Singapur Fa Konferansında Fa'yı Öğretme

(Li Hongzhi, 22-23 Ağustos 1998)


"Aslında, daha ne kadar çok jingwen yayınlarsak yayınlayalım, onlar ancak Zhuan Falun'u tamamlayan materyallerdir. Yalnızca Zhuan Falun bir kişinin xiulian uygulamasına gerçekten rehberlik edebilir. O sıradan insanların seviyesinden kıyaslanamayacak yüksekliklere giden içsel anlamlar içerir. Xiulian uyguladığınız sürece, Zhuan Falun xiulian'deki yükselmenize her zaman rehberlik edecektir." - Li Hongzhi


********

Selamlar, uygulayıcılar! (Alkış. "Selamlar, Shifu!")

Dinleyiciler arasında Çin'den, başka ülkelerden ve birçok değişik bölgeden uzun bir yolculuk yaparak gelen birçok insanla birlikte, Singapur'lu uygulayıcıların olduğunu biliyorum. Bu Fa-konferansının amacı birbirinizle deneyimlerinizi paylaşarak ve nerelerde kusurlarınız olduğunu bularak sizin seviyelerinizi en çabuk şekilde yükseltmenize olanak sağlamaktır. Bu genel amaçtır. Bunun yanında, birçok uygulayıcı benimle buluşmak istedi, çünkü onlar uzun zaman xiulian uygulayarak, Fa hakkında devamlı derinleşen bir anlayış kazandılar, kendi tecrübeleri aracılığıyla birçok şeyi anlamaya başladılar ve kişisel olarak xiulian ile ilgili daha fazla ve daha farklı yönleri sezdiler. Birçoğunuz, geçmişte ilk zamanlarda Çin'de verdiğim seminerlere katılmadınız ve birçoğunuz kendi kendinize öğrendiniz ve uygulama yaptınız, bu yüzden benimle buluşmak için inanılmaz heveslisiniz. Nasıl hissettiğinizi biliyorum. Yani, bu buraya neden geldiğinizdir. Aynı düşünceleri paylaşan ve buraya gelmek istemiş olan daha başkaları da var. Duygularınızı çok iyi anlıyorum, ama Fa'yı kişisel olarak öğrettiğim ilk yıllarda, Fa'yı öğretmenin en önemli şey olmuş olduğunu düşünüyorum.

Şimdi Fa halka zaten verildi ve kitaplar geniş çaplı olarak toplumda dolaşıyor, bizim uygulayıcılarımızda kitaba sahipler. Yani, hepiniz Fa'yı çalışabilir ve xiulian uygulayabilirsiniz ve etkisi de o yıllarda seminerlerde Fa'yı kendimin öğrettiğiyle aynı- hiçbir şey dışında bırakılmadı. Böylece şu anda en önemli hale gelmiş olan şey, kendinizi xiulian'de en hızlı şekilde geliştirmeye yardımcı olacak dengeli bir çevreye sahip olmaktır. Fa'yı çalışıp, xiulian uygulayarak, Shifu'nuzun gerçekten sizinle ilgilendiğini ve size karşı sorumlu olduğunu fark ettiniz ve anlamaya başladınız. Öyleyse sizin gelişiminiz de aynı zamanda sistematik olarak ayarlandı -herkesin sistematik bir xiulian yolu var. Beni görme arzunuz, düşüncelerinizin çalkalanmaya başlamasına yol açabilir ve sizin sakin bir kalple xiulian uygulamanızı engelleyebilir veya sizin beni her yerde aramanıza yol açabilir. Bu da sizin xiulian yolunuzu etkileyebilir. Fa, hali hazırda halka sunuldu. Ama sizin gelişiminizin ve sizin xiulian uygulamanızın en önemli şey olduğunun farkına vardınız mı? Eğer kendinizi geliştiremezseniz ya da xiulian uygulayamazsanız, benim Fa'yı öğretmemin hiçbir değeri olmayacaktır.

Uygulamanız en büyük öneme sahip olduğu için, hiçbir şey sizin xiulian uygulamanızı engellememelidir. Size sade bir şekilde xiulian uygulamanız sırasında kalbinizi ve zihninizi sakinleştirmenizin zorunlu olduğunu ve sıradan insanların takıntı ve bağımlılıkları tarafından etkilenmemeniz gerektiğini söylemek istiyorum. Eğer buraya gerçekten xiulian uygulamak, seviyenizi yükseltmek ve kendi kusurlarınızı belirlemek için veya Singapur'lu uygulayıcıların xiulian uygulamalarında nasıl olduklarını ve kendinizi geliştirmeye yardımcı olmak için onların deneyim ve iç görülerini dinlemeye geldiyseniz -eğer bunlar sizin kafanızdaki şeylerse, memnun olacağım. Tabii ki, Shifu'yu görmek istemek yanlış değildir. Yalnızca güçlü insani duygulara sahip olmamalısınız. Her şekilde, sizin sıradan insan takıntılarınızın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer kaldırılmazlarsa, bana sıradan insan duyguları ve zihni ile bakacak ve Fa'yı sıradan insan düşünceleri ile ele alacaksınız. Bu da sizin gelişmenize çok ciddi bir engel oluşturur. Biz bu konuyla ilgili dikkatli olmalıyız.

Buraya gelmek birçoğunuz için kolay değildi. Bazı insanlar büyük olasılıkla işleriyle oldukça meşgulken izin almayı başarıp bunun için direkt olarak Singapur'a koşuşturmuş olabilirler. Ve insanlar her türlü durumun içinde olabilirler. Siz zaten burada olduğunuz için, sakinleşerek, Singapurlu uygulayıcıların nasıl xiulian uyguladıklarını ve kendilerini geliştirdiklerini dinlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Yurtdışı yerlerden gelen uygulayıcılar bu yolculuğa bir öğrenme yolculuğu olarak bakabilirler.

Ben bu konferansa sizi dinlemek için katıldım. Ama birçok uygulayıcımız, her şeyden sonra, birkaç konuda hala net değiller. Dafa tüm dünyada yayılmakta olduğu için, uygulamaya başlayan yeni uygulayıcıların ve uygulayıcıların olmaları zorunludur ve tabii ki, her çeşit soruları olacaktır. Aslında, kitapta bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ama bazı uygulayıcılarımız hala bu konudan emin değiller ve her zaman bana soru sormak istiyorlar. Böylece bende size bir fırsat veriyorum. Bu iki günlük bir konferans! Şimdi çok fazla konuşmayacağım ve esas olarak sizi dinleyeceğim. Ben yarın bütün öğleden sonrayı sizin sorularınızı cevaplamak için geçirene kadar bekleyin. O zaman xiulian uygulamanızla ilgili daha çok soru sorabilirsiniz ve bende onları sizin için cevaplayacağım. Sanırım yarım gün yeterli olacaktır. Toplamda yalnızca iki günümüz var ve uygulayıcılarımızın konuşmaları organize etmeye ihtiyaçları var; başka aktivitelerde var. Biz bu Fa-konferansını tam anlamıyla başarılı yapmaya çalışmalıyız. Singapur'un bu parlaklıkta bir konferans düzenlediği ilk sefer ve birçok insan yurtdışı yerlerden geldi. Hazırlığın çeşitli yönleri hiçbir şekilde kolay değil. Hepiniz ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz ve benim size çok fazla şey söylememe gerek kalmadan her şeyi iyi olarak ele alacaksınız.

Şimdi size, bizim Dafa'mızın günümüzdeki genel durumundan bahsettim. Fa'yı Çin'de öğrettiğim zaman, ülke reform ve dışarı açılma dönemindeydi. Şöyle bir histeydim: Ekonomik gelişmeyle birlikte insanların düşünceleri değişmekteydi ve ben Fa'yı o zaman açıkladım. İnsanlar uzun bir zaman döneminde belli bir takım fikirler oluşturdukları için, [Fa'yı] anlamak için bir geçiş sürecine ihtiyaç duydular. Benim ne yaydığımı anlamadan önce biraz Fa'yı çalışma süresi geçmesi gerekti. Daha sonra, özellikle son zamanlarda, Fa'yı elde etme konusuna geldiğimizde, yeni uygulayıcıların eski uygulayıcıları geride bıraktıklarını gördüm. Başka bir deyişle, algısal olarak anlamada bir problemleri yok. Onu hemen kucaklıyorlar ve kendilerini onu anlamada bir geçiş sürecine ihtiyaç duymadan anında içine atıyorlar -"Ben bunu anlayabilir miyim? Bunu öğrenmek istiyor muyum?" Onlar bunların hiçbirine sahip değiller veya "Anlattığınız prensipler doğru mu?" Başka bir deyişle, bu uygulayıcıların Fa'yı geç elde etmelerine rağmen, geride kalmadıklarını gördüm. Kendi çabalarıyla, yakında yakalayacaklar.

Dafa'nın genel durumunda, uygulayıcıların Fa hakkındaki anlayışlarının devamlı derinleştiğini, Fa hakkındaki anlayışlarının daha derin olduğunu ve bu Fa'nın gerçekten ne hakkında olduğunu bildiklerini düşünüyorum. Bu ilk günlerde insanların Fa'yı insan düşünce şekilleri ve insan duyguları ile ele aldıkları zamankinden devasa bir şekilde farklı. Bu gerçekten devasa bir değişim oldu. İlk günlerden tamamıyla farklı! Yani başka bir deyişle, siz gerçekten Fa'nın içinde xiulian uyguluyorsunuz ve Fa'yı duygular, derin minnettarlık veya sıradan insanların çeşitli fikirleriyle ele alıp, değerlendirmiyorsunuz -bu tip şeyler giderek azalıyor. Bu bizim Fa'mızın sıradan insan toplumunda artarak saflaştığı anlamına geliyor.

"Fa'yı uyumlandırmak" demekle ne kastediliyor? Birçok uygulayıcımız bilmeyebilir. Bu Fa çok yüce olduğu için -bizi kurtarabilir, xiulian uygulama yolu ile bizim değişik seviyelere ve âlemlere ulaşmamızı sağlayabilir ve bizi Tamamlanmaya götürebilir- neden insanların onu uyumlandırmasına ihtiyaç duyuyor? Aslında, bunun hakkında zaten düşünmüş olabilirsiniz: Sıradan insan toplumu da bu en düşük seviyede kozmosun sınırsız Dafa'sının bir görünümüdür; sıradan insanların seviyesi. Sıradan insan toplumunda ortaya çıkan her biçim bu Fa tarafından verilmiş ve yaratılmıştır. Böylece xiulian uygulayıcıları olarak, bu çevreyi xiulian uygulamak için kullanıyoruz. Değişik seviyelerden bakıldığında bu sıradan insan toplumu kötü olmasına rağmen, o, her şeyden sonra, Fa tarafından yaratılmış bir seviye ve âlemdir. O zaman, xiulian uygulamanızda bu seviyenin dışına nasıl kırıp geçeceğiniz ve sıradan insan toplumunun fikirleri ve çeşitli davranışlarından kendinizi nasıl özgürleştireceğiniz hakkında netseniz, bu bariyerleri kırıp yükselebilirsiniz. Bu xiulian uygulayarak ne elde etmeniz gerektiğidir.

Eğer siz sıradan insan şeylerini bırakamıyorsanız, xiulian uygulamanız ciddi bir şekilde engellenir. Ahlaki değerlerin çürümesi ve insanın ahlaki değerlerinin düşüşü Fa'nın bu seviyede insanlar için yarattığı her şeyi zaten değiştirdi. Bu yüzden, insanlar için gerçeğin gündelik insanların toplumunda hala bir standart olarak var olduğunu bilmeleri gerçekten çok zor. Bu standart olmadan, insanlar her şeyi yapmaya, ne olursa olsun yapmaya cesaret edebilirler ve hiçbir şeyden korkmazlar. Bu da geri dönüşte çeşitli sağlıksız olguların ve suçun gündelik insanların toplumuna yansımasını getirir ki, bu da insanların ahlakının ve değerlerinin yozlaşmasının getirdiği bir sonuçtur.

Fa'yı uyumlandırmak için, her şeyden önce iyi bir insan olmalısınız. Ve siz iyi bir insan olurken, zaten Fa'yı uyumlandırıyorsunuz. Ama siz sıradan insanların arasında xiulian uyguladığınız için, her şeyden sonra, bütün bu şeylerden daha yüksekte gitmelisiniz. Böylece Fa'yı gerçek anlamda anladığınız zaman, Fa'da xiulian uyguladığınız zaman ve doğru ve gerçek bir uygulayıcı olduğunuz zaman, siz Fa'yı uyumlandırıyorsunuz. Başka bir deyişle, Fa'yı koruyorsunuz. Bunun sebebi, gündelik insanların içindeki her uygulayıcının davranışları Falun Dafa'nın imajını temsil etmektedir. Bu doğru değil midir? Eğer biz kendimizi iyi bir şekilde kontrol etmezsek, şüphesiz Dafa'nın imajına leke süreceğiz ve o zaman Fa'yı uyumlandırdığımız söylenemez. Bazı insanlar Fa'yı korumamız ve güvende tutmamız gerektiğini söylediler ve başka insanlar bizim hakkımızda kötü şeyler söylediği zaman şu şekilde veya bu şekilde ilgilenmemiz gerektiğini söylediler. Özellikle, bazı insanlar Dafa'mıza iftira attığı veya bize haksızca davrandıkları zaman, birçoğunuz çoğu zaman kızgın hale geliyor ve misilleme yapmak istiyor. "Onlar bize kötü davrandı, bizde onlara aynısını yapalım" diye düşünüyorsunuz. Bu durumda, biz kendimizi sıradan insanlarla karıştırıyoruz ve onlardan hiç farklı değiliz.

Aslında, size şunu söyleyeyim: Fa'yı korumak şiddette başvurmak demek değildir. İyi ve kötü bir insanın içinde birlikte var olur. Biz Fa'yı korumak için kötü tarafı dağıtır yalnızca iyi tarafı kullanırız. Başkaları bizim hakkımızda kötü bir şey söylediği zaman, biz onların bizim ne kadar iyi olduğumuzu anlamalarını sağlayabiliriz ve onları tamamen iyi tarafımızla ikna edebiliriz. Çoğu zaman, bir insan gündelik bir problem ile karşılaştığında, negatif bir yaklaşım uygulamaya kalkar. Böylece o uç eylemlere veya şiddete başvurur. Bunların hepsi bizim için kabul edilemezdir. Ben sıklıkla eğer bir insan kişisel fikirlerden yoksunsa, kişisel çıkarlarıyla motive olmamışsa ve gerçekten başkalarına faydalı olmaya çalışıyorsa, başka bir insanın kusurlarını -eksikliklerini işaret ettiğinde veya başka bir insana neyin doğru olduğunu söylediğinde, onu ağlatabileceğini söylerim.

Merhamet (Shan) oldukça güçlüdür. Sadece sıradan insan toplumundaki bir kişi birine iyi bir şeyden bahsederse, o genellikle kendi fikirlerini ekler hatta kendi kişisel çıkarları zedelenebileceği için endişelenir ve kendini korumak ister. Söylediği şeyin içine birçok şey karışır böylece o sıklıkla duygu taşıyarak renkli ve saf olmayan bir hale gelir. Söylediğiniz şey gerçekten iyi kalpliliğinizden gelir ve hiçbir kişisel yapı taşımazsa sözleriniz gerçekten başkalarına dokunabilir.

Burada anlattığım şey bizim sıradan insan toplumunda Fa'yı nasıl uyumlandırdığımız ve Fa'ya sinsice yavaş yavaş zarar veren faktörleri nasıl engelleyeceğimizdir. Birçoğumuz sebeplerimizi toplumdaki çeşitli devlet kurumlarına açıkladık. Ben bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Eğer gerçekten dinlerlerse, iyi insanların safhalarına karışmaları için iyi bir şans vardır. Eğer dinlemezlerse biraz endişelendirici! Eğer gerçekten bizim Fa'mızı anlamak isterlerse, kitabı okudukları sürece, Fa'yı öğrendikleri sürece ve gerçekten anlamaya çalıştıkları sürece, bizim aslında ne olduğumuzu anlayacaklar. Genellikle, bizim hakkımızda kötü şeyler söyleyen kişiler, bizi anlamaya çalışmayan ve bizi anlamayan kişilerdir. Bizim hakkımızdaki her şey açıktır -insanlardan saklayacak hiçbir şeyimiz yoktur. Bizim seçtiğimiz yol son derece doğrudur, sıradan insan toplumunda doğru olmayan, yeterince doğru olmayan veya mükemmelden daha aşağıda olan her şey, bizi kendilerine bir engel olarak göreceklerdir. Çünkü biz çok iyiyiz, belki bazı şeylerinin yetersizliği açığa çıkacak ve böylece bize bir takım negatif şeyler yapacaklar -bu kaçınılmazdır. Eğer doğru olan bir şey halka açıklandığı zaman karşı çıkan olmazsa, onun büyük olasılıkla kirli bir şey olduğunu söylerim. (Alkış)

Başka bir açıdan, bizim Fa'mız sıradan insan toplumunda yayıldığı için, bizim aslında ne olduğumuzu bilmeyen bir takım devlet kurumlarından veya insanlar tarafından sorumsuzca saldırıya uğradığımız zaman, bizim kendimizi şu soruyu sorarak incelememiz gerektiğini düşünüyorum: "Neden bu şeyler oluyor? Bunun sebebi kendimizin, yardım merkezlerimizin, egzersiz alanlarımızın yâda bazı uygulayıcılarımızın kendilerini doğru bir şekilde kontrol edemedikleri için mi?" Eğer karşılaştığınız her konuda kendinizi incelerseniz, sizin olağanüstü olduğunuzu ve sizi Tamamlanma yolunuzdan hiçbir şeyin alıkoyamayacağını söylemeliyim. Ama biz problemlerle karşılaştığımızda sıklıkla dışarı bakarız, -"Neden bana böyle davranıyorsun?"- ve kendimizi incelemektense, çoğunlukla haksızlığa uğradığımızı hissederiz. Bu bütün canlı varlıklar için en büyük ve en vahim -ölümcül engeldir. Geçmişte bazı insanlar, xiulian'de başarıya ulaşmanın imkânsız olduğunu söylemişti. Bir kişi xiulian'de nasıl başarıya ulaşabilir? Onlar başarıya ulaşamadılar -çünkü bu en büyük problemdi ve kimse problemlerin ortasında hatayı kendinde aramak istemiyordu. Bir kişi incindiğini hissettiği veya talihsizlik ile karşılaştığı zaman, gerçekten o kişi için hala yanlış bir şey yapıp yapmadığı konusunda içini incelemek gerçekten zordu. Eğer bir kişi bunu yapabiliyorsa, söylemeliyim ki bu yolda -bu xiulian uygulama yolunda- ve varlığın sonsuzluğunda, onu hiçbir şey durduramaz. Gerçekten konu budur. Derinlerimizde farkında olmamıza rağmen bazen hala testlerden kalabiliriz. Ama her şeyden sonra, düşünme yeteneğimiz olduğundan ve prensipler önümüzde olduğundan, derinlerde neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biliriz. Bir veya iki kere testlerden kalabiliriz ama bundan sonra daha iyi yapabiliriz. Anahtar kendinizi nasıl anladığınızda ve kendinizi doğru bir şekilde inceleyip incelemediğinizde ve problemin sebebini içinizde bulmanızda yatar.

Önce, birçok uygulayıcımız diğer insanlarla çıkmazlara girdikleri zaman veya insanlar ya da toplumun çeşitli işlevlerinin belirli kurumları bize haksızca davrandığı zaman, biz sebep için kendimizi incelemedik ama başkalarının problemlerini vurguladık. Bazı şeyler gerçekten kötü oldu ve onlar ahlaksızca bize zarar vermeye çalıştılar. Bunlar aslında kötü ve şeytani olmalarına karşın size de kaza eseri var olamayacak şeyler gibi gelmedi mi? Bizim kendi negatif taraflarımızı görmemiz için onların negatif tarafları kullanılmış olamaz mı? Sıklıkla iki insanın kendi aralarında çatışmaları olduğu zaman, her birinin kendi içine bakmaları gerektiğini söyledim. Yalnızca sadece bu iki kişi kendilerini incelememeli aynı zamanda olaya tanık olan kenardaki kişilerde kendilerini incelemelidirler. O zaman gerçekten sıçrayış ve atlayışlarla ilerlersiniz.

Bildiğiniz gibi bizim var oluşumuz değişik seviyelerdeki mikroskobik maddelerden oluşur. Bazı maddeler oldukça mikroskobiktir. Siz, bizim xiulian uygulamamızda, varlığınızın son derece mikroskobik durumundan dönüştürülüyorsunuz bu da sizin var oluşunuzun kaynağıdır. Dönüşüm durmadan dışa doğru, durmadan yüzey tabakanıza doğru genişler. Bir kere dönüşüm tamamen yüzeye doğru tamamlandığında, Tamamlanmaya varmış olacaksınız. Bu bizim uyguladığımız yaklaşımdır. Bu yüzden, siz yüzey tabakanızın Fa tarafından asimile edilmesi aşamasına varmadan, kesinlikle birçok değişik yolla sıradan insanların davranış, düşünüş ve eylem tarzlarına sahip olacaksınız -bu kesindir.

Bazı uygulayıcılarımız bana geldiler ve sordular: "Shifu, çok uzun zamandır xiulian uyguluyorum ve bazen Fa hakkındaki anlayışımın artık o yeni, ortalama uygulayıcıların anlayışları gibi olmadığını hissediyorum. O zaman neden hala hasta düşünceler kafamda beliriyor?" Bu burada bulunan dinleyicilerin hepsinin düşündüğü bir soru. Size söyleyeyim: Xiulian uygulamanız boyunca, varlığınızın en temelinden dönüşürsünüz. Sıradan insan düşünceleri, dönüşüm en dış tabakanıza ulaşmadan önce her zaman orada olacaklar. Avantajları ve dezavantajları nedir? Avantajı, sıradan insanlar arasındaki xiulian uygulama ortamınızı koruyabilirsiniz, bu da sizin devamlı ve daha çabuk olarak kendinizi geliştirmenizi sağlar. Dezavantajı nedir? Bu sizin hiçbir zaman hangi düzeyde olduğunuzu söyleyememenizdir. Sizin iyi xiulian uyguladığınız, Fa'yı iyi anladığınız, kitabı tekrar ettiğiniz zaman dönemleri boyunca -bu da o belirli seviyenin standardına ulaştığınız zaman- [o parçanız] tam olarak gelişmemiş parçanızdan anında ayrılır. Bir anda düşünmeye başlarsınız: "Neden artık Fa hakkındaki anlayışım o kadar iyi değil? Neden düşüncelerim gene kötüleşti?" Bu hisse kapılacaksınız.

