umurlarında değil. İnsanlar bir veya iki kere aldatıldıktan sonra, bir süre sonra bunu anlamaya başlıyorlar. Bu açılardan biridir. Diğer sebebi ise, Falun Dafa'mız halka açıklandığından beri topluma ve uygulayıcılarımıza karşı sorumlu olduk, birçok insanın ondan gerçekten faydalanmasını sağladık ve birçok kişinin gerçekten Dafa'da kendilerini geliştirmeleri yoluyla toplumun ahlakının bütünün de bir gelişmeye yardımcı olduk. Bu yüzden, o böyle iyi sonuçlara ulaştı. Başka bir şekilde ifade edecek olursak, Falun Dafa hızlı bir şekilde gelişiyor, şu anda insanlar tarafından geniş çapta tanınıyor ve daha geniş çapta yayılıyor. Ama daha önce de söylediğim gibi, bu gerçekten iyi durumda tabii ki, eksikliklerimizi de gördük. Asistanlar ve birçok uygulayıcımız ve bazı eski uygulayıcılarımız tarafından egzersiz alanlarında yapılan birçok şey Dafa'nın gerekliliklerinden uzaktır. Belli bir dereceye kadar onlar, Falun Dafa'yı bozucu bir rol oynamışlardır. Bunun sebebi, ister bir Falun Dafa öğrencisi veya uygulayıcısı olun -ve bu özellikle asistanların işini yapan biri için böyledir- insanlar sizi sadece -sanki başka bir qigong uygulayıcısı gibi- bir birey olarak görmemektedir. Ne yaparsanız yapın, insanlar sizi Falun Dafa'yı temsil eden bir Falun Dafa uygulayıcısı olarak göreceklerdir. Bu gerçekten de önemli bir noktadır, çünkü ülke çapındaki birçok kişi Falun Dafa'nın iyi olduğunu bilmektedir -o, içinde xinxing gelişimini öğrettiği için iyidir ve olayın kalbine inmiştir; Bütün Falun Dafa uygulayıcıları xinxing'e önem verir, bu yüzden insanlar, size, Falun Dafa uygulayıcılarına ve her hareketinize dikkat ederler. Eğer siz iyi yapmazsanız, insanlar sizin sadece konuştuğunuzu ama olayları eyleme geçirmediğinizi düşünecektir. Eğer konuşmanız çok muazzam ama davranışlarınız buna uymuyorsa, insanlara bu izlenimi verecektir ve size bunun iyi bir şey olmadığını söyleyeyim.

Şu anda hakkında konuştuğum şey bizim uygulamamızın yayılması durumudur. Biz de bu durumu fark ettik ve bu yüzden bu toplantıyı yapmak istedik. Aynı zamanda yurt dışına gitmeden önce bu konu ile ilgili sizinle konuşmalıyım, çünkü Pekin'de Falun Dafa'yı uygulayan oldukça fazla sayıda kişi var ve olaylar üzerinde de belli bir etkileri var. Aslında yurtdışında uygulamayı öğretmem, uygulamayı ülkemizde öğretmem ile aynıdır. Bildiğiniz gibi, bugün kuzeydoğuya yarın güneybatıya ondan sonraki gün güneye ve daha sonra da oraya buraya gidebilirim -ben bu şekilde seyahat etmedim mi? Yurtdışına gitmek bundan farklı değil. Dünyayı dolaşmak iki gün almaktadır. Bu sanki bir yere gidip, bir daha hiç geri dönmeyecekmişim gibi değildir -birçok insanın bu şekilde düşünceleri var. "Şu anda Li Hongzhi gitti ve ben yetkiliyim" diyen biri de vardı. Her türlü değişik düşünceye sahip insan var.

Falun Dafa uygulamamız, xinxing'imizi geliştirmemizi vurgular. Sizin herhangi bir davranışınız veya hareketiniz bir xiulian uygulayıcısının standardıyla örtüşmüyorsa, uygulayıcılarımız bunu değerlendirerek farkına varabilir. Ama aynı zamanda, kendi yanlış eğilim ve eylemlerini açık bir şekilde görmeyi başaramayan kişilerde var. Birçok uygulayıcı için bu, takıntıların, gösteriş düşkünlüklerinin ve yok edilmemiş birçok başka takıntının bir sonucudur. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu Fa iyidir ve hepiniz biliyorsunuz ki, bu Fa insanları kurtarabilir. Öyleyse bu konuda bir düşünün: bu Fa insanları kurtarabilir. Neden insanları kurtarabilir? Neden insanları iyi yapabilir? Bunun için öncelikle bir kural vardır: eğer siz iyi olmak istemiyorsanız, kimse sizi kurtaramaz. Ayrıca sizin iyi olabilmeniz, sadece sizin kendinizin iyi olmak istemenizin bir sonucu olabilir. Her hareket ve davranışınız gerçek bir uygulayıcının standardını karşılamalıdır. Bu çok ciddidir!

