Asya-Pasifik Uygulayıcıları İle Yapılan Toplantıda Fa'nın Öğretilmesi

(Li Hongzhi, 12 Nisan 2004, New York)


Soru: Bazı koordinatörler farklı düşünceleri dinleyemiyorlar. Onlar sanki sıradan insanlar arasındaki bürokratlar gibi olmuşlar.

Shifu: Koordinatörler farklı düşünceleri dinleme konusunda hevesli olmalı ve farklı görüşleri dinleyebilmelidir. Fakat eğer koordinatörleri düşünüyorsanız, onlar da uygulayıcıdır ve mükemmel değillerdir. Bazı insanlar: "Koordinatör olarak niçin bizim bölgemizdeki en zeki kişileri ve kendisini en iyi şekilde geliştirmiş olanları seçmiyoruz?" diye merak ediyor. (Herkes gülüyor) O şekilde bir işe yaramaz. Ve niçin dışarı çıkmıyor ve işleri doğrudan bizzat ben kendim yapmıyorum? Sizlere Tamamlanma ve kudretli erdeminizi oluşturma fırsatı vermek istiyorum. Eğer her şeyi sizlere ben söyleseydim veya her bir özellikli meseleyi nasıl ele almanız gerektiğini sizlere ben söyleseydim ve sizler de sadece benim direktiflerimi dinleseydiniz elbette koordinasyon iyi olurdu, çünkü "Bunu Shifu söyledi. Bunun tartışacak yanı yok. Sadece Shifu'yu takip edeceğiz" diye düşünürdünüz. Fakat o zaman ortada herhangi bir kudretli erdem olur muydu? Meydan okumaların veya zorlukların ortasında kendi yolunuzda yürüdünüz mü? Sadece olayları başarmak için yollar bulduğunuzda, zorluklarla yüzleştiğinizde ve başarınız sizin kendi çabanızdan doğduğunda -sadece o durumda, bu olağanüstüdür.

Dafa uygulayıcıları arasında bulunan koordinatörler sadece koordinatördürler. Kontak kurulan ve bilgiyi ileten kişilerdir. Onların Shifu olduğunu düşünmeyin. Xiulian uyguladığınız süreçte, onlar konusunda büyük beklentiler içerisinde olmayın ve her şeyi doğru ele almalarını beklemeyin. Böyle bir şey yoktur. Eğer bir koordinatör gerçekten de Shifu gibi olsaydı veya meseleleri her açıdan ele alabilseydi ve asla hata yapmasaydı, o durumda o bölgede bulunan çok sayıda insan başarılı bir şekilde xiulian uygulayamazdı, çünkü o her şeyi çok iyi düşüneceği için, geriye sizin düşünmeniz için bir şey kalmazdı. Eğer o, her şeyi çok doğru bir şekilde yapsaydı, sizlere, kendi muhteşem kalitenizi göstermeniz için bir şans kalmazdı. Buradaki düşünceyi görebiliyorsunuz, değil mi?

Aslında, uzun bir zaman önce bölgesel koordinatörlere, olayları gevşek bir şekilde idare etmelerini söylemiştim. Onlara, koordinasyon gerektiren ve grupça yapılan çabalar dışında, Fa'yı bireysel olarak onaylayan her bir Dafa uygulayıcısının aldığı yolu engellememelerini söyledim. Dafa için kötü olan bir durumun dışında ve bir koordinatörün durdurması gereken bir şeyin dışında, her bir Dafa uygulayıcısı kendi rolünü tam olarak oynamalı ve bir Dafa uygulayıcısı olarak yapması gerekenleri aktif bir biçimde yapmalıdır. Fa'yı onaylarken, düşündüğünüz, gördüğünüz, karşılaştığınız veya farkına varabildiğiniz şey ne olursa olsun, durmayın ve gidip onu yapın. Sadece o zaman kendi yolunuzda yürüyor ve kendi kudretli erdeminizi oluşturuyor olursunuz. Bu şekilde değil midir? (Alkış)

Bazı uygulayıcılara baktığımda şunu görüyorum: Hala gözlerini koordinatörlere dikmişler ve "Bu koordinatör nasıl oluyor da bu kadar yetersiz?" diye düşünüyorlar. (Shifu Gülüyor) Eğer bir koordinatör gerçekten de çok iyi olsaydı ve her şeyi önceden düşünebilseydi, o zaman o bölgede bulunan diğer uygulayıcıların [bir işe yaraması için] yeteneklerini ortaya koyması mümkün olmazdı. Eğer belirli bir bölge iyi iş çıkarıyorsa, o zaman kesinlikle şöyle bir durum söz konusudur: iyi iş çıkarmak ve yapılan işi daha da uygun bir biçimde gerçekleştirmek için, koordinatörler sadece yapılması gereken bir konu olduğunu söyler ve Dafa uygulayıcıları kendi inisiyatiflerini kullanarak birbirlerini koordine ederler; zorlukların üstesinden hep birlikte gelir, Dafa uygulayıcılarının bilgeliğinden tam anlamıyla istifade ederler. Koordinatörler olayları çok iyi düşünemiyor veya bazı şeylere aldırmıyorlarsa bile, Dafa uygulayıcıları onu mükemmelleştirirler -ve bu sizin kudretli erdeminizdir. Olaylar zor iken içerlemeyin ve yaptığınız şeyleri görecek insanların olması gerektiğini düşünmeyin. Shifu her şeyi görebilmektedir -ve tüm Tanrılarda öyle. Yaptığınız işi iyi yaptığınızda, bu sizin kendinize ait olan, ebedi kudretli erdeminizdir.

Uygulamanız içerisinde sürekli olarak başkalarına bakamazsınız. Kendinize bakmak ve kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bir problem oluştuğunda kendinizi irdeleyin ve kendinizde yatan problemi bulmaya çalışın. Birtakım şeylerin eksik olduğunu anladığınızda, her bir şeyi nasıl iyi biçimde yapacağınızı belirleyin, süreç boyunca düşüncelerinizi doğru tutun ve zorluklarla yüzleştiğinizde bir Dafa uygulayıcısının doğru düşüncelerini ve doğru eylemlerini sergileyin -işte o zaman bu olağanüstüdür. Ve bir Dafa uygulayıcısı olarak, bu durum, sizin Fa'yı doğru düşünceler ile onaylamanızdır ve sadece o zaman bir Dafa uygulayıcısı olmayı gerçek anlamda hak etmiş olursunuz.

Soru: Asya-Pasifik bölgesinde bulunan bazı ülkeler şeytan ile çok sıkı bağlara sahip ve yaşamları kurtarmak için yaptığımız şeylerle olan eşitsizlik çok büyük.

Shifu: Elinizden ne kadar geliyorsa o kadar yapın ve her şeyi kendi yetenekleriniz doğrultusunda ve koşulların uygun olduğu yerde yapın. Şeytanın vahşi olduğu yerlerden uzak durabilirsiniz -bunda bir sorun yoktur ve bu bizim uygulayıcılarımızın suçu değildir. Elbette, [hiçbir Dafa uygulayıcısının olmadığı yerlerde] gelecekte canlıları kurtarma konusunda problemler olacak. Sizler Dafa uygulayıcıları olduğunuz için bunu düşünün. İşleri duruma göre yapın, elinizden geldiği ölçüde yapın ve yapamadığınız şeylere gelince, daha sonra neler yapabileceğimize bakacağız.

Soru: Peşin hükümlü yargılarımız veya önceden hazırladığımız planlar olmadığı zaman Fa'yı onaylama işimizin etkisi mükemmel oluyor ve durum tersi olduğu zaman ise etki zayıf oluyor.

Shifu: Evet, yaptığınız çok sayıda şeyde, insani fikir ve kanılardan yoksun olduğunuz zaman, size ait olan takıntı ve saplantılar onun içine karışmayacaktır. Eğer, Fa'ya karşı sorumlu olmanın haricinde, hiçbir insan takıntısına sahip değilseniz, kedinize ait hiçbir unsurunuz yoksa ve işin içine kişisel faktörlerinizin hiçbiri bulaşmamış ise, o zaman elbette ki o işi iyi yaparsınız. Oysa kendinize ait olan faktörleri işin içine bir kez kattığınızda o işi iyi yapamazsınız.

Dikkat etmeniz gereken bir şey var: sizler Fa'yı onaylıyorsunuz, kendinizi değil. Bir Dafa uygulayıcısının sorumluluğu Fa'yı onaylamaktır. Fa'yı onaylamak xiulian'dir ve xiulian uygulama sürecinde yok ettiğiniz şey "benlik" takıntınızdan başka bir şey değildir. Bunun yerine, gidip de kendinizi onaylama sorununuzu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokamazsınız -hatta bunu bilmeyerek yapıyor olsanız dahi. Sizler Fa'yı onaylarken ve de xiulian uygularken, bu durum "benliği" bırakma sürecidir ve sadece bunu yaptığınız zaman aslında kendinizi gerçek anlamda onaylarsınız. Çünkü eninde sonunda sahip olduğunuz tüm insan unsurlarını yok etmek zorundasınız ve sadece kendinizde barındırdığınız tüm insani takıntıları terk ettikten sonra sıradan insanların kalabalığından sıyrılmayı başarabilirsiniz.

Siz bir uygulayıcısınız, dolayısıyla "kudretli erdeme" sahip olmanız gerekmektedir. Peki, bu kudretli erdem nereden geliyor? "Benliği" terk etmekten gelmiyor mu? Bu zorlu ortamda "benliksiz" olmaktan ve bir Dafa uygulayıcısı olarak Fa'ya karşı tamamen sorumlu olmaktan gelmiyor mu? Bunun kendisi "kudretli erdem" değil midir? Ve dahası, sizler bunu çok zorlu bir ortam içerisinde yapıyorsunuz. Kendinizi daha fazla ortaya koydukça veya "benlik" faktörünüzü daha fazla işin içine kattıkça, daha az kudretli erdeme sahip olursunuz -ve muhtemelen başarıya ulaşamayacağınızın veya onları iyi yapamayacağınızın nedeni budur. Dafa'ya ait şeyler en kutsal şeyler olmalıdır. İşte bu yüzden, kendinize ait düşünceler ne kadar az olursa ve işin içine kattığınız kendi şahsi faktörleriniz ne kadar az olursa, onları daha iyi şekilde ele alabilir ve muhtemelen daha başarılı olursunuz.

Soru: Dafa hakkındaki gerçekleri göstermek için kullandığımız büyük poster tabelalarında, Shifu'nun egzersizleri sergilediği resimlerini kullanabilir miyiz?

Shifu: Eğer gerçekleri açıklamak için ise bir problem olduğunu sanmıyorum -ve bunu zaten yapmadınız mı? (Herkes Gülüyor)

Soru: (Shifu: Sorudan önceki saygı belirten ifadeleri okumayacağım, tamam mı?) Dafa uygulayıcıları tarafından kurulan televizyon kanalının uzun süreli olarak yaşaması için insan gücüne, maddi kaynaklara ve paraya ihtiyacı var. Ben Tayvanlı bir uygulayıcı olduğum için TV istasyonunda çalışan uygulayıcılar bana sıklıkla şunu söylüyorlar: "Tayvan'da 300 ile 500 bin arasında Dafa uygulayıcısı var. O yüzden TV istasyonu yardıma ihtiyaç duyduğu zaman, insan bulma konusunda sürekli olarak sıkıntı çekmemeliyiz." Shifu, Tayvan gerçekleri açıklama konusunda orta çaplı bir TV'ye mi yönlenmelidir?

Shifu: Teknoloji konusunda bilgisi olan veya özel becerileri olanlar, ister Tayvan'da olsunlar ister başka bir yerde genellikle gelebilirler, elbette buna şüphe yok.

Soru: Çeviri süreci çıkmaza girdiğinde, bu durum engellemeden dolayı mıdır?

Shifu: Genellikle, Dafa uygulayıcılarının yapmakta olduğu belirli şeyler onların kendi uygulamaları ile bağlantılıdır ve aynı zamanda da onların kendi durumları ile bağlantılıdır. Bu gibi özellikli konulara gelince, bunları birlikte tartışmalı, nasıl daha iyi şekilde yapacağınızın farkına varmalı ve kendi yollarınızda yürümelisiniz. Yabancı dillerdeki Dafa kitaplarının hiçbiri benim tarafımdan çevrilmiyor (Shifu gülüyor, herkes gülüyor) ve iştirak etmiş olan her bir Dafa uygulayıcısı farklı sorumluluklar yüklenmiştir. Çeviri işi herhangi bir kişiye tahsis edilmemiştir. Hepsi, en iyi çeviriye ulaşmak için aktif olarak tartışan ve birbirleriyle koordine olan kişiler tarafından yapılmaktadır. O yüzden sadece, nasıl daha iyi bir şekilde yapacağınızı anlamaya çalışın. Yaptığınız her şeyde Fa'yı onaylıyor ve kendinizi geliştiriyorsunuz -ve bütün bunlar, yapmanız gereken şeylerdir.

Soru: Minghui Okuluna öğrenci kabul etme konusunda seçici olmalı mıyız? (Herkes gülüyor) Shifu lütfen bu konuda bize akıl verin.

Shifu: Ben şöyle düşünüyorum, şu anda bir okul işletiyorsunuz, o yüzden de kabul konusunda seçici olmamalısınız. Aslında, biliyorsunuz ki, Dafa sadece xiulian ile ilgilidir -Dafa, xiulian'den başka bir şey değildir. Ve bugün Dafa uygulayıcılarının yürüdüğü yol her ne kadar farklı olsa da -gerçekleri açıklamak, daha fazla dünya insanını kurtarmak, zulmü kontrol altında tutmak ve bu gibi şeyler için, bazı uygulayıcılar bir araya geldiler ve medya kuruluşları veya çeşitli şeyler oluşturdular -bunların hiçbiri Dafa'nın kendisinin bir parçası değildir. Bunlar, uygulayıcıların Fa'yı onaylamak için kendi yollarını yürümeleri ile ilgili durumlardır ve bunlar uygulayıcıların kendileri tarafından oluşturulan şeylerdir. Dolayısıyla, bu da sizin kudretli erdeminizi oluşturmaktadır -ve çok fevkaladedir.

O Dafa'nın bir parçası olmadığından dolayı, sıradan toplumun bir parçası olmalıdır ve bu sebepten dolayı da sıradan toplum ile uyumlu olmalıdır. Sizin kurtardığınız yaşamlar, sıradan insan toplumu içerisinde bulunan yaşamlardır, o yüzden topluma daha da yakın olmalı ve medya şirketinizi kamuoyunun görmekten ve duymaktan mutluluk duyduğu bir şirket haline getirmelisiniz. Sadece bu yolla daha iyi bir etkiye sahip olabilirsiniz.