Siz sıradan insanların arasında xiulian uyguluyorsunuz. Tam olarak geliştirilmiş olan parçanız hali hazırda asil, doğru, Tanrısal bir parçadır. Buna göre, sıradan insan toplumunda, bir Tanrı sıradan bir insanla aynı davranışa sahip olamaz -bu kesinlikle yasaktır. Öyle davrandığı anda, düşer. Sizin sıradan insanlar arasında xiulian uygulayabilmeniz ve düşmemenizi garantileyebilmek için, bir parçanız standartlara gelir gelmez, o ayrılır. Tam olarak geliştirilmiş parçanız öteki tarafta sessizce oturur, hareketsiz ve her düşünceden özgürdür. Hiçbir insan eylemiyle ilgilenmez ve bu da sizin düşmemenizi garantiler. Durmadan xiulian uyguladığınızda, yalnızca durmadan kendinizi geliştirirsiniz. Burada size başka bir prensipten bahsettim, kısaca, siz kendinizi xiulian uygulamanızda durmadan dönüştüreceksiniz, mikroskobik seviyelerden başlayıp, aşamalı olarak yüzey tabakasına ilerleyerek. Yüzey tabakanız tamamıyla asimile olunca, Tamamlanmaya varmış olacaksınız.

Buna göre, Tamamlanmaya varmadan önce, xiulian uygulamamız boyunca her zaman sıradan insan düşüncelerine ve davranışlarına sahip olacaksınız. Dahası, bazen düşüncelerinizin daha da kötüleşmeye başladığını göreceksiniz. Bunun sebebi nedir? Birçok kötü şeyin kökleri sadece en geniş parçacıkların yüzeyinde değil, fakat çeşitli büyüklükteki parçacıkların içinde de vardır. Böylece hepiniz bir düşünün: Xiulian uygulamanız boyunca, dönüşümünüz durmadan yüzeye doğru kırıp geçtiğinde, mikroskobik parçacıklarınızdaki kötü şeyler durmadan ortadan kaldırılır. Geriye kalan, o zaman, en yüzeysel tabakadaki olacaktır ve en dış tabakada olan en kötüsüdür. Ama en kötü olanlar en güçsüzlerdir. Başka bir deyişle, xiulian uygulamanızda kendinizi kontrol edebildiğiniz sürece, kolayca bu kötü şeyleri bastırabilirsiniz ve onlardan kurtulabilirsiniz; bu kafanızdaki çeşitli fikirler içinde geçerlidir.

Şimdi tartıştığım prensibi sanırım anlamışsınızdır: "Oh, bu yüzden xiulian uygulamaları boyunca insanlar kötü düşüncelere sahip olabiliyorlar. Bundan sonra onlar için endişelenmeyeceğim. Artık korkmuyorum. Onları nasıl isterlerse bırakacağım öyle gitsinler." Bu kabul edilemez! Siz xiulian uygulayıcısı olduğunuz için, eğer yüzey tabakanızda kendi kontrolünüze sahip olmazsanız, bu xiulian uygulaması yapmamanızla aynı şeydir. İlişki budur. Şimdi uygulayıcılarımızın xiulian uygulamasının genel durumu ile ilgili olarak konuştum ve yol üzerindeki bir takım başlıkları işaret ettim.

Başka bir şey daha var. Bizim Dafa'mız sıradan insan toplumunda yayılmakta. Neden bunu bu yaptığımız şekliyle yapıyoruz? Bildiğiniz gibi, bizim çok gevşek bir yönetim şeklimiz var. Bizim bir Bay Zhang veya Bay Li'yi, sizin kim olduğunuzu, kaç yaşında olduğunuzu veya nerede yaşadığınızı gösteren bir listemiz veya görev cetvelimiz yok. Biz bunların hiçbirini yapmıyoruz. Ben sizin xiulian uygulamanız için sizi koruyacağım. Xiulian uygulamasındaki şeyler bu sıradan insan toplumunun boyutuna yansıtılmadığı için, yüzeyde ortaya çıkan biçimler yalnızca biçimlerdir ve hiçbir yararları yoktur. Eğer xiulian uygulamazsanız, isminizi yazmak sadece bir sayı oyunu, -bu xiulian uygulaması değildir. Biz bu yüzden sıradan insanların bütün formalitelerini bıraktık.

Biz yalnızca insanların kalbine bakıyoruz. Xiulian uyguladığınız sürece, ben size bakacağım; xiulian uyguladığınız sürece siz bizim uygulayıcımızsınız. Siz xiulian uygularken, bizim asistanlarımız herkesi Fa'yı çalışmaları için organize edecekler -hepsi budur. Bizim o sıradan insan toplumundaki gibi yönetilen bir organizasyonumuz yoktur ve biz elimizde para veya mülk bulundurmuyoruz. Herkes konferansa gelmek için kendi parasını ödedi. Ben, Li Hongzhi, sizden bir sent bile almayacağım. Yaptığımız her işi gönüllü olarak ve başkalarının yararlanması için yapıyoruz. Bizim her şeyimiz serbest bir şekilde yönetiliyor.

Bunu neden böyle yapıyorum? Aslında, size şöyle söyleyebilirim: bugün yaydığım bu Fa çok çok büyüktür, -hepinizin xiulian uygulayarak değişik seviyelere ve âlemlere ulaşmanızı sağlayabilir. Bu hiçbir şekilde önemsiz bir konu değildir. Böyle muazzam bir Fa topluma tanıtıldı ama bu Fa eğer insanları değiştiremeseydi ya da insanların ahlaklarını tekrar yükseltemeseydi, öğretilmiş veya öğretilmemiş olup olmadığı önemli olmazdı. Bu Fa'nın gerçek ve evrenin yasası olduğunu bildiğim için, onun mutlaka xiulian uygulayıcıları üzerinde inanılmaz bir etkisi olacaktır. Bu yüzden, hepimiz ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ve benim özel olarak kendinizi nasıl kontrol etmeniz gerektiğini söylememe ihtiyaç yok.

Buda Sakyamuni'nin kendi Dharma'sını öğrettiği zamanlarda, yüzün üzerinde temel prensip vardı. Şu anda Mahayana Budizm'inin iki yüzün üzerinde temel prensip olduğu söyleniyor. Bunun [temel prensiplerin] amacı sizi engellemek ve sizin standarda uymanızı ve bu doğrultuda hareket etmenizi sağlamaktır. Bugün bizim hiç ahlaki kuralımız yok, biz tamamen açığız. Bu yüzden her birimiz ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve benim özel olarak size kendinizi nasıl kontrol etmeniz gerektiğini söylememe gerek yok. Bunun sebebi bizim Fa'mızın bu kadar Yüce bir güce sahip olmasıdır. Buna ek olarak, başka bir açıdan, sıradan insan toplumunda ortaya çıkan hiçbir biçim bu Dafa'ya layık değildir. Bu yüzden biz Dafa'yı yaymak için böyle uygun bir yol kullandık. Bu ne yoludur? Bu "biçimi olmayan Yüce Yoldur." (Alkış) Biz aslında "biçimi olmayan Yüce Yolu" seçtik ve yalnızca bu yol bizim Dafa'mıza uyar. Bu yüzden, Fa'yı öğretmeye başladığım ilk zamanlardan itibaren işleri böyle ele aldık.

Kişinin görebileceği tek şey, insanların kitap okuduğu ve egzersizleri beraber yaptığıdır. Ama bu tamamen gönüllü ve gevşektir. Eğer gelmek isterseniz, hoş geldiniz, eğer gelmek istemezseniz nasıl isterseniz öyle yapabilirsiniz. Ben şekli ve biçimi olan hiçbir şeyin insanların kalbini değiştiremeyeceğinden dolayı bu yaklaşımın oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Eğer bir insan öğrenmek istemezse ve siz onu çekmeye devam ederseniz, yalnızca öğrenemeden ve anlayamadan kalmayacak, o sorumsuz açıklamalar yapacak ve Dafa'ya içeriden zarar verecek bir rol oynayacaktır. Biz son derece doğru olduğumuz için, bütün çarpık şeyler bizi kendi taraflarında bir diken olarak bulabilirler, çünkü bütün zaafları ve kusurları ortaya çıkmıştır.

Daha önceleri, sıradan insanların toplumunda, özellikle Çin'de her çeşit qiqong vardı. Bizim Dafa'mızın halka tanıtılmasıyla, özellikle son birkaç yılda, birçok sahte qiqong uygulaması ortadan kalktı. Neden? Çünkü bir kez bizim doğru Fa'mız halka tanıtılınca, çarpık, kötü ve sahte olanlar güneşin altında ortaya çıktı. (Alkış) ve doğal olarak, ortadan kayboldular. Diğer qiqong metotlarını öğrenen birçok kişi, birer birer Dafa'yı öğrenmeye geldiler. Biz onları çekmedik, bu insanlar öğrenmeye geldiler, çünkü onlar Fa'yı tanıyabiliyorlar ve doğru ve düzgün bir yol olduğunu biliyorlar.

Bu form hakkında başka bir açıdan düşündünüz mü? Doğru bir Fa insanların çeşitli seviyelere doğru xiulian uygulamasını olanaklı kıldığı için, bu belli bir konuyu ilgilendirir: Hangi Fa ile oraya çıkmak için xiulian uygulayabilirsiniz? Bu konunun son derece önemi vardır. Eğer bu Fa doğru olmasaydı, doğal olarak xiulian yolu ile yükselemezdiniz. Eğer bu Fa bu kadar kudretli bir güce sahip olmasaydı veya başka bir deyişle, eğer o bu kadar engin olmasaydı, xiulian yoluyla bu kadar yüksek bir seviyeye ulaşmanız mümkün olmazdı; eğer bu Fa bu kadar büyük veya bu kadar iyi olmasaydı, sizin bu yükseklikteki bir seviyeye gelmenize izin vermek bütün kozmosu mahvetmek ile eşdeğer olurdu. Eğer oraya çıkabilseydiniz bile, orada bulunmanızın yerinde olmadığını hissederdiniz, oradaki tarifin ötesindeki kudretli erdemi olan yüce aydınlanmış varlıkları görürdünüz; oraya nasıl çıktığınızı düşünürdünüz ve orada kendinizi değersiz hissedip, kendiniz aşağı inerdiniz. Bu yüzden bizim Dafa'mız sıradan insan toplumunda sıkıntılarla karşılaşınca, biz aynı zamanda bizim Dafa'mızı uyumlandırmak ve Fa'mızın kudretli erdemini oluşturmak için sıkıntıları kullanıyoruz. Sıradan insan toplumumuzda Dafa'ya karşı çıkmak için ortaya çıkan biçim ne olursa olsun, biz onlara aynı şekilde cevap vermedik, biz her zaman iyi, merhametli tarafımızı kullandık ve her şeyi her açıdan iyi ele aldık. Fa için birçok, birçok teste katlandık. Böylece bizim Fa'mız kendi kudretli erdemini oluşturmadı mı? Onun seçtiği yol ne kadar düzgünse, bu Fa o kadar yücedir ve sizde bu Fa'da xiulian uyguladığınız için, siz daha da olağanüstüsünüz. İlişki bu değil midir? Evet budur. Bu yüzden biz ne zaman bir problemle karşılaşsak, bizim ona hem pozitif hem de negatif taraftan bakmamız gerekir ve sebepler için içe, içimize bakmamız gerekir. Karşılaştığımız her şeyde sebepler ve eksiklikleriniz için içimize bakmamız gerekir.

Çoğu zaman bir prensip hakkında konuştum. Bazı insanlar dertle karşılaşınca, onlar, derdin tam ortasında oldukları için şöyle derler:" Neden bana böyle davranıyorlar? Neden işler artık iyi gitmiyor?" Size söyleyeyim: Aslında, size yanlış davranan başkaları değildir. Kozmosun yasaları çok mantıklıdır. Eğer bir şey sizin tarafınızda yanlış ise, etrafınızdaki her şeyin size karşı gittiğini görürsünüz. Bir kere sebebi kendi içinizde bulup düzeltirseniz, her şeyin tekrar yumuşak bir şekilde gittiğini görürsünüz. Genellikle durum budur.

Olayların başka bir yüzü de birçok zorluğun ve birçok eksikliğin üstesinden geldiğimiz ve bizim Fa'mız her zaman daha da doğru bir şekilde geliştiği için, durum yalnızca daha iyiye gidebilir. Şu anda, Fa'yı çalışan oldukça geniş sayıda insan var. Çin'de ve dışarıda yaklaşık 100 milyon insan var. Bu oldukça fazla sayıda insandır. Buna ek olarak, bizim Dafa uygulayıcılarımızın fevkalade bir özelliği vardır: Bir kere xiulian uygulamaya başlayıp, gerçeği anladıkları zaman, sonuna kadar xiulian uygulayacaklardır. Yalnızca bu özellik bile xiulian'de oldukça önemlidir. Bu [Dafa] tarih boyunca var olmuş bütün doktrinlerden ve uygulamalardan farklıdır. Onu çalışan ve uygulayan bu kadar insan, bu toplumda kabul edilmesi gereken bir gerçek haline geldi. İyi olmaya çalışan bu kadar insanla ve kötü olan hiçbir şeyimiz olmamasıyla, Ben durumun yalnızca daha iyiye gidebileceğini düşünüyorum.

Falun Gong, Çin Qiqong Bilimi Araştırma Topluluğunun bir parçasıydı. Ama biz, Çin Qiqong Bilimi Araştırma Topluluğunun hiçbir bilimsel araştırma yürütmediğini veya qiqong uygulamaları üzerinde çalışmadığını veya qiqong'un kendisini anlamaya çalışmadığını fark ettik. Onlar yalnızca para kazanıyorlardı, para kazanmak için çeşitli qiqong uygulamalarını kullanıyorlardı. Bu yüzden Mart 1996'da biz ondan çekildik. Onlar bizim çekilmemizden sonra bize saldırdılar ama biz onların saldırısına hiç ilgi göstermedik ve onları görmezlikten geldik. Şimdi bunun içine girmeyelim. Benim söylediğim şey bizim kendi yolumuzda yürümemizdir -gerçek xiulian uygulayıcıları için olan yolu. Biz hem topluma hem de xiulian uygulayan uygulayıcılarımıza karşı sorumlu olmalıyız.

Ben şöyle düşünüyorum: Biz bu kadar çok sayıda insana sahibiz -çok fazla sayıda- ve hepsi de topluma yararlı olan iyi insanlar. Bizim -Ben Li Hongzhi'da dâhil olmak üzere- kendimiz için bir şeyler kazanma niyetimiz yok. Ben devlete problem yaratmamak için yurtdışı yaşamayı seçtim. (Alkış) Ben bu kadar çok insan xiulian uygulayıp iyi insanlar olmaya çalışırken kimsenin bu yüz milyon insanı devletin karşısına itmemesi gerektiğini düşünüyorum -bunu size söyleyebilirim. Ama bir nokta var: Biz ne yaparsak yapalım, yolumuz üzerinde doğrulukla yürümeliyiz. Çok konuşmak niyetinde değildim. Ben yalnızca size Dafa'nın durumundan, nasıl xiulian uyguladığımızdan ve xiulian uygulamamız boyunca Fa hakkındaki anlayışımızdan ve yolumuz boyunca xiulian ile ilgili konuları anlatmak istedim.

Bu fırsatı başka bir konuya işaret etmek için kullanacağım: Birçok kişi durumu göz önüne almadan fotoğraf çekiyor. Fotoğraf çekme konusuna işaret etmeme izin verin. Siz daha önce beni çok seyrek görebiliyordunuz, bu yüzden her zaman benim fotoğrafımı çekmek veya benimle fotoğraf çektirmek istediniz. Eğer gerçekten niyetiniz xiulian uygulamak ise, söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ama eğer o sıradan insan niyetlerinizden doğuyorsa, gerçekten üzgünüm! Aynı zamanda, birçoğunuz fotoğraf çekerken durumu ve yeri önemsemiyor ve kötü görüntüleri olan fotoğraflar çekiyorlar -bu hiçbirimiz için iyi değil. Benim uygulayıcılarım olarak, nasıl o fotoğrafları çekebilirsiniz? Bu konferanstan sonra, değişik bölgelerdeki uygulayıcılara gidip o kötü çekilmiş fotoğrafların hepsini yakmalarını söyleyebilirsiniz. (Alkış) Negatifleri ile birlikte. Eğer gerçekten istiyorsanız size fotoğraf çekmeniz için fırsat vereceğim. (Alkış) Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Sorularınızı yarın öğleden sonra cevaplayacağım.

Yukarıda verdiğimiz soru kâğıtçıkları üzerine onları okumak biraz zor olduğu ve çok zaman aldığı için çok fazla bir şey yazmayın. "Shifu sizi çok özledim" veya Shifu, söylediğiniz harikaydı... Sorum budur." gibi açılış sözlerine gerek yok. Sadece "Shifu, benim sorularım bunlardır" diyin ve durumu anlatın. O zaman, sizin için onları cevaplandıracağım. Soruları kolay okuyabilmem için basit ve kolay yapın böylece zaman kaybetmeyiz ve sorularınızın üzerinden daha etkili bir şekilde gidebilirim. Tamam, şimdi sizinle birlikte uygulayıcıların konuşmalarını dinleyeceğim. (Alkış)

Sorularınızı bu öğleden sonra cevaplayacağım. Soruları olanlar kâğıtçıklarını yukarı gönderebilirler. Tamam, şimdi sorularınız cevaplamaya başlayacağım.********************

Soru: Konferansın ve Fa konuşmasının video ve ses kayıtlarını Çin'de dağıtabilir miyiz?

Shifu: Prensip olarak bu bir problem değil. Ama siz devamlı bir şeyler dağıtmak istiyorsunuz -bu kırmanız gereken bir takıntı. Asil ve doğru bir tutumla xiulian uygulamalısınız. Neden bu kadar çok istek ve takıntınız var? Onlar sizin Tamamlanmaya varmanızı sağlayabilir mi? Kasetleri siz seyredebilirsiniz ama onları çoğaltmayın.

Soru: "Kökünden Söküp Atın" makalenizde (jingwen), "sizden insanilikten uzaklaşmanızı istediğimde, beni takip etmiyorsunuz. Bu fırsatların hiçbiri geri gelmeyecek." dediniz. Eğer biri fırsatı kaçırırsa, bu aydınlanma konusunu etkiler mi?

Shifu: Ciddi bir testle karşılaştığınızda birçok şeyin farklı yönleri bu durumla ilgilidir ve bunun yalnızca tek bir biçimi değildir. Bu uygulayıcılarımız için en büyük ve temel testtir. İnsanlığınızdan kopup kopamayacağınız Tamamlanmaya varıp varamayacağınızda kritik bir adımdır, bu atmanız gereken bir adımdır. Bizim uygulayıcılarımız her türlü testle karşı karşıya geleceklerdir. Fırsatı kaçırdığınız için Tamamlanmaya varamayacak mısınız? Başka bir şans olabilir, fakat başka bir fırsatla karşılaşmanız, bu tip bir fırsat sadece çeşitli faktörler yerli yerinde olduğu zaman olanaklı olduğundan, gerçekten zordur. Başka bir deyişle, ne kadar sıkı xiulian uygularsanız uygulayın, olgu, hayati an da onun için yeterli olmadığınızdan geride kalır. Onun için yeterli olmadığınızı söyleyen ben değilim -siz kendiniz onun için yeterli değilsiniz. Bazı insanlar şöyle düşünür: "Shifu, her sıkıntının altından kalkabilirim. Yalnızca siz onları getirin, böylece daha çabuk xiulian uygulayabilirim." Ama kritik an geldiği zaman, hala yapamazsınız. Dudaklarınızın söylediği işe yaramaz; bizim görmemiz gereken asıl xiulian uygulaması sırasında kendinizi nasıl kontrol ettiğinizdir.

Soru: Shifu; bize değişik seviyelerde Zhen-Shan-Ren'den çıkartılmış yasalardan ve prensiplerden bahseder misiniz?

Shifu: Edemem. Neden? Bunun sebebi cennetin prensiplerinin insanlara kesinlikle anlatılamamasıdır. Siz hala xiulian uygulayan insanlarsınız. Tam olarak gelişmiş olan tarafınız, söylemeye gerek duymaksızın, tamamıyla farkındadır. Yani, her zaman her şey hakkında meraklı olan insan tarafınızdır. Yüksek seviye şeylere aydınlandığınız zaman bile, bunları hala başka insanlara söyleyemezsiniz. Aydınlandığınız yüksek seviye prensipleri ağzınızla başka kişilere anlattığınız zaman, kulağa aynı şekilde gelmediğini ve çok sıradan ve olağan hale geldiklerini görürsünüz. Yani, yüksek seviye prensipler yalnızca xiulian'de anlaşılabilir, fakat sözlerle açıklanamaz.

Soru: Shifu tarafından ayarlanan sıkıntılarla, şeytani engellemeleri nasıl ayırabiliriz?

Shifu: Hiçbir şey izole olarak meydana gelmez. Bir xiulian uygulayıcısının [yaşam] yolu, xiulian uygulamaya başladığı andan itibaren değişir ve tesadüfî hiçbir şey içine karışmaz. Ama meydana gelen sıkıntılar hep tesadüf biçiminde olur; yalnızca bu şekilde test edilebilir, sizin kendinizi geliştirmenizi sağlayabilir ve sizin yetersizliklerinizi ve nerede yetişemediğinizi anlamanızı sağlayabilir. O zaman gerçek şeytanlar var mıdır? Evet, vardır. Ama onlarda izole olmuş olarak var olmaz. Kötü oldukları için, sıçrayacaklardır. Eğer sıçrarlarsa bu pekâlâdır -onların negatif taraflarını uygulayıcılarımızı test etmek için kullanacağız. Bazı uygulayıcılarımızın öldüğünü duymuşsunuzdur. Bazıları Tamamlanmaya vardı, bazıları bize zarar vermek için öldüler. Bu yüzden bu konu hakkında hiçbir yorum yapmadım ya da hiçbir açıklama sunmadım. Ama bu olaylar bizim uygulayıcılarımız için bir yaşam ve ölüm testiydi. Bunlar sizin başınıza kişisel olarak gelmediyse de, sanki neredeyse gelmiş gibiydiler, bu şekilde hissetmek zorundasınız. O zaman bu, yaşam ve ölüm konusunda kritik bir testtir. Eğer bir kişi yaşam ve ölüm konusundaki ilgisini ortadan kaldıramazsa, Tamamlanmaya kesin olarak erişemeyecektir.

Ama hepimiz bu tip bir testten geçmek zorundayız diye bir şey yoktur -olay bu değildir. Siz uzun bir xiulian uygulama dönemi süresince bir temel inşa etmekte olduğunuz için, siz doğal olarak buna ulaşacaksınız. Daha da az, daha da az, takıntı ve bağımlılıklarınız oldukça ve daha çok ve daha çok şeyi bırakabildikçe, artık hiçbir şeyin o kadar önemli olmadığını göreceksiniz, o zaman aslında onun için hazırsınız. Bu yüzden bazı testler kritik zamanlarda ortaya çıkacak, tıpkı Pekin'de çokta uzun olmayan bir zaman önce olan, sizin bu adımı atıp atamayacağınızı görmek için test edildiğiniz gibi. Veya bir uygulayıcı ansızın o noktada öldüğünde, hala xiulian uygulamaya devam edebilecek misiniz diye görmek için test edildiğiniz gibi? Her türlü ve çeşitli doğaya sahip testler sizin bunlardan çıkıp çıkamayacağınızı görmek için sizi deneyecekler. O ölenler şeytanlar olmayabilirler, fakat Buda olmaları da gerekmez. O kişi için Tamamlanmaya varma zamanı olabilir ve biz onun ölümünü sizi test etmek için kullandık. Ama şeytanda olabilir. Böylece biz, aynı zamanda olayı sizin xiulian uygulamaya hala devam edip etmeyeceğinizi görmek için ve bırakıp, öteye geçip geçemeyeceğinizi görmek için kullandık -bunların hepsi son derece önemlidir. Hiçbir şey tesadüfî değildir, o zaman, her olayın ortaya çıkışı sizi direkt test eder.