Bazı kişilerin gösteriş düşkünlüğü gerçekten çok belirgin! Eğer daha fazla gelişecek olursa, Fa'ya zarar verecek ve derslere katılmamış bazı kişilerin ve değişik yerlerdeki egzersiz alanındaki bazı kişilerin yanlış fikirler geliştirmelerine hatta sorumsuzca şeyler yapma konusunda bu kişileri takip etmesine yol açacaktır. Bu yüzden bu durum asistanların sorumlulukları konusunu gündeme getiriyor. Asistanların sorumlulukları son derece önemlidir. Uygulamayı öğretmek için daha önce Guangzhou şehrine gittiğimi hatırlıyorum, orada "Asistanlar, sizin sorumluluğunuz tapınaktaki baş keşişin sorumluluğundan daha az değildir" demiştim. Neden bunu söyledim? Gerçek anlamda yüksek seviyelere doğru bir uygulama öğretmek insanları kurtarmaktır. Gerçekten tapınak içinde uygulama yapan bir kişide gerçek bir uygulayıcıdır, o sadece bir din içinde xiulian uygulamaktadır, biz ise bu toplumsal biçimde uygulama yapıyoruz. O zaman, hepiniz uygulayıcılar olduğunuz için egzersizleri beraber yapıyorsunuz, düşüncelerinizi beraber paylaşıyorsunuz ve beraber gelişiyorsunuz -asistan olan bir koordinatör ile tapınaktaki bir baş keşişin arasındaki fark nedir? Size şunu söyleyebilirim ki, bizim Falun Dafa uygulayıcılarımız Dharma'nın Son Döneminde keşişlerden daha yüksek bir xinxing'e sahipler. Size benim uygulayıcılarımın xinxing'inin keşişlerinkinden daha yüksek olduğunu söyleyeyim, bu yüzden asistanlar tapınaklardaki baş keşişlerden daha yüksek olmalıdır. O zaman, bir düşünün: bizim bazı asistanlarımız bu gereklilikleri karşılayabildiler mi?

Tabii ki, burada dinleyiciler arasında hala derse katılmamış olan asistanlarımız var. Bu bir problemdir. Ama buna itiraz etmiyoruz; gelecekte sadece ülke çapında derslere katılan uygulayıcıların asistan olmaları bizim için mümkün olmayacak. Aynı şekilde, sizi bir asistanın standardına göre, bu standartları karşılayıp karşılamadığınızı ve Fa'yı ne kadar anladığınızı görmek için değerlendirmeliyiz. Bir uygulayıcı gibi konuşup davranamayan bir kişi ve bir Dafa uygulayıcısına benzemeyen biri asistan olamaz. Bizim uygulamamızın amacı -yüksek seviyelere doğru xiulian uygulamak-çok net olmalıdır ve biz bunu seminerlerimizde mükemmel bir şekilde netleştirdik. Bunu bir düşünün, Tao'ya ulaşmış bir Gerçek Varlık veya Buda Okulunun bir Buda veya Pusa'sı sizin gibi mi konuşur? Sizin gibi saf olmayan düşüncelere mi sahiptir? O olayları sizin gerçekleştirdiğiniz şekilde mi yapar? Tabii ki, sizin için olan standartlarımızın bu kadar yüksek olması gerekmez -her şeyden sonra, biz hala xiulian uyguluyoruz. Ama sizin kendinize karşı daha sıkı olmanız gerekmez mi?

Birçok uygulayıcı ve asistan kendilerini çok iyi idare ettiler, çok büyük katkılar yaptılar ve insanların Fa'yı çalışmalarını organize etmek için sıkı çalıştılar. Hepimiz gönüllü olarak xiulian uygulamaya geliyoruz. Bu bir kişinin sizi lider olarak görevlendirmesi, size bir şey vaat etmesi veya sizin belli bir miktar para kazanmanız gibi bir şey değildir. Bizim otoritelerimiz yoktur, biz herhangi bir şey yapmak zorunda değiliz ve biz bir maaş kazanmıyoruz. Herkes bu işleri gönüllü olarak yapıyor. Bunları kendi isteğimiz ile ve Fa'yı umursadığımız için yapıyoruz. O zaman bunu neden iyi yapmayalım? Tabii ki, gelecekte şimdi bahsetmiş olduğum derslere katılmayan o kişileri organize ederek, özellikle yeni uygulayıcılara ve asistanlara özel periyodik bir eğitim verebileceğimizi düşünüyorum. Bu yapılmalıdır, aksi halde onlar yakalayamayacaklardır. Bazı yerlerde hiç eski uygulayıcı yok ve biz orada hala bir asistan merkezi kurmak zorundayız, bu yüzden onlara gerekli eğitimi vermemiz gerekir. Tabii ki, eğitim bizim gelecekte yapacağımız bir şeydir. Derse katılıp katılmamış olmanız önemli olmaksızın, şu andan itibaren tüm asistanlardan Fa'yı iyi anlamalarını istiyoruz. Yeteneği ve gençliği yerinde olan kişiler, -daha yaşlı ve kötü hafızası olan kişiler hariç- kitabı ezberlemeyi denemelidirler. Belki tavsiye ettiğim şey yüksektir -benim gerekliliklerim gerçekten yüksek olabilir. Ama birçok bölgede çok sayıda uygulayıcı onu çok iyi bir şekilde ezberlemiştir. Fa'yı çalışırken kitaba bile ihtiyaç duymuyorlar, -onu hafızalarından ezbere tekrar ediyorlar. Eğer kıyaslarsak… Benim doğduğum şehir kuzeydoğu'da olmasına rağmen, ben her zaman Pekin'deyim. Pekin, bizim Araştırma Topluluğumuzun olduğu yerdir ve burada birçok ders verdim. Her şeyden öte şimdi merkezimiz burası. Bu yüzden biz burada Pekin'de önderlik yapmalıyız. Pekin liderliği yapmalıdır ama ülke çapında diğerleri de Fa'yı bu şekilde çalışmaktadırlar.