Aynı şey Minghui Okulları için de geçerlidir. Dafa'nın kendisi okullara sahip değildir, fakat Dafa uygulayıcıları yaşamları kurtarıyor ve gerçekleri açıklıyorlar; arkalarında geleceğin insanları, geleceğin yaşamları için en iyi şeyleri bırakıyorlar ve yeni, genç Dafa uygulayıcıları yetiştiriyorlar. Dolayısıyla sonuçlanan şeyler, yapmakta olduğunuz şeyler hep iyi şeylerdir. O durumda, sizler yaşamlar için iyi şeyler yaptığınızdan dolayı, kimin girebileceği veya kimlerin giremeyeceği şeklinde bir seçim yapamazsınız. Sıradan insan toplumundan daha fazla insanı kayıt etmek daha iyi olmaz mı? Farklı bir şekilde ortaya koyacak olursak, olumlu bir döngüye sahip olmak için hareket etmek istediğinizde [o işin masrafları daima Dafa uygulayıcıları tarafından finanse edilmektedir] -toplum içerisinde kök salmalı ve pozitif bir döngü içerisine girmelisiniz. Yürümeniz gereken yol budur.

Soru: Eğitim sistemi içerisinde ve var olan okulun bünyesinde bir Minghui sınıfı kurabilir miyiz?

Shifu: Kendi koşullarınız doğrultusunda davranın ve ne şekilde yaparsanız yapın, iyidir. Mesela canlılar için iyi bir şeyler yapmaya gelince herhangi bir kısıtlama veya belirli bir şablon yoktur. İster bir Minghui Okulu açmanız olsun ister kendi başınıza bir Minghui sınıfı oluşturmanız; belki de bir öğretmensinizdir ve öğrencilere Zhen-Shan-Ren doğrultusunda eğitim veriyorsunuzdur; bunların hiçbirinde bir sorun yoktur. Ve tabii ki, bir Minghui Okulu açmak harika bir şey. Şu anda kuruluyorlar, umuyorum ki onları giderek daha da iyi bir şekilde işletir, giderek daha da büyütür ve onlardan daha da fazla açabilirsiniz. Onlar tüm canlılar için bir kutsamadır, şeytanları ise temizleyen bir şey.

Soru: Sıklıkla, sığınma hakkı elde etmek için Falun Gong öğrenmeye gelen insanlar oluyor. Bu gibi meseleleri nasıl ele almalıyız?

Shifu: (Shifu gülüyor) Aslında bu durum Çin hükümeti için gerçekten de bir utançtır. Nasıl oluyor da göçmenlik başvurusu için gelen insanlar diğer ülkelerden olmuyorlar? Niçin Çin'den çok fazla sayıda insan sığınma talep etmek için başvuruyor? Çin kendisinin güçlü olduğunu iddia etmiyor mu? Güçlü bir milletin üyesi olan bu kadar çok insanın mülteci haline dönüştüğünü hiç duydunuz mu? Bu "güçlü" kelimesi kulağa birazcık sahte geliyor.

Tüm düşünceler bir tarafa, konuya başka bir pencereden bakacak olursak, eğer insanlar ABD'de veya başka bir gelişmiş ülkede kalabilmek için bir fırsata sahip olmak istiyorlarsa, şu anki en kolay yol Falun Gong ismini kullanarak sığınma talebinde bulunmaları. New York şehrinin Çin Mahallesinde, sığınma talebi başvurusu konusunda seminerler verildiğini duydum. (Herkes gülüyor) Orada özellikle Falun Gong'u nasıl öğreneceklerini öğretiyorlar. Elbette onlar insanlara Falun Gong'u gerçek anlamda öğretmiyorlar. İnsanlara kaç tane hareket olduğunu, kaç egzersiz olduğunu ve Falun Gong'a ait hangi kitapların olduğunu söylüyorlar. Ayrıca göçmen bürosu memurunun hangi soruyu soracağını da anlatıyorlar. (Herkes gülüyor) Yaptıkları şey bu.

Neyse, bir kişi Falun Gong ismi ile sığınma hakkına başvurduğunda geleceğini Falun Gong'a vermekte, çünkü Falun Gong'un ismini kullanarak kaderini değiştirmektedir; bunun farkında olsun veya olmasın. Bu, meseleyi insan terimleri ile ortaya koymaktır. Gerçek şudur ki, herkes buraya Dafa için geldi. Ve eğer tüm dünya Dafa için geldiyse, o zaman elbette ki Dafa'dan birazcık faydalanmalarında bir sorun yoktur. Peki, o zaman, devam edin. (Shifu gülüyor) Yerel hükümet karşı olmadığı müddetçe, biz de olmayacağız.

Fakat kişi Falun Gong ismini kullanarak politik sığınma hakkı elde ettiyse, kaderini değiştirmiş olduğundan dolayı, Falun Gong'a borçludur. O durumda bu kişi, kesinlikle Falun Gong'a karşı olamaz, aksi takdirde geleceğini şiddetli bir biçimde mahveder. Bundan daha tehlikeli bir şey yoktur. Dolayısıyla, böyle kişilere gelince, eğer uygulamayı veya egzersizleri öğrenmeye gelirlerse bunda bir sorun yoktur: fakat ona kritik olan şu hususu söylemelisiniz: "Falun Gong'a zulmetme işine bulaşmayacağından emin ol, bunu düşünme bile. Bu senin kendi iyiliğin için. Falun Gong'dan faydalanmak istediğin için bunu sana söylüyorum; aksi takdirde sana bunu söylemezdim."

Soru: Bir uygulayıcınız olan ben, Fa-düzeltmesinde Shifu'ya yardımcı olabilmek için şiir formunda yazı yazmak istiyorum. Bu konudaki yaratıcılığımı ve yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim?

Shifu: Aslında sormak istediğin şeyin, Fa'yı onaylama konusunda iyi bir etki yaratmak için bilgeliğini nasıl zenginleştirebileceğin olduğunu biliyorum. Eğer gereken temele sahipsen, iyi eserler yazabilirsin, buna hiç şüphe yok, fakat eğer bu konuda çok yeteneksiz isen başlangıçta bir miktar sorun yaşayacaksın. Örneğin, eğer Tang-stilinde şiirler yazmak istiyorsan, o zaman ilk başta Tang stili şiirin ne türden bir şiir olduğunu öğrenmen gerekiyor [veya aynı şekilde], Song mısralarının nasıl olduğunu veya Yuan dramasının nasıl olduğunu öğrenmen gerekiyor. Ve bunun ardından bir şeyler yazmayı deneyebilirsin. Sen bir Dafa uygulayıcısı olduğun için, bunu gerçekten yapmak istediğin zaman, başarabilirsin ve iyi bir şekilde yapabilirsin ve çok daha hızlı başlayacak ve diğerlerine nazaran çok daha çabuk olgunlaşacaksın -buna hiç şüphe yok. Çok hızlı ve büyük bir çaba sarf etmeden şiir yazan birçok Dafa uygulayıcısı var. Bir şeyler yazmak istedikleri zaman yazıyı derhal o anda oluşturabiliyorlar. Fakat sıradan insanlara gelince, onlar için bir şeyler yazmak zor iştir; doğru bir durumda olmaları gerekir ve birtakım yaklaşımları ya da başka şeyleri düşünmeye ihtiyaçları vardır. Fakat Dafa uygulayıcıları için her şey hızlı bir biçimde gelişir, konu ne olursa olsun. "Benliğinizi" daha fazla bir kenara bıraktığınızda, Fa'yı onaylamak için gereken bilgeliğiniz doğallıkla ortaya çıkacaktır.

Soru: Son zamanlarda, yazılarınızdaki birtakım kelimelerin yenilenmesi gerektiğinden bahsetmiştiniz. Eski kelimeleri kazımak yerine, direkt olarak yeni karakterleri yapıştırabilir miyiz?

Shifu: Aslında, onları düzelttiğiniz müddetçe, ne şekilde yaparsanız yapın sorun değildir. Anakara Çin'de bulunan uygulayıcıların bunu yapacak olanakları yok. Geçmişte, anakara Çin'de çoğu kitabın gazete kâğıdına basıldığını ve oldukça kalın olduklarını biliyorum. Dolayısıyla, onu çizdiğin ince bir bıçak ucu ile hafifçe kazıdığınız zaman zarar görmeyecektir. Size sadece bir fikir veriyorum. Bunu bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz. (Herkes gülüyor)

Soru: Ekonomik çıkarlardan dolayı bazı Asya devletleri Çin'de gerçekleşen zulmü görmezlikten geliyor. Çin'in ekonomisi hakkındaki gerçekleri görmeleri konusunda daha fazla mı çaba sarf etmeliyiz?

Shifu: Yaşamların faydasına olduğu müddetçe, her şeyi yapabilirsiniz. İnsanlar olayları farklı şekillerde düşünürler ve yaşarlarken farklı düşünce ve kanılara sahiplerdir. Bazı insanlar maddi çıkarları çok da fazla önemsemiyordur ve gerçekleri öğrenmelerinin ardından güzel neticeler elde edersiniz. Fakat insanların maddi çıkarların cazibesine kapılma eğiliminde olduğunu biliyorum.

Birazcık bu dünyada yaşayan insanlar hakkında konuşalım. Geçmişe ait bencil yaşamlar için en motive edici şey muhakkak ki maddi çıkarlar idi. Dünya insanları sadece kişisel çıkarları için yaşamakta ve kişisel çıkarlar tarafından yönlendirilmektedir. Ve kişisel çıkarlar dışında hiçbir şey bir kişiye ıstırap çektiremez veya onu mutlu edemez, fakat bir kişi arzu ettiği şeyleri elde etse bile, elde etmiş olduğu şey sonsuza dek sürmez veya o somut ve de gerçek bir şey değildir. Üstelik insanoğlu bu gibi şeyler için ne kadar mücadele ederse etsin, aslında o şeyler kendi avuçları içerisinde değildir, çünkü bir kişinin bu dünyadaki tüm hayatı çok önceden belirlenmiştir ve insanoğlunun attığı her bir adımı Tanrılar kontrol etmektedir. Üstelik kişinin peşinde olduğu şeyler saplantı ve takıntılar haline dönüşebiliyorken, kişinin ne istediğinin bir önemi yoktur. Dünya insanları yaptıkları şeyleri her zaman kişisel çıkarları için yaparlar -üstelik istedikleri şeyleri gerçek anlamda elde edemiyor olmalarına rağmen. İnsanlar işte böyledir. İnsanlar bir şeyleri elde edebilsinler veya edemesinler, onun için uğraşacaklardır ve bu bir insan davranışıdır. Eğer sadece orada durup, iyi şeylerin avuçlarına düşmelerini bekleseler de, bir işe yaramayacaktır -insanlar çalışmak zorundadır. Bir kişi, kendisine ait bir şeyi elde etmek için çalışmak zorundadır ve bir şey ona ait olmadığı zaman bile, [onu elde etmek için] takıntısından dolayı, aynı şekilde çabalamaktadır. İnsanoğlu işte böyledir. Gerçek şudur ki, insanlar [takıntılı olmalarının ötesinde] bu dünyada yaşarlarken, asla kaderlerini ellerinde tutmayı başaramazlar. İstedikleri her şeyi elde edebilmelerinin herhangi bir yolu yoktur. Bir insanın herhangi bir şeyi elde edebilmesi için, o şeyin o kişinin hayatının bir parçası olarak düzenlenmiş olması gerekir -eğer o şekilde ayarlanmamış ise, onu asla elde edemeyecektir. Daha önce size şunu söylemiştim: sadece 2 şey insan hayatını değiştirebilir. Biri xiulian'dir. Diğeri ise, o canlının düşmeye başlamasıdır. Bu şeyler, kişinin hayatını değiştirebilir. Bunların dışında, bir kişinin hayatını değiştirebilecek başka bir yol bulunmamaktadır.

Peki, o zaman bir insan için hayatın anlamı nedir? Kişisel çıkarlara saplanıp kalmış olmaktan kaynaklanan hissi deneyimlemek ve tamamen duyguların içine batmış olan insan hayatından keyif almaktır. Bunun ne kadar acınacak bir şey olduğunu ve bunun hakikaten nasıl bir his olduğunu bir düşünün. Bir şeyler elde ettiklerinde mutludurlar ve bir şeyler kaybettiklerinde de üzgün. Et yediklerinde onu lezzetli bulurlar; şeker yediklerinde ise tatlı olduğunu düşünürler… Fakat insan dünyasında acı, acıtan ve acı veren şeyler de vardır; genç insanların duygusal arzu ve takıntılarından kaynaklanan hisler vardır; ve farklı sosyal tabakalardan insanların [hayatları boyunca] bir şeylerin peşinde koşarken, bir şeyler kazanırken veya kaybederken taşıdıkları duygular vardır -üstelik bu kazanç ve kayıplar onların çabalarından kaynaklanmamaktadır. İnsanlar dünya üzerinde yaşarlarken böyledirler. İnsanlar çok acınasıdır! Ve insanlar hala bu sözüm ona "gerçekliğin" anlamsızlığını göremiyorlar -ne de görmek istiyorlar.

Tanrılara gelince, eğer insanların sahip olduğu bütün bu duyguları şiddetlendirselerdi, işin içine birtakım faktörlerin girmesi gerekirdi. Örneğin, onlar insanoğlu için arzuları ve duyguları yarattılar; onlara, kozmosun gerçeğini ve maddi şeylerin yanılsamasını göremeyen bu bir çift gözü verdiler ve tabii ki çok sayıda başka faktörler de var. İnsanların bu duygulardan [Tanrıların yalnızca insanoğluna verdiği bu duygulardan] alacakları keyiflere saplanıp kalmalarını sadece bunun ardından sağlayabilirler ve bu gibi duyguları güçlendirebilirlerdi. Böylece, insanların bu gibi güçlü duyguları yaşamaları için, aynı zamanda şu da gerekliydi: bir insan bir şeyi elde ettiği an, insanların o duyguyu arzulamalarını sağlamaları da gerekliydi. Basit şekilde ortaya koyacak olursak, insanların sürdürdüğü yaşam hakikaten sadece kişisel çıkarlar tarafından yönlendirilmektedir -onu yaşatan bu kişisel çıkarlardır. İki insan kişisel çıkarlar yüzünden savaşır; iki ulus kişisel çıkarlar için savaşır ve bir Dünya Savaşı kişisel çıkarlar yüzünden çıkar. Bunun sebebi, insanoğlunun bu takıntıya, kişisel çıkarlara olan bu arzuya sahip olmasıdır. Ve tam olarak bu faktörler var olduğu için Tanrıların olayları kontrol altında tutması kolaydır.

İnsanlar, insan haklarından, inanç özgürlüğünden ve bu gibi şeylerden bahsetmiyorlar mı? Dafa uygulayıcıları -uygulayıcılar olarak hepiniz net bir şekilde görebiliyorsunuz ki- insan dünyasındaki hiçbir şey gerçekçi değildir ve işin içine kişisel çıkarlar girdiğinde bu şeyler bir kenara atılır. Batı'da çok sayıda ülke demokrasi, inanç özgürlüğü ve insan hakları konusunda çalışmıyor mu? Bu sanki gelişim sürecinin bir işaretiymiş gibi görünüyor, fakat sonra kişisel çıkarlar tarafından ayartıldıklarında, kaç tane hükümet Falun Gong uygulayıcılarına Çin'de zulmeden o vahşi gangsterlere karşı konuşuyor? Daima "gelişimin" işareti olduğu düşünülen -insan hakları, inanç özgürlüğü v.b şeyler istismar ediliyor olmasına rağmen, onların bu durumu durdurmaya cesaret edemediklerini görüyoruz. İşin içine kişisel çıkarlar girdiğinde oldukça tepkisiz ve zayıf bir hale geliyorlar, gördüklerini inkâr ediyor ve konuşmaya cesaret edemiyorlar. Demokrasi, inanç özgürlüğü hakkındaki tüm o konuşmalar… İnsanların büyük saygı ile inandıkları ve güçlü biçimde savundukları tüm bu şeyler, çıkarların tehlikeye girmesiyle birlikte, bir anda anlamsızlaşıyor.