Soru: Bir kişi nasıl Fa'ya ulaşmış olan tarafını, [kendi] şeytani tarafını bertaraf etmek için kullanabilir?

Shifu: Çok az doğruluk bile yüz şeytanı bastırabilir. Şeytani engelleme bizim yetersizliklerimiz olduğu için ortaya çıkar. Siz kendinizi iyi idare ettiğiniz zaman, zaten savaşı kazanıyorsunuzdur ve Shifu sizinle ilgilenecektir. Siz şeytanlara karşı direkt olarak savaşamazsınız -en azından şu anda. "Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar I" kitabında çokta uzun olmayan bir zaman önce yazdığım, sizin bu tarafınız için değil ama tam olarak geliştirilmiş olan tarafınız için yazdığım bir makale var. Kritik anlarda, o tarafınızın da bir şey yapması gerekir. Tabii ki, o sizin gibi olamaz ve sizin yaptığınız gibi yapamaz -bu kesinlikle yasaklanmıştır. Bir Tanrı kesinlikle insanların yaptığı şeyleri yapamaz. Ancak şeytanların zarar verdiği koşullar altında öyle yapmasına izin verilir.

Soru: Shifu, bize "Ben, Zhen-Shan-Ren'in içinde değilim" dediniz. Bu nasıl açıklanabilir?

Shifu: Çok yüksek seviyede olan şeyler hakkında ve kendim hakkında konuşmak istemiyorum. Bunu açıklamamın sebebi bazı uygulayıcıların her zaman kalplerinde emin hissetmemeleridir -ben de size güvence verdim. Bir kişi bunu nasıl anlamalıdır? Bu çok basittir, size bunu açıkça izah edemem. Kozmos canlı varlıklar için yaratıldı. Buna göre, bir doğaya sahip olmalı bu da Zhen-Shan-Ren'dir. Yine de değişik seviyelerde Zhen-Shan-Ren değişik seviyeler için Fa meydana getirir ve canlılar için değişik seviyelerde değişik standartları olan ortamlar yaratır. Bu da Fa'nın düşük seviyelerde oldukça karmaşıklaştığı anlamına gelir. İlişki budur.

Soru: Bilimin temeli şimdiden yanlış. Biz bilim öğretmenleriyiz, doğru yaklaşımı nasıl elde edeceğiz.

Shifu: Bugünün bilimi insanlara uzaylılar tarafından empoze edildi. Hiçbir tarihsel dönemde veya hiçbir uygarlıkta hiç kimse böyle bir bilime sahip olmadı -bütün toplum ona bulaşmış durumda, herkes kendini onun içinde sarmalanmış bulmakta ve her ebeveyn çocuklarının koleje gitmesini istemekte. Tarihte daha önce bu hiç olmadı. İnsan toplumunun gelişimini Tanrılar ayarlar. Mesela, antik Çin'de bir Tanrı kâğıdı icat etmesi için aşağı gönderilmişti; başka bir Tanrı da pusulayı bulmak için gönderilmişti. Onlar bu şeyleri insanlar için yaptılar. Bütün toplumun işe bulaşmasına gerek yoktu ya da bugünkü gibi bir "bilime de" ihtiyaç yoktu -bütün insanların içinde sarmalandığı ve günümüzde sahip olduğumuz gibi bozulmuş canlı varlıkları üreten bir bilim. Bu tarihin daha önce benzerini görmediği bir şey ve şu anda bu toplumun gerçeği haline geldi. Eğer hayatta kalmak istiyorsanız, bu gerçeğe uymalısınız. Şu an için, bir yaşam sürdürecekseniz, işleri bu yolla yapmalısınız. Dafa uygulayıcıları olarak, ne işte olursanız olun, yapmakta olduğunuz şeyi yapmaya devam etmelisiniz. Eğer siz bir bilim öğretmeniyseniz, o zaman bilimi öğretin. Bu sizin ne yaptığınızla ilgili değildir. Benim anlattığım bir prensiptir. Ben size tüm gerçeği anlatıyorum.

Mesela, uzaylı varlıkları temizlerken, onlara şöyle söyledim: "İnsan ırkını deforme ettiniz. Sizin sisteminizin şeyleri insan toplumuna çok ciddi bir şekilde zarar verdi ve insanların düşünüşlerini bozdu." Hiçbir mazeret sunamayınca da, şu kanıtla geldiler, "Ama Siz bizden de yararlanıyorsunuz." Bende arabayla seyahat ediyorum ve başka modern aletleri kullanıyorum. Onlara "Yine de, bugünlerde at sırtında seyahat etmek istesem bile, siz hepsini yok ettiğiniz için bunu yapmama izin verecek bir ortam yok. Bu doğru değil mi?" dedim. Bu yüzden biz sadece bu durumla yaşayabiliriz, öyle değil mi? Şu an için, durmayın ve ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin. Geleceğin bilimi farklı olabilir. Geçmişte yapılmış olan bilimsel tanımlamaların şimdi doğal olarak, basitçe birçok şeyi açıklayamadıkları için alt üst olduğunu fark ettim. Göksel vücuttaki değişimler durmadan keşfedildiği ve yaşamların varlıklarının sırları sürekli açığa çıkarıldığı için, eski bilimin sendelediğini söyleyebilirim.

Soru: İnsanoğlu karmaşık ve tutarsız. Kişi kendi orijinal durumuna yalnızca bütün uyuşmayan elementlerden xiulian uygulama yoluyla kurtularak geri dönebilir.

Shifu: Doğumda, insanlar çok saf ve masumlardır ve toplumla temasta bulunmadıkları için, doğumdan önce edinilmiş hiçbir fikirleri yoktur. Bu yüzden çocukları izlemeyi çok severim -çok saf ve basitlerdir. Biraz yaramaz olsalar bile fark etmez: Onların hiçbir şeyleri yoktur ve belirli düşünce tarzları da yoktur. Bir yaşam sürdürmek ve kendi kişisel çıkarlarını korumak için, bir insan aşamalı olarak birçok fikir oluşturur ve kendine faydalı olabilmek için bilinçli olarak kötülük yapar. Bunun sonucunda, yaşamda oluşturduğu çeşitli fikirler kendi orijinal doğası ile zıtlık içinde olacaktır. Başka bir deyişle, insanlar karmaşık hale gelirler. O saf ve masum kalbiniz ve zihniniz yaşamınızda daha sonradan çeşitli pisliklerle daha da pislenmiş hale gelir. Kendi orijinal durumunuza dönmek için, doğumunuzdan sonra oluşmuş tüm kötü şeylerden kurtulmalısınız, yalnızca insanların kötü şeylerinden değil, aynı zamanda diğer seviyelerin sizi o duruma dönmekten alıkoyan şeylerinden de. Onların hepsini, o derecede bir saflığa dönmek için temizlemelisiniz. Zihniniz, xinxing'iniz, vücudunuzun maddi bileşimleri ve varlığınız -bunların hepsi o saflık seviyesine ulaşmalıdır.

Soru: Rulay Buda Sakyamuni, Saha Cennetine sahip ama aynı zamanda da Dafan Cennetine. Kişi bunu nasıl anlamlandırabilir?

Shifu: Bu doğru. Budizm'de Sakyamuni'nin Saha Cennetinde olduğu söylenir; bu doğrudur. Sakyamuni insanlara kurtuluşu sunmak için evrenlerin 6. tabakasından Dünyaya geldiğinde, onun [geçici olarak kaldığı] cennetlerinin sonuncusu Dafan Cennetiydi. O Dafan Cennetinden insanları kurtarmak için geldikten sonra, asla geri dönmedi ve o günden beri uygulayıcılarını Üç Diyar'da seyrediyor. İki bin yıldan fazla bir süredir, o uygulayıcılarının hepsini durmadan seyrediyor. Sürekli tekrarlanan reenkarnasyonlarla, müritleri durmadan seviyelerini ve âlemlerini yükseltiyor, kendi kudretli erdemlerini oluşturuyor ve Fa'nın en sonunda düzeltildiği zamanı ve böylece bu Fa'ya uyum sağlayarak Tamamlanmaya varmayı bekliyorlardı. Saha Cenneti, Üç Diyarın içindedir, böylece Buda Okulundaki çömezler onun Saha Cennetinde olduğunu keşfettiler ve bu yüzden Buda Sakyamuni'nin Saha Cennetinde olduğunu söylediler.

Dafan Cenneti için, o buraya olan yolculuğundaki en son Buda-cennetiydi. Aslında, bu onun sahip olduğu tek cennet değildir: Onun çeşitli seviyelerde başka cennetleri vardır. Buda ile ilgili olayları ve konuları, onları hiçbir zaman anlayamayacağınız için, insan zihninizle düşünmeyin. Siz şu anda sadece insan düşüncelerine sahipsiniz, bu yüzden sizin bu konuları bilgi için soruşturmanız konusunda cesaretinizi kırıyorum -hiçbir zaman bir yere varamayacaksınız. Bunun sebebi, bir kişinin zihninin insan tarafı gerçekten yetersizdir.

Soru: "Altı katlı reenkarnasyon yolu" içinde geçen altı yol nedir?

Shifu: Budizm her zaman asura, hayvanların, insanların ve cennetlerin yollarından bahsetti. Yol ne olursa olsun, onların hepsinin hayvanlar, insanlar, maddeler, bitkiler ve diğer boyutlarda yaşayan varlıklar arasında Üç Diyar içindeki reenkarnasyonlar olduğunu söylemeliyim. Reenkarnasyonlar, bir insanın dünyada ne kadar iyi veya ne kadar kötü olduğuyla ilgili sonuçlardan çıkan nedensel sebeplerden gelen geri ödemelerdir -ya ödüllendirmeler ya da cezalandırmalardır. Eğer birçok kötü şey yaparsanız, hayvanların yolunda reenkarne olabilir hatta cehenneme gidebilirsiniz. Eğer bir sürü iyi şey yaparsanız, cennetlerin yolu üzerinde reenkarne olabilir veya insanların arasında rahatlık ve konforun, yüksek rütbeli bir pozisyonun veya zenginliğin tadını çıkarabilirsiniz; burada işaret edilen cennetler, Üç Diyarın sınırları içinde olduklarından ve [buradaki hayatlar] hala reenkarnasyona tâbi oldukları için, Üç Diyarın içindeki değişik seviyelerdeki cennetlerdir. Bunlar iyi şeyler yaparak kazanılır; buna aynı zamanda "iyiliğin karşılığı" veya "iyiliğin ödülü" denir.

Soru: Bazı alan koordinatörleri o pozisyonları uzun zamandır tutuyorlar ve hala sıradan insan fikirleri taşıyor ve alanlardaki yeni uygulayıcıları farkında olmadan kötü etkiliyorlar.

Shifu: Bu şüphesiz ki bir olgu. Bazı egzersiz alanındaki çok az sayıdaki bazı asistanlar kendilerini iyi idare edemediler ve bizim bu problemden bir ders çıkarma zamanımız. "Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar I" içinde yazdığım birçok makale onlar için yazılmıştı ama buna rağmen onlar bunu okumuyorlar. Diğer taraftan, bir asistan olmak zor bir görev ve başkalarına yardım etmek için çalışmak zorundalar. Buna rağmen, nerelerde yetersiz kalıyorlar? Onlar çalışmalarını, xiulian uygulamalarıyla birleştirmiyorlar. Bunun sonucu olarak da, problemlerle ve engellerle karşılaştıkları zaman, durumu Fa'ya uygun değerlendiremiyorlar veya hatayı kendi içlerinde aramıyorlar. "Uygulayıcılarımız arasındaki bu koordinasyon eksikliğini veya bu gibi çeşitli engellemelerin olmasına yol açacak yanlış bir şey mi yaptım?" diye kendilerine sormuyorlar. Bu an geldiği zaman birçok asistan kendisini bu yolla inceleyemiyor. Bu bizim Fa'mıza birçok zarar verdi ve birçok yeni uygulayıcının Fa'yı elde etmelerine de engel yarattı. Bu uyuşukluktan sıyrılmalarının zamanı geldi.

Bazı asistanlarımız uygulayıcılara karşı sertler. Bu bizim Dafa'mızda kesinlikle kabul edilemez. Bir düşünün: Kim bu Fa'yı çalışırsa benim uygulayıcımdır. Siz benim uygulayıcımsınız ve yanınızdaki kişi de öyle. Peki, ona karşı neden bu kadar katısınız? Biz iyi kalpliliği uyguluyoruz -başkalarına iyilikle davranmayı. Sıklıkla şunu söylüyorum: Bir kişi başka biriyle konuştuğunda, o kişinin kusurlarını işaret ederken veya o kişiye bir şeyler söylerken hiçbir kişisel fikir eklemezse, diğer kişi gözyaşlarına boğulur. Eğer herhangi bir kişisel gündeminiz yoksa hiçbir şey kazanmaya çalışmıyorsanız, kendinizi korumak bile istemiyorsanız, gerçekten iyi niyetliyseniz ve diğer kişinin iyiliğini düşünüyorsanız, bu kişi gerçekten sizin kalbinizi görecektir, nasıl bir insan olursa olsun. Yine de birçoğumuz işleri bu yolla yapmakta başarısız olup, emirlere başvururuz.

Soru: Bazı Dafa uygulayıcılarının neden Dafa'yı özümsemediğini ve yalan söylediğini anlamıyorum?

Shifu: Yalan söylemek doğru değildir. Bir xiulian uygulayıcısının sıradan insan takıntıları ve bağımlılıkları vardır; Tamamlanmaya varmadığı sürece, sıradan insan takıntıları ve bağımlılıkları vardır. Size gene de bir noktadan bahsetmek istiyorum: O ister yeni bir uygulayıcı yâda Dafa için çalışan olsun, kesinlikle en çok ortadan kaldırılmamış bağımlılıklar ve takıntılar sonuna kadar ortada olacaktır -sıradan insanlar arasında vazgeçemedikleri göze çarpacaktır. Neden? Çünkü tam olarak geliştirilmiş olanlar ve kurtuldukları takıntı ve bağımlılıklar zaten gitmiştir, bu yüzden daha fazla gözükmezler. Bu yüzden geriye kalan takıntılar özellikle açıktır ve herkes onu görebilir. Ama size söyleyeyim ki bu insanın iyi olmadığını söyleyemezsiniz. O şu anda oldukça iyidir. Sadece henüz ortadan kaldıramadığı takıntıları rol oynuyordur ve hem işini hem de diğer uygulayıcıları etkiliyordur ve birçok kişi davranışını görüyordur. Bu yüzden bir durumu değerlendirmeyi veya bir kişiyi yargılamayı sıradan insanlar gibi yapmayın. Diğer taraftan biz zaten kendimizi çok iyi geliştirdiğimizi düşünüp o kalan takıntılarımızı yok etmekte gevşememeliyiz -bu işe yaramaz. Bir kere bir problemi tespit ettiğimizde, sebepleri için kendi içimize bakmalıyız.

Bu andan itibaren siz bütün uygulayıcılarımın problemler karşısında, karşılıklı ilişkilerinizde veya Fa'yı çalışırken ortaya çıkan problemlerde ya da uygulayıcılarımız arasında kendinizi incelemeniz gerektiğini düşünüyorum. Kendinize sorun: "Yanlış yaptığım bir şey mi var?" Hepiniz kendinizi bu şekilde idare etmeli ve zihninizi geliştirmelisiniz. Eğer dışsal şeylere enerji harcar ve kendi zihniniz üzerinde sıkı çalışmaktansa başka insanların kusurlarını ararsanız, kendinizi nasıl geliştireceksiniz? Sizin onların kusurlarını işaret etmenizden dolayı onlar ilerleyip gelişeceklerdir ama siz hala orada olacaksınız. Bu yüzden size ne zaman bir problem ortaya çıksa veya ne zaman kendinizi rahatsız hissederseniz, içinize bakmanızı söylüyorum. Problemin içinizde yattığını garanti ederim. Budizm'de Buda'nın insanın kalbinde yattığı söylenir. İnsanlar aslında bunu sözde yalnızca kalplerinde bir Buda varmış gibi almışlardır. Anlamıyorlar. Aslında anlamı şudur: Zihninizi geliştirmelisiniz -kendi zihniniz üzerinde sıkı çalışmalısınız ve kendi zaaflarınızı ve kusurlarınızı bulup onların kökünü kurutmalısınız. Xinxing'iniz kritere uymazsa asla Tamamlanmaya varamazsınız. Bu yüzden neden kendi zihninizi geliştirmek üzerinde sıkı çalışmıyorsunuz? Neden kendi üzerinizde sıkı çalışmıyorsunuz. Birbiriniz arasındaki çatışmalarınızda zaaflarınızın ortaya çıkmasını sağlamak, sizin nasıl en süratli şekilde gelişmenizi sağladığımdır. Buna rağmen, bir problemle karşılaşır karşılaşmaz, kendinizi incelemeniz gerekirken, onu bir kenara atıp, başkalarının kusurlarını işaret ediyorsunuz. O zaman nasıl kendinizi geliştirirsiniz? Bu kesinlikle ilerlemenizi sağladığım en iyi yoldur. Bu yüzden zihinsel durumunuzu değiştirmelisiniz. Yalan söyleyen uygulayıcılarımıza gelince, aslında düşük xinxing sergileyen birkaç insan var. Eğer insanlara bu şekilde yardım edebilirseniz, o zaman problemlerini işaret edin. Ama gerçek gelişim sağlamanın hala onların elinde olduğunu düşünüyorum. Eğer kendileri Fa'yı çalışmazsa, hiçbir problem düzelmeyecektir. Başka bir şekilde ortaya koyarsak, nasıl olsa gelişim sağlamak onların kendi işi. Eğer geride kalır ve gelişmek istemezlerse, xiulian'i başaramayan onların kendileri olacaktır.

Soru: Ben Tanrı tarafımız, insan tarafımız ve kişinin ana ruhu ve yardımcı ruhu arasındaki ilişkiyi sormak istiyorum.

Shifu: Sıradan bir insan Tanrı tarafına sahip değildir; yalnızca biz gerçek xiulian uygulayıcıları bu tarafa sahibiz ve bu şekilde bizim Dafa'mız gibi xiulian uygulan kişiler olmalıdırlar. Bunun sebebi biz sizi var oluşunuzun orijininden dönüştürüyoruz ve biz ters bir yolla xiulian uyguluyoruz. Bu yol göreceli olarak hızlıdır, çünkü siz sıradan insan toplumunda xiulian uyguluyor, sıradan insanların yollarına uyabildiğiniz kadar uyuyor ve aynı zamanda, bu karmaşık çevrede xinxing'inizi direkt olarak geliştirebiliyorsunuz. Bu en hızlı yoldur. Bu yüzden, bizim Dafa'mızda, mikroskobik parçacıklardan oluşan vücudunuzun parçası -veya Fa'ya ulaşan ve zaten standarda ulaşan mikroskobik tanecik maddesi- hali hazırda Tanrı tarafınız, Buda tarafınız veya Tao tarafınızdır. İnsan parçanıza gelince, o şimdi gördüğünüz sizsinizdir. Xiulian uygulamanızın son aşamasında bu yüzeysel vücudunuz dönüşünce veya en sonunda Tamamlanmaya vardığınızda, insan tarafınız artık daha fazla var olmayacaktır. İnsan tarafınız daha fazla var olmayınca, o sizin Tanrı tarafınıza asimile olur ve siz Tamamlanmaya varırsınız. Vücudunuzun değişmesi yoluyla, tam bir aydınlanma durumu deneyimleyecek ve temel bir değişimden geçeceksiniz -bu sizin kendinizin hayal edemeyeceği bir şeydir. Çok muhteşem, harikulade ve çok gösterişli bir sahnedir ki, bu kesinlikle sizin hayal gücünüzün ötesindedir. Bir kişinin ana ruhu ve yardımcı ruhu arasındaki ilişkiye gelince, insan vücudunun yapısı hakkında konuşurken bu konuyu zaten açıkladım. Bu yüzden bunun için zaman harcamayacağım. Kitabı daha çok okuyun.

Soru: Şeytani bir düşünce ortaya çıktığı anda, kötü karma yaratılmakta ama iyi bir düşünce ortaya çıktığı zaman böyle işlemez. Bununla, iyi karma biriktirildiği doğru mu?

Shifu: Bunu daha bir dakika önce tartışıyordum. Karma yalnızca bizim sıradan insan dünyamızda ortaya çıkar, bu da, insan dünyasında. Negatif ve pozitif bütün maddelerin içinde karşılıklı var olur. Budaların olduğu yerde aynı zamanda şeytanlar; insanların var olduğu yerde, hayaletler; iyi insanların olduğu yerde, kötü insanlar; inanan insanların olduğu yerde, inanmayan insanlar; desteğin olduğu yerde, karşıtlık vardır. İnsanlara geldiğimizde bile, dişiler ve erkekler vardır. Her şey başka bir şeyin zıtlığında var olur ve her şey bir yin ve yang ilişkisine sahiptir -bu karşılıklı üretim ve karşılıklı engelleme ilişkisidir. Böylece insanlar kirlenmiş şeyler yaptıkları zaman, kesinlikle karma üretirler. Düşünceleri de şeytanidir. Budizm'de, iyi ve kötü karmayı ayırırlar. Ben, insanların hakkında konuştukları iyi karmanın bile iki tarafı olduğunu buldum. Bir pozitif bir de negatif. Yani benim görüşüme göre, onu bu şekilde anlamak yerinde değildir.

Bugünün Budizm'i hakkında konuşmayacağız, çünkü bu Dharma'nın Son Dönemindeki Budizm'dir. Tarihteki göreceli olarak iyi olan bir Budizm'den bahsedelim. O zaman bir xiulian uygulayıcı grubuydular ve herkes xiulian grubunu iyilikle korurdu. Eğer biri ona saldırmaya veya zarar vermeye çalışırsa, onlarda buna eşdeğer ölçüleri kendilerini korumak için kullanırlardı. Buna göre, bununda negatif bir tarafı vardı: Eğer benim tapınağıma zarar verirsen, seninle kavga etmek için hayatımı riske atabilirim; eğer bizim keşiş ve uygulayıcılarımıza zarar verirsen, bende aynı pis şekilde karşılıkta bulunurum. Bu da, iyi hareketlerde bile, kötü bir taraf veya şeytani bir yanın her zaman var olduğudur. Böylece, doğru bir şekilde konuşursak, onların iyi karma ve kötü karma hakkındaki görüşleri açıklayıcı değildir. Onlar onu hakkında yalnızca genel bir anlamda konuşabilirler.