Fa çalışmanın iyi olan tarafı nedir? Fa-çalışması yaparak, bizim uygulayıcılarımız her soruyu ve problemi kendi başlarına çözebilirler. Başka bir şey daha var ki, kim sorumsuzca davranırsa, uygulayıcılar bunu fark edebilecekler ve bu da çarpık şeyler yapan kişilerin sorun çıkaramayacağı ve böyle şeyler yapacak yerler bulamayacağı anlamına gelmektedir. Şu andan itibaren bunu bir kural haline getirebiliriz: Falun Dafa uyguladığınız sürece ve Falun Dafa uygulamak istediğiniz sürece, Fa'yı çalışmalısınız; biz sadece egzersizleri yapan kişileri kabul etmiyoruz. Bu durum, Dafa'mızın saygınlığını oldukça etkilediğinden dolayı bu sizden istenen öyle çok yüksek bir gereklilik değildir. Eğer bir kişi sadece egzersizleri yapar ve xinxing'ini geliştirmezse, eğer gerçek hayatta yaptığı şeyleri kendi istediği şekilde yaparsa ve her istediğini yaparsa ve sıradan insanlar arasındayken sıradan insanların davranışlarından daha kötü davranırsa, size bunun kabul edilemez olduğunu söyleyeyim. Ben bu yüzden bu gerekliliği koyuyorum.

Bizim uygulayıcılarımız gösterişe olan düşkünlüklerinden kurtulamadığı için bunun gibi birçok durum meydana geldi. Mesela, bazı insanlar sürekli gösteriş yapmak istiyor. Burada sadece bizim asistanlarımız hakkında konuşacağım, çünkü bu bir asistanlar toplantısı; diğer uygulayıcılarımız hakkında konuşursam, bunu zaten duyamazlar, bu yüzden sadece asistanlar hakkında konuşacağım. Gösterişe olan düşkünlüğün yok edilememesinin başlıca sebeplerinden biri, birçok asistanımızın Fa hakkında çok düşük -ortalama bir uygulayıcınınkinden bile daha kötü- bir anlayışa sahip olmalarıdır. O zaman bir problem var. Uygulayıcılar problemler ile karşılaştıklarında, kitabı sürekli olarak okumadıkları ve çalışmadıkları zamanlar veya kitabı okusalar bile çok okumadıkları zamanlar oluyor ve sonuç olarak, şu durum ortaya çıkıyordu: cevap verilemeyen birçok soruları oluyor, onlarda asistanlara bu sorular hakkında soru sormak istiyorlar. Asistanlara sordukları zaman, asistanların xinxing probleminden dolayı… asistanlarda Fa'yı çalışmamışlar ve kitabı okumamışlardı ve onlarda sadece Fa'nın küçücük kısım ve parçalarını anlamışlardı. Bazı asistanlar o zaman şöyle düşündüler: "Eğer ben onu anlatamazsam, bu benim otoritemi azaltacak ve bu insanları egzersiz yapmak için organize etmem büyük olasılıkla kolay olmayacak." Tabii ki, onların niyetleri bu Fa'yı korumak olmuş olabilir -insanları egzersiz yapmak için organize etmek onlar için kolay olmamıştır. Bu yüzden kendilerinin henüz anlamadıkları bazı konular üzerinde bazı asistanlar bazı şeyleri tanımlamaya cesaret etmişler ve keyfi olarak konuşmuşlardır ama onlar kendi tahminleri üzerine kurulu şeylerden bahsetmişler veya hissettikleri veya deneyimledikleri şeyler üzerine kurulu şeyler söylemişlerdir. Aslında bu Fa'ya ciddi olarak zarar vermektir. Bu problemden daha önce bahsetmiştim -Bu Fa'yı kendi hissettiklerinize göre veya kendi seviyenizde aydınlandıklarınız üzerine açıklayamazsınız. Bu konu daha önce net bir şekilde açıklanmadı mı? Kesinlikle durum budur! Bu yüzden hepimiz buna dikkat etmeliyiz.

Sizin -Fa'yı koruma- niyetiniz iyidir. Belki şöyle düşünebilirsiniz, "Ben bunu kendi itibarımı arttırmak için yapmıyorum; eğer insanları uygulama yapmaları için organize edemezsem, işimi iyi yapamam."; sizin niyetiniz bu olabilir. Ama size bu problemi çözmenin tek yolunu, tek yöntemini tavsiye edeceğim -bu, Fa'yı iyice anlamaktır. O zaman insanlar size sorular sorduğunda siz bu Fa'ya göre konuşabilirsiniz ve söylediğiniz şey bu Fa hakkında olacaktır. Çeşitli olağanüstü yetenekler ve durumlar hakkındaki sorulara gelince, bunu o kişi ile tartışmak zorunda değilsiniz. O kişiye, "Birçok olağanüstü yetenek var ve onlar on bin değişik biçimde ortaya çıkıyorlar -ben size bunu nasıl açıklayabilirim?" diyebilirsiniz. Siz değişik durumlara sahipsiniz, şu veya bu durum. Kendinize bir uygulayıcı olarak davrandığınız sürece bu konu hakkında endişelenmemelisiniz. Bazı durumları hissedebilirsiniz; bazı durumlar siz daha onları hissetmeden geçecektir. On bin çeşitten fazla olağanüstü yetenek vardır ve onlar vücudunuzda birazcık bile oynasalar hissedebilirsiniz. Olağanüstü yetenekler çok güçlü elektrik taşır ve oldukça manyetiklerdir ve başka şeylerde vardır; çok hassas olabilirsiniz; onlar birazcık bile hareket etseler hissedebilirsiniz. Siz çeşitli durumlara ve her türlü geliştirilen varlığa sahipsiniz. O zaman bunları ona nasıl açıklayacaksınız. Ona bunların normal reaksiyonlar olduğunu söyleyin ve dahası hepsi iyi şeylerdir. Eğer Fa'yı iyice anlarsak, her şey hakkında Fa'ya göre konuşabiliriz. Daha önce sadece Fa'yı korumayı ve insanlara daha fazlasını anlatmak isterdik ve insanların onu iyi anlayamayabileceklerini düşünürdük. Bunun ana sebebi, bizim Fa hakkındaki anlayışımız yeterince derin değildi. Bu yüzden hiçbir şeyi diğer insanlara anlatamıyordunuz ve anlatamadığınız zaman da mahcup olmaktan korkuyordunuz, bu yüzden kendi tahminleriniz doğrultusunda şeyler söylediniz. Bu, Fa'ya ciddi bir şekilde zarar vermek değil midir?