Dafa uygulayıcıları olarak şu konuda daha net olmalısınız: bizler bu dünyadaki hiçbir şeye takıntılı olamayız. Bizler, sıradan insan toplumuna mümkün olduğunca uyum sağlarken kendimizi geliştiriyoruz. Ve şu anda insan hakları ve inanç özgürlüğü gibi olgular vasıtası ile gerçekleri açıklarken bile, bu sadece yaşamları kurtarmak içindir. Komünizm ortaya çıkmadan önce, insanlar bu konuda bir dönem fanatik değiller miydi? Ve çok sayıda insan bu durumun toplumun gelişimi olduğunu düşünmüyor muydu? Siz uygulayıcılar için, bu konularda tarafsız olmanız yeterli değildir -aynı zamanda bu konularda ölçülü de olmanız gerekiyor.

Sizlere, bu konulara karşı olun demiyorum. Bu, bir Dafa uygulayıcısı için net olmalıdır. Benim yapmakta olduğum şey, sizlere Fa'nın bir gerçeğini söylemektir. İnsanoğlunun bugünkü noktaya dek ulaşması ve insanların acılarını mantıklı bir biçimde düşürebilmesi -insanlar açısından bakıldığında bunda herhangi bir yanlışlık yoktur. Fakat insanlar gerçek anlamda neyi başarabilirler ki? Aslında, işin içine kişisel çıkarlar girdiğinde insanların mantıksız bir hale gelmesi de Tanrıların kontrolü altında olan bir şeydir. Hükümete veya iş dünyasına gerçekleri açıklarken, insanların kesinlikle kendi çıkarlarını öncelikli sıraya koyduğu, iş adamlarının kesinlikle kendi firmalarının finansal durumunu düşündüğü hissine kapılacağınızın sebebi budur, çünkü onlar için en önemli şeyler bunlardır. Gidip onlara gerçekleri açıkladığınız zaman, mevcut bir şey onların hayati çıkarlarını etkilediğinde sizi dinlemek istemezler. Bunu ben de görüyorum. Fakat insanlar farklıdır ve henüz söylemiş olduğum gibi, farklı prensipler ışığında yaşayan insanlar bulunmaktadır. İşte böyledir. Gerçekleri açıklamanın bu formunu kullanabilirsiniz, fakat olaylar hakkında son derece net olmalı ve insanoğlunun nasıl olduğunu bilmek zorundasınız.

Soru: Shifu, bir uygulayıcınız olarak size şunu sormak istiyorum: Niçin tarih içerisinde Hong Kong ve Macao'nun anakara Çin'de bir ülke iki sistem şeklinde var olmaları ayarlandı? Bu şehirlerin tarihi orijini nedir?

Shifu: Tarihsel kökenleri anlamında konuşacak olursak, onlar Çin topraklarının bir parçasıdırlar. Bu noktadan, onların bir başka ülke toprağı olduğunu söyleyemezsiniz. "Bir ülke iki sistem" meselesine gelince, herkes Partinin iyi olmadığını bildiğinden ve onlar da herkesin bu şekilde düşündüğünü bildiğinden dolayı, o toprakları geri almak ve Parti kontrolü altında yönetmek istemelerine rağmen, Hong Kong ve Macao'nun bunu kabul etmeyeceğini biliyorlardı -aynı şekilde dünyanın istemediğini de. Dolayısıyla, bu durum "bir ülke, iki sistem" ile sonuçlandı. (Herkes gülüyor) Bu gerçekten de utanılacak bir durum. Diğer ülkelerin toprağı iade edildiğinde -geri verildiğinde- niçin iki sisteme devam etmediler? Bunun sebebi, insanların size ait olan o şeyi sevmiyor olmaları değil midir?

Soru: "Bir ülke iki sistem" gibi bir durumun içerisinde olmanın gerçek amacı, gerçek durumu öğrenmeleri için Çinli insanlara verilmiş olan bir şans mıdır?

Shifu: Elbette hiçbir şey tesadüfen gerçekleşmez ve hiçbir şey sadece tek bir sebebe dayalı olarak gerçekleşmez. Tanrılar bir şeyleri düzenlerken, insanların düşündüğü gibi düşünmezler. Onlar bir şeyleri düzenlerken, işin içine giren konular kapsamlı ve her şeyi kuşatan niteliktedir. İnsanlar dünyaya bakarken, sadece parçacıkların tek bir seviyesinden bakarlar. Örneğin, insanların gördüğü bu dünya, iki tür parçacığın arasında bulunmaktadır -moleküllerin ve gezegenlerin. Ve onlar bu dünyaya, moleküllerden oluşan parçacıkların arasından bakarlar. Tanrılar ise farklıdır. Bir Tanrı [kendi yeteneklerinin sınırları dâhilinde] kozmosun tüm parçacıklarında gerçekleşecek olan şeylerin sonuçlarına bakar, çünkü onlar tek bir şey ile bağlantılıdır. Onlar olaylara çok boyutsal olarak ve tüm perspektiflerden bakarlar. Düzenledikleri şeyler yoluyla çok sayıda hedefe ulaşılabilmesinin sebebi, budur.

Aynı zamanda, böyle olmasına rağmen, insanların bu seviyedeki parçacıklardan oluşan dünyadaki her şeyi görmelerine bile izin verilmemektedir. Bundaki sebep şudur: eğer insanların her şeyi görmesine izin verselerdi, bilimin açıklayamayacağı çok sayıda konu olacaktı ve o zaman, izin vermiyor olsanız bile, Tanrılara inanacaklardı. O yüzden, insanları bu dünyayı kusursuz bir netlik ile görmekten alıkoymak için, insanlar için bunun gibi bir çift gözü yaratmak zorundaydılar. İnsanların gözleri moleküler parçacıklardan oluşuyor olmasına rağmen, niçin hala moleküler parçacıklardan oluşan bazı şeyleri ve bu alan içerisinde bulunan bazı şeyleri göremiyorlar? Çünkü insanlar için çok sayıda engeller oluştururlar. İki sistemin gerçek amacı, bu tarihi dönemde, dünyanın gereksinimi olan tasarım ihtiyacını karşılamak içindir. Bu konular hakkında daha önce de konuşmuştum.

Soru: Ben Dafa web sayfalarına gerçekleri açıklama makaleleri yazmak için sıklıkla şiir formunda makaleler yazıyorum. Bazen Fa'yı onaylamanın içsel anlamını ifade etmek için yazım kurallarına ve klasik şiir kompozisyonlarına katı şekilde bağlı kalmıyorum. Bu doğru mu yoksa yanlış mı? Eğer yapılan iş içsel anlamı tam olarak ifade etmek için yapıldıysa, klasik şiir kurallarına ve formlarına sıkı sıkıya bağlı kalmak veya yazı geleneklerine yapışıp kalmak çok da gerekli değil -bu anlayış doğru mudur?

Shifu: Onların kurallarını yıkıp geçmek istiyorsun -söylediğin şey bu mu? Aslında, bu tam olarak günümüz modern insanının düşünüşüdür- sahip olduğu ahlakın düşmesinden sonraki zihniyeti -yani geleneğe ve geleneksel olana karşı yürümek. Ben burada senden bahsetmiyorum. Fa anlamında, insanoğlunun şu anda nerede olduğunu söylüyorum. Gerçek şudur ki, insanoğlu durmaksızın düşüyor ve giderek cahilleşiyor. Çin kültürü Tanrıların insanlara aktardığı bir şeydir ve her bir hanedanlığın kültürü, buna şiir de dâhil -ister Tang şiiri, ister Song şiiri veya ister Yuan draması olsun- bunların hepsi, farklı kozmik vücutların karmik ilişkiler oluşturmak için buraya geldiklerinde insanoğluna aktardığı kültür biçimleridir. Dolayısıyla, eğer bu gibi şeyler oluşturmak istiyorsan, onların kurallarını takip etmen en iyisi olacaktır. Eğer "Ben kafiye sevmiyorum" diyorsan, peki o zaman, eğer kafiye sevmiyorsan o halde günümüzde düzyazı şeklinde şiirler var, düzyazı şeklinde şiirler yazabilirsin. Onlar, uyulması gereken çok fazla gereksinim taşımıyor ve modern formlar ile uygunluk sağlıyorlar. Fakat aslında ben o şiirlerin çok yüzeysel olduklarını ve herhangi bir içsel anlam taşımadıklarını düşünüyorum. Fakat öte yandan, antik dönem formlarından oluşturulmuş şiirler tadını alabileceğiniz şeylerdir.

Soru: Chongqing'den Dafa uygulayıcıları adına Shifu'ya saygılarımızı iletiyorum. Onlara güvenebileceğinizi söylememi istediler.

Shifu: Hepinize teşekkür ederim. (Alkış) Shifu her şeyin tam olarak farkında. Onlara şunu söyleyin: Shifu her şeyin tam olarak farkında.

Soru: Bazı uygulayıcılar zorunlu çalışma kamplarında hapsedilmelerinin ardından birtakım yanlış dönüşlere saptılar ve diğer uygulayıcılar onların durumları için çok endişeli. Onlara ne şekilde yardım etmeliyiz?

Shifu: Eğer onlara yardım edilmesi gerekiyorsa, edin. Yalanlar kolayca ortaya çıkar. Ne "pişmanlığı"? O "pişmanlık" nereye yönlendirecek ki? Bütün bunlar sadece kandırmaca değil midir? Topluma döndükten ve olaylar üzerinde sakince düşündükten sonra her şey net bir hale gelecektir. Bütün o sözüm ona "dönüştürülenler", dışarıya çıkmalarından kısa bir süre sonra, olaylar hakkında net bir hale gelmediler mi? Onlardan kaç tanesi sürekli olarak kafası karışık bir durumda kaldı ki? Bütün bu zaman zarfında yeterince iyi olmayanlara gelince bunun sebebi, çok sayıda kötü şey yapmış olduklarını hissediyor olmaları, yanlış yaptıklarını biliyor olmaları, Dafa uygulayıcıları ile karşılaşmaktan çok utanmaları ve şu anda bu utanca saplanıp kalmış olmalarıdır. Sebep budur.

Soru: Gerçeği açıklama işlerinde kullanmak üzere, uygulayıcıların bir yer tutmak için para harcamalarında sakınca var mıdır?

Shifu: Aslında, gerçeği açıklama konusuna gelince, Dafa uygulayıcıları bir şeyleri yaparken daima kendi birikim ve maaşlarını kullanmaktadır. Fakat nasıl yaşayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız: sadece nasıl yaşayacağınızı da değil, aynı zamanda ailenizin ve diğerlerinin nasıl yaşayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ailenizin hayatını veya kendi hayatınızı iyi bir şekilde ele alamıyorsanız, bu durum gerçekleri açıklamanızı da etkileyecektir. Veya başka bir perspektiften konuşacak olursak, eğer hayatınız istikrarlı değilse ve hatta karnınızı doyurmakta bile sorunlar yaşıyorsanız, o durumda dikkatinizi buna kaydırmak zorunda kalırsınız ve gerçeği açıklama işiniz aslında bozulmuş olmayacak mıdır? O yüzden, durumlarınızı göz önünde bulundurmak zorundasınız. Kalplerinizi görebiliyorum. Sadece elinizden geleni yapın.

Soru: Shifu birazcık geleceğin kozmosu ve gelecekteki insanlık hakkında konuşabilir mi?

Shifu: Şu anda gelecekle ilgili konuşmanın sizlerle hiçbir ilgisi yoktur. İnsanoğlunun geleceği mükemmel olacak ve geriye kalacak insanlar kutsanmış olacaklar. Bunun sebebi, Dafa'nın burada yayılmış olmasıdır, dolayısıyla da bu yer elde tutulacak ve bu dönem sürecinde Dafa'ya karşı günah işlememiş olan canlılar kutsanacaklar. Dafa burada aktarılmış ve burada yayılmış olduğu için, geleceğin canlılarının burada yaşamaları için, onlar açısından uygun koşullar oluşturmuştur. Belki de gelecekteki tahıllar meyve ağaçları biçiminde olacak ve her bir pirinç tanesi de şu büyüklükte olacak. (Shifu eliyle Amerikan futbolu topu büyüklüğünde bir şekil yapıyor.) Sadece birazcık şaka yapıyorum. Fakat nispeten konuşursak, uğraşılan iş miktarı çok daha az olacak; su ve hava temiz olacak; şu zehirli şeylerin, böceklerin, sivrisineklerin ve sineklerin hepsi yok olacak ve dünya hakikaten çok güzel olacak. Eski Tanrılar yeni kozmosun muhteşemliğini hayal bile edemezler çünkü onu göremiyorlar. Onu görmeye cesaret edemezler ve bunu yapmayı da başaramazlar -o tamamen yeni bir temel üzerine inşa edilmiştir. Geçmişe ait canlılar bencildi, fakat geleceğin kozmosu bencillik üzerine kurulmadı ve her şey daha iyi olacak

Soru: Yakın bir gelecekte çok sayıda insan kendi inisiyatifleri ile Fa'yı öğrenmeye gelecek, dolayısıyla egzersiz alanlarımızın sayısını arttırmalı mıyız?

Shifu: Elbette ki, bunu yapmalısınız ve bunu zaten yapıyorsunuz. (Herkes gülüyor) Bir egzersiz alanı, insan ile dolup taştığında, hemen yeni bir egzersiz alanı daha oluşturun. Evet, işte bu şekilde yapılması gerekmektedir.

Soru: Japonya'da bulunan çok sayıdaki uygulayıcı birbirine güvenmiyor ve bu durum çok sayıdaki Fa'yı onaylama işlerinin devam ettirilmesini zorlaştırıyor. Kendimi üzgün hissediyorum ve umuyorum ki, yakın bir gelecekte hep birlikte bir grup olarak gelişim gösterebiliriz.

Shifu: Gerçekten. Aslında, durum ne olursa olsun, kötü faktörler uygun zemine kavuştuğunda, bu durumun sebebi uygulayıcılarımızın problemlere sahip olmalarıdır. Dün bir uygulayıcı sahte yazılar konusunu gündeme getirdi ve şunu sordum: Sen Dafa tarafından oluşturulan bir canlısın, dolayısıyla bu gibi sahte şeyler seni nasıl oldu da kandırabildi? Ve olayları niçin Fa'nın standartları ile değerlendirmiyorsun? O durumda şeytan, sahip olduğun takıntının çok güçlü olmasından dolayı gereken uygun zemini elde etmiyor mu? Aslında, bazı insanlar hala mantıklı değiller ve sahip oldukları doğru düşünceler yeterince güçlü değil.