Negatif maddenin ve pozitif maddenin gerçek yansımasını ve tam görüntülerini net bir şekilde ortaya koymak için, biz en iyi parçası olan -insanlar için en anlamlı olan ve o direkt olarak gong'a dönüştürülebildiği için xiulian uygulayıcıları için en yararlı olan- erdemi (De) isteriz. Aslında, bizim normal olarak işaret ettiğimiz erdemdir. Karma içinse, terim bütün kötü karmayı, sözüm ona "iyi karmanın" şeytani tarafını, her şeyin şeytani tarafını ve negatif tarafa ait olan her şeyi işaret etmek için kullanıyoruz. Onları bu şekilde adlandırmak daha doğru! Bir insanın düşünsel niyetlerine gelince, eğer sıradan bir insanın kafasında kötü bir düşünce belirirse, eğer kötü bir şey yapmayı düşünür, fakat eyleme geçmezse veya kötü bir sonuç oluşmazsa, o zaman hiçbir karma oluşmaz. Eğer onu yapmada başarılı olamazsa, karma üretmez; eğer onu yapmada başarılı olursa, karma üretir. Ve bu karma vücudunda ve vücudunun etrafındaki alanda kendini gösterir. Buna rağmen, bir kişi kötü bir düşünceye sahip olduğunda, zihninde düşünce karması oluşur. Bu yüzden bir kişiye kötü sözler söylemek, karşı gelmek veya inanmamak veya kendi xiulian uygulamasından sapmak ve bunun gibi şeyler xiulian uygulayıcılarımızın zihinlerinde ortaya çıkar ve sizi rahatsız eder.

Meditasyonda oturduğunuzda, zihninizin vahşi bir şekilde koştuğunu ve her türlü şeyin zihninize karıştırdığını gördüğünüzde, kesinlikle bu şeylerin etkilemesinden dolayıdır. Bu prensibi size açık bir ifadeyle anlatıyorum. Ben antik zamanlarda keşişlerin temel olarak karmaşık toplumla temas kurmadan tapınaklarda kaldıklarını, bu yüzden de zihinlerinin göreceli olarak basit olduğunu bulguladım. Dahası, onlar sık sık zihinlerini sadeleştiren ve kendi kişisel çıkarlarını korumakla ilgili düşüncelerden özgür kalmalarını sağlayan meditasyonda, transtan çıkmadan kalıyorlardı. Bu, geri dönüşte, düşünce karmasının oluşmasını ve onun engellemesini azaltıyordu. Böylece onlar sık sık asıl amacı sükûnet içerisinde xiulian uygulamak olan derin meditasyonda oturdular ve inzivada meditasyon yaptılar. Xiulian uygulamak kişiye, gong ise Shifu'ya bağlı olduğundan, onların sükûnet içindeki xiulian uygulamaları sırasında, onların xiulian yolundan veya ilgili cennetten ustalar onlara bakıyor ve düşünce karmalarını ortadan kaldırıyorlardı. Bu aynı zamanda benimde sizin için yaptığım bir şeydir. Bunu siz kendiniz yapamazsınız.

Soru: Ben kendi düşünce karmamı püskürttüm ama bazen uzun zaman alıyor. Onu daha etkili bir şekilde nasıl ortadan kaldırabiliriz.

Shifu: "Onu daha etkili bir şekilde nasıl ortadan kaldırabiliriz?" Sizin sözleriniz sanki kestirme bir yol daha basit bir yol aradığınızı işaret ediyor. Hiçbir durum izole edilmiş değildir. Karmaya siz kendiniz sebep oldunuz, bu yüzden xiulian uygulamanızda onu yok etmek için acı çekmelisiniz. Acının ortasında, kendinizi geliştirirsiniz ve sendeleyip sendelemediğiniz test edilir. Eğer bir anda yok edilirse, geriye xiulian uygulamanız için pek bir şey kalmaz. Kendinizi gerçekten ve kesin olarak değiştirmezseniz bu kesinlikle kabul edilemez. Eğer bu standarda erişemezseniz, bir cennete ulaştığınız zaman ve oradaki yüce ve görkemli aydınlanmış varlıkları otururken gördüğünüzde kalbiniz titrerdi; "Oh, yeterince xiulian uygulamadım, orada kalamam." Kendi kendinize orada kalamayacağınızı bilirdiniz. Bu yüzden yolun her adımında kararlı ve istikrarlı bir şekilde xiulian uygulamalıyız. Eğer standarda ulaşamazsanız, buna kesinlikle izin verilmez ve siz bunu başaramazsınız.

Eğer düşünce karmanızdan kurtulamıyorsanız ne olacak? Size bir kişinin fikirlerinin bir hayatta değil, fakat bir yaşamdan diğerine biriktiğini söyleyeyim. Onlar vücudunuzun son derece mikroskobik parçalarında bile var oluyorlar; onlar sadece yüzeyde değiller. Onlar hakkında ne yapmalı? Durmadan xiulian uyguladığınız zaman; onları zayıflatıyor ve onlardan kurtuluyorsunuz -bunu şu anda zaten yapıyorsunuz. Bu yüzden siz Tamamlanmaya varmadan, düşünüşünüz hala karma üretir ve bu şey hala var olur. Bu yüzden bunu engelleyecek bir yol bulup onun üstesinden gelmelisiniz -bu xiulian uygulamaktır. Siz eğer kendinizin gevşemesine izin veriyorsanız xiulian uygulamıyorsunuz demektir. Düşünce karmasının insanları engellemesi son derece şiddetlidir. Bir kişinin düşünce karması güçlüyse, onun uygulama yapmasını engelleyebilecek dereceye gelecek şekilde rahatsız edebilir. Kitabı daha çok okuyun -Fa kitabın içinde ve size yardımda bulunabileceğim her şey Fa'nın içinde- böylece karmanız yok edilebilir.

Soru: Eğer bir kişi sıkıntılar geldiğinde xinxing'ini kontrol edemezse, bir sonraki sıkıntı bir öncekinden daha mı büyük olur?

Shifu: Bu Zhuan Falun'da zaten açıklandı. Yani siz, xiulian uygulamanızda kendinizi bir xiulian uygulayıcısı olarak ele alamıyorsunuz, gelişiminizi kolaylaştırmak için Shifu tarafından ayarlanmış sorunları temizleyemiyorsunuz ve aynı seviyede çok uzun zamandır kalıyorsunuz. Ama xiulian uygulaması sizi beklemiyor. Eğer bir sıkıntının üstesinden gelemiyorsanız, bir sonraki gelecektir -sizi bir şekilde ilerletmeliyiz. Eğer bir sıkıntıyı geçemezseniz ve bir sonraki gelirse, ikisinin bir araya gelmesiyle oluşan bu sorununun üstesinden nasıl geleceksiniz? Eğer daha fazla karmaşık hale gelirseniz, bunun üstesinden gelemeyecek olmanız olasıdır. Ondan sonra, bir sonraki sıkıntı gelir ve bu üstesinden gelemeyeceğiniz ölümcül bir sorun haline gelir. Temelden bir değişim yapmadıkça, üstesinden gelmek gerçekten zor olacaktır. Dahası sıkıntılar birikebilir. Eğer daha çoğunu biriktirirseniz, bunların üstesinden nasıl geleceksiniz? Bu yüzden kendinize bir xiulian uygulayıcısı gibi bakmalısınız diyorum.

Bazı insanlar bizim Dafa'mıza ilk olarak hastalıklarını iyileştirmek için gelirler. Dafa'yı anlamak için bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğu için buna karşı çıkmıyoruz. Daha sonra, onlar fark ediyorlar ki: "Dafa hastalık iyileştirmek için değil, ama vücudumdaki hastalıkla, bir xiulian uygulayıcısı olarak, xiulian uygulayamam ve gong oluşturamam." O zaman ne yapmalı? Onlar "oh, o zaman bunun hakkında daha fazla düşünmeyeceğim. Shifu'dan benim hastalığımı iyileştirmesini istemeyeceğim ve hastalığımın iyileşmesini düşünmeyeceğim. Ama xiulian uyguladığım sürece, Shifu hastalığımı benim için iyileştirecektir." Beyinlerinin bir bölümü hala [hastalıklarını] düşünmektedir. Temelden değişmişler midir? Hayır. Yüzeyde iyi görünen şey sahtedir. Eğer bir kişi kendi içinde temelden bir değişim gerçekleştirmezse, standarda ulaşamaz. Yüksek seviye yaşamlar, aydınlanmış varlıklar olarak, olayları çok net bir şekilde görürler, onlardan hiçbir şey saklanamaz. Bu kişi standarda ulaşmamıştır, kendini temelden değiştirmemiştir ve hala o takıntısına tutunuyordur -o sadece daha da gizli bir hale gelmiştir. Ama onun xiulian'i ile ilgilenen kişiler bunu net bir şekilde görürler. O zaman kimi kandırıyor? Kendini kandırıyor. Bu yüzden kişi gerçekten takıntısını bırakmalı ve bir xiulian uygulayıcısının standardına erişmeli. Eğer bir kişi bunu bırakamazsa, problem devamlı devam edecek ve o aynı sıkıntının içinde dönüp duracaktır. Bu çok ciddi bir konudur. Bunun gibi uygulayıcılar hep olmuştur.

Soru: Xiulian uygulayıcıları zenginliğe takıntılı değildir. Onlar erdem biriktirmektense, yalnızca erdemlerini korur. Shifu'nun "Erdemli Zenginlik" adlı makaleniz kendi uygulamalarında gayretli olamayan uygulayıcılar için gerekli minimum talepleri mi açıklıyor?

Shifu: Bir xiulian uygulayıcısı ona takıntılı değildir. Hiçbir şeye takıntılı olmamak demek hiçbir şeye sahip olmamak demek değildir. Zenginliğe ve servete olan arzunuzu yok etmek ve paraya olan takıntınızı yok etmek, zenginliğe sahip olmayacağınız anlamına gelmez. Xiulian uygulayıcıları erdemlerini korurlar, fakat erdem biriktirmezler, çünkü xiulian uygulayıcıları olarak bu dünyada sahip olduğumuz zaman zaten oldukça kısıtlıdır. Eğer iyi şeyler yapmak için etrafa koşuşturup dursaydınız, o niyet dolu eylemleriniz, nasıl xinxing'inizin gelişmesini ve gerçekten xiulian uygulamanızı sağlayacaktı? Sağlayamazlardı. Bu yüzden Tamamlanmaya yalnızca, eğer acele edip, xiulian uygularsanız ve kendinizi temelden değiştirirseniz ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, sıradan insan toplumundaki birçok şey karmik bağlantılara sahiptir, kin ve minnettarlık zaman içinde birikir. Siz muhtemelen çoğu zaman, olayların yüzeyini görebilirsiniz ve karmik bağlantılarını göremezsiniz, bu yüzden sizin olaylara karışmanız olasılıkla yanlış olacaktır, Sıradan insanlar sıradan insan toplumunun seviyesindeki prensiplere uymak gereğinde oldukları için sıradan bir insan için eğer karışmak yanlışsa önemli değildir. Siz bir xiulian uygulayıcısısınız ve sizin daha yüksek bir standartta tutulmanız gerekir. Eğer yanlış yoldan karışırsanız, bu hiçbir şekilde önemsiz bir konu değildir. Bunun için sorumluluk almanız gerekir, böylece de gong'unuz ve seviyeniz düşer. Böyle yapmaya devam ederseniz, nasıl Tamamlanmaya varabileceksiniz? Bu yüzden biz size her zaman erdem biriktirmeyi düşünmemelisiniz deriz. Siz yalnızca xiulian uygulamalısınız ve xiulian uygulamanızda ihtiyacınız olan tüm maddeler sizin zorluklara katlanmanız, xiulian uygulamanız ve özveride bulunmanız yoluyla dönüştürülecektir. Yetersiz her madde yerine getirilebilir, bu yüzden o şeyleri yapmaya ihtiyacınız yoktur. Yalnızca kalbiniz önemlidir.

Gerçek xiulian uygulamasında, yalnızca kişinin kalbi önemlidir. Sizin kalbiniz Buda ile beraber olduğu sürece ve kalbiniz xiulian uygulama standardına eriştiğinde, sizin için her şey yapılabilir. Karmayla sarmalanmış bir kişinin, gördüğüm kadarıyla, kemikleri bile siyahtır. Sıradan bir insan nasıl kendini temelden değiştirip bir Buda'nın düzeyine ulaşabilir? Ne kadar erdem biriktirmiş olursanız olun veya ne kadar iyi şeyler yapmış olursanız olun, hayatlar boyu yaptığınız o şeyleri değiştirebilir misiniz? Onların birazını bile değiştiremezsiniz. Erdem biriktirmek xiulian uygulamak değildir. Bu işe yaramaz. Bu yüzden zamanınızı en iyi şekilde kullanarak, xiulian uygulamanızı hızlandırmalısınız. Biz yalnızca sizin kalbinize bakarız. Xiulian uyguladığınız sürece, her probleminizi iyi bir şeye dönüştürebiliriz -kötü şeyler iyi şeylere dönüştürülebilir. Borçlu olduğunuz tüm karmik borçlara karşı sorumlu olmalısınız, ama biz bunların sizin için icabına bakabiliriz. Diyelim ki geçmiş yaşamınızda birçok yaşamı öldürdünüz ve incittiniz ve bunların sizin tarafınızdan geri ödenmesi gerekir. Siz bir hayattan diğerini bunu hayatınızla ödeseydiniz, hayatınızla ödemek için durmadan reenkarne olsaydınız, borcunuzu hala ödeyemezdiniz. Nasıl xiulian uygulayabilirsiniz? Eğer, Tamamlanmaya ulaştıktan ve cennetiniz tamamladıktan sonra, zarar verdiğiniz tüm yaşamlar sizin cennetinizde sıradan varlıklar olarak kurtarılırlarsa, o zaman bu iyi bir şey olmayacak mıdır? Sizin karmik borçlarınızda yerine oturacaktır. Ama bunu sizin için kim yapacak? Yalnızca sizi kurtaran kişi -ve bu kişinin de yetenekleri olan birisi olması gerekir- bunu yapabilir; borcunuzu ödemelisiniz ve bu ayarlama bir geri ödeme olarak düşünülebilir. Eğer kendinizi bir Buda olarak geliştiremezseniz, nasıl olursa olsun, o karmik borçlarınızı hiçbir zaman ödeyemeyeceksiniz. İlişki budur. Yalnızca xiulian uygulamanıza odaklanın ve bu konularla ilgilenmeyin -Shifu'nuz sizin için her şeyle ilgilenecektir.

Soru: Bazı uygulayıcılar Fa'ya zarar veren bir takım şeyler duyup bunlara inandılar, ama şimdi bunun farkına vardılar ve pişmanlar. Hala Tamamlanmaya varabilecekler mi?

Shifu: Xiulian yolunda, herkesin her testi tam olarak geçebilmesi gerekmez; herkes hatalar yapar. Eğer her testi iyi olarak geçebilseydiniz, zaten Tamamlanmaya varabileceğiniz için, söylemeliyim ki xiulian uygulamaya ihtiyacınız olmazdı. Bazı testleri iyi geçersiniz, bazılarını iyi geçmekte başarısız olursunuz, ama siz ondan pişman olup, gelecek sefer daha iyi yapmaya çalışırsınız. Bir testi iyi geçersiniz, diğerini geçemezsiniz, süreçte kendinizi kıvama getirirsiniz, bu xiulian uygulamaktır. (Alkış) Ama hemen mutlu olamamanız gerektiğini söylemeliyim. Şöyle düşünebilirsiniz: "Oh, o zaman testi iyi geçip geçmemek önemli değil. Nasıl olsa, zaman içinde yaparım ve bu da xiulian uygulamak olur." Bu kabul edilemez! Azimli olmalısınız. Eğer yoldan çıkar ve azimli olmazsanız, o zaman kalbinizi görebilirim ve kendinize karşı sorumlu olmazsınız. Bu yüzden kendinize gerçek bir xiulian uygulayıcısı olarak bakmalısınız ve bu olayı ciddiye almalısınız. Ancak böyle seviyenizi çabucak yükseltebilirsiniz.

Soru: Eğer profesyonel uygulayıcılar sabah ve akşam seanslarına katılsalar bu xiulian uygulamalarını etkiler mi?

Shifu: Sizi etkilenmekten kurtaracak en etkili yolları bulacağım. Biz manastırlarda ve tapınaklarda olan birçok keşişe ve Taocu rahibe ve başka dinlerden Dafa uygulayan kişilere sahibiz. Size şu prensibi söyleyeyim: Hiçbir dine veya sıradan insan toplumundaki hiçbir formaliteye özel ilgi göstermiyoruz. Biz onlara yalnızca sıradan insan işleri olarak bakıyoruz. Artık Budalar insanlarla ilgilenmediği ve onları kurtarmadığı için, bunlar yalnızca toplumdaki formaliteler değil midir? Bu yüzden ben bunlara işler olarak bakıyorum. Bu yüzden onlara özel bir alaka göstermiyoruz. Ben hiçbir zaman keşişleri döndürmek için tapınaklara gitmeliyiz demedim. Biz yalnızca insanların kalbiyle ilgileniyoruz. Hangi âlemden, seviyeden veya sosyal sınıftan geliyor olursanız olun, biz yalnızca kalbinize bakıyoruz. Bazı insanlar, "Eğer biz yüksek rütbeli kişileri [Dafa'yı] öğrenmeleri için ikna edersek, onlarda birlikte birçok kişiyi getirir" diye düşünürler. Bu benim istediğim şey değildir. Onların komutlarını alınca öğrenmeye gelen kişiler gerçekten Fa'yı öğrenmeye gelmeyeceklerdir. Ben onları istemiyorum. Bu yüzden hangi sosyal sınıftan geldiğinizi önemsemiyorum, Ben yalnızca sizin kalbinize bakıyorum. Bir dine ait olmanız beni ilgilendirmiyor, Ben yalnızca sizin kalbinize bakıyorum. Hepiniz canlı varlıklarsınız. Xiulian uygulayabilecek herkese karşı sorumluyum. Eğer bir kişi xiulian uygulamıyorsa bu da tamamdır.

Eski günlerdeki dinler içinde aynıydı. Budalar dinleri kabul etmezler. Dinler sıradan insanlar tarafından yaratılmış isimlerdir. İlk zamanlarda, Sakyamuni kendi xiulian uygulama biçimini manastır sistemi oluşturduğunda, O da, ona bir din dememişti. Bu yüzden Budalar yalnızca kişinin kalbine bakarlar -insanların sürdürdüğü formalitelere değil. Bunları sürdürmenin kendisi bir takıntıdır, sıradan insanların bırakamadıkları takıntılardır ve gerçek Buda xiulian uygulaması değillerdir. Budalığın geliştirilmesinde, bir kişi xiulian uyguladıkça, kim olursa olsun ondan sorumlu olurum. Kalbini yaşayan canlılar arasında en saf olarak kabul ederim, xiulian uygulama ve iyilik için gerçek bir kalp. Kalbini gördükten sonra ondan sorumlu olurum. Sabah ve akşam seanslarına katılıp, İncil'in eski kutsal yazıları veya İncil'i okuyup, söylemeye gelince, eğer eski bir Budist veya sıradan bir kişiyseniz, bu önemli bir konu olduğundan, bunu yapmayı durdurmanızı ve Dafa uygulamaya yoğunlaşmanızı öneririm. Ama keşişler ve papazlar bu şeyleri şu an için yapabilirler. Ben onlara yalnızca sizin işiniz olarak bakarım. Hiçbir Tanrı veya Buda hiçbir şeyle ilgilenmiyor zaten. Belli bir seviyeye geldiğiniz zaman, siz kendiniz ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Ben sizin için en uygun kapıyı açtım ve yalnızca insanların kalplerine bakıyorum. (Alkış)

Soru: Yukarıdaki uygulayıcılar Tamamlanmaya vardıklarında, Shifu'nun Fa öğretisini hala dinleyebilecekler mi?

Shifu: Siz hala Tanrıların nasıl olduklarını insan düşüncelerini kullanarak hayal ediyorsunuz. Size söyleyeyim. O zaman siz Fa'yı öğretirken sizi dinleyen kendi uygulayıcılarınıza sahip olacaksınız. Xiulian uygulamanızın tarihi, sizin geleceğiniz için kudretli erdeminizi oluşturmaktadır ve o yüce ve görkemli Fa haline gelecektir. Dışarıdan, sıradan insan toplumunda xiulian uyguladığınız için olaylar size oldukça basit gelebilir. Farkında olmadığınız şeyler kayıt edilmiştir. Onları sezseniz de sezemeseniz de, onların hepsi kayıtta tutulmaktadır. Böylece onlar sizin oluşturduğunuz kudretli erdeminiz haline gelecektir. Aslında, Budalar kendi cennetlerinde de aynı zamanda Fa'yı öğretirler. O âlemlerde yaşayan canlı varlıklara izlemeleri gereken prensipleri öğretirken, değişik cennetlerdeki Budaların xiulian hikâyelerinden de asıl olarak bahsederler. Öyküler o kadar ilham vericidir ki, cennette yaşayan varlıklar bile onları duydukları zaman gözyaşlarına boğulurlar. Bu yüzden, xiulian uygulamasında herkesin standarda erişmesi gerektiğini söyledim.

Soru: Ailemden uygulayıcı olmayan biri, Dafa'ya saldıran bir kitap getirdi. Gerçekten onu yok etmek istiyorum ama Shifu'nun birçok fotoğrafını içeriyor.

Shifu: Kitabı yok etmenizde bir sakınca yok. Bizim bu kitabımızda beyaz kâğıt üzerine basılı sıradan bir kitap formunda. Benim Fa bedenlerimin mevcudiyeti olmadan, bir kitap yalnızca basılmış bir materyaldir ve arkasında içsel anlamı yoktur. Onu yakabilirsiniz. Hepsi budur. Tabii ki, diğer taraftaki şeyler yanmaz. Sıradan insanların ateşi nasıl olurda öteki tarafa ulaşabilir? Bu yüzden problem yoktur.

Soru: Shifu bize Fa'nın birçok prensibini öğretti, bu xiulian uygulamasına nereden başlamaları gerektiğini bilmedikleri duygusunu uyandırıyor.