Eğer bu gösteriş takıntısı daha fazla devam ederse bir kişinin belirli bir saygınlık ve bencil çıkarlar peşinde koşmasına sebep olabilir. Eğer daha fazla gelişirse, insanlar ihtilaflar oluşturmaya başlayacaklar. Böyle bir kişi bir grubun başına gelecek ve insanlara; "Beni dinlemelisiniz! Li Hongzhi bile yaptığı her şeyde beni dinlemelidir" diyecektir. Ve uygulayıcılar bunu herhangi bir şekilde fark edemeyecektir. O böyle söyleyecektir. Li Hongzhi'nın bir şeytan olduğunu söyleyecek kadar ileri gidecektir ve sadece kendisinin yetkili olduğunu söyleyecektir! Şu anda aramızda böyle biri yok mu? Bu şekilde ortaya çıkan problemler son derece ciddidir. Bizim Fa'mızda, bugün burada bulunan ve burada Pekin'de bulunan asistanlar arasında böyle bir şey bir daha asla olmamalıdır. Aynı şekilde, bu oldu ve bu da, Fa hakkındaki kötü anlayışımızı gösteriyor. Bu yüzden, şu anda gerçekten gemiden denize düşen ve çok çirkin durumda olan birçok insan var. Ama buna rağmen bazı insanlar körce onlara hayranlık duyuyor. Bu konularla ilgili biz, problemi işaret ediyoruz, o kişiyi değil. Sadece bu konular hakkında konuşuyorum. Bu problemlere dikkat ettiğinizden emin olun.

Asistanlarımız arasında baş gösteren bir başka şeyde, bir şeyler yapma takıntısı. Bu daha önce tarihte hiç olmamıştı. O sadece bugün içinde bulunduğumuz özel durumda meydana geliyor; o sadece tarihin bu özel döneminde ortaya çıkıyor. Neden bu durum ortaya çıkıyor? Bu, tarihte biz Çinliler için olduğu kadar dünya çapındaki diğer yerler içinde geçerlidir, aile her şeyin merkeziydi. Ama modern insanlar -özellikle biz Çinliler- hepsi kendi işlerine sahipler ve tüm hayatlarını çalışarak geçiriyorlar ve yapacak bir şeyleri olmazsa yıkılıyorlar. Bu durum meydana geldi. Bunun sonucu olarak, bazı insanlar bizim Falun Dafa'mızı üstlendikleri bir iş olarak görüyor. Birçok asistan bu zihniyete sahip. Fa'nın iyi olduğunu hissediyorlar, aksi takdirde bunu yapmazlardı -bu doğrudur, onun iyi olduğunu biliyorlar. Ama Fa'yı nasıl daha iyi çalışacaklarını ve kendilerini Fa'nın içinde nasıl geliştireceklerini düşünecekleri yerde, bir şeyler yapma takıntıları var. "Şimdi yaşlıyım ve emekliyim" veya "Emekli oluyorum," "Yapacak başka bir şeyim yok. Bununla beraber yapacak bir şey buldum. -Harika! Bunun yanında bu uygulamada iyi"- böyle bir mantığa sahipler. Herkes bir düşünsün, böyle bir düşünce bizim Fa'mızdan kutuplar kadar uzaktır. Bu Fa'ya karşı sorumlu olmalıyız, hissettiğiniz şeye değil. Yapacak hiçbir şeyiniz olmadığını ve dayanacağınız hiçbir şey olmadığını düşünüyorsunuz ve yapacak bir şey arıyorsunuz. Bu şekilde yürümez. Bu ana problemdir. Fa'ya nasıl yaklaştığınız çok ciddi bir meseledir!