Soru: Japonya'da binden fazla din yayılıyor ve Japonlar Falun Gong'dan daima bir din olarak bahsediyorlar.

Shifu: Benim bu konudaki fikrim şu: Şu andan itibaren bir kişi Falun Gong'un bir din olduğunu söylüyorsa, bırakın öyle desin. Eğer daha fazla bir şeyler öğrenmek isterlerse, onlara Falun Gong'un nasıl bir din olmadığını anlatırsınız; eğer ekstra bir şeyler öğrenmek istemiyorlar ise, bunun bir din olup olmadığını konuşmanız gerekmiyor. Eğer birisi onu din olarak isimlendirmek istiyor ise, bırakın öyle yapsın, çünkü "din" terimi toplum içerisinde kötü yan anlamlar taşımamaktadır. Dafa uygulayıcıları uygulamalarını yaptıkları esnada din formunu kullanmamaktadırlar, çünkü sizler dini ritüeller uygulamıyor ve o ritüellerin size engelleme yaratmasını istemiyorsunuz. Sizlere söylemekte olduğum şey Fa'nın içerisindeki temel bir ilkedir. Sıradan insanlar bunun ne kadarını anlayabilecek olursa olsun… Aslında sizlere uzun bir zaman önce, sıradan insanların bizi bir din olarak isimlendireceklerini söylemiştim. Fa'yı öğretirken bu konuyu ele almıştım.

Soru: Zhuan Falun'un Japonca çevirisindeki """"¹ terimini oluşturan " "目的"" kelimesinin de " """ olarak değiştirilmesine gerek var mı?

Shifu: Japoncaya gelince onun hikâyesi farklıdır, çünkü sahip olduğu anlamlar Han bölgesinde kullanılan Çince karakterlerden farklıdır. Sanırım Japonca versiyona dokunmamak daha iyi olacaktır.

Soru: Dafa Derneğinin parçası olan uygulayıcılar, diğer uygulayıcıların yaptığı her şeyi engellememelidir, öyle değil mi? (Herkes gülüyor)

Shifu: Fa'yı onaylamak ve gerçekleri açıklayarak tüm yaşamları kurtarmak için uygulayıcıların yaptıklarını durdurmamalıdırlar ve bunu her kim yapıyorsa hata yapmaktadır. Fakat bazı uygulayıcılar bir şeyler yaparlarken aşırıya kaçma eğilimindeler ve bu durum kolaylıkla negatif bir etki yaratabilir. Bu gibi durumlarda onları durdurmak gereklidir. Burada bulunanlarınız arasında birçok kişi farklı bölgelerden olan koordinatörler ve şunu daima hatırlayın: genel koordinasyon anlamında yapılması gereken şeylerin dışında, kontrolü gevşek tutun ve uygulayıcıların kendilerini geliştirmelerine olanak tanıyın ve onların kendilerine ait olan kudretli erdemlerini oluşturmaları için onlara şans verin. Uygulayıcılara fırsatlar vermeli ve bir şeyler yapmalarını sağlamalısınız. Şunu hatırlamalısınız: Ben, [sizin Shifu'nuz olan ben bile] kontrolü gevşettim ve onların kendi yollarında yürümelerine olanak tanıdım. Bir uygulayıcı yanlış bir şey yaptığı zaman onu uyarmalısınız. Ve o kişi gerçekten kötü bir etki yaratıyor ise, onunla tüm ciddiyetinizle konuşmalı, hatayı nasıl düzelteceğinizi ve o kötü etkiyi nasıl telafi edeceğinizi anlamalısınız. Fakat onun bir şeytan olduğunu söylemeyin. Xiulian uygulamasında hata yapmaktan sakınmak ya da hata yapmamak zordur -bazıları büyük bazıları ise küçük olacaktır.

Yani uygulayıcılarımıza gelince, kendinize ciddi bir şekilde bakmak zorundasınız. Siz bir Dafa uygulayıcısısınız, dolayısıyla kendinize karşı veya Dafa'ya karşı sorumsuz olamazsınız. Netice itibarı ile siz Dafa tarafından oluşturulan bir canlısınız ve sahip olduğunuz kudretli-erdem geleceğin kozmosunda parlak bir şekilde ışıldayacak. O yüzden, yollarınızı iyi bir şekilde yürümemenize nasıl izin verebiliriz? O yüzden, hadi gelin koordinatörlere fazla yüklenmeyelim. Eğer bir koordinatör mükemmel bir hale gelseydi, uygulamasını tamamlayıp bitirirdi, fakat sizin bakışlarınız kendinizi geliştirmek için içinize doğru bakacağı yerde sürekli olarak dışarı doğru bakıyor olurdu -o durumda hala bir uygulayıcı olabilir misiniz? Kendisini geliştiren kişi, sizsiniz. Eğer koordinatör gerçekten de hatalı ise, o zaman onu iyi niyetlerle sakince uyarın. Hepiniz uygulayıcılarsınız ve uygulayıcılar hala terk etmedikleri insan takıntılarına [gerçekten kışkırtılmaya müsait olan insan takıntılarına] sahiplerdir ve kışkırtıldıkları an negatif bir rol oynamaya eğilimlilerdir. O yüzden iyi kalpli olmalı ve olayları iyilikle çözmelisiniz, arkadaş canlısı ve candan olmalı, her şeyi açıkça ve iyi niyetlerle açıklamalısınız. O durumda her şey yolunda olacaktır. Fakat eğer bir koordinatör iyi niyetlerle söylenen farklı düşünceleri bile dinleyemiyorsa, bu durum onun problemleri olduğunu gösterir.

Öte yandan, çok az sayıdaki uygulayıcı da şöyle: yüzeyden bakıldığında başkalarına karşı kibarlar fakat söyledikleri şeyler kendi unsurlarını fazlasıyla taşıyor -öyle ki diğerlerini iğrendirecek faktörleri dahi taşıyorlar. Fakat yüzeyden bakıldığında söyledikleri şeyler oldukça nezaketlidir. (Herkes gülüyor) Bu, kurnaz olmak ve insanları kandırmaktır. Ve bu durum kesinlikle bir Dafa uygulayıcısının içerisinde olmaması gereken bir durumdur.

Belirli bir bölgede bulunan Dafa uygulayıcıları kendilerini Fa temelinde geliştirmiyorlar ise veya orada bulunan Dafa uygulayıcıları Fa'yı azimli bir biçimde çalışmıyorlar ise, o durumda, şu anda konuştuğumuz türden şeyler kendisini gösterecektir. Fakat tüm Dafa uygulayıcıları ve koordinatörler bir konuda net olmalıdırlar: bir kişinin sahip olduğu ve henüz terk etmemiş olduğu insan takıntıları ortaya çıkacaktır, fakat bu durum onun iyi olmadığı anlamına gelmemektedir. O kişinin iyi şekilde geliştirmiş olduğu yönleri kendisini göstermeyecektir, çünkü netice itibarı ile onunla ilgili insan takıntılarını terk etmiştir. Aslında bir uygulayıcı sıradan insanlar arasında bulunuyor ise ve hiç bir insan takıntısına sahip değilse, artık kendisini gösterebilecek herhangi bir şeye gerçekten de sahip değildir ve kendisini hakikaten o noktaya dek geliştirmiş olduğunda Tamamlanmaya ulaşacaktır. Dolayısıyla, bir kişi insan takıntılarına sahip olduğu müddetçe, onlar kendilerini göstereceklerdir, fakat bu durum onun kendisini geliştirmiyor olduğunu veya kendisini iyi bir şekilde geliştirmiyor olduğunu göstermez. Sadece belirli birtakım konularda veya alanlarda iyi iş çıkarmamıştır. Hepiniz buna dikkat etmelisiniz.

Yani bir başka deyişle, kendimizi geliştirirken insan takıntılarımız ortaya çıktığında bu çok büyük bir sorun değildir. En önemli nokta, herkesin kendisini bir uygulayıcı olarak ele alması ve problemler ortaya çıktığında kendi içine bakmasıdır. Eğer herkes bunu yapabilirse, o bölgedeki uygulama durumunun mükemmel olacağı kesindir ve elbette ki münakaşalar da daha az olacaktır.

Soru: Xiulian uygulamasında liderler yoktur ve Dafa hiçbir organizasyona sahip değildir. Derneğimizin üyeleri veya başkanı, toplumdaki diğer gruplarla ve devlet kademeleri ile temas kurduğunda, "Dernek başkanı" veya "Dernek üyesi" gibi sıfatlar taşımaları uygun mudur?

Shifu: Uygun olduğunu söyleyeceğim -Dernek, sıradan insan toplumuna uygunluk göstermek için yaratılmadı mı? O zaman sıradan insan toplumunda gerçekleri açıklamak için neden bu yaklaşım tarzı kullanılmasın? Elbette ki bunda bir sorun yoktur ve devlet size kurulma olanağı sağlamaktadır. Fakat gösteriş takıntısına sahip olamazsınız, çünkü siz Fa'yı onaylıyorsunuz, kendinizi değil.

Dafa uygulayıcıları gerçek xiulian uygulayıcılarıdır. Eğer günümüz toplumu, şu anki durumunda olmasaydı, sizlerden bu Dernekleri bile kurmanızı istemeyecektim. Sadece farklı bölgelerde egzersiz alanlarımız ve birkaç koordinatörümüz olacak ve bölge için bazı koordinatörlerimiz olacaktı, hepsi bu. Aslında, bir koordinatör, insanları bir araya getiren kişidir ve o da sıradan bir uygulayıcıdır; diğerlerine hizmet eden ve kendisinden daha fazla veren kişidir.

Soru: Bir grup kanser hastası, kendilerine egzersizleri öğretmemizi istedi. Bunu yapabilir miyiz? Diğer sorum da şu: bizim şarkı ve dans gibi temel yeteneklerimiz yok, fakat öğrenmek için bu işe güçlü şekilde konsantre olursak kısa süre içerisinde geniş çaplı bir performans oluşturabilir miyiz?

Shifu: Şu ikinci konuya gelince, şartlarınız ve yetenekleriniz doğrultusunda bir şeyler yapın. Fakat geniş çaplı bir performans için en temel gereksinimlere sahip olmadığınız halde bunda ısrar ediyorsanız, o durumda izleyiciler size gülecektir. İnsanları eğlendirmek iyidir fakat insanlar sizi eleştirir ve sizinle eğlenirlerse o durumda sanırım bu durum asıl amaca zarar verecektir. O yüzden yaptığınız şeyler şartlara uygun olmalıdır.

Uygulamayı öğrenmek isteyen kanser hastalarına gelince, bu durum motivasyona bağlıdır. Dünya insanları Fa'yı öğrenmek istediklerinde, xiulian uygulamak istediklerinde veya Falun Dafa'nın iyi olduğunu söylediklerinde, bu durum insanların Fa'yı aktif olarak onaylamaları ve kendi geleceklerini aktif olarak onaylamaları durumudur. Fakat, eğer Dafa'yı sağlık için bir tür araç olarak kullanıyor ve bunu sıradan insanlar arasında yapıyorsanız, o zaman bu aslında Dafa'ya karşı saygısız olmak demektir.

Uygulamayı öğretmek için hapishanelere gidebilir, hastalara öğretmek için hastanelere gidebilirsiniz. Biz bunu Fa'yı onaylamak için yaparız. Sahip olduğunuz düşünce, herhangi başka bir yere gidiyorken taşıdığınız düşünceler ile aynı olmalıdır ve özünde sizler bunu yaşamları kurtarmak için yapıyorsunuz; insanların Fa'yı elde etmesi ve onların kurtuluş elde etmesi için yapıyorsunuz. Eğer Dafa'yı insanların hatalarını düzeltmek veya insanların hastalıklarını iyileştirmek için bir araç haline dönüştürür veya onu insanların sıkıntılarını [onları bekleyen sıkıntıları] değiştirmek için bir araç olarak görürseniz, o durumda bu bir problemdir. Dafa toplum içerisinde sadece ama sadece insanları kurtarmak amacı için yayılmaktadır. Bu konuda net olmak zorundasınız. Bazı insanlar: "Falun Gong, kanser hastalığını iyileştirmek için inanılmaz derecede faydalı. Hepiniz gelip uygulamalısınız" şeklinde konuşuyor ki, bu durumda kesinlikle bir işe yaramayacaktır, çünkü düşünce biçiminiz yanlıştır. Dafa burada insanları iyileştirmek için bulunmuyor. O, insanların sorunlarını, [onları kurtarmak için] temel bir seviyede çözer. Eğer çıkış noktası bu ise, o durumda sonuçlar iyi olacaktır, buna hiç şüphe yok. Fakat, eğer onu birtakım sıradan unsurlara takıntılı şekilde ele alıyorsanız, o durumda etki iyi olmayacaktır.

Xiulian kutsal bir konudur. Li Hongzhi buraya kesinlikle insanları iyileştirmeniz konusunda sizi yönlendirmek için gelmedi; birtakım insan meseleleri için ise hiç gelmedi. Kesinlikle sizlerin toplum içerisinde bir din başlatmanız için de gelmedi. Ben size xiulian uygulamasını öğretmek ve hayatınızı kurtarmak sorumluluğu duygusu ile geldim.

Soru: Tayvan başkanlık seçimleri esnasında, bazı uygulayıcıların insani takıntıları ortaya çıktı. Bu durum, eski güçler tarafından ayarlanmış olan bir test miydi? Bunu doğru şekilde ele alma yolu nedir?

Shifu: Gök bile yıkılsa bir uygulayıcının doğru düşünceleri sarsılmaz -xiulian budur ve bu olağanüstüdür. (Alkış) Bir uygulayıcı bu dünyadaki hiçbir şeye takıntılı değildir. Dafa uygulayıcılarının xiulian uygulama yöntemi günümüzde farklı bir biçime bürünmüştür. Xiulian uygulamasında dünyadaki sıradan insan toplumuna uyum sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz, toplum içerisinde normal işleriniz var, aileleriniz var, işiniz var ve hepsi -toplum ile sıkı sıkıya ilişkili. Tayvan seçimlerine gelince, bazı uygulayıcılar bir adayın oldukça iyi olduğunu düşündüler ve ona oy vermek istediler, öte yandan başkaları da bir diğer kişinin oldukça iyi olduğunu düşündü ve o kişiye oy vermek istedi. İnsanlar kendilerine ait ve farklı düşüncelere sahiplerdir ve bunda yanlış olan bir şey yoktur. Bir kişinin toplum içerisindeki davranışları Dafa'yı temsil etmez. Fakat bu gibi şeylere, sıradan insanların yaptığı gibi takıntılı olamazsınız.

Kime oy verirseniz verin, Shifu'nuz olarak, hata yapmış olduğunuzu söyleyemem, ayrıca böyle konulara da girmem. Çünkü benim sizlerden almanızı istediğim xiulian uygulama yolu, sıradan insan toplumu içerisindedir. Uygulayıcılar bir topluma sadece fayda sağlayabilirler. Sizler toplum içerisinde xiulian uygular, fakat toplumu bir yönden diğerine doğru yönlendiremezsiniz.