Shifu: Siz belki yeni bir uygulayıcısınız ve biraz kafanız karışık. Bu aslında oldukça basit! Hiçbir kural veya tabu yok. Kitabı okuduğunuz sürece, ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz ve aşama aşama daha farkında bir hale geleceksiniz. Algısal anlayışınız aşamalı olarak Dafa hakkında gerçekten mantıksal bir anlayışa yükseldiği zaman, ne yapmanız gerektiğini daha da iyi bileceksiniz. Bu xiulian uygulamanıza özel bir yerden başlamanız gerektiği gibi bir şey değildir: "Önce Hoşgörüyü mü yoksa Merhameti mi geliştirmeliyim?" Bu böyle işlemez. Yine de her şeyi iyi yapamayabilirsiniz. Ama xiulian uygulaması bir gecede yapılabilecek bir şey değildir, tıpkı bir insanın çok fazla yemesi yüzünden bir gecede şişman olamayacağı gibi. Kendinizi bir günde bir Buda'ya çevirmeniz imkânsızdır. Kitabı okuduğunuz sürece ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

Soru: Uzun zamandır başkalarını sesimin tonuyla, merhametim ve mantığımla gözyaşlarına sürükleyemediğim için endişeli ve üzgünüm. Nasıl gelişebilirim?

Shifu: Kendinizi bir şey yapmak için zorlamayın. Bir seviyeye ulaşmak konusunda ısrar edemezsiniz. Aslında, her şey doğal olarak gelir. Bunu, sizden, başka insanların kusurlarını gösterirken yapmanızı istedim, siz bu şekilde yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Size söylediğim yalnızca bu prensipti ve eğer siz bunu izlerseniz, bu iyi sonuçlar getirir. Sizin, gerçekten her şeyi bırakmanız, herhangi bir niyetten bağımsız hale gelmeniz ve bu saflıkta bir merhamete ulaşmanız zordur. Bunun sebebi sizin zihninizin durmadan temizlenmesidir ve saflaşması gereken o düşünceleriniz konuşmalarınızda ortaya çıkarılır. Her türlü bilgi hiçbir şey dışarıda bırakılmadan ortaya çıkarılır. Bu yüzden söylediklerinize değişik insanlar değişik karşılıklar verecektir. Böyle olması zorunludur. Yine de biz durmadan xiulian uyguladığımızda ve kendimizden bu şekilde davranmayı beklediğimizde, düşünüyorum ki olasılıkla, olayları her seferinde daha da iyi ele almaya başlarız. Daha çok iyi kalplilik ve şefkatle, kıyaslamada sıradan insanları geçmişsinizdir. Sıradan insanları geçtiğinizde, söylediğiniz o kadar saf olmasa bile, hala bir etkiye sahip olacaktır ve insanlara dokunacaktır.

Soru: Adanmış bir Hıristiyan, İsa'nın cennetinde yalnız beyaz insanların olduğunu duymuş. O öldüğü zaman hangi seviyede veya cennette ana ruhu dinlenecek?

Shifu: Onun dinsel uygulaması boşuna olacak. O tıpkı sıradan bir insan gibi. Onun iyiliği yalnızca nimetlerle ödüllendirilecek ve hala sıradan insanların âleminde hala reenkarne olacak. Bu nasıl olduğudur.

Soru: "Derin Fa Boşluğa Kadar Uzanmakta" içindeki "boşluk" âlemi Zhen-Shan-Ren'in içinde midir?

Shifu: Her şey kozmosun Fa'sının içinde yer alır. Geçmişte, Tao Okulu "boşluk"tan daha çok söz etti. Aslında o, bir âlemin varoluş biçiminin ortaya çıkma biçimidir. Cennet ve Dünya yaratıldığı zaman, o "Yüce Boşluk" olarak adlandırıldı. Değişik Tanrıların gözünde, dünyanın ve cennetin yaratılışı aynı seviyede ortaya çıkmaz. Kozmostaki değişik cennetleri ve değişik evrenleri yenilemekte aynı zamanda "cenneti ve dünyayı yaratmak" olarak adlandırılır. Tao Okulu ona en yüksek âlem olarak bakar. İkinci olarak, xiulian durumunuzda, bu "boşluk" sizin insan tarafınızı terk etmeniz gerektiği anlamına gelir. İnsanlar, insanları en gerçek olarak görür. Ana ruh her şeyi bıraktığı zaman, insan tarafı boşluktur. Yardımcı ruhlarını geliştirenler içinse, bilen ruhları öldüğü zaman ana ruhlarının doğduğu söylenir. Geçmişte yardımcı ruhu, ana ruh olarak adlandırırlardı.

Soru: Bizim tam olarak geliştirilmiş tarafımız ayrılacaktır. Peki, hangi şartlar altında biz bu parçayı kaybederiz?

Shifu: Xiulian uygulamanızda bir parçanız standarda ulaşır ulaşmaz, çok süratli bir şekilde diğer tarafa hareket eder. Mikroskobik seviye altındaki varlığınızı oluşturan parçada hız roketten daha hızlıdır -muazzam bir hızda hareket eder. Ama genellikle insan tarafınıza gelindiğinde -Üç Diyar içindeki maddelerden oluşmuş vücudunuz- sanki frene basmışsınız gibi süreç bir anda yavaşlar. İleriye bir adım bile atmak zorlaşır. Bunun sebebi insanların takıntılarını bırakmalarının son derece zor olmasıdır. Biz ayrılma anı geldiğinde genellikle bir duygu deneyimleriz. Ne tür bir duyguya sahibizdir? Size birkaç örnek; Bazı insanlar daha önce Dafa'yı kalpten öğrenmişlerdir, fakat sonradan bir anda onu unuturlar. Bazıları xiulian'de çok iyi bir durumda ve her şeyi çok net bir şekilde gördüklerini, çok iyi gittiklerini hissedebilirler. Ama aniden her şey kötüye döner. Bazı kişiler şunu sorarlar: "Ben düştüm mü?" Hayır, durum bu değildir. Sadece o anda standarda ulaşan parçanız ayrılır. Bu yüzden geriye kalan tamamen geliştirilmemiş parçanızdır ve siz iyi yapmadığınızı hissedersiniz. Bu Dafa uygulamasında nasıl olduğudur.

Soru: Neden Shifu'nun yurtdışı Fa konuşmalarının ses ve video görüntülerini elde etmek zor?

Shifu: Neden siz bu kadar takıntılısınız. Çok takıntılısınız. Zhuan Falun kitabı her şeyi içerir. Aslında, konuştuğum her şey Zhuan Falun'un içinde var -sadece durumlarını göz önüne alarak değişik bölgelerde uygulayıcılara daha özel konuştum. Bu tür şeylere takıntılı olmayın. Kalbinizi sakinleştirin ve sağlam olarak xiulian uygulayın. Zhuan Falun ana kitapken, diğerleri ek okumadır. "Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar I", bu bizim asistanlarımızın ve koordinatörlerimizin her zaman akıllarında tutmaları ve düzenli olarak okumaları gereken bir kitaptır.

Soru: Xiulian yoluyla oluşturduğumuz gong'umuz vücudumuzun her hücresinde depolanmaktadır, son derece mikroskobik seviyedeki orijinal maddenin parçacıklarının elementlerine kadar. Peki, bu gong maddesi orijinal maddeden bile daha mı incedir?

Shifu: Gong'unuzun ne kadar mikroskobik olduğu ve xiulian'inizin seviyesinin ne kadar yüksek olduğu el ele gider. Xiulian uygulayarak edindiğiniz seviye sizin Meyve Konumunuzdur. Meyve Konumunuzda ne elde ettiğiniz neye sahip olduğunuzdur. Sizden daha yukarı bir seviyeye ulaşmış olanlar kesinlikle daha yüksek bir gong seviyesine ve Meyve Konumuna ulaşacaklardır. Onların gongları sizinkinden daha mikroskobik ve daha güçlü olacaktır -bu kesindir. Her şey meyve konumunuzdan gelir, her şey kudretli erdeminizden gelir, her şey sizin yaşam boyu uyguladığınız xiulian uygulamanızın bir kanıtıdır.

Soru: Hangisi daha önce var oldu, kozmos mu Buda Fa mı?

Shifu: Buda Fa, Budaların kozmosun Yüce Fa'sından aydınlandıkları yasalardır. Kozmos olmadan, Buda ve Buda Fa nereden gelebilir? Kozmosun en son yapısını asla bilemeyeceksiniz. Xiulian uygulama yoluyla ne kadar yükseğe ulaşırsanız ulaşın, bunu hiçbir zaman bilmeyeceksiniz. Bu yüzden bilgi peşinde koşmayı bırakın.

Soru: Bir kişi Tamamlanmaya varacakken, gong'unun %80'i ve xinxing gösterge çubuğu kendi küçük evrenini oluşturmak için aşağı alınacaktır. O zaman, xinxing'i nasıl ölçülür? Bu orijinal seviyenin %20'si midir?

Shifu: Tamamlanmış her şey bir kişinin xinxing'inin kanıtıdır. Tamamlanmaya varmadan önce, gong sütunu bir kişinin gerçek Meyve Konumu olarak düşünülemez; o asıl olarak bir kişinin xinxing seviyesini temsil eder. Bir kişi Tamamlanmaya vardıktan sonra, xinxing'inin seviyesi, ulaştığı Meyve Konumunun seviyesi olacaktır. Eğer seviyesi bir Pusa ise, o bir Pusa olacaktır; eğer seviyesi Luohan ise, o bir Luohan olacaktır; eğer seviyesi bir Buda ise, o bir Buda olacaktır. Bu onun seviyesidir. Onun tarafından Tamamlanmaya vardırılacak her şey, kudretli erdeminin ölçüsüdür ve onun Meyve Konumu sahip olduğu her şeyin kanıtıdır. Neredeyse bütün xiulian uygulama yöntemleri böyle çalışır. Siz kozmosta yaşayan bir varlık olduğunuz sürece, bu konu hakkında endişelenmemelisiniz, çünkü bu kişinin yolunun dışında xiulian uygulaması imkânsızdır. Nasıl bir kişi hiçbir şeysiz cennetlere yükselebilir?

Soru: Biri size göre Zhuan Falun'u bir buçuk günde bitirmenin çok yavaş olduğunu söyledi.

Shifu: Ben hiçbir zaman böyle bir şey söylemedim. Bunun çok hızlı olduğunu söyleyebilirim. (Alkış) Ben size kitabı okumanız için zamanınızı en iyi şekilde kullanmanızı söyledim, ama bu kişi anında diğer uç noktaya gitti. O, okuyor, okuyor, okuyor, okuyor, okuduğu sözcüklerin anlamını bile bilmeden tüm gücüyle okuyor. O zaman ne okuyorsunuz? Siz "Fa'yı çalışmıyor musunuz?" Ne okuduğunuzu bile bilmezseniz, nasıl kendinizi geliştireceksiniz? Gözünüzün önünde ne okuduğunuzu bilmelisiniz! Okuduğunuz kelimelerin yüzey anlamını bilmelisiniz. Eğer bilmezseniz, bu nasıl Fa'yı çalışmak olarak ele alınabilir? Kitabı okumanın ne gibi bir faydası olabilir? O zaman kitabı alıp, sayfalarını parmağınızın ucuyla hızlı hızlı açıp, kendinize bitirdiğinizi söyleyebilirsiniz. Söylediğimin arkasındaki mantığı görüyor musunuz?

Soru: İlk dört egzersizi yaptığımız zaman, her egzersizin bitiminde ellerimizi jieyin pozisyonunda mı tutmalıyız yoksa ellerimizi ayırıp sonra tekrar jieyine mi geçmeliyiz?

Shifu: Eller egzersizler arasında bir kere birleştirilir. Ellerinizi bırakmayın. Diğer egzersize devam edebilirsiniz.

Soru: Bir kişinin Fa'nın prensiplerini anlayışından aydınlanmasından önce ve sonra bir fark var mıdır?

Shifu: Zhen-Shan-Ren açısından bir fark yoktur. Ama bu genel bir prensiptir. Bir kişi aydınlanmaya ulaştıktan sonra, aniden Fa'nın prensiplerinin kendi seviyesindeki ve altında bulunan her seviyedeki prensiplerinin birçok detaylarının farkına varır. Benim size gösterdiğim Fa genel bir anlamda yazılmıştır. Fa'nın gerçek prensiplerini görmek için Tamamlanmaya varana kadar beklemelisiniz.

Soru: Geride kalabilmeleri için korunan Tanrılar kozmosta bir Fa olduğunu biliyorlar mıydı? Neden geçmişte Onu bilmediler?

Shifu: Kozmostaki yaşamların, kozmosun Fa'sının gerçek görünüşünü bilmelerine izin verilmedi. Kozmosun her seviyesindeki yaşamlar kozmosta bir Fa'nın olduğunu bilmediler. Size açıkladığım Fa insan dili ile iletildi; bu hala Fa'nın gerçek görünüşünün kesin ifadesiyle aynı değildir. Daha sonra Tamamlanmaya vardığınızda bile, Fa'nın varoluş biçimini göremeyeceksiniz, kozmostaki birçok derin harikalar kozmosun yaşamları tarafından bilinemez. Yine de bu kozmostaki devasa sahneler sizin hayatınızı eğlenceli yapmak için yeterli olacaktır. O zaman, gözlerinizi açıp onları gördüğünüz zaman, sıradan insan dünyasındaki sahnelere hayret etmekten kendinizi alamayacaksınız, canlı varlıkların, var olan her şeyin, kozmosun yapısının o büyük manzarasından bahsetmiyorum -o kadar yüksek bir seviyede -O manzara basit bir tarifin ötesindedir. Yine de birçok şey, kozmosun temelleri gibi, canlı varlıklar tarafından yeteri kadar kudretli erdeme sahip olmadıkları için bilinemez -xiulian uygulama yoluyla ulaştığınız seviye tarafından sınırlandırılmış bir şeydir bu.

Soru: Biri bilerek kazanmaya veya kaybetmeye çalışmamalıdır ve kişi doğanın gidişatını takip etmelidir -yalnızca bu şekilde kişi Fa'nın daha yüksek prensiplerinin gerekliliklerine uyabilir. Bu anlayış doğru mudur?

Shifu: Bu prensipte doğrudur. Ama bunu yapabildiğiniz zaman, bunun sebebi xinxing'inizin bu seviyeye ulaşmış olmasındandır. Ama bir xiulian uygulayıcısından beklenen sıradan insanın özdenetiminden farklıdır. Xiulian uygulamasında, bazı insanlar durmadan belli yaklaşımlar adapte etmeye çalışırlar. Ben size bu şekilde xiulian uygulamanızı söylüyorum ama onlar durmadan, yememek ve içmemek, ya da bigu gibi farklı bir şeyle ortaya çıkıyorlar. Ya da görünüşlerinde pasaklı olmaya başlayıp, umursamazca davranmaya başlıyorlar. Ne zaman xiulian uygulama konusunu düşünseler, geçmişteki xiulian uygulama biçimlerini düşünmekteler; xiulian'i düşünmeye başlar başlamaz, etrafta eski püskü giysilerle dolaşan Zhang Sanfeng'i düşünürler. Bu böyle olmamalı, benim size öğrettiğim sıradan insanlar toplumuna olabildiğince uyum sağlayarak xiulian uygulamanızdır. Eğer her biriniz sıradan insan toplumunda çapaçul bir şekilde giyinirseniz, bu sıradan insanların seviyesindeki Fa prensiplerini altüst edecektir. Ben sizin önünüzde asla böyle davranmadım. Biliyorsunuz ki her seferinde bir Fa konuşması yaptığımda her zaman temiz giyinirim -size örnek olarak gösteriyorum. Sizde bu meselelere dikkat etmelisiniz.

Soru: Shifu'nun sınırsız bilgeliğiyle, kozmosun "oluşum, istikrar ve yozlaşma," yasaları evrende daha da mükemmelleştirilebilir mi?

Shifu: Bu soru çok yüksek seviyeli şeyleri içerir. Bizim Falun'umuzun karakteristiği, standartları karşılamayan her şeyi otomatik olarak düzeltebilmesidir. Başka bir deyişle o her şeyi sürekli uyumlu bir hale sokar. Fa-düzeltmesinin amacı bunları çok mükemmel bir hale getirmektir.

Soru: Oturma meditasyonunu yaptıktan hemen sonra yatmaya gidebilir miyiz?

Shifu: Problem yok. İsterseniz uyumaya gidebilirsiniz. Gece yarısı oturarak yapılan meditasyonu yapmak için kalkabilir ve ardından uyumaya giderseniz gerçekten iyi uyuyacaksınız.

Soru: Eğer gerçekten Falun Dafa uygulayan biri olarak görünen bir kişi aniden araba kazasında ölürse, o bir şeytan olarak görülebilir mi?

Shifu: O özel olay hakkında konuşmayacağım; sorunuzu direkt olarak yanıtlamayacağım. Doğum, yaşlanma, hastalık ve ölüm insan toplumunda var oldukları şekilde var. Yoksa Zhang Sanfeng [Yuan Hanedanlığının sonu ile Ming Hanedanlığının başlangıç döneminde (1350-1450) yaşamış Tao. Taichi Kılıcı ve Tai Boksun kurucusu] olurlar. Bu zaman döneminde, bir kişinin xiulian uygulayıcısı olduğunu veya bir kişinin Tamamlanmaya ulaşıp ulaşamayacağını yüzeyine bakarak söyleyemezsiniz. Daha şimdi kritik olaylarla karşılaştıklarında insanların kalplerinin durmadan test edildiklerini söyledim. Bir kişi uygulama yaparken öldüğünde, siz ne yaptığınızla test edilirsiniz. Belki o insan Tamamlanmaya varmıştır veya bir şeytandır. Hiçbir şey tek başına var olmaz. Bütün bunlar hayati zamanlarda öne çıkıp çıkamayacağınızı görmek için, uygulayıcıların kalplerini test etmek için kullanıldı. Bunun için fedakârlıkta bulundular. Tamamlanma seviyesine ulaştılar ve diğer uygulayıcılar için böyle bir olanak yarattılar. Böyle durumlar var ama prensipte onlara katılmıyorum. Ve yine, zarar vermek için gelenler var. Onlar sizi tamda bu şekilde engelliyorlar, çok hayati bir anda size saldırıyorlar. Yine de, biz bunları insanların kalplerini test etmek için kullanıyoruz. Biz bunları hayati anlarda insanların kalplerini test etmek için ve hepinizin hala xiulian uygulayıp uygulayamayacağınızı görmek için kullanıyoruz. Xiulian son derece ciddidir.

Soru: "Budalar, Taolar ve Tanrılar" içerisindeki "Tanrı" kavramı nedir?

Shifu: Bildiğiniz gibi Buda'nın sekiz çeşit Cennete ait Fa'nın Koruyucusu içerisinde birçok Tanrı vardır. Bunlar Budizm içinde bilinen Tanrılardır. Buna rağmen Kozmostaki Tanrılar sadece bunlarla sınırlı değildir. Değişik seviyelerde değişik Cennetsi Tanrılar vardır. Budalar özel tipte birer Tanrıdır. Onlar merhamet ve yardımseverlik duygusunu geliştirerek Tanrı haline gelirler -Budalar onlardır. Taolara gelince, onlar doğruluğu (Zhen) geliştirirler, Zhen-Shan-Ren'in Zhen'ini temel olarak alırlar. Bu yüzden xiulian uygulamalarında başarıya ulaştıktan sonra bütün canlı varlıklara kurtuluşu sunmazlar. Ama onlar Hakikatin her şey olduğuna inanırlar -bu onların Tao'sudur, Hakikatin Yüce Tao'su. Aslında onlarda tabii ki, Tanrıdırlar. "Tanrılar" aynı zamanda size biraz önce bahsettiğim Budalar ve Taoların olduğu kadar, kozmosun içerisindeki bütün canlı varlıkların meselelerini denetleyen ve yöneten tipteki Tanrıları da içerir. Dahası, birçok farklı tipte yüksek varlıklar bulunmaktadır. Genel olarak ben onlara Budalar, Taolar ve Tanrılar demekteyim.

Soru: Xiulian uygulama zamanımız sonuna geldiği zaman, eğer bazı kişiler hala aydınlanmaya ve gong'un kilidinin açılması durumuna ulaşmamışlarsa, onlarında geliştirmiş oldukları gonglarının %80'i aşağı çekilecek mi?

Shifu: Bu durumun xiulian uygulama yoluyla Tamamlanmaya ulaşamayan kişilerle bir ilgisi yoktur. Eğer bir kişi Tamamlanmaya ulaşmayı başaramazsa, onun Cennetini zenginleştirmek gibi bir konu yoktur -bu durum onları kapsamaz. Tamamlanmaya varamayan kişiler için birkaç durum mevcuttur. Birincisi eğer gerçekten asıl takıntılarını terk edebilmişlerse, orijinal yerlerinin bir altındaki seviyeye gidebilirler. Veya xiulian uygulamalarına devam etmek isterlerse, xiulian uygulamalarına devam etmek için bu dünyaya reenkarne olarak, hâlihazırda onlar için kilitlenmiş ve saklanmış olan her şeyi beraberlerinde getireceklerdir. Yine başka bir durumda, Eğer kişi daha fazla xiulian uygulamak istemezse, xiulian uygulamasında elde ettiği şeyler kutsamalara ve erdeme dönüştürülür; bunlar büyük bir olasılıkla zenginlik, güzel bir gelecek, ün ve diğer yaşamında keyfini sürebileceği şeylere dönüşecektir.

Soru: Moleküller atomlardan oluşmuştur. Atomlar moleküllerin içerisindedir. Nasıl oluyor da bütün atom düzeyinin yapısı moleküllerinkinden daha büyük olabiliyor?

Shifu: Moleküller bağımsız parçacıklar değildirler -onlar gruplar halinde var olurlar. Modern bilimsel tanımlamalarla, onlar gruplar halinde var olurlar. Bu da kendi boyutlarının içinde, o boşlukta her yere yayıldıkları anlamına gelir. Aslında bu "her yer" bir limite ve sınıra sahiptir. Başka bir deyişle, atomların var olduğu alanın hacmi, içinde moleküllerin var olduğu ve yayıldığı alanın hacmini oldukça aşar. "Atomlar moleküllerin içindedir" ifadesi günümüz teknolojisi ve bilimi yoluyla algılanandır. Aslında fikir bu değildir.

Soru: Zhen-Shan-Ren Buda Fa'sı bu uçsuz bucaksız evrenin Fa'sıdır. O aynı zamanda diğer uçsuz bucaksız evrenlerinde mi Fa'sıdır?

Shifu: Evet öyledir. Aslında, onun hakkındaki kavramınız ne kadar öteye ulaşabileceğini, bu konuştuğunuz evrenin sınırlarını ve bu evrenin ne kadar devasa olduğunu hiç bilemeyeceksiniz. Aynı zamanda zihninizin kapasitesi de yeterince geniş değildir. Bu yüzden onun hakkında sadece konuşabilirsiniz. Her şey Zhen-Shan-Ren tarafından oluşturulmuştur.

Soru: Zhen-Shan-Ren nasıl diğer evrenlerin prensiplerini oluşturur?

Shifu: Diğer evrenlerde aynı prensiplere sahiplerdir. Aynı boyut içerisinde, bir evren ne kadar uzak olursa olsun, herhangi başka bir evren gibi, bu kozmik vücudun Zhen-Shan-Ren özelliklerine uyar. Hepsi aynı seviyenin prensiplerine uyar. Siz evreni ne kadar devasa olarak düşünürseniz düşünün, o kendi boyutunun içerisinde bir parçacıktır. Bu yüzden bir parçacık bu boyutun içerisinde var olmak için, bu boyutun standardına uymalıdır. Ve bu standart bu seviyeye özel Fa'nın bir ortaya çıkışıdır.