Bir kişi xiulian uygulaması yaptığında, gerçekten yüksek seviyelere doğru xiulian uyguladığında, bu kendisini ve başkalarını kurtarma meselesidir. Eğer düşünceleriniz konusundaki gerekliliklerimizi yerine getirmezseniz, bu işi iyi yapamazsınız. Bu doğru değil midir? Bu noktayı zaman zaman tekrar vurguladım ve ülke çapında değişik bölgelerde bu konu hakkında konuştum. Biz bunu bir işyeri, bir iş veya şirket veya kurum gibi yürütemeyiz. Sık sık şu örneği veriyorum. Sakyamuni kendi Fa'sını öğrettirken, insanların bu biçimde takılıp kalmasını önlemek için [bu problemler o zaman mevcut değildi ve sadece şöhret ve kişisel çıkar peşinde koşma problemi vardı] insanların onunla bütün bağlarını tamamen söküp atmasını istedi; insanları xiulian uygulamaları için uzak dağlara, eski ormanlara ve mağaralara götürdü ve hiçbir şeye sahip olmanıza izin vermedi ve sizi tüm insani takıntılarınızı bırakmanız, şöhrete ve kişisel çıkarlara olan takıntınızı yok etmeniz için bütün maddi şeylerden tamamen ayırırdı. Ama biz sıradan insan toplumu içerisindeyiz. Herkes sıradan insanların toplumunda xiulian uyguluyor, biz kendi xiulian uygulamamızın sorumluluğunu alıyoruz. Aslında, burada sizi eleştirmeye çalışmıyorum. Sizin yüksek seviyelere doğru xiulan uygulamanızı ciddi bir şekilde etkileyen bu engelleri işaret ederek, sizin xiulian uygulamanıza karşı sorumlu oluyorum. Ama bizler için asistanlar olarak, sorumlu olma konusu var; bu da şu anlama gelmektedir, eğer iyi yapamazsanız, kendi grubunuzdaki insanlara çarpık bir şekilde rehberlik edebilirsiniz. Eğer bütün grup çarpık bir şekilde yönlendirilirse, o zaman, kendinize yaptığınızın yanında, bütün bir grup insanı mahvetmiş olabilirsiniz! Ben sıkça bu problem hakkında konuşuyorum -bu bir şeyler yapmaya olan takıntıdır. Tabii ki, bunun iyi tarafı da var ve biz bu şeyleri dengelemeliyiz. Eğer hiç kimse bir şeyler yapmaya kalkmasaydı ve kimse asistan olmak istemeseydi, size söyleyeyim ki, işimizi iyi bir şekilde gerçekleştirmemiz de mümkün olamayacaktı. Bu işi yapmak için kendinizi istekli hissedebilirsiniz ama insanların Fa'yı çalışması ve Fa'yı elde etmesi, Fa'yı geniş çapta yaymak ve insanları kurtarmak için güdünüz Fa olmalıdır. Başlama noktanız "benim için yapacak bir şey" olmamalı. Ben bu konuyla ilgili yeterince iyi olamadığımızı düşünüyorum. Gelin bu konular hakkında daha fazla düşünelim.

Bu andan sonra asistanlarımız Fa'yı derinlemesine anlamaya çalışmalıdır. Sanıyorum ki, bu problemler bundan sonra çözülebilir. Derslere katılmayan o uygulayıcılar da Fa hakkında eksiksiz bir anlayış edinmeliler. Yani, asistanlarımız için standartlarımız yüksektir. Ayrıca kendi kişisel ilişkileri temelinde bir kişiyi asistan yapan kişilerde var -"İkimiz iyi bir ilişkiye sahibiz; bizim aramız her zaman iyi oldu." Bunu bu şekilde ele alamazsınız. Kim daha iyi çalışır ve uyguluma yaparsa bu işi yapar, bu böyle olmalıdır. Belki benim sizin için gereksinimlerim yüksektir. Orada olan durumu biliyorum ama her şeye rağmen ben Pekin'de olduğumuzu düşünüyorum ve bizim Falun Dafa Araştırma Merkezimiz burada. Size söylemeliyim ki, eğer biz burada her şeyi iyi yapmazsak, bu diğer bölgeleri de etkileyecektir.

Çok fazla şey söylemek istemiyorum, çünkü bunlar her halükarda eksikliklerdir. Sizi eleştirmeme rağmen, sizin nerede yetersiz olduğunuzu işaret ettim. Biz diğer insanlara bu toplantıya katılmaları için çağrıda bulunmadık, çünkü gelecekteki çalışmalarınızın etkilenmesini istemedik. Bu yüzden diğerlerinden bu toplantıya katılmalarını istemedik ve sadece asistanlarımızın katılmasını istedik. Ben asistanlarımızın örnek olarak yol gösterebileceklerini ve bu şeyleri iyi yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Ve daha sonra uygulamamızı inşa etmek ve uygulamamızın normal bir şekilde gelişmesi için herhangi bir problemimizin olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca etrafta dolaşan bir söylenti var: Li Hongzhi yurtdışına çıkıyor ve geri gelmeyebilir. Bunu söyleyen insanlar, beni -sanki yurtdışına gittiğimde biraz para kazanacak ve geri gelecekmişim veya oraya yerleşecekmişim gibi- ortalama, gündelik insanlar gibi görüyor. Ben böyle bir kişi değilim. Bildiğiniz gibi, yurtdışında bulunan akrabalarım var ve bu yüzden her an yurtdışına çıkabilirim. Tabii ki, yaşam kalitesi orada burada olduğundan daha iyi ama ben -ün, kazanç, zevk, vs. gibi- şeylerin peşinden gitmiyorum. Ben böyle şeyler peşinde değilim, bunlar benim için işe yaramaz şeylerdir. Ama bazı insanların bunları bilmediğini düşünerek ve insanların belirli düşünceler taşımasını engellemek [ben etrafta değilken bazı bölgelerde bir problem olabilir] ve insanların xiulian uygulamalarına rehberlik etmek için, benim etrafta olmadığım durumlarda her şeye merkez olarak Falun Gong Araştırma Merkezi tarafından karar verilecektir ve xiulian uygulamasında herkese merkez olan Araştırma Derneği yol gösterecektir. Araştırma Derneği tarafından verilen bütün kararlar benim tarafımdan önceden onaylanmıştır, bu da, ben nerede olursam olayım, onlar tarafından verilen herhangi bir kararın, sadece benimle telefon ya da faks yoluyla iletişim kurulduktan sonra verilmiş olduğu anlamına gelir. Başka bir konu ise, onlara söylediğim gibi bu aynı zamanda ben etrafta değilken onların diğerlerine nasıl rehberlik ettiklerini görmek için Araştırma Topluluğunun da testidir -bu aynı zamanda onlar içinde testtir. Ama ben bir problem olacağını düşünmüyorum, çünkü benim yanımda uzun bir zaman kalan insanlar, benim işleri nasıl yaptığımı, ne yapmak istediğimi ve Fa'yı yaygınlaştırmak için yapmak istediğimiz kapsamlı şeyleri oldukça iyi bilirler. Bu yüzden bunu burada netleştiriyorum: benim etrafta olmadığım durumlarda, ülke çapındaki asistan merkezlerimiz Araştırma Topluluğu tarafından verilen kararlara sadık kalacak ve bu kararları gerçekleştirecektir. Hatta bu sorumluluğu yerine getirmesi bir asistan için bu durumdan daha fazla böyledir.