Dolayısıyla, bireysel olarak kime oy vermek istiyorsanız verin, bunda bir sorun yoktur. Sadece çok fazla takıntılı olamazsınız. Fakat anakara Çin'de Dafa uygulayıcılarına karşı yapılan zulüm yoluyla, Dafa uygulayıcıları bir şeyleri gördüler ve bazıları da şöyle düşündü: "Kim bize zulmeden şeytana yakın ise ona oy vermeyeceğim." (Alkış) Ve Shifu'nuz olarak benim de buna bir itirazım yoktur. (Herkes gülüyor, alkış) Bunlar uygulayıcıların kendi düşünceleridir ve ben Shifu'nuz olarak kime oy vereceğinizi söylemedim. Herhangi bir grup olarak harekete geçmenizi ise hiç söylemeyeceğim ve buna izin verilmez. (Dinleyiciler gülüyor)

Uygulayıcıların birbirleriyle yaptıkları fikir alışverişlerine gelince, bunu onlar kendi aralarında yapmakta ve uygulayıcı arkadaşları ile bireysel olarak yapmaktadırlar. Ve kime oy vereceğiniz veya bir başkasının kime oy vereceği ile ilgili konuştuğunuzda, bütün bunlar şahsi davranışlardır; Dafa'nın kendisi ile veya Dafa Derneği ile ilgili değildir. Dafa Derneğindeki bir koordinatör de aynı şekilde belirli bir partiyi destekliyor olabilir ve bu onun kişisel davranışıdır. Bunu söylüyorum, çünkü o aynı zamanda toplumun bir bireyi iken xiulian uygulamaktadır. Xiulian uygularken tüm insan işlerini tamamen bırakmasını ondan isteyebilir misiniz? Bu sadece, o kişinin uygulaması Tamamlanmaya ulaştığında gerçekleşebilir. Dolayısıyla, toplum içerisinde uygulama yaparken toplum ile ilişki içerisinde olacak ve istediği herhangi birine oy verecektir. Kendisine ait görüşleri olacaktır ve bunda yanlış olan bir şey yoktur.

Seçimin sonucu ne olursa olsun, toplum içerisinde çatışmaya sebebiyet vermemelidir -bu, çok ama çok tehlikeli olur. Bir uygulayıcı olarak kendinize karşı katı olmalısınız; uygulayıcılarımıza insan takıntılarından etkilenmemeleri gerektiğini ve sıradan bir insan gibi düşüncesiz olmamalarını söylememin nedeni budur. Bundaki sebep şudur: sizler enerji taşıyorsunuz ve yeteneklere sahipsiniz; çok geniş çaplı faktörleri yönlendiriyorsunuz ve toplum üzerinde yaratacağınız etki çok büyük olacaktır. Bu yüzden, sıradan insanların önderliğini takip edemezsiniz. Bazı uygulayıcıların sıradan insanlardan etkilendiklerini gördüm, [öyle bir noktaya kadar ki] sinirliydiler ve duygusal anlamda bir heyecan yaşıyorlardı; doğru düşünceleri güçlü değildi, o durumda hiç kimse sizin uygulayıcı imajınızı göremiyordu. Bunu yapamazsınız. Eskiden gerçekleşen 25 Nisan Başvurusu esnasında bizler barışçıl ve kusursuz derecede mantıklı idik. Bizler toplum için faydalıyız.

Soru: Şu anda eski güçlere ait olan karanlık hizmetkârlardan geriye çokta fazla bir şey kalmadı. Uygulayıcılar yapmaları gereken şeyleri iyi bir şekilde yapmadıklarında, onlara engellemede bulunan unsurlar nelerdir?

Shifu: Eski güçlere ait olan karanlık hizmetkârlar büyük ölçüde yok edildi, anakara Çin'in üzerinde kaldılar ve zaman zaman birtakım kötü şeyler yapmak için ortaya çıkıyorlar. (Herkes gülüyor) Ve benim temizlemek istediklerim Üç Diyarın dışında bulunan kötü Tanrılardır. Onlar şeytani varlıkları yönlendiriyor, hatta bazıları olayları doğrudan kendileri gerçekleştiriyorlar. Fakat durum ne olursa olsun, olay bu noktaya ulaştığında, eğer bir Tanrı bu işlere iştirak etmeye cesaret ediyorsa, o durumda onu ben temizlemesem dahi, üzerinde bulunan Tanrılar temizleyeceklerdir. Olaylar şu anda hızlı bir biçimde değişiyor.

Soru: "Durmaksızın devam eden veya anlık olan -hepsine zaman sebep oluyor" ne anlama geliyor?

Shifu: "Durmaksızın devam eden" ile uzun, uzayıp giden ve o zaman boyunca kendisini gösteren her şey ima ediliyor. Anlık kısmı ile ise, zamanın kısa bir bölümü ima ediliyor. İster "uzayıp giden bir zaman" olsun, ister "anlık bir zaman", Tanrıların gözünde zaman kavramının uzunluğu aynıdır. Ve muhtemelen oradaki "bir anlık zaman" buradaki yaşamlar için "uzayıp giden yıllar" ile sonuçlanacaktır. Ve bizim gözlerimize göre, bir anlık olan zaman dilimi, bir başka zaman alanında uzayıp giden bir dönem olabilir. Bu arada, bizim dünyamızda uzayıp giden bir zaman dilimi, devasa Tanrılar için sadece bir andan ibarettir. Bütün bunlara zaman sebep olmaktadır ve bu oyunu zaman oynamaktadır. İşte bu anlama geliyor.

Soru: Belediye meclisinde çalışmak gibi bir şansa sahip oldum ve toplumun çeşitli kesimlerinden birçok insan ile tanıştım ve gelecekte gerçekleri açıklamak için iyi bir temel oluştu. Belediye meclisi üyeliği konumuna alışkın olmadığım için, toplum içerisinde birazcık zaman harcamam, toplum servisi işine girmem ve nasıl bir meclis üyesi olunacağını öğrenmem gerekiyordu. Bazen bu konuda bir kafa karışıklığı yaşıyorum, çünkü televizyon programları yapmak veya gerçekleri açıklamanın diğer formlarını kullanmam gerektiğini düşünüyorum.

Shifu: Benim öğretmekte olduğum Fa, sıradan insan toplumu içerisinde xiulian uygulamak ile ilgilidir. Ve sizler sıradan insan toplumu içerisinde xiulian uygularken, bir Dafa uygulayıcısı olarak, toplum ile her türlü etkileşim içerisinde olacaksınızdır. Sahip olduğunuz farklı meslekler, esas olarak toplum ile etkileşim halindedir. Burada herhangi bir kafa karışıklığı yoktur.

Aslında, çok sayıda uygulayıcımız farklı mesleklere sahipler ve gerçekleri açıklama işini kendi meslekleri ile paralel olarak gerçekleştiriyorlar. Konu sadece zamanınızı ne şekilde planlayacağınız ve nasıl iyi kullanacağınızdır. Konu sadece, yaptıklarınızı nasıl daha iyi bir şekilde yapacağınızdır. Ben sizlerin belirli birtakım meslekler seçmenize karşı değilim. Yaptığınız işin çapı ne denli büyük olursa olsun veya konumunuz ne kadar yüksek olursa olsun, bunların hiçbiri yaptığımız şeyler ile uyumsuz değildir. Ben toplumun her kesiminden insanın xiulian uygulayacağını söylemek istiyor ve buna olanak tanıyarak gerçekten de bir örnek yaratıyorum. Tarihte, zengin insanların veya toplumun yüksek kademelerindeki insanların kurtarıldığı durumlar çok nadiren görülmüştür. Fakat ben bu temelde bir ayrım yapmıyorum; ben sadece insanların kalbine bakıyorum. Ben herkesi kurtaracağım. (Alkış) Yaşanan deneyimler bunun doğru olduğunu ispatladı -bu sadece yapılabilir bir şey değildir, benim Dafa uygulayıcılarım uygulamalarında başarıya ulaştılar. Geçmişte -Yüce Fa olmadığı için- farklı Tanrıların onayladığı ve aydınlandığı gerçekler kozmosun temel gerçekliği değildi. Bugün ise Yüce Fa aktarılıyor, dolayısıyla da her şey yapılabilir.

Soru: Fa'yı onaylamak için çok sayıda aktivite ve işlerimiz var. Her şeyi yapacak kadar vaktim yok ve her gün egzersizleri yapacak ve Fa'yı çalışacak kadar vaktim de olmuyor.

Shifu: Evet bu bir problemdir. Eğer gerçekten de birtakım somut Dafa işleri ile meşgul iseniz, egzersizleri birazcık gevşetebilir ve bunu telafi etmek için daha sonra vakit bulabilirsiniz. Bunda bir sorun yoktur. Çünkü konu egzersizlere gelince, zamanınız olunca onları daha çok, zamanınız olmadığında ise daha az yapabilirsiniz. Shifu size bu konudan bahsetmişti. Fakat Fa'yı çalışmaya gelince, sanırım hala Fa'yı çalışmak için zamanınızı sıkıştırmalısınız, hatta sadece azıcık bir zaman olsa bile olur. Fakat zamanınızı sıkıştırırken bir problem belirebilir: zihninizi sakinleştiremiyorsunuz ve zihninizi sakinleştiremiyorsanız, aslında boş yere çalışıyor ve zamanınızı harcıyorsunuz demektir. Eğer Fa'yı çalışacaksanız, zihninizdeki her şeyi bir kenara bırakmalı, zihninizi sarsılmaz tutmalı, zihninizi sakinleştirmeli ve Fa'ya gerçek anlamda çalışmalısınız. Sadece birkaç paragraf okusanız dahi, [bu yolla okumanız] bütün kitabı huzursuz bir zihin ile okumanızdan daha iyidir. Fa'yı çalışırken, onu özümsemelisiniz.

Soru: Şu anda uygulayıcıların yaşadıkları tüm sorunların, eski güçlerin Fa-düzeltmesini hedef almasından kaynaklandığı doğru mu?

Shifu: Hayır, yaşadığınız zorlukların tamamı uygulamanızın bir parçasıdır; içinizden az sayıda kişi eski güçlerin uygulamanızı engellemesi durumunu yaşamaktadır. Eski güçlerin Dafa uygulayıcılarına engelleme yaratmasını kabul etmediğini söylüyorum, çünkü Dafa uygulayıcıları benim uygulayıcılarımdır ve hiç kimse onları değerlendirmeye layık değildir. Onların Dafa uygulayıcılarını kullanmak için olan komplolarında başarılı olmalarına ve amaçlarına ulaşmak için Dafa uygulayıcılarının üzerine bir şeyler yüklemelerine, benim uygulayıcılarımı mahvetmelerine ise hiç izin veremeyiz. Sizlere engelleme yaratabilmelerinin sebebi, takıntı ve noksanlıklarınızdan faydalanmaları ve bir de geçmişinizden kaynaklanan karmanın olmasıdır. Zulüm de bu faktörlerden dolayı gerçekleşti. Üç Diyar dışındaki Fa-düzeltmesinin sizinle çok doğrudan bir ilişkisi yoktur, fakat Fa-düzeltmesi sürecinde sizler burada bulunuyorsunuz. Sizler Shifu buradayken buradasınız ve sizler Fa-düzeltmesi dönemindeki Dafa uygulayıcılarısınız.

Soru: Bazı uygulayıcılar sadece evde kalır ve doğru düşünceler yollarlarsa ve gerçekleri açıklamak için telefon görüşmeleri yaparlarsa Fa-düzeltmesi dönemi uygulayıcısı olarak kabul edileceklerini ve dışarıya çıkmalarının gerekli olmadığını düşünüyor. Bu doğru mudur?

Shifu: Eğer Dafa işleri ile çok meşgul değiller ise, Fa'yı onaylamak ve gerçekleri açıklamak için düzenlenen grup aktivitelerine katılmak için dışarı çıkmamaları veya Fa çalışması gibi grup aktivitelerine katılmamaları çok da doğru değildir. Grup Fa çalışması benim sizler için yaratmış olduğum ve size bırakmış olduğum bir formdur. Hala katılmanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu, tecrübeye dayanmaktadır ve bu şekilde uygulama yapmak uygulayıcılarımızın en hızlı şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Kendi başınıza uygulama yaptığınız zaman, gelişiminizi sağlayacak faktörleri gözden kaçırıyorsunuz. Ve sizler Dafa uygulayıcıları olarak, Shifu'nun söylediklerini yapacağınızı söylemediniz mi? Bir Dafa uygulayıcısının yürümesi gereken yolda yürüyeceğinizi söylemediniz mi?

Karşı çıkışlarınızı görebiliyorum, o yüzden şunu şunu "yapmak zorundasınız" demek istemiyorum. Ben bunu nadiren söylerim çünkü sizin için zor olduğunu biliyorum. Ayrıca xiulian uygulamasında olayları kendi başınıza anlamanız gerekiyor. Ben Fa'nın prensiplerini anlatırım, fakat yolunuzda siz kendi başınıza yürümek zorundasınız. Eğer şunu şunu "yapmak zorundasınız" deseydim ve sizin noksanlıklarınız olsaydı, o durumda o noksanlıklar aslında Shifu'nun hatası olurdu; Shifu o şeyi kendi başınıza anlamanızı sağlamamış veya o şeyin üstesinden kendi başınıza gelmenizi sağlamamış olurdu; dolayısıyla da o parçanız kendisini geliştiremezdi. Olayları nadiren o şekilde ortaya koymamın sebebi budur. Bir Dafa uygulayıcısı kendi sorumluluğunun farkına varmalı ve bir Dafa uygulayıcısı olarak yapması gereken şeyleri anlamalıdır.

Soru: Fa'yı onaylamak için birçok defa büyük aktivitelere katıldım ve ne zaman büyük bir şeyler başarmaya çalışsak, çok sayıda engelleme, karma temizlenmesi gibi şeyler olduğunu keşfettim.

Shifu: Birinci günden itibaren aksama meydana geldi, o yüzden bazen hem ufak hem de büyük aksamalar oluyor. Eski güçlere ait kalıntılar ve o kötü şeyler bir anda yok olmuyorlar. Fa'yı öğrettiğim her seferinde, duyabiliyorlar. Aynen sizin gibi duyuyorlar [ve aynı zamanda da sizin gibi], fakat onlar sadece o şeyleri yapmakta diretiyorlar. İşledikleri günahlar o kadar büyük ki artık yaşamları ile kıyaslanamayacak bir derecededir. Gelecekte, günahlarının bedelini sonsuza dek ödeyecekler, fakat buna rağmen hala tamamını ödemeyi başaramayacaklar -günahları işte bu kadar büyüktür. Ve eski güçlerin Üç Diyar içerisindeki kalıntılarına ve kozmostaki yozlaşmış faktörlerin çeşitliliğine gelince, geriye kalan en son eski faktörler onları kurban ediyor ve en başından sonuna dek bu şeyleri yapmalarını sağlıyorlar. O şeylerin günahı o kadar büyük ki, günahları onları yakıp kül ediyor. Onları bu hale getiren şey, o kötü faktörlerin vahşiliğidir.