Soru: Sınırsız kudretli evren zorluklara dayanmaktan mı yükselir yoksa o bir kişinin orijinal olarak sahip olduğu bir şey midir?

Shifu: Bir kısmı o kişinin boyutundan kaynaklanır. Bu varlıklar o yükseklikteki bir boyuttadırlar ve o yükseklikteki seviyedeki varlıklardırlar. Aynı şey insanlar içinde geçerlidir: Eğer siz insanlar arasında doğmuşsanız, çocuklarınızda insan olarak doğup büyüyeceklerdir ve kesinlikle başka hayvanlardan olmayacaklardır. Xiulian uygulayarak aydınlanmış, kozmostaki yüce aydınlanmış varlıklar olağanüstüdürler -aralarında kendilerini xiulian uygulama yoluyla yükseltenler de vardır.

Soru: Ben birçok insana kitaplar, kasetler ve video kasetleri verdim. Ama bazıları artık uygulama yapmıyorlar. O kitapları ve kasetleri geri almalı mıyım?

Shifu: Eğer o insanlar artık gerçekten uygulama yapmıyorlarsa onları geri almanızda bir sakınca yoktur. Eğer onları almak uygun değilse, belki önceden belirlenmiş kadere sahip olan biri bu kişinin evinde onlarla karşılaşacak ve onları alacaktır. Geri alınması uygun olanları alabilirsiniz. Durumu nasıl uygun görüyorsanız öyle ele alın.

Soru: "Zaman İle Diyalog" içindeki "insan ırkını mahveden daha mikroskobik maddeler" cümlesini nasıl anlamalıyız.

Shifu: Onu nasıl anlarsanız anlayın olur ve onu yanlış anlamayacaksınızdır. Onu size şöyle açıklayayım: Bu muazzam kozmik vücutta belirli bir noktada, biçimleri olan canlı varlıklar yoktur. Orada yalnızca formsuz canlı varlıklar yaşar. Onlar bütün kozmik vücuda nüfuz ederler, bu yüzden ben onlara sadece madde derim. Yine de onlar Tanrıdır. Onlar bir şekle bürünebilirler ama bir şekle sahip olarak farz edilmeyi sevmezler. Onlar bu tarzda var olurlar. Bu yüzden eğer evren bozulmuşsa, bütün madde de -hem pozitif hem de negatif tarafa sahip olan- aynı zamanda bozulmuştur. Negatif taraftan bahsetmesek, pozitif taraf bozulmuştur.

Soru: "Kalbinizi arındırmak, arzularınızı söküp atmak, bilgeliğe ulaşmak ve karmaşayı ortadan kaldırmak sizin kendi sorumluluğunuzdur." Acaba "sizin kendi sorumluluğunuz" kişinin kendisine olan sorumluluğu mudur?

Shifu: Bu doğrudur. Xiulian uygulaması size bağlıdır öyle değil mi? Anlamı budur. Siz kendiniz xiulian uygulamalısınız. "Kalbinizi arındırın, arzularınızı söküp atın" demek, xinxing'inizi geliştirip, dünyasal amaçlarınızdan, şunu elde etmek için peşine düşmekten, bunu elde etmek için peşine düşmekten ve her şeyi elde etme arzunuzdan vazgeçmeniz demektir. Eğer bunu uygulamanızda siz yapmazsanız, bunu sizin için kim yapacak? Eğer bu xiulian'i sizin için ben uygulamış olsaydım, bu sizin xiulian'ininiz sayılmazdı, doğru değil mi? "Kalbinizi arındırın, arzularınızı söküp atın" demek, bütün bunlardan xiulian yoluyla vazgeçtiğiniz zaman, Fa'nın içerisindeki daha yüksek prensipleri görecek ve daha yüksek bir seviyeye ulaşacak ve de er ya da geç Tamamlanmaya varacaksınız demektir. Artık düşük-seviye şeylerden etkilenmeyecek veya sıradan insan takıntıları tarafından sürüklenmeyeceksiniz demektir. Bütün bunların sizin tarafınızdan yapılması gerekmez mi? İşte bu anlama gelir.

Soru: Üç Diyarın içindeki Tanrılarda atomlardan mı oluşmuştur?

Shifu: Her seviyedeki canlı varlıklar o seviyenin standartlarına uymak zorundadırlar. Ama üç diyarın içindeki bazı Tanrılar boyutun seviyesini aşarlar. Onların vücutları atomlardan oluşmuştur dediğim zaman, kesinlikle atomların dışı olan bizim gördüğümüz atomlardan bahsetmedim. Kozmos gerçekten harikuladedir.

Soru: Bir davayı araştırıp delil bulmaya çalışırken eğer gerçeği söylemeyi reddeden bir şüpheliye karşı katı bir tavır gösterirsek, bu bizim Zhen-Shan-Ren uygulamamızla çelişir mi?

Shifu: O kişi gerçeği söylemediği zaman, ona doğruyu söyletmek sizin işinizdir. Katı bir tavır sergileyebilirsiniz ama sinirlenmemelisiniz! Hakaret etmemeli ve hiçbir zaman şiddete başvurmamalısınız! Davaları [Çinlilerin] ve diğer ülkelerin ele alış şekilleri arasında oldukça farklılıklar var. Diğer ülkelerde delil önemliyken, Çinliler bazen insanları ellerinde hiçbir delil olmadığı zamanda konuşturmaktadırlar. Durum her nasılsa, onu doğru bir şekilde ele alın. Bu da, olayları bir uygulayıcının standardı ile doğru ele almaktır.

Soru: Neden Fa'yı elde eden kişiler hayatta o kadar da başarılı olmayan kişilerdir?

Shifu: Durumun böyle olduğunu size düşündüren şey nedir? Fa'yı elde eden uygulayıcılarımızın birçoğu başarılı iş adamlarıdır ve birçoğu da yüksek sosyal düzeye sahiptir. Genç ve iyi eğitimli insanlar bizim Dafa uygulayıcılarımızın büyük çoğunluğunu oluşturmaktadırlar. Birçok yüksek rütbeli memur ve yüksek sosyal mertebeye sahip üst düzey yöneticiler bulunmaktadır. Birçok doktorlar ve aynı zamanda avukatlar bulunmaktadır. Şu anda dinleyiciler arasında bulunanlar başarılı iş adamlarıdır ve kendilerini çok iyi bir şekilde geliştirmişlerdir. Aramızda Fa'yı elde edenlerin küçümsenmeyecek kadar büyük bir çoğunluğu finansal sektörlerden gelmektedir veya üst düzey devlet yöneticisi konumundadırlar veya sanayi ve ticaret sektöründendirler. Size bir şeyi söyleyebilirim; Xiulian uygulamaya gelince, biz herkese aynı davranıyoruz. Dafa'mız bir kişiyi ün ve itibarın tadını çıkartmakta olduğu için beklemeyecektir. Hiçbir zaman böyle olmayacaktır.

Soru: Shifu'nun giydiği tapınak cübbesinin ardındaki anlam, niyet ve tarih nedir?

Shifu: Size söyleyebilirim ki, Sakyamuni bu dünyadayken, uygulayıcıları bu çeşit bir giysi giydiler. Han bölgesindeki [Çin'in] keşişlerin şimdiki yerel kıyafetleri giymeye iten şey iklimdi, bunlarda o zamanki insanların günlük giyim tarzıydı. Aslında, şimdiki keşişlerin giyim tarzı Tang ve Song Hanedanlıkları döneminde yaşayan insanların tarzıdır. Tek fark renktedir. Geçmişte insanlar parlak giysilerden hoşlanıyorlardı. Daha sonra, keşişler bunun bir takıntı olduğunu bulguladı ve onlar gri tonlarında ve çamur rengi giysiler giymeye başladılar. Ama Buda sisteminin gerçek uygulayıcıları ve göksel cennetlerde bulunan Budalar benim giydiğim giysinin aynısını giymektedirler, sadece materyali değişiktir. Ayrıca, çıplak ayak gezip, bir omuzlarını açıkta bırakırlar. Bizde Budalığa ulaşmaya çalıştığımız için tabii ki, bizde Buda sisteminin giysilerini giymeyi severiz. Hepsi bu. Eğer Taocu bir uygulayıcıdan bunun gibi giysiler giymesini isterseniz, kesinlikle onları giymeyecektir, öyle değil mi?

Soru: Benim annem 84 yaşında. Kendi başına yaşıyor ve çok seyrek olarak dışarı çıkıyor. Her gün, yemeklerini almanın dışında, zamanı olduğunda devamlı Fa'yı çalışıyor ve egzersizleri yapıyor. Bu yüzden xinxing'inini geliştirebileceği çok fazla olanağa sahip değil.

Shifu: Yaşlı insanlar kendi koşullarında xiulian uygularlar. Şu anda hiçbir zorluk yaşamıyor olabilir ama orada otururken, sekiz veya on yıl önce onu sinirlendiren olayları hatırlaması sağlanacaktır. Onları hatırlamasının sağlanacağı kesindir ve bunun amacı da zihninin etkilenmeden kalıp kalamayacağını veya onlara hala sinirlenip sinirlenmediğini görmek içindir. Bazı insanlar yerlerinde oturup, ona buna sinirlenirler. Bu da, onun hiçbir şey kaçırmayacağı anlamına gelir, onun xiulian uygulamasını bir şekilde sağlayacağım. Bizim bazı uygulayıcılarımız, genç ya da yaşlı, onları kızdıran olayları hatırladıkları bunun gibi deneyimler yaşamıştır. Ve bu da onlara karşı hala sinirlenip sinirlenmediklerini görmek içindir. Geçmişte yaşadıkları bütün deneyimler, onları nasıl ele aldıklarını görmek için, şu veya bu şekilde hatırlatılacaktır.

Soru: Altı gün önce, Shifu'nun, Fa'yı çalışırken bizimle olduğunu ve bizim sorularımızı cevaplandırdığını hayal ettim. Shifu, siz dün küçük bir grup insanla buluştuğunuz zaman ki kıyafetlerin aynısını giyiyordunuz.

Shifu: O zaman siz olayları gerçekleşmeden önce gördünüz. Aslında, bütün bu şeyleri sizin onlara odaklanmanızı ve onlara çok fazla dikkatinizi vermenizi önlemek için sizden saklıyorum ve onları daha az hissetmenizi sağlıyorum, böylece daha hızlı xiulian uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde, bu çeşit soruları her gün sorardınız. "Bu nedir? Bunun anlamı nedir?" Evrende inanılmayacak kadar çok sayıda harikalar vardır -onlardan çok sayıda vardır.

Soru: Bir kişinin güçlü iradesi ve dayanma kabiliyeti onunla doğuştan mı gelir?

Shifu: Bunlar bir insanla doğuştan gelmez. İsterseniz insanlarla ilgili konuşalım ve bizim yüzeysel, insan vücudumuzu örnek olarak alalım. Eğer bir kişi sıradan insan toplumunda birçok sıkıntıların karşısında kendine hâkim olup kendini güçlendirdiyse, olayları çok fazla önemsemez. Ya da başından çok fazla şey geçtiyse, iradesi güçlenir ve olayları da fazla önemsemez. Bir kişi de aynı şekilde xiulian uygulayarak güçlenebilir. Bir kişinin seviyesi yükselirse, kişinin dayanma gücü de yükselir.

Soru: Xiulian uygulaması boyunca, sahip olduğumuz her türlü kötü şeyi ve her birini kendimizi geliştirerek tamamen yok etmeli miyiz?

Shifu: Etmek zorundasınız. Bazı uygulayıcılar şöyle düşünüyorlar: "Shifu, sıradan insan toplumunda çok kötüyüz. Bir Buda'nın seviyesine ulaştığımız zaman, burada insanlar olarak yaşadığımız her şeyi unutacak mıyız?" [Siz böyle düşünüyorsunuz], çünkü siz Budaların nasıl olduğunu sıradan insanların arasında yaşarken düşünüyorsunuz. Bütün insani düşünceleriniz değişecek ve bu düşüncelerinizin yapısını ve düşünme şeklinizi de içeriyor. Bu seviyedeki duygusallığın sınırlamalarından ve bu sıradan insan boyutunun diğer çeşit maddelerinin sınırlamalarından kurtulduğunuz zaman, bu ortamdan ayrılacaksınız ve olduğunuz gibi olmanız sona erecek. Siz oraya kendinizi geliştirerek ulaştığınız zaman, bu küçük insan biçiminiz sadece bir anı olarak kalacak ama sizin düşünceleriniz bir Buda'nın, Tanrının veya Tao'nun seviyesine ulaşmış olacak ve onlar sizin en iyi parçalarınız olacak. Bu en yüzey insan parçanıza dokunmak istemeyeceksiniz -onun anısını bile hatırlamak istemeyeceksiniz.

Soru: Yeni kozmos oluştuğu zaman, hala şeytanlar belirli seviyelerde var olacak mı?

Shifu: Size bir şeyi söyleyebilirim: Eğer hep pozitif olsaydı ve hiç negatif olmasaydı, hiçbir canlı varlık hayatı ilginç bulmazdı. Eğer yaptığınız her şeyi çok kolay bir şekilde başarsaydınız, istediğinizi elde etseydiniz ve bir şeyleri yaparken hiçbir zorlukla karşılaşmasaydınız, hiçbir şeye saygı duymaz ve hiçbir şeye değer vermezdiniz. Bir kişinin zorlukların üstesinden geldikten sonraki o mutluluk duygusuna sahip olmazdınız veya zaferin neşesini yaşayamazdınız. Bu durumda hiçbir şeye değer vermez ve onu kucaklamazdınız ve hayatı anlamsız bulurdunuz. İnsanlar sıradan insan toplumunda yarışıp, rekabet etmekte ve bunu ilginç bulmaktalar. Onlar yaşamlarının sonunda geriye dönüp baktıklarında bunun ilginç olacağını düşünmekteler. İnsanlar böyledir. Ama bazı seviyelerde negatif elementler olacaktır, bu kesin. Bunlar xiulian uygulamasından gelmezler ama Fa tarafından ayarlanırlar.

Soru: Dingin bir durumdayken, görmekten hoşlanmadığım şeyleri görürsem ne yapmalıyım?

Shifu: Eğer onları görüyorsanız, onları oldukları gibi bırakın. Onları görmek istememenize rağmen, onları zaten gördünüz. Onlara dikkatinizi vermeyin. Onlar size zarar veremeyecek veya size dokunamayacaklardır. Bırakın oldukları gibi olsunlar ve onlar hakkında endişelenmeyin. Bu özellikle sıradan insanların seviyesinden başladığınız zaman böyledir; göksel gözünüz birtakım şeyleri görebildiği zaman, gördüğünüz şeyler mutlaka düşük seviyeli gerçekten kötü şeyler olacaklardır ve siz bunlardan korkabilirsiniz. Ama kitabı çok okuduğunuz sürece, Fa hakkında daha çok şey öğrendiğiniz sürece ve xiulian uygulamanızı hızlandırdığınız sürece bu seviyeyi çabucak kırıp geçeceksiniz. Gördüğünüz şeyler artık o şeyler olmayacak ama iyi şeyler olacaktır.

Soru: Evdeki biri başka bir qiqong yönteminin hareketlerini uygularsa, özellikle [Falun Gong] egzersizlerini egzersiz alanında yaparken rahatsız oluyorum. Gördüğüm şeyler acaba bazen herhangi bir kehanet taşıyor mu?

Shifu: Bir şey gördüğünüz zaman sadece onları oluruna bırakın. Onları önemli bir şeyler gibi almayın. Çok yakında olacak şeyleri görseniz bile, onlara aldırmamanız gerektiğini düşünüyorum. Xinxing'inizi koruyun ve xiulian uygulayın. Sizin xiulian uygulamanızı engelleyen ya da ailenizde başka bir qigong uygulaması yapan kişilere gelince, normalde bu şeyler bizi etkilemez. Eğer bu şeylerin sizi rahatsız ettiğini hissediyorsanız, kalbinizin nasıl tepki vereceğini görmek için sizi test ediyor olabilirler. Biz doğru bir yol uyguladığımız için -yüzey bir yol- hiçbir şey size müdahale edemez. Eğer sizin kendi kalpleriniz kararlı değilse, bu sizin xinxing'iniz ile ilgili bir problemdir ve doğal olmayan durumlar ortaya çıkacaktır.

Soru: Falun Gong'u birkaç aydır uyguluyorum ve onu çok iyi buldum. Daha önce başka bir dine döndüm ve şimdi bir ikilemdeyim. Shifu, lütfen bana tavsiyede bulunun.

Shifu: Xiulian bir kişinin kendi işidir. Hangi xiulian uygulama yolunu isterseniz seçebilirsiniz. Eğer dini bir uygulama yapmak isterseniz, o zaman yapabilirsiniz. Eğer Dafa'da uygulama yapmak istiyorsanız, o zaman Dafa'da uygulama yapabilirsiniz. Bu adımı kendiniz atmalısınız. Bende sizin bir ikilemde olduğunuzu gördüğüm için, bu adımı nasıl attığınızı görmeliyim. Ne öğrenmek istediğiniz size bağlıdır. Yine de birçok prensibi size açıkça anlattım. Üç Diyar içinde, hiçbir doğru Tanrı insanlarla ilgilenmiyor ve hiçbir doğru Tanrı insanları kurtarmıyor. Bu hepinize söylediğim bir şeydir.

Soru: Yeterince zamanım olmadığını hissediyorum ve çoğu zaman uykumu kısa kesiyorum. Bu bir takıntı sayılabilir mi?

Shifu: Hayır değil. Eğer siz gün boyu dolu olduğunuz ve zamanınız da dar olduğu için gece egzersizleri yapmaya biraz zaman bulmak istiyorsanız, bunun mükemmel olduğunu söylemek isterim. Vücudunuzun durumu bozulmayacak ve egzersizleri yatığınız içinde uykusuzluk yüzünden sıkıntı çekmeyeceksiniz. Tam tersine, egzersizleri yaptıktan sonra daha iyi uyuyacaksınız ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Böyle olmak zorundadır.

Soru: Hıristiyanlar ve Katolikler orada yukarıda yalnızca tek bir Tanrı'nın var olduğu görüşüne sahipler. İsa. Onları birden fazla Tanrı olduğuna nasıl inandırabiliriz.

Shifu: Bu onlara kalmıştır. Biz zaten prensipleri açıkladık. Aslında, Hem Eski hem de Yeni Ahit'te İsa'nın tek Tanrı olmadığı yazılmıştır. En azından İsa'dan önce Yehova vardı. Birçok Göksel Tanrılardan da hem Eski hem de Yeni Ahit'te bahsedilmiştir. Eski Yunan'da birçok Tanrı insan ırkı arasında Fa'yı öğretmiştir. Bu şeyleri nasıl anladıkları insanlara kalmıştır. Aslında, Budizm'de Sakyamuni'nin tek Buda olmadığını öğretmiştir. Tabii ki, Sakyamuni, Buda Amitofo'dan ve tarih öncesi çağlara ait altı Buda'dan da bahsetmiştir. O Rulayların Ganj Nehrindeki kumlar kadar sayısız olduğunu söylemiştir vb. ve sayılamayacak kadar çok Yüce Pusalar da bulunmaktadır. Ama bazı keşişler Sakyamuni'nin tek Buda olduğunda ısrar ederler. Sakyamuni'nin tek Buda olduğunu söyleyebilecek kadar dar kafalı nasıl olabilirler. Onlardan Fa'yı okumalarını isteyebiliriz ve ondan sonra ne olduğunu anlayacaklardır. Öğrenip öğrenmemek onlara bağlıdır. Eğer kendi anlayışlarına yapışmaya devam ederlerse, o zaman bırakın etsinler. Biz insanlara yalnızca iyi olmalarını tavsiye edebiliriz ve hiç kimseyi buraya sürüklemeyeceğiz. Bunu hatırlamalısınız.

Soru: Bir kişinin gong'u kendi görüntüsünü taşır, neden insanların tapınması tarafından yaratılan sahte bir Buda bir kişiden gong'unu alabilir.

Shifu: O bir kişinin gong'unu alamaz. O sadece sıradan bir insandan qi alabilir. Bu böyledir. O hiç enerji alamaz. Peki, bir kişiden neden alabilir? Çünkü o sıradan insanların tapınmasıyla yaratılmıştır ve bu yüzden onun düşünce seviyesi sıradan insanlarla aynı seviyededir. Neden insanlardan çalar? Çünkü bu zihniyete sahiplerdir.

Soru: Tamamlanmaya ulaşınca, diğer cennetlere giden uygulayıcılar karınlarındaki Falun'u da beraberlerinde götürebilirler mi?

Shifu: Siz sadece xiulian uygulamaya yoğunlaşmalısınız. Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmiyorsunuz. Sadece azimle uygulama yapın ve durmadan ilerleme kaydedin. Tamamlanmaya nasıl varacağınızla ilgilenmelisiniz, çünkü bu sizin en önemli önceliğinizdir. Xiulian uygulayıp olabilecek en çabuk şekilde geri dönmek sizin için en önemli şeydir. Başka şeyler hakkında düşünmeyin. Ben sizin Shifu'nuz olarak, kesinlikle size en iyi olanı vereceğim. (Alkış) Yeni evren ve geleceğin her şeyi kimin için yaratıldı? Onlar bütün yaşamlar için yaratılmadı mı? Bu doğru değil mi? Ebeveynler çocuklarına her zaman en iyisini vermek isterler. Onlara özellikle iyi bir gelecek vermek isterler. Onların hepsi bu gayeye sahiptir. (Alkış)

Soru: Tamamlanmaya ulaşmak tek bir anda olduğu için, bir kişi Shifu'nun direktiflerini nasıl bilecek?

Shifu: Tamamlanmaya ulaşmaya yaklaştığınız zaman kontak kurulacaksınız. Birçok şey size direkt olarak anlatılacaktır. O bazı Tamamlanmaya ulaştığını iddia eden kişilerin söylediği gibi değildir. Tamamlanmaya ulaştığını iddia eden kişiler ona ulaşmamıştır.

Soru: Fa'yı Batılılara yayarken, dinlerle alakalı soruları nasıl ele almalıyız?

Shifu: Onlara kitapları gösterin, sadece kitapları okumalarını söyleyin. Dinlerle ilgili konuları kitaplarda net bir şekilde anlattım. Sorulduğu zaman, kitapta ne varsa onun doğrultusunda cevap verin -böyle yapmak problem olmayacaktır.

Soru: Meditasyonda otururken çok acı çekiyorum. Bu iyi bir şey mi ya da bu çok karmam olduğundan dolayı acı çekerek karmamı geri ödemem gerektiği için mi?