Bütün bunların haricinde başka bir konuyu daha tartışacağım. Birçoğumuz "asistan" terimini bir unvan olarak ele alıyor. Bizim günlük insanların unvanlarını ve görevlerini kullanmanıza izin vermememizin sebebi, bu tür şeylerden kaçınmak içindi. "Asistan" bir çeşit kıdem olmamalıdır. Bunun yanında, eğer egzersiz alanında insanlara patronluk taslarsanız ve kişi arkasını döner ve sizi takmazsa, gerçekten yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Eğer her şeyi daha da kötü bir hale getirirseniz, o zaman o da, "Ben egzersizlere gelmezsem nasıl olur?" diyebilir. Bu yüzden bizim otoritelerimiz yoktur ve insanlar bu işleri kendi istekleri doğrultusunda gönüllü olarak yapmaktadır; bu aynı zamanda başkaları için iyi bir şey yapmaktır. Bu yüzden yaptığımız işi nasıl yaptığımızla ilgili daha dikkatli olmalıyız. Bu bir çeşit güç veya pozisyon olmadığından, bir asistanı her zaman her yerde değiştirebileceğimizi düşünüyorum. Böyle şeylere takıntılı olmayın -"Eğer benden asistanlık yapmamı isterseniz, yaparım; eğer asistanlık işini yapmamı istemezseniz de olur, ben de normal bir uygulayıcı olurum ve diğerleri ile uygulama yaparım." Aslında, asistan olmak bir kişinin görevidir -bu, asistanlık görevi size verildiyse xiulian uygulamasında başarıya ulaşacaksınız gibi bir şey değildir! Bu böyle değildir. Bir asistan sadece başkaları için daha çok şey verir, daha çok sıkıntı çeker ve daha fazla iş omuzlar. Bu yüzden birçok bölgede şu durum baş gösterdi: bir asistanın yeri değiştirildiğinde, o kişi pasif ve yardımlaşmayan bir hale geldi. Bazı insanlar kendi gruplarını bile oluşturdular. Bunların hiçbirinin Falun Dafa'da olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir uygulayıcı nasıl böyle şeyler yapabilir? Sadece asistanlarımızı işaret ediyorum. Bu şeylerle ilgili sadece bu seviyede konuşuyoruz. Bu şeylere bu kadar önem vermeyin --bunlara bu kadar önem atfetmediğinizden emin olun.

Ama bizim Fa'mıza zarar veren o insanlarla ilgili olarak, bu kişi kim olursa olsun, bu kişiler ortaya çıkar çıkmaz, hemen yer değiştirilmelidir. Çünkü bizim uygulayıcılarımız için çok fazla talebimiz yoktur. Eğer öğrenmek istiyorsanız öğrenebilirsiniz; eğer öğrenmek istemiyorsanız, yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur; ama bir kere öğrendiyseniz, sizden sorumlu olacağız ve size açıklama yapacağız. Ama bir asistan için durum bu değildir, çünkü eğer kendinizi iyi idare edemezseniz, bütün bir insan grubunu etkilersiniz ve başkalarına da engel olursunuz. Bu yüzden çarpık şeyler yapan kişileri görür görmez, biz onu hemen değiştiririz. Şunu size çok ciddi bir şekilde işaret ediyorum: Evergreen Park egzersiz alanında Sun soyadlı kişi bir süre gerçekten çok ileri gitti, hatta şu anda bile hatalarını kabul etmiyor ama bu bizim onun hatalarını kabul etmesine ihtiyaç duyduğumuz anlamına gelmiyor. Bu şeyleri kendisi düzeltmelidir; buna rağmen, herhangi bir şey yapmadı ve dahası bana, çok kötü bir etkisi olduğunu söylediler. Bana karşı nasıl olursa olsun -bana yüzeyde nasıl davranırsa davransın veya arkamdan nasıl davranırsa davransın- o bu Fa'yı negatif olarak etkiledi, bu yüzden artık asistan olamaz. Diyelim ki, biri "Ben Buda'yım" dedi. "Ben daha önce şuydum, buydum. Benim Falun'um bir ev kadar büyük" veya "Ben Li Hongzhi'dan bile daha büyüğüm" dedi. Ne isterse söyleyebilir ve bu benim için dert değildir. Ama eğer bir Falun Dafa asistanının standardını karşılayamıyorsa bu kabul edilebilir bir şey değildir, bu durumda o kişiyi değiştirmeliyiz. Eğer daha sonra iyi olursa, tekrar merkezin başı olmasını talep edebiliriz. Bir kişi ile ilgili sabit bir fikir oluşturmayalım. Yani, konu budur. Kimseyi eleştirmek veya suçlamak istemiyorum. Biz problemi hedef alıyoruz, kişiyi değil. Ben sadece bir örnek veriyorum. Bizim ismini vermediğimiz ama bu tip şeyler yapan kişiler var mı? Evet, var. Sadece onların olayları bu kadar göze çarpıcı değildir.