Soru: Basit bir zihne mi yoksa karmaşık bir zihne mi sahip olmak daha iyidir? Neden?

Shifu: Tanrıların bakış açısına göre, eğer bir kişinin zihni basit ve temiz ise, Tanrılar o kişiyi iyi bir insan olarak görürler. Bir kişinin zihni karmaşık ise, o zaman Tanrılar onun kötü bir insan olduğunu düşünürler, çünkü Tanrıların bakış açısına göre, o, insan dünyasında biçimlenmiş olan takıntı ve saplantılar yüzünden karmaşıklaşmamış mıdır? O, insan dünyasına yapışıp kalmış olmaktan dolayı karmaşıklaşmamış mıdır? Dolayısıyla, bu xiulian uygulaması içerisindeki bir hakikattir.

Basit bir zihne sahip olmak az miktarda bir bilgeliğe sahip olacağınız anlamına gelmez. Ve karmaşık bir zihne sahip olmakta bilgeliğe sahip olacağınız anlamına gelmez. Ve bu durum, Dafa uygulayıcılarının burada, [dünya ortamı içerisindeki] uygulama formlarına veya Fa'yı onaylamak için yaptığınız herhangi bir şeye aykırı değildir. Bir Dafa uygulayıcısının bilgeliği, onun doğru düşüncelerinden [Tanrısal düşüncelerinden] gelmektedir. Ve bu türden bir bilgelik, sıradan insanlar arasında ve toplum içerisinde biçimlenmiş olan "karışık zihin" kavramından farklıdır. O tamamen kişisel fayda ile ilgilidir, bencildir ve diğer insanlara karşı plan yapmak ile biçimlenen bir kurnazlık formudur. Öte yandan, bir Dafa uygulayıcısının çıkış noktası, Dafa'yı onaylamaktır ve ortada kişinin kendisi için bir arayış yoktur. Dolayısıyla tamamen farklıdır. İkinci bahsettiğim şey büyük bir bilgelik iken, ilk bahsettiğim şey karmaşık düşünceler olarak isimlendirilmelidir. Ve onların tezahürleri elbette ki, farklıdır.

Soru: Uzun bir zamandır bizim bölgemizde grup Fa okumalarına gelmeyen çok sayıda eski uygulayıcı var ve ayrıca dışarıda bizimle birlikte egzersizleri de yapmıyorlar. Fa okuma gruplarına gelmeden evde de aynı şekilde Fa'yı çalışıp egzersiz yaptıklarını düşünüyorlar. Bu şekilde davranmanın bizi bir bütün olarak geliştirmekten alıkoymadığını düşünüyorlar.

Shifu: Aslında, söyleyeyim ki, eğer gerçekten bu gibi insanlar varsa, bu durum, onların insani takıntılarının bir sonucudur. Eğer inanmıyorsanız düşüncelerinizin kökünü eşeleyin ve takıntılar bulacağınız kesindir. Daha basitçe ortaya koyacak olursak, tembelsiniz. Daha ciddi şekilde söylersek, korkuyorsunuz. Elbette, bazı eski uygulayıcılar birtakım işler ile çok meşguller ve bu da farklı bir konudur.

Soru: Eğer bir kişi, Hong Kong'da utanç veren bir kişiyi bir defasında takip ettiyse, şu anda yapmakta olduğumuz medya işine hala iştirak edebilir mi?

Shifu: Shifu'ya bu gibi özellikli bir soru sormamanız daha iyi olur. Bazı uygulayıcılarımız hatalar yaptılar, fakat onları düzelttikleri sürece bir sorun yok -kim hiç hata yapmadı ki? Dolayısıyla, uygulayıcıların perspektifinden konuşacak olursak, başka uygulayıcılar size güvenmediğinde, inatla onlara karşı gitmeyin. Konudan birazcık uzak durmak çokta kötü bir fikir değil, çünkü bu yolla her iki tarafta üzerinde daha az psikolojik baskı hissedecektir.

Eğer insanlar o gibi şeyleri yapmanıza izin vermiyorsa, broşür dağıtmak için caddelere çıkabilirsiniz ki, bu da aynı şekilde yaşamları kurtarmak demektir. Veya doğru düşünceler yollamak için konsoloslukların önüne gidebilir ya da başka şeyler yapabilirsiniz. Bunların hepsini yapabilirsiniz, dolayısıyla neden sadece tek bir konuya bu kadar takıntı yapıyorsunuz? Daha fazla takıntılı bir hale geldikçe diğer uygulayıcılar üzerinde yaratacağınız kötü etki de bir o kadar fazla olacaktır, öyle değil mi? Peki, niçin onda ısrar ediyorsunuz? Ve eski güçler karışıklık yaratmak için sizi kullanmayacak mı? Dolayısıyla, yaptığınız herhangi bir şeyde, [eğer o Dafa'yı göz önüne almanızdan kaynaklanıyor ise] sanırım her şey farklı olacak ve durum değişecektir. Kendisine şüphe ile yaklaşılmış olan her bir uygulayıcının konsoloslukların önüne gitmesini, bilgi vermek için caddelere çıkmasını, en çok ihtiyaç olan ve direkt olarak gidilmesi gereken yerlere gitmesini, insanlara yüz yüze ve doğrudan gerçekleri açıklamalarını ve yürürlükteki projelerin arka plan çalışmalarına iştirak etmelerini tavsiye ediyorum. Gerçek bir uygulayıcı olup olmadığınızı, yeterli olup olmadığınızı herkese gösterin.

Gerçekten de problem olan kişilere gelince, onlar için endişelenmenize gerek yoktur. O insanlar Dafa uygulayıcıları arasındalar, fakat Fa'nın içerisinde değillerdir ve eski güçlerin onlarla işi bittiğinde, yaşamları son bulacaktır. Aslında, problemli olan bazılarının Dafa'nın iyi olduğunu bildiğinin farkındayım, fakat gizli ajan servisinin, kendilerinin geçmişte yapmış olduğu ve insanlara zarar veren yüz kızartıcı şeyleri açıklayacağından korktuklarından, sahip oldukları korkular bir yandan kötü şeyler yapmaya devam etmelerine neden olurken, bir yandan da Shifu'nun Fa bedenlerine [en başından beridir] onlar için her şeyi kolaylaştırmaları için yalvarıyorlar. Fakat bu nasıl olabilir? Xiulian çok kutsaldır, [özellikle de bir Dafa uygulayıcısının uygulaması] -o ne denli büyük bir kudretli erdemdir! Fakat takıntılarından dolayı bu şekilde dileniyor ve bir de üstüne üstlük kirli bir korku taşıyorlar. Herhangi bir onaylama almayacaklar, bu mümkün değildir. Fakat eski güçlerin kalıntıları ve çürümüş şeytanlar, bu insanların takıntılarını görebiliyorlar. Bu yüzden de Shifu'yu taklit ediyor, devam etmenizi söylüyor ya da birtakım belirli şeyler yapmanın bir sorun olmadığını söylüyorlar. Bunu yaparak sizi öldürmeye teşebbüs eden bir zulüm eylemi içerisindeler.

Soru: Tüm Tayvanlı Dafa uygulayıcıları ve Tayvan Minghui Okulundaki tüm genç uygulayıcılar Shifu'ya saygılarını iletiyor. (Shifu: Teşekkür Ederim.) (Herkes Alkışlıyor) Tayvan Minghui çocuk yuvasındaki tüm genç uygulayıcılar Shifu'ya saygılarını iletiyor. Fa-düzeltmesi döneminde Fa'yı onaylamak için eğitim yaklaşımını nasıl daha iyi şekilde kullanmalıyız?

Shifu: Aslında yapmakta olduğunuz şey, Fa'yı onaylamaktır. Minghui Okulundaki öğrenciler genç uygulayıcılar haline dönüştüler ve bu durum toplum üzerinde bir etki yarattı okulları etkiledi ve eğitim döngülerini etkiledi. Dolayısıyla, aslında yapmanızı umduğum şey, işleri daha derin soluklu ve daha kapsamlı bir şekilde yapmanızdır. (Shifu gülüyor, alkış) Bunun umduğum şey olduğunu söylüyorum, fakat daha doğru bir şekilde ortaya koyacak olursak, bu, tüm yaşamların umduğu şeydir. (Shifu gülüyor, alkış)

Soru: Bir bölgede, bir grup insan Çin'den henüz yeni gelmişti ki, kendilerinin Dafa uygulayıcıları olduklarını iddia ettiler ve bazı uygulayıcılar da derhal onlara sığınma hakkı başvurusu konusunda yardım etti. Sığınmacı statüsü almadan önce, o kişilerin kim olduklarını daha fazla öğrenmemiz gerekmiyor mu?

Shifu: Konu bu gibi meselelere gelince, uygulayıcılar o anki durumları temelinde ne yapılması gerektiğine karar verebilirler. Eğer o kişi gerçek bir Dafa uygulayıcısı ise, o zaman o kişi zorluklar yaşadığında ona yardım etmeyi reddedemezsiniz. Ona Fa ile ilgili çok sayıda sorular sorun ve durum netleşecektir, öyle değil mi?

Soru: Bazı uygulayıcılar bir şeyler yaparken aşırıya kaçıyor ve Dafa üzerinde kötü etkiler yaratıyorlar.

Shifu: Tanrıların en az itibar gösterdiği canlılar kendilerini bulamayan ve bir şeyler yaparken doğru düşünceleri noksan olan canlılardır. Eğer bir kişi kendisini bulamıyor, ima ettiği şeyi söylemiyor, bir şeyler yaparken aşırıya kaçıyor ve gerçek benliğini kontrol edemiyor ise, söyleyin bana: ben kimi kurtaracağım? Hangisi sizsiniz? Tanrıların en az saygı gösterdiği canlılar bu gibi canlılardır. Bu insanlar her ne kadar Dafa uygulayıcıları arasına girmiş olsalar da, aslında Dafa'nın parçası değillerdir. Bu gerçekten de çok üzücü. Onlar doğru düşüncelere hiçbir şekilde sahip değildir.

Soru: Olağanüstü yetenekleri olan bazı uygulayıcılar doğru düşünceler yolladıkları esnada, diğer boyutlarda bulunan canlıların kurtarılması gerektiğini ve onları tamamen yok etmenin birazcık merhametsizlik olduğunu düşünüyorlar.

Shifu: Eğer Fa-düzeltmesi diye bir şey olmasaydı veya durum bir Shifu'nun sadece birkaç uygulayıcıya rehberlik ettiği bir durum olsaydı, o zaman o uygulayıcının yanlış bir anlayışa sahip olduğunu gerçekten de söyleyemezdiniz; yine de Shifu sizin uygun olmayan düşüncelere sahip olduğunuzu düşünürdü. Hangi Shifu olursa olsun, eğer bu gibi bir uygulayıcıya sahip olsaydı, o uygulayıcı er yâda geç evine geri gönderilirdi, çünkü eğer Shifu'nuzun söylediği şeyi yapmıyorsanız, siz ne türden bir uygulayıcısınız? Bugün gerçekleşen şey ise farklıdır. Fa-düzeltmesi gerçekleşiyor ve bu durum bir canlının kişisel-gelişim uygulamasını aşmaktadır. Bir canlı size ve Dafa'ya engelleme yarattığında, o canlı yok edilip temizlenmek zorundadır ve bu durum artık sizin kişisel olarak merhametli olup olmadığınız ile ilgili bir mesele değildir; ondan ziyade, sizin Dafa'ya karşı sorumlu olup olmadığınız meselesidir.

Siz bir Dafa uygulayıcısısınız. O yüzden canlıları kurtarma konusunun sadece kişisel olarak Tamamlanmaya ulaşmanız için olduğunu düşünmeyin. Öyle değildir. Bir Dafa uygulayıcısının sorumluluğu Fa'yı onaylamaktır. Fa'yı bile onaylayamayacak mısınız? Dafa zarar gördüğünde kayıtsız mı kalacaksınız? Anakara Çin'de yaşayan Dafa uygulayıcıları o şeyler tarafından öldürüldüler -bunun sizinle bir alakası yok mudur? Siz Dafa'dan her şeyi edindiniz, fakat Dafa'nın sizden [karşılık olarak] herhangi bir şeye ihtiyacı yoktur. Fakat siz Dafa'nın uygulayıcılarından biri olduğunuz için, eğer Dafa yok olup gitseydi, sizin var olabilmeniz mümkün olacak mıydı? Dafa'yı korumak kendinizi korumak demek değil midir? Aslında, bu uygulayıcının sahip olduğu problem sadece katıksız bir kafa karışıklığıdır. Soru kâğıtçığında yazan şeyi sonuna kadar okumayacağım…

Soru: …Lunyü'yü birkaç kere okumak ve ona birtakım mudralar eklemenin çok güçlü bir etki yarattığı söyleniyor. (Shifu: İşte görüyorsunuz, size onun probleminin katıksız bir kafa karışıklığı olduğunu söylememiş miydim?) (Herkes gülüyor) Ve etrafta sessizce dolaşarak diğer uygulayıcılara öğretiyor.

Shifu: Bu bir engellemedir. Şu anda şeytan tarafından kullanılıyor, sadece henüz çok ciddi bir boyuta ulaşmamış durumda. O yüzden, bu uygulayıcıya gelince, seviyesi çok kötü bir şekilde düşüyor ve Fa'yı doğru ve de erdemli bir şekilde onaylayan ve ağırbaşlı Dafa uygulayıcıları ile kıyaslandığı zaman çok değersiz bir hale geliyor (Shifu iç çekiyor) ve o çok geride kalıyor. Aslında o, diğer uygulayıcılara engelleme yaratamaz, çünkü çok sayıda uygulayıcı ona hatalı olduğunu söyleyebilir; sadece güçlü takıntılara sahip olan çok az sayıdaki kişi ondan etkilenecektir.

Soru: Eski güçler bizim için birtakım kritik anlar ayarlamış ve bizi aşağı çekmek istiyorlar gibi hissediyorum. Fakat biz o testleri geçebildiğimiz ve o sıkıntıların üstesinden gelebildiğimiz sürece, en temel takıntılarımızı terk edebilir ve böylelikle de yaptığımız şeyleri daha iyi bir şekilde yapabiliriz diye hissediyorum.

Shifu: Evet, eğer hiçbir takıntıya sahip olmasaydınız, eski güçler hiçbir bahaneye sahip olamazlar ve size hiçbir şey yapamazlardı.

Soru: Fa-düzeltmesi döneminde Tayvan'ın rolü nedir? Ve Fa insan dünyasını reaktife ettikten sonra, ona ne olacak?

Shifu: Fa'nın insan dünyasını reaktife etmesi gelecek ile ilgili bir meseledir. Tayvan'ın rolüne gelince, sizlere sadece şunu söyleyebilirim ki, Tayvan ve Çin aynı atalara sahip olsalar ve aynı etnik gruba ait olsalar da, boğazın her iki yakasında Dafa'ya karşı olan tutum farklıdır ve keskin bir zıtlık vardır.