Shifu: Bu böyle değil. Hiç kimse oturarak yapılan meditasyonda acıdan özgür değildir. Bazılarımız aerobik yapmaya alışkındır ya da dansçıdır ya da başlangıçta bacaklarını çaprazlayarak oturabilirler. Bu kişiler kolaylıkla çift bacak oturuşunu yapabilirler. Ama size söyleyeyim ki: O zaman xiulian uygulamış olmazdınız. Xiulian uygulamaya başladıktan hemen sonra acıyı hissedeceksiniz. Egzersizlerin sebep olduğu karmanın yok edilmesini bacaklarınızı çaprazlayarak oturabiliyorsunuz diye atlayamazsınız. Eğer xiulian uyguluyorsanız, kendinizi geliştirmede kendinize yardım etmelisiniz.

Soru: Yatakta yatarken ellerim göbeğimin üzerinde dinlendiğim zaman, kendimi kabaran dalgalar gibi genişliyor hissediyorum. Bunun benim yanlış bir yolda uygulama yapıp yapmadığımı gösterip göstermediğiyle ilgili kaygılıyım.

Shifu: Bunun sebebi vücudunuzun mikroskobik seviyeden yüzeye doğru dönüştüğünü hissettiğinizdendir. Bu daha önce söylediğim gibidir: Biz sizi mikroskobik seviyeden yüzeye doğru dönüştürüyoruz. Bazı çok hassas kişiler bunu hissedebilirler. Sizin hissedebildiğiniz şey şu anda çok azdır. Hissedemediğiniz daha birçok şey bulunmaktadır; bazı duyumlar oldukça acı verici olabilir.

Soru: Gençken birçok sıkıntım oldu. Şimdi Fa'yı elde ettiğime göre, o sıkıntılar xiulian uygulamama yardımcı olur mu?

Shifu: Bazıları yardımcı olabilir. Hiç kimse için Fa'yı elde etmek kolay olmadığından, eğer bir kişi Fa'yı elde etme kaderine sahipse, belki bunun için tüm yaşamı boyunca hatta birçok eski yaşamlarında da sıkıntılara katlanmış olabilir. Bu yüzden bugün Fa'yı elde etmenizin kolay olduğunu düşünmeyin. Yine de, bazı insanlar bu Fa'yı elde etmek için birçok yaşamları boyunca sıkıntılara katlandılar ve gerçekten Fa'yı elde etme zamanı geldiğinde, onun için harekete geçmiyorlar -ne kadar acınacak bir durum. Yalnızca bunun için geldiler…siz de bunun utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyor musunuz?

Soru: Fa'yı öğrenmeye başladığım ilk zamanlar ve rüyalarımda tehlikeyle karşılaştığımda, her zaman Shifu'nun adını çağırmayı hatırlardım. Son zamanlarda bunu yapmayı unutuyorum ve bunun yerine onlarla kendim dövüşüyorum. Bu nedendir?

Shifu: Bu durum çok nadirdir -gerçekten nadirdir. Ama gerçekten istisnai olanlar vardır. Bir süre sonra geçecektir. Eğer onu önemsemezseniz, önemli olmayacaktır. Her neyse, bir süre sonra her şey iyi olacaktır. Eğer her bir problemle karşılaştığınızda, Shifu'nuzun adını çağırıyorsanız, bu da başka bir saplantı değil midir? Bunun yanında, rüyalarınızda başınıza gelen şeylerin sebepleri için içinize bakmalısınız. Onlar belli bir durumda olmanızın yansımalarıdır. Bu durum genellikle Tao Okulu xiulian uygulamalarında ortaya çıkar. Bunlar kişilerin hem içsel hem dışsal xiulian uyguladıkları sistemlerde özellikle yaygındır -bu da kendilerini hem içsel olarak geliştirip hem de dövüş sanatları uygularlar.

Soru: Eğer depresyondan acı çeken ve zihinsel problemleri olan biri gerçekten xiulian uygularsa, o da Tamamlanmaya varabilir mi?

Shifu: Gerçekten xiulian uygularsa Tamamlanmaya varabilir. Ama bu durumda olan bir kişi -hem kendi hem de Fa'nın iyiliği için- egzersizleri halk arasında yapmamalıdır. Eğer kendini yeterince iyi idare edemezse ve Fa'ya zarar verirse, affedilemez. Bu yüzden egzersizleri evde yapması en iyisidir. Siz xiulian uyguladığınız sürece egzersizleri nerede yaparsanız yapın ben size bakarım. Ama bu sadece xiulian uygulayabilen kişiler için geçerlidir. Bu da bilinçli bir zihinlerinin olması ve zorlukların üstesinden gelebilmeleri demektir.

Soru: Hayatımın ilk yarısına baktığım zaman, pişmanlık duyuyor ve kendimi suçluyorum. Bir Falun Gong uygulayıcısı olarak, bu problemi nasıl ele almalıyım?

Shifu: Hiçbir şey hakkında endişelenmeyin -bırakın geçenler gitsin. Ben xiulian uygulamanız için sadece sizin kalbinize bakıyorum. Shifu'nuz sizin için gerisini halledecektir. Eğer geçmişte başınıza gelen şeyleri düşünürseniz, bu da başka bir engel ve takıntı haline gelecektir. Bu yüzden onlarla daha fazla ilgilenmeyin. Sadece kendinizi içeriden dışarı doğru temelden değiştirin ve yeni bir kişi olacaksınız.

Soru: Bazen Zhuan Falun'u okurken suratımın yalnızca bir kabuk olduğunu ve içsel yüzümün okumayı gerçekleştirdiğini hissediyorum. Bunun sebebi nedir?

Shifu: Bu sizin ana ruhunuzun ve vücudunuzun mikroskobik parçanızın daha baskın gelmesindendir. Bu iyi bir şeydir.

Soru: Xinxing'i ve Boyut'u nasıl anlamalıyız? İkisi arasındaki ilişki nedir?

Shifu: Xiulian uygulamasında hangi seviyeye eriştiyseniz bu xinxing'inizin yüksekliğidir ve aynı zamanda bu sizin boyutunuzdur. Bu zihin boyutunda oluşan düşünceler ve fikirler ne olursa olsun, o seviyedeki xinxing seviyesine tekabül eder. Ama biz sıradan insanların arasında xiulian uygularken durum tamamıyla böyle değildir. Biz mikroskobik seviyeden aşamalı olarak yüzeye doğru bir dönüşüme uğrarız. Bu yüzden bizim insani tarafımız yüzeyde hala insani bir görünüme sahipken, yavaş yavaş Tamamlanmaya ulaşırken sıradan bir insanın zihin yapısına sahip oluruz. Ne olursa olsun, xiulian uygulamasında kendimize karşı disiplinli davranmalıyız ve xinxing'imiz sıradan insanların xinxing'inden daha iyi olmalıdır.

Soru: Eğer sabahları Falun Sütun Pozisyonunda Egzersizini iki buçuk saat ve oturma meditasyonunu da geceleri 2,5 saat yaparsam, egzersizleri çok mu yapıyor olurum?

Shifu: Eğer egzersizleri daha çok yapmak için vaktiniz olursa buna karşı çıkmam. Egzersizleri yapmak iyi bir şeydir. Ama eğer okumadan zaman alırsanız, bunun iyi olmadığını söylerim. Çünkü Fa'yı okumak ve çalışmak bir numaralı önceliktir -bu sizin temelden ve gerçekten dönüşmenizi sağlar -ve bu yükselebilmenizin temel sebebidir. Egzersizleri yapmak Tamamlanmaya varmanızın tamamlayıcı yoludur. Siz egzersizleri yapmayı en önemli önceliğiniz ve okumayı da ikinci olarak önemli göremezsiniz. Bu kabul edilemez -kesinlikle kabul edilemez. Boyutunuza ulaşmadan, egzersizleri nasıl yaparsınız? Mekanizmalar otomatik olmasına rağmen, ne kadar çabalarsanız çabalayın ilerleyemezsiniz. Xinxing'iniz o seviyeye ulaşınca ve Fa'nın prensiplerini kitabı okuyarak anlamaya başladığınızda, gong'unuz anında yukarı sıçrayacaktır. Egzersizlerin süresini uzatma üzerinde o kadar çok durmamamızın sebebi budur. Ama egzersizleri yapmak hala gereklidir.

Soru: Shifu, siz belli bir sistemde uygulama yapan bir kişinin yardımcı ruhunun, uygulama yapmak için kişinin vücudunu terk ettiğini ve daha sonra yardımcı ruhun öldürüldüğünü ve tekrar reenkarne olduğunu ima ettiniz. O vücutla xiulian uygulayan kişi ana ruh muydu yoksa yardımcı ruh muydu?

Shifu: Size söyleyeyim: Sıklıkla insanlığın bu boyutu boyunca rahatça görebildiğinizi ama ne kadar boyut olduğunu bulmanın sizin için ne kadar zor olduğunu söylüyorum. Yardımcı ruh bütün bunları başka bir boyutun zaman alanı içinde bitirmiştir. Başka bir boyutun zaman alanı içinde, hala diğer boyutların zaman alanları bulunur. Onun her şeyi tamamladığı yer orasıydı. Ve tabii ki, xiulian uygulayan yardımcı ruh idi.

Soru: Bizim çeviri grubumuz bazı Batılı uygulayıcıların okuması için kutsal yazıları çevirdi.

Shifu: Eğer, tercüme edilmiş herhangi bir materyali insanlara vermek veya yayınlamak istiyorsanız ve onları uygulayıcılar arasında dağıtmak istiyorsanız, karar için Ana Dernek onları gözden geçirmelidir. Bunun sebebi birçok konunun bizim Dafa'mızı bir bütün olarak etkileyebilmesidir ve bu çok önemli şeylerle alakalıdır. Bu yüzden materyaller onlar tarafından gözden geçirilmelidir. Birçok şey ben onlar hakkında konuştuktan sonra genel bir durumu belirtmediği için, özellikle benim Fa-konuşmalarımın kayıtları için konu böyledir. Eğer onlar yayınlansaydı, benim onları herkesin okuması için bir kitap şeklinde düzenlemem ve organize etmem gerekirdi. Bu yolla onlar uygulayıcıların xiulian uygulamalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirdi. Bu yüzden kimseye izin yoktur [onları kendi kendilerine dağıtmak için]. Ben bunu açık ve net bir şekilde ortaya koydum. Biz yaptığımız her şeyde Dafa için iyi şeyler yapmayı amaçlasak da, biz hala onların Dafa üzerinde bir bütün olarak etkisini göz önünde bulundurmalıyız. Bu yüzden bu olaya çok ciddi bir şekilde yaklaşmalıyız.

Soru: "Fa'nın İçinde Erimek" makalesinde, Shifu tartışmalar üzerinde çok fazla zaman harcamamamızı söyledi. Bazı insanlar bunu kişinin grup Fa çalışmalarına katılmaması gerektiği anlamında yorumladı.

Shifu: Sizin kendi Fa çalışmanızın yanında grup okuması ve grup Fa çalışması yapmalısınız. İkisi de gerekli. Bir uçtan diğer uca gitmeyin.

Soru: Bazı kutsal yazıları ezberlemek diğerlerinden daha zor. Bu sadece yanlış bir izlenim mi?

Shifu: Kesinlikle yazdığım bazı şeyleri anlamak gerçekten o kadar da kolay değil. Onlar bir sebepten dolayı öyle yazıldılar. Hangi dereceye kadar anlarsanız anlayın bu olur. Nasıl anlarsanız anlayın, yanlış anlamayacaksınız. Farklılıklar sadece anlayışın derinliğinde yatar.

Soru: Kutsal yazıları ezberlemek için, onları hafızamdan yazma uygulaması yaptım. Bu yazılı metinleri ne yapmalıyım?

Shifu: Bir kişi böyle bir şey yaptığında, bir xiulian uygulayıcısının zihinsel durumunu korumalı ve Shifu'ya ve Fa'ya karşı saygılı olmalıdır. Bu durumda onları yakabilirsiniz. Sıradan insanların ateşi, hiçbir zaman Tanrılara ulaşamaz. Bu yüzden artık yararlı olmadığı zaman onları yakın. Bunları böyle yapabilirsiniz, çünkü bu tarihteki özel bir zamandır. Ama Dafa kitapları kesinlikle yakılmamalıdır.

Soru: Eski bir uygulayıcı için sürekli olarak Shifu'yu görmek istemek bir takıntı mıdır? Eğer gözyaşlarını tutamıyorsa ve Shifu'yu gördüğünde konuşamaz hale geliyorsa bu da başka bir takıntı mıdır?

Shifu: Sizin beni görmek istemeniz, içinde hiçbir takıntı barındırmamalıdır. Ama birçoğunuzun beni görmek isteme sebebinin, Dafa xiulian uygulamasını uyguluyor olmanız ve Shifu'nuz tarafından öğretilen Fa'nın sizi kurtarmış olması olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden beni görmek istiyorsunuz. Beni bir kere gördüğünüz zaman konuşamaz hale gelmenizin sebebine gelince, bu sizdeki değişimden ve vücudunuzdaki dönüşümden kaynaklanmaktadır. Değişiklikleri yüzeyde göremezsiniz. Ama sizin iyi bir şekilde geliştirilmiş tarafınız, ruhunuz ve yanılmamış tarafınız bunları görebilir. Beni gördükleri zaman gönülleri açılıyor. Birazcık bile gönülleri açıldığı zaman, sizin insan tarafınız gerçekten çok güçsüz bir hale geliyor. Yüzeydeki siz, o parçanızın neden ağladığını bilmiyor. Diğer parçanız hiçbir söz veya yolla geri ödeyemeyeceğiniz sizin için yaptığım her şeyi görüyor. (Alkış) Sizin ağlamanız, ifade edilemez kalpten gelen minnettarlığınızın bir yansımasıdır.

Soru: Lotus pozisyonunda otururken çektiğim büyük acıya dayanabiliyorum. Ama vücudumun diğer parçaları her an vahşi bir şekilde seğiriyor ve bu da beni meditasyon yaparken konsantrasyona girmekten alıkoyuyor.

Shifu: Lotus pozisyonunda otururken her zaman bir acı dönemi olacaktır. Ve bazılarınız daha önce böyle bir pozisyonda oturmadığı için durum özellikle böyledir ve vücudunuzun yüzeydeki maddi yapısı buna alışkın değildir, artı olarak karmanız çözülmektedir ve bunların hepsi de durumu son derece acılı yapar. Yarım saat Lotus pozisyonunda oturabildiğiniz zaman bile, yarım saatin ötesinde hala çok büyük bir acı hissedeceksiniz. Acıyla beraber rahatsızlık ve endişe başlar. Bu yüzden geçmişte xiulian uygulayan keşişler sadece meditasyonda oturuyor görünmelerine rağmen, aynı zamanda xinxing'lerini geliştiriyorlardı. Sadece onların xinxing geliştirme yöntemleri bizimki gibi direkt değildi. Bu yüzden yavaş ilerleme kaydettiler, onların uygulamaları yavaştı. Kendinizi rahatsız ve kaygılı hissettiğiniz zaman, karmanız size bacaklarınızı indirtmeye çalışıyor. Eğer direnirseniz, güçlü iradeniz olursa ve bacaklarınızı indirmezseniz, bu süreçte zihniniz gelişecektir. Bu da kendinizi zorluklar karşısında geliştirmenizin başka bir yoludur. Bazen bir kişi dayanılmaz bir acı hissedebilir, midesi bulanabilir veya çıkartacağını hissedebilir. Reaksiyonlar bazen güçlü olabilir.

Soru: Bazı uygulayıcılar bizim son, atağa kalkma döneminde olduğumuzu ve bütün boş zamanımızı Fa çalışmak için kullanmamız gerektiğini düşünüyorlar.

Shifu: Ben hiçbir zaman "son, atağa kalkma döneminden" bahsetmedim. Eğer bir kişi bütün zamanını Fa'yı çalışarak geçirmek istiyorsa ve evde kalmak için işinden istifa ediyorsa o zaman ben onun Fa'ya zarar verdiğini söylerim. Kim bu fikirleri yayıyorsa, kim bunu yaparsa hem Fa'ya hem de kendisine karşı sorumsuzluk yapıyordur. Kim size işinizden istifa etmek veya daha fazla çalışmamak gibi şeyleri öğretti. Siz böyle yapmakla Fa'ya zarar vermiş olmuyor musunuz? Ben size insanlarında Fa'nın gerekliliklerini yerine getirdiklerini söylemiştim. Tabii bazı kişiler "İnsanlar nasıl Fa'nın gerekliliklerini yerine getirebilirler?" diye düşünebilir. Herkes bir düşünsün. Fa sizi kurtarabilir ve bu kesindir. Peki, insanlar Fa'nın gerekliliklerini nasıl yerine getirebilir? Bu seviyede eğer hepiniz sıradan insan toplumunda, tıpkı sıradan insanlar gibi, kötü davranıyor olsaydınız, insanlar "Bakın şu Falun Dafa uygulayıcıları nasıl davranıyor?" demezler miydi? Eğer hepimiz iyi olarak davranıp, kendimizi bir uygulayıcının standardında tutabilir ve doğru ve asil bir şekilde xiulian uygulayan uygulayıcılar olabilirsek -bir düşünün- insanlar "Oh, bunlar Falun Gong uygulayıcıları. Onlar çok iyiler" diye düşünecekler. Eğer nereye giderseniz gidin siz güvenilirseniz ve nerede olursanız olun iyi bir insan olabilirseniz, insanlar Falun Gong gerçekten iyi ve bu Dafa gerçekten iyi diyecekler. O zaman siz sıradan insanların arasında bu biçimde Dafa'yı yerine getirmiyor musunuz? Bu size mantıklı gelmiyor mu? Peki, o zaman bizim kendi davranışlarımız Dafa'ya uymazsa, biz sadece Fa'yı yerine getirememekle kalmaz, aynı zamanda Dafa'yı maskelemiş ve ona zarar vermiş olmaz mıyız? Fa sizi kurtarabilir ama siz ona zarar vermektesiniz -bu durumları nasıl ele alıyorsunuz? Nasıl değerlendiriyorsunuz? Xiulian ciddidir. Eğer karma ile sarılmış biri, xiulian'i ciddiye almazsa nasıl Tamamlanmaya ulaşabilir? Dünya'da bundan önemli ve ciddi başka bir şey var mıdır?

Soru: Bazı eğitimli kişiler Zhuan Falun'u okurken rahat değiller. Akademik metinlerden farklı olan kitabın tarzına alışkın değiller. Bu bir kişinin önceden belirlenmiş kaderi veya karması ile ilgili mi acaba?

Shifu: Bu, bu tip eğitimli kişilerin Fa'yı elde etmelerinde bir engeldir, bu yüzden bunun üstesinden gelmeliler. Onlar kendi önyargıları ile engelleniyorlar. Bazı insanlar Baihua'nın yeni tarzı olan modern edebi kavramları kullanırsam reddedebilirler. Ama onlar gerçekten kelimelerin ve deyimlerin anlamlarını kalıplaştırdılar, bu yüzden sözcükler ve deyimler daha derin anlamlarını yitirdiler. Bu, düz ve basit bir dil olan günümüz ana dili içinde böyledir. Kalıplaşmış anlamlarıyla, o sadece en yüzeysel anlamları ifade edebilir ve Fa'yı ifade etmekten oldukça uzaktır. Bazı kişiler Shifu'nun kitaplarının modern dilbilgisi ile uyuşmadığını söylüyor. Buna tamamen katılıyorum. Aslında, onlar modern dilbilgisi ile uyuşmuyorlar. Ama şunu hiç düşündünüz mü: Bu Fa, insan dilini ve yazım sistemi de dâhil olmak üzere, değişik seviyelerdeki varlıklar için yaşam şartlarını yaratmıştır. Başka bir deyişle, insanlığın sahip olduğu bu kültürde Fa tarafından yaratılmıştır. Durum bu olunca, evrenin Dafa'sı nasıl olurda, insan dilinin dilbilgisi ölçüleri ile sınırlanabilir? Biz sadece Fa'yı ifade edebilmek için insan dilini ve dilbilgisini kullanıyoruz. Nasıl kullandığımıza gelince, o bize bağlıdır. Ben Fa'nın daha derin anlamlarını ifade etmeyi hangi yol mümkün kılarsa, onu o yolla kullanıyorum. Bu yüzden modern dilbilgisinin bağlarını kırıyorum ve onun kurallarını ve normlarını izlemedim. Fa'yı öğretirken de durum aynıdır -kalıplaşmış dili takip etmiyorum. Sadece bu şekilde Fa'yı net bir şekilde ifade edebilirim. Durum böyledir. Fa -çok muazzam olan kozmos'un Fa'sı- insan dilinin dilbilgisi içine sığdırılamaz. Ben aslında sadece insan dilini kullanıyorum. Onu nasıl kullandığıma gelince, onu nasıl istersem o kalıba koyuyorum. Fa'yı ifade edilebildiği sürece, temiz bir ifadeyi ne sağlıyorsa o kalıba koyuyorum. Ve Fa gelecekteki insanlık için yeni bir dil ve kültür oluşturuyor. Her şey en iyi durumuna dönüştürülecek. Bu yüzden insanların şu anda [dili nasıl kullandığıma] alışkın olmamaları doğaldır.

Soru: Benim bacağım daha önce incinmişti ama yine de lotus pozisyonunda oturmaya çalıştım. Ama son zamanlarda ne kadar çabalasam da artık öyle oturamıyorum. Sebebi nedir?

Shifu: Aslında, sebebin ne olduğunu kendinize sormalısınız. Bu Fa-çalışması konusunda azimli olmadığınız için mi? Ya da yanlış bir şey yapıp yolunuzu düzeltmeyi red ettiğiniz için veya probleminizi fark edemediğiniz için mi? Eğer bugün her şeyi gerçekten iyi bir şekilde ele alırsanız ve eğer yaptığınız Fa'nın standartlarına uyarsa, kesinlikle lotus pozisyonunuzun süresini eğer daha önce on dakika oturabiliyorsanız yirmi dakikaya uzatabileceksiniz. Birçok uygulayıcımız bunu deneyimlemiştir. Olaylar mutlak değildir. [Sizin anlattığınız] senaryo eğer bu sürede çok fazla karmayı yok etmeniz gerekiyorsa da meydana gelebilir.

Soru: Ben bazı mesajlar aldım. Bunların Aydınlanmış Bir Varlıktan mı yoksa kendimden mi geldiğini nasıl anlayabilirim?

Shifu: Aldığınız mesajların hiçbirine aldırmayın. Eğer aldırırsanız, onlara karşı bir takıntı geliştirirsiniz. O zaman onlar sizi rahatsız etmeye çalışacaklardır, size şu veya bu yolla bu mesajları gönderecekler ve sizi engelleyeceklerdir. Bu yeteneğe sahip olmanız ve bunun kilitlenmemiş olması iyidir. Ama kendinizi iyi bir şekilde kontrol etmelisiniz. Aldığınız hiçbir mesaja aldırmayın. Eğer onu görür veya duyarsanız, bırakın öyle olsun ve onlara dikkatinizi vermeyin. Sadece Dafa xiulian uygulamanıza sıkıca tutunun. Prensipler sözcüklerle yazılmıştır -neden hala mesajları önemseyesiniz ki? Eğer yanlış bir mesaj tarafından aldatılırsanız düşersiniz. Bu, bu kadar kolaydır. Bu yüzden bu konuda gardınızı yukarıda tutun.