Yine son defa söylediğim gibi, bir Fa-çalışma dalgası başlatmalıyız. Fa'yı iyi anlamalıyız. Sadece Fa'yı iyi anlarsanız bir kişi umursamazca davrandığı zaman bunu yakalayabilir ve onu dinlemezsiniz; o bunu düşündüğünde veya bir cümle söylediğinde, onun söylediğinin doğru olup olmadığını hemen bileceksiniz. Peki, söyleyin bana, o zaman o kişi bunları yapmaya kalkışabilir mi? İnsanlar çarpık şeyler yapamayacaklardır -böyle olacağı kesindir.

Hepiniz biliyorsunuz ki, bu Fa iyidir. Her seminerde bunu size değişik açılardan anlattım. Bazı insanlar: "Bugün Shifu'nun konuşmasında duyduğum buydu. Shifu'dan başka bir derste duyduğum farklıydı." Aslında, her iki derste de aynı konulardan bahsediyordum, sadece bu konular hakkında farklı açılardan konuştum. Ama gelecekteki xiulian uygulamanızda veya gelecekte kendinizi geliştirdiğinizde veya değişik zamanlarda kitabı okuduğunuzda size rehberlik edecek her şeyin size öğrettiğim Fa'nın içeriğinde olduğunu bulacaksınız -her şey kitabın içerisindedir. Bu Fa değişik açılardan öğretilmiş, değişik elementler içeren ve değişik durumlarda öğretilmiş birçok şeyi barındırmaktadır. Onun hepsini bir durumda öğrettim. Bu yüzden anlamaya çalıştığınız her zaman, bir şey kazanacaksınız. Onu iyice çalıştığınız sürece, her şeyi yerinde yapacağınızı söyleyebilirim. Benim üçüncü kitabım Zhuan Falun yakında basılacak. Kitap derslerimin bütün içeriğini taşımaktadır ve oldukça kapsamlıdır. Çok yakında basılacak. Ve siz Pekin'deki uygulayıcılar kitabı ilk olarak görecek ve ondan ilk yararlanacaklar olacaksınız. Fa'yı çok çalışmalı ve Fa'yı iyi anlamalıyız.

Burada söylediğim bütün bu şeyler hepinizin gerçekten ilerlemenizi sağlamak içindi -bu yüzden size söylemem gereken şeyleri söyledim. Hepinizi buraya acil bir şekilde toplama sebebim, daha sonra xiulian uygulama yolunuzda, [Fa'yı] iyi anlayamamanızdan veya sizi doğru bir yola yönlendirmediğim ve yarı yolda düşebileceğiniz için olayları iyi bir şekilde ele alamamanızdan korkmam ve bu durumda sizin için yapabileceğim her şeyi yapmadığımı hissedebileceğim içindir. Bu yüzden sizi buraya bu konu hakkında daha fazla konuşmak için topladım. Xiulian sizin kendi işinizdir. Eğer gelecekte biri arkada kalır, gelişim gösteremezse, onun için arka kapıyı açamayacağım. Diyelim ki, ben onun oldukça iyi olduğunu görüyorum veya bana kendi durumu hakkında bir şeyler anlatıyor ve ben de "Tamam, arka kapıyı açayım ve senin öylece yukarı gitmene izin vereyim" dedim. Bu olamaz. Bildiğiniz gibi, bugün yaymakta olduğum şey Fa'dır, o durumda ben Fa'ya zarar verme konusunda başı çekmez miyim? Xiulian tamamen size, kendinize bağlıdır. [Fa] iyidir -insanları koruyabilir ve insanları aynı zamanda kurtarabilir. Bu Fa'yı nasıl anlamaya çalıştığınız, Fa'yı nasıl kavramaya çalıştığınız ile ilgilidir. Bunlar size söylemek istediğim şeylerdir, bu yüzden gelmenizi istedim. Bu toplantının, eksikliklerinizi görmek istemem ve sizi eleştirmek istemem ile ilgili olmadığı konusunda emin olun -durum bu değildir. Ben problemleri belli zamanlarda işaret etmemin, onları daha sonra işaret etmemden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Biz belli asistan merkezlerinin başlarını anında değiştirirsek veya yeterli görmediğimiz belli asistanları değiştirirsek, bunun ardından eğer anında frene basar ve yavaş yavaş problemlerini anlar ve xiulian'lerinde yeni bir başlangıç yaparlarsa, o zaman onların merkezlerin başları veya asistan olmaları fark etmez -aynı şekilde xiulian uygulamalarını yapabilirler ve yapmakta oldukları şeyleri bırakırlar. Bunun yanında, bu onlar için iyidir, çünkü bunu onlarda fark edeceklerdir ve hala xiulian uyguluyor olacaklardır. Biraz insanlar için, onlara tekrar tekrar şanslar verdik ama tekrar tekrar uyanma konusunda başarılı olamadılar ve sonunda ise çok geç -onlar tamamen düştüler ve şeytani bir durumun içine battılar. Bu bir derstir!

Ben her şeyi doğru bir şekilde ortaya koymaya çalışıyorum, dolaylı bir şekilde konuşmayı sevmiyorum. Bu dönem boyunca, biz -ister asistan merkezleri olsun, ister şube merkezleri olsun veya değişik alanlardaki asistanlar olsun- gerçekten çok iş yaptılar ve bu da bizim Fa'mızın bugün insanlar üzerinde oldukça etkili olmasını sağladı. Tabii ki, Fa iyidir, bu, bunun bir kesitidir. Aslında, bu Fa'nın başta evrenin yasası olduğunu söylemiştim. Bu hepinizi içerir -hepiniz bu Fa'nın içindesiniz. Bu yüzden, bu Fa aynı zamanda sizindir. Bu Fa'yı koruyup korumadığınız, bu Fa'yı destekleyip desteklemediğiniz, bu Fa'yı yayıp yaymadığınız ve gelecekte bu Fa'ya asimile olup olmadığınız, bunların hepsi sizin elinizdedir. Ben sadece bunu size öğretebilirim ve size bu yolda rehberlik edebilirim -bu benim rolüm. Fakat daha sonra gerçekten Tamamlanmaya varıp varamadığınız, söylemeliyim ki, bu sizin kendi uygulamanızın ürünüdür.