Soru: Bir Dafa uygulayıcısı, Fa-düzeltmesi döneminin bittiğini özellikli olarak nasıl bilecek?

Shifu: Buna takıntı yapmayın. O gün geldiğinde, bu eski kozmosun tarihi son bulacak ve Dafa uygulayıcıları Tamamlanmaya ulaşacaklar. Bir canlı için Tamamlanmaya ulaşma ve kilitlerin açılma anı, sadece bir saniyeden bir diğer saniyeye geçme anıdır -hatta bir saniye bile değildir- bir andan bir diğer ana geçmenin yaşandığı andır ve bir "insan olmak" ile "Tanrısal bir canlı olmak" durumunu ayıran çizginin kesişmesidir. Bir Dafa uygulayıcısının uygulaması mikro kozmostan yüzeye doğru ilerlemektedir. Kendisini mikro kozmosta tam olarak geliştirmiş olan kısmın [ana beden onu kontrol etmediği esnada] bir şey yapmayacak olmasının sebebi budur, fakat o her şeyi bilmektedir, çünkü -netice itibarı ile- uygulamasını bitirmiştir. Kendinizi geliştirmiş olduğunuz en yüksek yerde ve onun altında bulunan her bir seviyede [en baştan en sona kadar] bir parçanız bulunmaktadır ve içinde bulunduğunuz tüm boyutlarda, olayların ne durumda olduğunu bileceksiniz. Dolayısıyla, bir saniye ile bir diğer saniye arasında, kişi aniden "bir insan olma" durumundan "bir Tanrı olma" durumuna girer. O an içerisinde, her şeyi bilecek ve o an içerisinde her şeye gücü yeten, göz kamaştırıcı bir Tanrı olacaksınız.

Soru: Tayvan'daki politik durum eski güçlerin bir ayarlaması mıdır? Yoksa Dafa uygulayıcılarının takıntıları yüzünden mi gerçekleşmiştir?

Shifu: Öyle görünüyor ki, uygulayıcılarımız bu konuda gerçekten de endişeli. Bu duruma Dafa uygulayıcılarımız sebep olmadı; bu gibi şeylerin bizim Dafa uygulayıcılarımız ile bir ilgisi yoktur. Bütün bunlar, eski güçlerin geçmişte bırakmış oldukları faktörler yüzündendir. Fakat olayları şu anda değerlendirecek olursak, eski güçlerin kalıntıları, taşıdıkları niyetleri artık daha fazla sürdüremeyeceklermiş gibi görünüyor.

Soru: Şeytan zulüm yapmaya başladıktan sonra başvuruda bulunmak için Pekin'e giden bir uygulayıcı vardı. Fakat bunun ardından sadece Zhuan Falun okuyor, diğer yeni yazıları okumuyordu. Sahip olduğu düşünceden kurtulması için onunla düşüncelerimizi defalarca paylaştık, fakat hiçbiri etkili olmadı. Onu uyandırmak için ne gibi bir "ağır çekiç" kullanmalıyız? (Shifu gülüyor) (Herkes gülüyor)

Shifu: Onunla iyi niyetlerle konuşun ve takıntısının ne olduğunu anlayın. Bir takıntıdan dolayı zihinsel bir engel yaşıyor ve korkuyor. Bu duruma bunlar sebep oluyor. Şeytanın yalanlarına ve propagandasına inanmışsa -başka? Fakat Fa'nın iyi olduğunu biliyor, o yüzden de çelişiyor ve birtakım şeyleri terk edemiyor. Eğer gerçekten silkinemez ise, o durumda bu onun meselesidir. Fakat onu kurtarma konusunda hala bir umut var ise, ona yardım etmelisiniz.

Soru: Son zamanlarda topluma gerçekleri açıklamak için sanatsal gösteri formunu kullanıyoruz ve sonuçlar harika. Bazı gruplar egzersizleri göstermemiz ve kendilerine uygulamayı öğretmemiz için bizi davet etti. Bu gruplardan birisi sadece kanser hastalarından oluşuyor. Bu konuyu nasıl ele almalıyız? Ayrıca, geniş çaplı bir gösteri organize etmeyi planlıyoruz. Giriş ücreti alabilir miyiz? Diğer gruplar için para toplayabilir miyiz?

Shifu: Diğer bir grup için kesinlikle para toplayamazsınız. Dafa uygulayıcıları için önem taşımayan hiçbir şey yapmamalısınız. Dafa uygulayıcıları için Fa'yı onaylamak, gerçekleri açıklamak, yaşamları kurtarmak ve zulmü reddetmek en büyük önceliğe sahiptir ve hiçbir şey buna engelleme yaratmamalıdır. Eğer Dafa ile hiçbir ilgisi olmayan şeyler yaparsanız, elde edeceğiniz şey için çabalamaya değmez.

Bazı insanlar şöyle düşünüyor olabilir: "Eğer o insanlar için biraz para toplarsam, o kişiler Falun Dafa'ya karşı sempati besleyebilir." İşler bu şekilde değildir. Ben uzun yıllardır Fa'yı öğretiyorum, fakat insanların Fa'yı edinmesi için finansal araçları, çeşitli türlerde itibarları veya kişisel etki gibi şeyleri kullanmayı asla düşünmedim. Eğer o kişi Fa için gelmemiş ise, o durumda bu iyi değildir.

Soru: Davalar devam ediyorken, uygulayıcılar gerçekleri hâkimlere açıklayabilirler mi? Bu durum yargı süreci ile uzlaşır mı?

Shifu: Zulüm hakkında konuşmak bir problem olmamalıdır. Davanın bir parçası olmayan uygulayıcıların gerçekleri açıklaması bir sorun olmamalıdır. İnsan dünyasında insanlar kendilerini büyük kısıtlamalar ile mühürlemişlerdir, fakat işleri bilgeliğinizi kullanarak yaparsanız kötü bir şeyler yapmazsınız -ve bir sorun olmaz.

Soru: Hong Kong'daki turistik bir alanda gerçekleri açıklayan bir koordinatör o alanı gerçekten de çok iyi reaktife etmeyi başardı; gerçekten de takdire değer. Bazı uygulayıcılar onu bir Tanrı olarak gördü. Ve bazı uygulayıcılar da oraya gerçekleri açıklamak için bir haftalığına gitmenin Tayvan'da bir yıl boyunca xiulian uygulamaktan daha iyi olduğunu söylediler. (Herkes gülüyor) (Shifu: Şimdi de aşırıya kaçılıyor.) Çok sayıda uygulayıcımız oraya hayranlıkla gittiği için…

Shifu: Uygulayıcılarımız -şunu unutmayın- bazı uygulayıcılarımız yaptıkları şeyleri iyi bir şekilde yapıyorlar, fakat o kişi hala uygulama yapmaktadır. Dolayısıyla, eğer bizler bu gibi şeyler yaparsak, bu durum uygulayıcıları yeni takıntılar geliştirmeye sürüklemez mi? Ve bu durum uygulayıcıları kendilerinden fazlaca hoşnut bir hale getirmez mi? Dolayısıyla hala dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum. Evet, bir uygulayıcı kendisini belirli konularda iyi geliştirdiği zaman ondan birtakım şeyler öğrenmeliyiz. Fakat o uygulayıcı hala xiulian uygulamaktadır ve hala terk etmemiş olduğu insani takıntılara sahiptir. Dolayısıyla, standardınız olarak hala Fa'yı kullanmak zorundasınız.

Soru: …bir kişi, son zamanlarda "doğru düşünceler yollama biçimini" değiştirmek konusunda ısrar ediyor. 5 dakikalık segmentin düzenini değiştirdi, karanlık hizmetkârları yok etmek için zihnindeki tüm kötü düşünceleri temizlediği 5 dakikalık kısmı değiştirdi. Ve diğer uygulayıcılara kendi formülünü takip ettiriyor.

Shifu: İşte, hadi bakalım. (Herkes gülüyor) Takıntılar geliştirmesi onun bu hale gelmesine sebep olmuş -ne olduğunu gördünüz mü? Onu kendi yolunda bir şeyler yapmaya yönlendirdiniz. Fa'yı çok çalışmanız ve standardınız olarak Fa'yı almanız gerektiğini işte bu yüzden sizlere söylüyorum. Bir kişi ne zaman kendisini belirli anlamlarda iyi geliştirmiş ise, bunun sebebi, o kişinin kendisini Fa'nın içerisinde iyi şekilde geliştirmiş olmasıdır -Fa'dan daha iyi olmasından dolayı değil. O yüzden, Fa'dan öğreneceğiniz yere bir başka kişinin örneğini takip ederseniz…[şunu unutmayın], bir kişi uygulamasını bitirmeden önce hala kusurlara sahip olacaktır ve belirli bir konuda iyi olduğunda, bu durum, onun her anlamda iyi olduğu anlamına gelmemektedir. Şu anda bu durum hakikaten gerçekleşti, uygulayıcının takıntısına sebep oluyorsunuz. Bu gibi şeyler konusunda dikkatli olun.

Soru: Shifu, medyayı kullanarak, farklı insanlara kozmosun Zhen-Shan-Ren kalitesini zekice ve akılcı bir yol ile nasıl anlatabiliriz? Ve Taoist cennetlerdeki canlılar nasıllar?

Shifu: Neden bahsediyorsun? (Herkes gülüyor) "…farklı insanlara anlatmak için… Medyayı zekice ve akıllıca kullanmak?" Bunlar neden bana bir Dafa uygulayıcısının sözleri değilmiş gibi geliyor? Belki de yeni bir uygulayıcıdır. Zekice ve akıllıca diye bir şey yoktur. Dafa uygulayıcılarının tamamı, her şeyi Fa doğrultusunda yaparlar; onlar tüm canlılara karşı merhamet besler ve canlıların muhteşem şeyleri öğrenmelerine olanak tanırlar. Bunu ise, bulundukları duruma göre gerçekleştirirler ve bunu nasıl istiyorlarsa öyle gerçekleştirirler.

Taoist Cennetleri nasıldır? Daha önce de söylemiş olduğum gibi, geçmişte Taoist sisteme ait cennetler yoktu. Taoistler tek başlarına ve mutlak bir yalnızlık içerisinde uygulama yapar ve cennetlerde bile mağaraların içerisinde bulunurlardı. Ve cennetlerdeki Taolar, etrafta serbestçe de dolanırlardı. Sadece çok az durumlarda Taoist tapınaklara sahip olurlardı. Son zamanlarda, Taoist dininin belirmesi ile birlikte, birtakım Buda-Taoist tartışmaları belirdi. Taoist dini işte bu yüzden oluşturuldu ve Taoist dini de Budalara ve Pusalara bu yüzden sahip olmaya başladı. Bütün bu şeyler çözüme kavuşturuluyor.

Soru: Bir ailede karı-kocanın her ikisi de Dafa uygulayıcısı ise ve çözülemeyen problemleri varsa boşanabilirler mi? (Herkes gülüyor) Bunun xiulian ile bir ilgisi var mı?

Shifu: Bazı uygulayıcılar sizin doğru şeyi yapıyor olduğunuzu söylüyor olabilseler de, aslında uygulamanızda ihmaller bulunuyor. Bu insan meselelerine gereğinden fazla saplanıp kalmamış mısınız? Eğer her ikiniz de benlik duygunuzu bırakabilir ve kendinizi iyi bir şekilde geliştirebilirseniz ve benlik duygusuna bu kadar fazla sahip olmazsanız, eğer karı koca ikiniz de Dafa uygulayıcısı iseniz, o durumda bu gibi şeyleri iyi bir şekilde ele almaz mısınız?

Boşanma konusuna gelince, ben sizlere daha önce insan toplumuna mümkün olduğunca uyum sağlamanızı söylemiştim; bugün konu ister boşanma olsun ister evlenme, herhangi bir şey söylemeyeceğim. Ben konuları Fa prensipleri anlamında ele alırım. Fakat size şunu söyleyeceğim: bu gibi şeylere gelecekte izin verilmeyecek. Bunlar günümüz modern toplumunun şu anda içinde bulunduğu durumdan kaynaklanmaktadır. Sizleri olayları belirli şekillerde yapmanız konusunda zorlayamam, fakat geleceğin canlılarının bunu yapmasına izin verilmeyecek; ne de yapacaklar -yapma imkânları olsa bile.

Bir de birazcık insanlar hakkında konuşalım. Günümüzde insanlar duygunun gerçekten çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorlar, fakat "duygu" en güvenilmez şeydir. "Bana karşı iyi olduğunda mutlu olurum, bana karşı artık iyi olmadığında ise bu his yok olup gidiyor." O zaman bu gibi bir şeye nasıl güvenebilirsiniz? Duygusal bağ, evliliğin devam etmesini sağlayabilir mi? İnsanlar açısından konuşacak olursak, işin içerisinde sadece ahlaki yükümlülükler yoktur; karı-koca arasında birbirlerine karşı duyulan minnettarlık da vardır. Dolayısıyla, kadın için konuşacak olursak, bir kadın bütün hayatını sizin ellerinize bıraktığında erkek şunun farkına varmalıdır: "Bu kadın tüm hayatını bana emanet ediyor. Ona karşı sorumlu olmak zorundayım." Eşlerin birbirlerine karşı duydukları minnettarlık duygusu, günümüzde insanların farkında olmadıkları veya değer vermedikleri bir şey. Elbette, şu anda toplumun içerisinde olduğu durum az önce tanımlamış olduğum gibi değil, o yüzden sizi buna zorlamayacağım. Dafa uygulayıcıları olarak kendinizi iyi bir şekilde ele almalı ve boşanma gibi şeylerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Elbette şu anda sadece erkekler hakkında konuştum. Biraz da kadınlar hakkında konuşmalıyım. (Herkes gülüyor) Pekâlâ, kibar olacağım. (Herkes gülüyor) Bir kadın olarak, sizler de eşinizi anlamak zorundasınız. Bayanlar: hepiniz "erkeğinizin", "eşinizin" güçlü, erdemli, ağırbaşlı, erkek gibi erkek olmasını istiyor, fakat ona daima baskı yapıyorsunuz; onu o kadar sıkı türden bir kontrol altında tutuyorsunuz ki, aynen bir kadın gibi oluyor. (Herkes gülüyor) Peki, o zaman o nasıl erkek gibi olabilecek? Tüm toplum böyle bir durum içerisinde olduğunda [o zaman bir düşünün], toplumdaki erkeklerin hepsi "kadın-adam" haline dönüşür (Herkes gülüyor) ve bütün kadınlar da "erkek-kadın" haline dönüşür -bu durum, yin ve yang'ın tersine dönmesidir. Elbette toplum şu anda böyle bir durum içerisinde ve ben belirli bir şekilde olmanız konusunda ısrar etmeyeceğim. Gerçekten de çok yetenekli olan birtakım bayan uygulayıcılarımız var ve gerçekten muhteşem olan bazı kişiler de var. (Shifu gülüyor) Ve yetenekler anlamında konuşacak olursak, bazen erkekleri bile bastırıyorlar. Fakat ne olursa olsun, erkeğinize karşı her zaman için saygılı olmanız gerekmektedir. Bir uygulayıcı olarak, nerede olursanız olun, iyi bir insan olmanız ve diğer insanlara karşı düşünceli olmanız gerekmektedir -peki o zaman niçin evde kendi kocanıza karşı düşünceli olamıyor, niçin onu anlayamıyorsunuz? Bizler gelecekteki insan toplumuna en iyi şeyleri bırakmayacak mıyız? Eşlerin her ikisi de uygulayıcı olduğunda, her iki kişi de birbirine karşı saygılı olmak zorundadır. O durumda nasıl olur da boşanmadan bahsedebiliyorsunuz? Evlilik sarsılmaz bir şey olmak zorundadır. (Herkes gülüyor) (Shifu iç çekiyor)

Soru: İş adamlarına gerçekleri nasıl açıklayabileceğimizi sorabilir miyim?