Soru: Eğer yüksek bir seviyede yaratılmış olan bir varlık, düşer ama tekrar xiulian uygulayıp yükselirse, O orijinal halinden farklı mıdır?

Shifu: Yüksek seviyelerde ki varlıklar insanların düşündüğü gibi kolay kolay düşmezler. Bu nasıl bu kadar basit olabilir? Ama bu durum vardır. Geriye xiulian uygulamaya gelince, bu daha da zordur -bu hiçbir şekilde sizin yazdığınız birkaç söz gibi basit değildir. Siz Fa'yı elde etmek için nasıl düzenlemeler yaptığımızı biliyor musunuz? Dünya da reenkarne olmanız gerekliydi, sizi kurtaracak olan kişiyle aynı zaman diliminde doğmanız gerekmekteydi, insanları kurtaran yüce aydınlanmış varlıkla karşılaşmak için bir fırsata ihtiyacınız vardı ve bu Fa'yı duymayı başarabilmeliydiniz. Bu o kadar da kolay olmadı. Ve gerçekten Fa'yı elde ettiğiniz zaman, hala xiulian uygulamasında ısrarlı olmanız gerekmektedir. Eskiden, Sakyamuni'nin bazı uygulayıcılarının onun öğrettiği Dharma hakkında şüpheleri vardı. Bazıları onun öğretisini dinler ve o gün cüppeyi giymeye karar verirlerdi ama daha sonra gece sıkıldıklarında, cüppelerini atıp kaçarlardı. Bu o zamandan beri hep süre gelmiştir. Buda dünyayı terk ettikten yıllar sonra, insanlar giderek onun Gerçek olduğunu daha çok fark ettiler ve onu kutsamaya başladılar. Eğer bir kişi tekrar xiulian uygulayarak geriye dönerse arada hiçbir fark yoktur.

Soru: Lütfen "sıra dışı biri Tamamlanmaya aydınlanma yoluyla ulaşabilir" cümlesinin içsel anlamını açıklar mısınız?

Shifu: Sıra dışı biri Tamamlanmaya aydınlanma yoluyla ulaşabilir. Size şunu söyleyeyim: Burada oturanlarınızın büyük bir çoğunluğu kendi aydınlanmasına bağlıdır. Bu yüzden size gerçeği göstermiyorum, çünkü sizin sonrasında bir takıntı geliştirmenizden endişeleniyorum. Bu yüzden bu şekilde yapılıyor. Eğer kararlıca sabrederseniz, xiulian uygulamanıza devam edebilirseniz ve azimli bir şekilde devam edip, kendinizi geliştirebilirseniz, size gerçekten olağanüstüsünüz derim. Herkes gelecekte xiulian uygulamanızı tamamlayıp geri döndüğünüzde size hayran olacaktır. Buna "Tamamlanmaya aydınlanma yoluyla ulaşmak" denir. Eğer her şey ona gösterilirse bir kişinin xiulian uygulaması, doğaüstü yetenekleri de dâhil olmak üzere yavaş gelişecektir. Ve her şey eğer gerçekten gösterilirse, xiulian uygulamanız sayılmaz. Eğer labirentin birazını bile sizin için aralasaydım, çok yüksek seviyelerden gelenler geri dönemezlerdi. Bu yüzden hangi seviyeden gelirseniz gelin, bunu bu şekilde yapmak zorundayız. Gerçek açığa çıktıktan sonra, insanlardan beklenen standartlar çok yüksek olacağı için, xiulian uygulamak zor olacak, xiulian uygulama şekli sıkı olacak ve insanlarda o kadar hızlı gelişim gösteremeyecektir.

Soru: Bir yumurta kırmak öldürmek sayılır mı?

Shifu: Bir kişi asil bir şekilde xiulian uygulamalıdır. Ben aslında bu prensibi size daha önce oldukça açık bir şekilde açıkladım. Siz bir insan hayatı yaşıyorsunuz. Belki et yemiyorsunuz, ama aileniz yiyor. Siz xiulian uyguluyorsunuz ama aile üyeleriniz uygulamıyor olabilir. Biz sıradan insan toplumuna maksimum şekilde uyum gösterirken xiulian uygulayabiliriz. Asıl şeyler üzerine odaklanın ve asil bir şekilde xiulian uygulayın, böylece her şeyi rahatlıkla ele alabilirsiniz. Bu tıpkı bir kişi vejetaryen olma yoluyla bir Buda haline gelebilirmiş gibi -bu bir şakadır. [Et yemeyerek] bir kişi sadece bir takıntısını ortadan kaldırabilir. Bu da, o kişinin ete veya et ile beslenmeye takıntılı olmadığı anlamına gelir ki bu da sadece bir takıntıdır. Bir kişi nasıl sadece bir takıntısından vazgeçerek bir Buda haline gelebilir? Bu kesinlikle imkânsızdır. Bu yüzden biz, sıradan insanlar arasında normal bir şekilde xiulian uygulamanızı sağlamak için, sizin için en uygun kapıyı açtık. Eğer yumurta yemek istiyorsanız, yiyebildiğiniz sürece yiyebilirsiniz? Ama bu xiulian uygulayan keşişler, rahibeler ve münzeviler için geçerli değildir.

Soru: İçimizde derinlerde iyice saklanmış takıntılardan nasıl çabucak bir şekilde vazgeçebiliriz?

Shifu: Size onları işaret edeceğim. Beni tek kaygılandıran şey sizin onları o anda ortadan kaldırmamanız. Kesinlikle onları size işaret edeceğim. Bütün takıntılarınız sizin için açığa çıkarılacaktır. Onları ben kendim size işaret etmesem bile, başkalarının bunu yapmasını sağlayacağım. Bu sizin bir probleminiz varken ki bir takıntınızın üzerine vurulmuşken olabilir. Benim tek kaygım o takıntılar hakkında düşünmeniz yerine, sebepler için kendi dışınıza bakmanızdır. Size kesinlikle onları işaret edeceğim, buna güvenebilirsiniz.

Soru: Sizin bir uygulayıcınız olarak, sizinle gitmeye her an hazırım. O muhteşem Tamamlanma anı geldiğinde bunun farkında olacak mıyım?

Shifu: Tamamlanmaya varmaları gerekenler dışarıda bırakılmayacaklar. Sadece xiulian uygulamaya yoğunlaşın ve başka hiçbir şey için endişelenmeyin. Size Louhan ile ilgili hikâyeyi anlattım öyle değil mi? Bir kişi eğer korkuyorsa veya aşırı mutluysa Tamamlanmaya ulaşamaz. Bu yüzden siz de xiulian uygulama yoluyla daha da yüksek bir seviyede aydınlanmak istiyorsanız, sizden beklenenler daha da yüksektir. Bütün takıntılarınızdan vazgeçin. Eğer o anda ortaya saf olmayan düşünceler çıkarsa, geriye çekileceksiniz ve gerçekten Tamamlanmayı başaramayacaksınız.

Soru: Shifu Fa'yı daha ve daha da açık bir şekilde açıkladı. Bizim artık herhangi bir şeye aydınlanmamız gerekmiyor. Bu xiulian sayılabilir mi?

Shifu: Siz burada oturuyor olmanıza ve benim söylediklerimi dinlemenize rağmen, her biriniz değişik seviyelerinizle ilişkili olarak kesinlikle farklı anlayışlara sahipsiniz. (Alkış) Bu tıpkı şimdi söylediğim şey gibidir: Size söylediklerim yüksek seviyelerin gerçekleri olmalarına rağmen, Ben hala onların size yüzeysel anlamını söylüyorum. Sizin gerçek olan şeyleri bilmenize izin yoktur. Onları bilseniz bile, xiulian uygulamak yine sizin için zor olurdu. Ben size sadece prensiplerden bahsettim, size gerçeği göstermedim. Siz hala labirent içindesiniz. Hem inanan hem de inanmayan insanlar mevcut.

Soru: Bizim için tartışmaya vakit ayırmadan haftada üç kere Zhuan Falun'u grup olarak okumak iyi midir?

Shifu: Bu iyidir. Bu kadar zamana ne konuşmak için ihtiyacınız var? Kitabı cilt cilt okuyun ve bütün zamanınızı Fa'yı çalışmaya verin. (Alkış) Tabii ki, tecrübelerinizi ve anlayışlarınızı paylaşmak için zaman bulmakta gereklidir. Günlük egzersizlerinizi yaptıktan sonra düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Soru: Bir kişinin eğitim düzeyi kişinin anlama kabiliyeti üzerinde nasıl bir fark yaratır?

Shifu: Bu az bir fark yaratır. Eğer siz okuma yazma bilmiyorsanız o zaman kitabı okuyamazsınız. Eğer bütün sözcükleri bilmiyorsanız kitabı okumada zorlanacaksınız. Modern insanlar, modern bilim tarafından şekillendirilmişlerdir, bu yüzden her şeyi açıklarken modern bilimi ve modern kültürü birleştirmek zorundayım. Eğer terimlerin anlamlarını anlamazsanız, bu bir değişiklik yaratır ve bu yüzden [Fa'yı] çalışmanız zor olur. Ama kalbiniz onda olduğu sürece hiçbir şey kaçırmayacaksınız.

Soru: Romantik aşk bana zor zamanlar yaşatıyor. Ne zaman erkek arkadaşımla bir tartışmaya girsem, hemen ondan ayrılmak istediğimi hissediyorum. Sonra problemden kaçtığımı hissediyorum. Eğer tekrar beraber olursak, bu romantik aşka karşı bir takıntı mıdır?

Shifu: Bunlar iki ayrı şeydir. Size şunu söyleyeyim: Siz kendinizi sıradan insan toplumundan ayırana, Tamamlanmaya ulaşana kadar, her zaman duygulara sahip olacaksınız. Bu sıradan insan toplumunda xiulian uygulamanızı garantilemenin bir yoludur. Bu yüzden duygulara sahip olduğunuz sürece, kalbinizde bunlardan etkilenecektir. Sizin yapabileceğiniz onları bastırmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak, kendinizi bir uygulayıcı gibi korumak için yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışmak ve her şeyi aklına estiği gibi yapan sıradan bir insan gibi davranmamaktır. En azından iyi bir insan olmalısınız ve bu da sizi sıradan bir insandan ayırır. Ve eğer bir kız arkadaş ya da erkek arkadaş bulup evlenmek istiyorsanız tabii ki, bundan etkilenmeyeceksiniz. Bütün bunlar bu şekilde ilişkilidir. Biz sıradan insan toplumuna olabilecek en fazla şekilde uyum sağlarken xiulian uygulamamız gerektiğini söyledik. Eğer siz bir kız arkadaş ya da erkek arkadaş istemiyorsanız ve bu yaşamda evlenmek istemiyorsanız, o zaman bu kişisel bir seçimdir. Eğer evlenmek istemezseniz, o zaman evlenmeyin. Biz sizi buna zorlamayacağız. Başka bir deyişle, bütün bunlar bu şekilde işler. Ama uygulayıcılar olarak, kendinizi kontrol etmeli ve düzgün davranmalısınız.

Soru: Arkadaşlarım kişisel şeylerim hakkında soru sorduklarında, yalan söyleyebilir miyim?

Shifu: Eğer onlara söylemek istemiyorsanız söylemeyin. Onlara hiçbir şey söylememeyi deneyin. Bütün insanların konuştukları bu tür şeylerdir. Bunu sıradan insanların tarzına uyarken xiulian uygulamanızı sağlayacak bir şekilde ve aynı zamanda bir xiulian uygulayıcısının standardına uygun bir şekilde ele alın.

Soru: Bir kişi hiç kimsenin zarar görmediği bir durumda gereksiz bir belayı önlemek için yalan söyleyebilir mi?

Shifu: İnsan dünyasındaki şeyler oldukça karmaşıktır. Ve değişik, karmaşık durumlarda yaratılan problemler de son derece karmaşıktır. Ama size söyleyebilirim ki, bir xiulian uygulayıcısı yalan söylemez. Eğer bir cinayeti veya kundaklamayı önlemek için yalan söylerseniz, o zaman, aslında yanlış olduğunuz söylenemez. Aslında, eğer istemesek konuşmak zorunda olmadığımız oldukça çok şey vardır.

Soru: Ben şimdi, bir senedir xiulian uyguluyorum ama hala lotus pozisyonunda oturamıyorum. Ne kadar oturamazsam, o kadar endişeleniyorum.

Shifu: Rahatsız olma. Eğer gerçekten lotus pozisyonunda oturamıyorsanız, sizi lotus pozisyonunda oturamadığınız için Tamamlanmaya ulaşmaktan alıkoymayacağız. Ama bir xiulian uygulayıcısı olarak, lotus pozisyonunda oturabilmelisiniz. Size söyleyeyim ki -ve bu da bir şaka değildir- eğer bir xiulian uygulayıcısı oldukça iyi bir şekilde xiulian uyguladıysa ama lotus pozisyonunda oturamıyorsa, yukarıdaki Pusalar ağızlarını kapatıp ona gülüyorlar. Bu gerçektir. Ama endişelenmeyin. Bu doğal olarak olacaktır. Ben hiçbir zaman zamanın bitmekte olduğunu söylemedim.

Soru: Neden egzersizleri yaptığım ya da Fa'yı çalıştığım zaman sırtımın aşağısı ağrıyor?

Shifu: Xiulian uygulamanız boyunca, bir kişi her türlü değişik durumu deneyimleyecektir, on binlercesini deneyimleyecektir ve her türlü durum ortaya çıkacaktır. Eğer siz bunların her birini bana soracak olsaydınız xiulian uygulayabilir miydiniz? Bu yüzden bunlar hakkında endişelenmeyin, bırakın her şey doğal olarak ortaya çıksın. Bir xiulian uygulayıcısı sıcaktan veya soğuktan etkilenmez. Ve rüzgâr sizi hasta edemez.

Soru: Bir karı-kocanın iyi bir ilişkiye sahip olup olmayacakları önceden belirlenmiş midir?

Shifu: Bu önceden belirlenmiş bir şey değildir, ama bu karmik geri ödemenin veya kişinin karmasının bir sonucu olabilir. Birçok durumda, evlilik bir önceki yaşamda önceden belirlenmiş bir ilişkinin sonucudur. Bu birçok durumda geçerlidir ama bu taşta yazılı değildir.

Soru: Bir Dafa uygulayıcısı Pusa Guanyin'e tapabilir mi?

Shifu: Kitabı okuyun. Sizin sorunuzu cevaplandırmayacağım. Birçok uygulayıcı "Shifu, neden bizim ülkemize gelmiyorsunuz? Neden bizim bölgemize gelmiyorsunuz" diye sordu. Aslında gitmeyecek değilim. Sizin Fa hakkındaki anlayışınızın belli bir seviyeye ulaşmasını ve sizin daha da olgunlaşmanızı bekliyorum. Sonra gideceğim. O zaman daha fazla yararlanacaksınız. (Alkış) Eğer bir yere gitseydim ve bana Falun Gong'un ne olduğunu sorsaydınız, benim yolculuğum boşuna olurdu değil mi? Bu tıpkı bu soru gibidir. Zamanımız sınırlı. Eğer kitabı okumak yerine burada bana Pusa Guanyin'e tapıp tapmayacağınızı soruyorsanız, o zaman benim size Fa'yı öğretmemin hiçbir meyvesi olmaz. Bu gerçek değil midir?

Soru: Shifu bir kere "Ben Fa'nın içinde değilim" demişti. Bunu nasıl anlamalıyız?

Shifu: Bunu anlamak neden bu kadar zor? Ben kozmosun dışında olamaz mıyım? (Kuvvetli Alkış)

Soru: Bir gün sabah saat 3'te yıldızları seyrediyordum. Onların gökyüzünün uzak yerlerinden bana doğru neredeyse 15-20 metre kadar yakına geldiklerini gördüm. Sonra ürktüm ve onlar da kayboldular.

Shifu: Başka bir boyuttan baktığınızda hiçbir nesne sabit değildir ve bütün nesnelerin varoluş biçimleri de oldukları gibi değildir. Aynı zamanda, o boyutun zaman alanı bizim boyutumuzdakinden tamamen farklıdır. Bu yüzden onu bu boyutun hiçbir kavramı ile açıklayamazsınız. Gördüğünüz şeyi görmeniz iyidir.

Soru: Bazı uygulayıcıları Zhuan Falun'un II. cildinin kopyalarını çıkardılar, kendi başlarına basıp onları egzersiz alanlarında dağıttılar.

Shifu: Zhuan Falun'un ikinci cildini basmayı durdurduk, çünkü onun bazı kavramları Budizm'deki bazı duyarlı noktalara dokundu. Bu yüzden bizde bunu yapmamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Zaten, onu basmayı durdurduk. Kendiniz okumanız için bir kopya edinmek istediyseniz bunda bir sorun yoktur. Ama kopyalar basamazsınız ve onları etrafta dolaştıramaz veya başkalarına dağıtamazsınız.

Soru: Çin sitarını çalarken eskiden tütsü yakardım. Hala bunu yapabilir miyim?

Shifu: Bu xiulian uygulamanızın bir parçası olmadığı için yapabilirsiniz. Çin sitarını çalarken tütsü yakmak, müzik, satranç, kaligrafi veya resim yapmak gibi antik Çin'den kalma kültürel bir hobidir. Buna karşı değilim. Ama siz xiulian uygulamasında seviyenizi yükselttiğiniz zaman, siz sıradan insanlara özgü ilgilerinizin giderek daha da zayıf bir hale geldiğini göreceksiniz. Ama şu anda kendinizi hiçbir şey için zorlamayın.

Soru: Bazı kişiler az tartışmanın ve Fa'yı daha çok çalışmanın Zhuan Falun'u ve diğer kitapları daha fazla tekrar tekrar okumak olduğunu düşünüyor. Bence bu sınırlı bir anlayış!

Shifu: Aslında, siz sadece Fa'yı daha fazla okumalısınız. Okumaktan yorulduğunuz zaman bir ara verip ondan sonra öğrendikleriniz hakkında konuşmanızda bir sakınca yoktur. Ama size söylemeliyim ki, Fa'nın iyi olup olmadığı konusunda yorum yapmamalısınız. Ve kendiniz hakkında konuşma konusunda çok fazla zaman harcamayın. Fa'yı çok okumalısınız ve kitabı daha fazla okumalısınız. Bu doğru değil midir? Kişi bir kap gibidir ve o neyi içeriyorsa odur. Eğer Fa'yı taşıyorsa, o Fa'ya asimile olmuştur, eğer kir taşıyorsa, o kirdir.

Soru: Beşinci egzersizi tamamlamak uzun zaman alıyor. Zamanı nasıl ayarlamalıyız.

Shifu: Bunun için herhangi bir gereklilik yoktur. Bunu yapabilirliğinize göre ayarlayın, hiçbir özel gereklilik yoktur. Eğer beş egzersizi aynı anda sıra halinde yaparsanız uzun zaman alıyor. Eğer henüz bunu yapamıyorsanız, yarısında bırakıp, dinlenip sonra tekrar devam edebilirsiniz. Ama kendinizi yüksek bir standarda göre ayarlamalı ve ısrarcı olmak konusunda elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Soru: Xiulian uygulamak için zaman kısa. Egzersizleri yapmak ve Fa-çalışmak için zamanımızı nasıl uygun bir şekilde dağıtabiliriz?

Shifu: Hiçbir belirli oran yoktur. [Ben] Fa'yı çalışmak için zaman kısıtlı dediğimde, bu sizi kararlı ve azimli olmanız için cesaretlendirmeyi amaçlamaktadır. Daha sonra ne olacağı ile ilgili hiçbir şey söylemedim. Sadece çalışın ve xiulian uygulayın. Egzersizleri yapmak ve Fa'yı çalışmak için zamanınızı uygun bir şekilde dağıtmaya gelince, eğer Fa'yı çok çalışırsanız bu yeterlidir ve egzersizleri sabah ya da akşam yapın. Bazı kişiler gece yarısı meditasyon yapmak için kalkıyorlar, bu da iyidir.

Soru: Egzersizleri evde yapmak veya grup halinde yapmak aynı sonuca ulaşmamızı sağladığına göre, haftalık grup egzersizlerine katılmak için bir buçuk saat arabayla yolculuk etmemiz gerekli mi?

Shifu: Egzersizleri evde veya dışarıda yapmanın sonuçları aynıdır. Ama egzersizleri dışarıda yapmaktan farklı olarak, onları evde yaptığınızda o zaman sizi egzersizleri yapmanız için zorlayıcı bir faktörün varlığından yoksun olursunuz. Mesela, herkes lotus pozisyonunda otururken, siz de çok acı çekerken, kimsenin bacaklarını indirmediğini görürsünüz ve sizde kendinizinkini indirmekten utanırsınız. O zaman bu da sizi egzersizinizi yapma sürenizi arttırmaya zorlar. [Bir egzersiz alanında] herkes tıpkı bir mürit gibi, Dafa'ya göre konuşup, kendisini kontrol eder. Bizim alanımız en değerli olanıdır. Dünyadaki hiçbir alan bizim alanımız gibi saf değildir. Bunu evde bulamazsınız. Ve insanlar evlerinde daha rahat bir hale gelme eğilimindeler. Bazen egzersizleri daha fazla bazen daha az yaparlar, bazen azimli olup kararlı ilerlemeler kaydederler, diğer zamanlarda azimli değillerdir. Bir şekilde rahat davranabilirler. Eğer kendinizi xiulian uygulamak konusunda gerçekten disipline edebilirseniz, o zaman sonuçlar aynıdır. Ama siz hala sıradan insan düşüncelerine sahip olduğunuz için ve kendinizi o kadar iyi disipline etmeniz imkânsız olduğundan, size dışarı çıkıp egzersizleri beraber yapmanızı söyleyeceğim.

Aynı zamanda, başkalarına Fa'yı anlatmaktan da bahsettik ki, böylece daha çok insan Fa'yı elde edebilecektir. Siz de hep beraber egzersizleri yaptığımız alanın görüntüsünün başkalarına Fa'yı aktarmamızın en iyi yolu olduğunu fark ettiniz mi? Neden gidip onu destekleyip yerine getirmiyorsunuz? Tabii ki, uzakta yaşayanlarınız ve gelmeyi uygun bulmayanlar, egzersizleri evde yapabilirler. Daha sonra daha fazla kişi olduğu zaman, evinizin yakınında bir egzersiz alanı oluşturabilirsiniz. Bu o zaman daha uygun olur.

********

Sizin için bütün sorularınızı cevaplandırdım. Bazı kişiler büyük mudraları yapmamı istediler. (Alkış) Bu yüksek sesli alkışlarınız onları yapmamı istediğinizi gösteriyor öyle değil mi? Peki, sizin için bir takım büyük mudra sergileyeceğim.