Sizin çok fazla zamanınızı almak istemiyorum. Birçok insan buraya asistanların toplantısında yüksek seviyelere doğru bazı şeyler öğretirken Shifu'nun ne söyleyeceğini dinlemeye geldi; onlar takıntılarla veya bilgi arayışında, bir şeylerin peşinde koşma takıntısı ile geldiler. Bunun iyi olmadığını söylemeliyim. Daha fazla bir şey söylemek istemiyorum, söylemek istediğim bu kadar. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, eğer özel sorularınız varsa, size küçük bir zaman vereceğiz ve böylece onları sorabilirsiniz. Pekin Genel Merkezi bazı fotoğraf çekimleri ayarladı; bir süre için asistan merkezleri ve şube merkezleri fotoğraf çektirmek için gruplaşabilirler. Bu iyidir -benimle fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha sonra, olabilecek her özel sorunuzu bana sorabilirsiniz. Şimdilik bu kadarını söyleyeceğim.

Bazı uygulayıcıların farklı egzersiz alanlarını ziyaret etmekten hoşlandıklarını duydum. Değişik alanları gezmek, birbiriniz arasındaki kontağı arttırabileceği ve birbirinizden öğrenmenizi sağlayabileceği için iyi bir şey -bu oldukça iyi. Ama bazı kişiler, bazı alanlara gittiklerinde, gösteriş yapma niyetine sahipmiş gibi görünüyorlar ve "Ben bir şey biliyorum…." diyerek söylentiler yayıyorlar veya "Siz bu konular hakkında bir şey bilmiyorsunuz ama ben biliyorum" diyecekler. Onlar her zaman…. bir takıntının küçücük tohumunu taşıyorlar. Onlar kendilerini yükseltmek için azıcıkta olsa zihinlerinde bu Fa'yı kullanma niyetini taşıyorlar. Onlar bilinçli bir şekilde kendilerini yükseltmek istemiyorlar, böyle değildir. Onlar sadece o küçük gösteriş yapma niyetini taşıyorlar. Bu gösteriş takıntısı bir uygulayıcı için oldukça yıkıcı olabilir.

Bazı kişiler aydınlanmaya ulaşmamış bazı kişilerin neden Fa bedenlerine sahip olabildiğini sordu?

Siz aydınlanmaya ulaşmayan kişiler, dikkat edin! Aydınlanmaya ulaşmamış kişilerde eğer bir Buda'nın seviyesine ulaşmışlarsa Fa bedenlerine sahip olabilirler. Ama bu noktada hiçbir uygulayıcımız bu duruma ulaşmamıştır. Diğer qigong uygulamalarındaki qigong ustalarının hiçbiri de bu duruma ulaşmamıştır. Bildiğim kadarıyla, Fa bedeni olan tek kişi benim. Neden bazı kişiler rüyalarında bizim asistanlarımızı, merkezimizin başlarını veya diğer şeyleri gördüler? Bu sizin kendi düşüncelerinizin ve boyutsal alanınızın ürünüdür -boyutsal alanınızın karşılık gelen ilişkisi tarafından yansıtılır. Bu şeyi, onu boyutsal alanınızın sahası içine yansıtmak için kullanmak gibi bir durumdur. Buna ek olarak, bir kişi belli bir noktaya kadar xiulian uygularsa, eğer kilitlenmemiş ise kendi vücudundan ayrılır, bu da, ana ruhu bedeninden ayrılabilir anlamına gelir. Ama bütün bunlar çok düşük seviyelerde yapılan önemsiz şeylerdir.

Bir kişi kendisinin Pusa Weituo olduğunu ve uygulayıcılara Shifu tarafından yerleştirilen Falun'u çıkarabileceğini iddia etti.

Bu, kişinin kendi zihninin şeytanlar üretmesinin bir sonucudur ve kendi zihninden görüntüleri değiştirmektedir -o bunu kendi hayal etmiştir. Gerçekten onu çıkardı mı? Yaptığı çıkarma işi kendi hayalinde idi -kendi boyutsal alanının sahası içinde, kendi tarafından yaratılan bir görüntüydü. Hiçbir şey yapamaz. Kendisinin Pusa Weituo olduğunu öne sürmesi nedir? Bunu size çok uzun bir zaman önce söylemiş olduğumu belirtirim: Dharma'nın Son Döneminde, yüksek seviyelerdeki varlıklar bile felakette yaşıyorlar; korunması gerekenlerin hepsi korundular; korunmayanlar patlamalar ile yok edildiler; şu anda hiç kimse yok. Birçok kişi Pusa Guanyin'i gördü ve bazı kişiler kaiguang yapmak için onun resmini kullandılar. Bir kişinin bir Buda'ya tapındığı anda sahip olduğu düşünce en merhametli, en nazik ve en iyi olandır. Bir kişinin sahip olduğu bu düşünceleri korumak için Pusa Guanyin'in görüntüsü gösterilmiştir. Onların hepsi aslında benim Fa bedenlerimdir. Daha önce bu konu hakkında derslerimde konuşmuştum.


Not: Ses kaydı Pekin Falun Dafa Genel Asistan Merkezi tarafından yapılmıştır.