Shifu: İnsanoğlu kişisel menfaatlerine yapışıp kalmıştır. Kişisel menfaatler sıradan insanlar için her şeyden daha önemlidir ve insanlar tam olarak işte böyledir. Onlara gerçeği anlattığınız zaman bunu anlarlar: "Evet anlıyorum. Sizler iyi insanlarsınız ve zulme uğruyorsunuz. Fakat benim hala gidip para kazanmam gerekiyor" derler. Birçok farklı ülke Falun Gong zulme uğradığı dönemde oraya para yatırmaya devam ettiği için, bu durum şeytana yetenek ve para kaynağı bulma konusunda olanak tanıdı ve para yatıran ülkelerin o pazara bağlı kalmasına sebep oldu. Dolayısıyla hiçbir şeyi ifşa etmeye veya zulme karşı tavır takınmaya cesaret edemediler. Xiulian uygulamasına adım atmadıkları müddetçe, insanlar işte tam olarak böyledir, o yüzden onlara verebildiğimiz mesaj ancak o kadar. İş adamlarına gelince, onları o şekilde bırakabilirsiniz.

Soru: Shifu'ya şunu sormak istiyorum. Buda Sakyamuni "Temel Prensipler, Transta Meditasyon ve Bilgelik" ilkelerini onayladı ve o ilkelere aydınlandı. Dolayısıyla bizler Fa'ya asimile olurken aynı zamanda da, [Dafa içerisinde Fa'ya asimile olan] kendi prensiplerimizi onaylamalı ve onları özümsemeliyiz. Bu doğru mu?

Shifu: Evet, fakat sizin onaylayacağınız ve asimile olacağınız o şeyleri özetlemeyi henüz bitirmedim, o yüzden şu anda onların ne olduğunu bilmiyorsunuz -aydınlanacağınız ana kadar da onların ne olduğunu bilmeyeceksiniz, çünkü bizim uygulama yöntemimiz farklıdır. Gidip de faklı bir şeyler yaratmayın şimdi. Eğer gidip yarın yeni terimler icat etmeye başlar ve: "Ben işte şunu şunu geliştiriyorum" diye iddia ederseniz o durumda yoldan sapmış olursunuz.

Soru: Avustralya, Japonya, Malezya, (Shifu: Sanırım hepsini okuyacağım) Avustralya, Japonya, Malezya, Endonezya, Singapur, Macao, Kore, Tayvan, Yeni Zelanda Dafa uygulayıcıları, Pekin Bayanlar Zorunlu Çalışma Kampında yasadışı şekilde tutulan Dafa uygulayıcıları, Guangxi Eyaleti, Liuzhou şehri, Guangdong Eyaleti, Meizhou şehri, Shenzhen, Jiangsu Eyaleti, Yangzhou şehri, Sidney, Japonya Minghui Okulları, Zhejiang Eyaleti, Ningbo şehri, Hangzhou Eyaleti, Zhuhai şehri, Shandong Eyaleti, Qingdao şehri, Shanghai, Haiyang, Yanbian, Wuhan, Shanxi, Jilin şehri, Heilongjiang Eyaleti, Shuangcheng şehri, Guangzhou Eyaleti, Weihai, Fanyu şehirleri, Xi-an, Pekin, Guangdong Eyaleti, Jiangmen şehrindeki Dafa uygulayıcıları görkemli ve saygıdeğer Shifu'muza en derin saygılarını iletiyorlar.

Shifu: Hepinize teşekkür ederim. (Alkış) Biliyorum. Ve özellikle de anakara Çin'de bulunan Dafa uygulayıcılarının neler hissettiğini biliyorum. Shifu'yu özlediklerini biliyorum. Ve aslında ben de onlara karşı aynı hisleri taşıyorum. Şeytan yok edilecek; karanlık bulutlar gökyüzünü kaplayamayacak.

Soru: Gerçekleri açıklamak için Pekin'i aradığımda, telefonu uygulayıcı bir arkadaşım açtı. Onlara: "Dünyanın dört bir yanında bulunan Dafa uygulayıcıları sizleri düşünüyor. Lütfen Shifu'ya ve Dafa'ya sarsılmaz bir şekilde inanın. Dayanmak zor fakat dayanabilirsiniz. Yapmak zor ama yapabilirsiniz." dedim. O uygulayıcı bana sizi gördüğüm zaman saygılarını iletmemi söyledi. Herkes sizi özlüyor.

Shifu: Hepinize teşekkür ederim. (Alkış)

Soru: Guangdong Eyaleti güvenlik memurlarından gelen saygı ifadelerini okumak istiyorum. Şu anda toplam bu zulmün sebebinin ne olduğunu anlayan şu kadar kişi var. (Shifu: Onların sayısını anlatan parçayı burada okumayacağım.)

Shifu: Gerçekleri açıklama ve canlıları kurtarma durumunun değişim hızı, anakara Çin'de bulunan Dafa uygulayıcıları açısından, [uluslararası ortama kıyasla] daha yüksek. Bunun sebebi, orada çok büyük sayıda Dafa uygulayıcısının olmasıdır; neredeyse 100 milyon Dafa uygulayıcısı, zulmü reddetme konusunda çok büyük bir güç harcıyor. Dünyanın dört bir yanında yapılan gerçekleri açıklama ve anakara Çin'in dışındaki canlıları kurtarma işi, her yerde bulunan insanların gerçeklerin farkına varmasında ve zulmü kınamasında yardımcı oluyor ve bu durum şeytanı yok ediyor. Bu, Fa-düzeltmesinin ve dünyanın dört bir yanındaki Dafa uygulayıcılarının toplu çabalarının bir sonucudur. Fakat Fa-düzeltmesi buraya ulaşmadan önce, zulmün bitmesi için, Anakara Çin'de bulunan Dafa uygulayıcıları hala ana rolü oynamak zorundadır. Şu anda devam eden zulme gelince, Çin toplumunun birçok üyesi bu duruma kızıyor -ve sadece genel kamuoyu da değil, elit kesim hatta hükümetin üst tabakası için de aynı şey geçerli; birçok insan Falun Gong'a karşı yapılan zulmün gerçekleri konusunda doğrudan konuşmak için ileri doğru adım atıyor. Yakında insanlar ayağa kalkacak ve bu zulmü ayıplayacaklar.

Soru: Son yazılarda, gelecekte bizi bekleyen daha büyük sorumluluklardan bahsetmişsiniz. Bu ifade, Tamamlanmaya ulaşmamızın ardından, kendi canlılarımızı kurtarmamız için bu ölümlü dünyaya inmek anlamına mı geliyor?

Shifu: Sizin şu anda yapıyor olduğunuz şey yaşamları kurtarmaktır. Yukarı gidip sonra da aşağı inemezsiniz. (Herkes gülüyor) Kim geri gelmek ister ki? Sizler burada bulunuyor ve buranın oldukça güzel olduğunu düşünüyorsunuz, fakat bunun sebebi, buradaki şeylerin asıl gerçekliğini gözlerinizin göremiyor olmasıdır. Oraya yetiştiğinizde ve geriye dönüp baktığınızda, bu insan dünyasının tek kelimeyle pis olduğunu görecek, eğer sizden istense bile geri gelmek istemeyeceksiniz. Buraya gelmeye ve Fa'yı edinmeye cesaret eden canlıların hepsinin değer verilmeye layık olduklarını söylememin nedeni budur. Fakat eski güçler tarafından gerçekleştirilen zulüm, canlıların Dafa'ya karşı günah işlemelerine sebep oldu ve bu zulüm esnasında insanoğlunun takındığı tavır, hakikaten çok sayıda insanın ve çok sayıda yaşamın mahvolmasına sebep oldu.

Soru: Özürlü uygulayıcılar doğru düşünceler yollama konusunu nasıl ele almalılar? Bunu soruyorum, çünkü benim sağ elim özürlü.

Shifu: O zaman sol elini kullanabilirsin. Sorun değildir, çünkü doğru düşünceler yollarken herhangi bir mudra söylemeseniz bile sorun değildir. Ben sizden mudraları kullanmanızı, doğru düşünceler yollarken daha güçlü bir hisse sahip olmanıza yardımcı olması ve size daha güçlü bir hâkimiyet duygusu vermesi için istedim, hepsi bu.

Soru: Tayvan'daki uygulayıcıları pasif durumdan aktif hale getirmek ve Fa-düzeltmesindeki son zamanları çok iyi değerlendirmeleri için nasıl cesaretlendirebiliriz?

Shifu: Şimdi bu konuya gelince, aslında beni en az endişelendiren uygulayıcılar Tayvan'daki uygulayıcılardır. Hükümetin orada Dafa'ya karşı olan tutumundan dolayı, çok da fazla endişelenmiyorum. Ve Fa ulaşılabilir olduğundan dolayı, orada bulunan uygulayıcılar çok iyi iş çıkarıyorlar. Bazen onların yaptığı şeylerin, Ben Çin'deyken olan şeylere benzediğini hissediyorum. (Alkış) Belirli bölgelerde iyi iş çıkaramayan kişilere gelince, bu durum, bir uygulayıcının daha iyi bir anlayış elde etme sürecidir ve yeni uygulayıcıların olgunlaşma sürecidir ve bunların hepsi giderek daha iyi bir hale gelecektir. Kişisel uygulamalarında karşılaştıkları karışıklıklar, anakara Çin'de yaşanan zulüm ile aynı değildir, fakat elbette kişiler için sıklıkla testler olacaktır. Dolayısıyla uygulayıcılar olarak, bunu doğru şekilde anlamak zorundasınız. Zorluklardan ve testlerden korkamazsınız. Tüm gününüzü tamamen konfor ve mutluluk ile geçirseydiniz, xiulian uygulayabilir miydiniz?

Soru: Çinli uygulayıcılar ile Fa'yı çalışırken bir paragraf Çince ardından da bir paragraf Japonca okuyoruz. Bazı Çinli uygulayıcılar bu şekilde okumanın çok yavaş olduğunu ve grup olarak sadece tek bir dilde okumak kadar etkin olmadığını düşünüyorlar.

Shifu: Bence iki yol da iyidir, Japonca konuşan uygulayıcıların birlikte okuması, Çince konuşan uygulayıcıların ise birlikte okumasında bir sorun yoktur. Sizin için en kolayı ne ise odur. Mutlak bir kural yoktur. İnsanların gelişimine ne yardımcı oluyor ise, onu yapın.

Soru: Ben çok gencim. Yaş olarak benden büyük olan bazı uygulayıcı arkadaşlarımda takıntılar gördüğüm zaman, bunu onlara söylemeye cesaret edemiyorum. Bu korku mudur -bir takıntı mıdır?

Shifu: Korkma. Yanlış olan bir şey gördüğün zaman onunla ilgili konuşabilirsin. Hatta çok ama çok genç olan uygulayıcılar bile gördükleri şeyler hakkında konuşabilirler.

Soru: Birkaç yıl önce çok büyük bir hata yapan ve Dafa üzerinde gerçekten negatif bir etki yaratan bir uygulayıcı tanıyorum. Şu anda gerçekten de zor bir durumda. Ona yardım etmeli miyim?

Shifu: Eğer kişi kötü şeyler yapmışsa ve uygulama yapmayı bırakmışsa, o durumda onu bir uygulayıcı olarak isimlendiremezsiniz. Şu anda hepiniz gerçekleri açıklamak ile meşgulsünüz, o yüzden ona yardım etmek için çok fazla zaman harcamanın değip değmeyeceğine sen kendin karar ver. Bu kişinin hala kurtarılıp kurtarılamayacağı ve neyin değiş tokuş edildiği zaten şu anda yapıyor olduğunuz şeydir -bunlar duruma göre karar vermeniz gereken şeylerdir.

Soru: Çin'in dışında en fazla Çince gazete okunan bölge Tayvan. Tayvan'da günlük bir gazete yayınlanması konusunda Shifu bizlere yönlendirmede bulunabilir mi?

Shifu: Aynı şeyi söyleyeceğim: Kararı, [uygulayıcılarımızın durumları ve yetenekleri temelinde] siz kendiniz verin. Shifu'dan bir şeyleri onaylamasını istemeyin. Shifu bir şey söylediği an: "Bunu Shifu söyledi" diyor ve bunun yapılabilir olup olmadığını göz ardı ediyor, zorlukların olup olmadığını ve koşulların uygun olup olmadığını göz ardı ediyorsunuz; her şeyi göz ardı ediyor ve onu yapmakta ısrar ediyorsunuz. İşleri kendi durumlarınız temelinde planlamanız gerektiğini söylememin sebebi budur.

Soru: "Her şeyi kaplayan tozları silkeliyorum ve tüm hakikatler ortaya çıkıyor." cümlesini nasıl anlamalıyız?

Shifu: "Her şeyi kaplayan tozları silkeliyorum…" Kozmosun doğduğu günden şu anki zamana dek, çok çok uzun bir zaman geçti. Kozmik vücutlar sürekli olarak parçalanıp dağılıyordu, aynen bir metabolizma gibi. Parçalanıp dağılıyor ardından yeniden biçimleniyorlar ve ardından yeniden parçalanıp dağılıyorlardı. İnsan bilimi, evreni oluşturan şeyin "Büyük Patlama" olduğuna aslında bu sebepten dolayı inanıyor. Kozmosun tozları aşağı doğru düşüyordu ve kötü elementler durmaksızın aşağı doğru düşüyorlardı. En tepeden en aşağı kadar hiçbir seviye artık eskisi kadar temiz değildi. Ve özellikle de Üç Diyar giderek çok daha kötü bir hale geliyordu. Çok uzun bir zaman boyunca toz ile kaplandı ve bu toz tabakası giderek çok daha kalınlaştı. Ay, şu anda bulunduğu yere yerleştirildiği dönemde, şimdiki kadar büyük değildi; şu anda dış kabuğunun kalınlığı onlarca kilometre artmış bulunuyor. Dolayısıyla, "her şeyi kaplayan tozları silkeliyorum ve tüm hakikatler ortaya çıkıyor" cümlesine gelince, canlılar birtakım dışsal faktörler ile kaplanmışlardı ve birçok kötü elementler canlıların kendilerini bile olduklarından daha kötü bir hale sokmuştu. Ve özellikle de insanoğlu Dafa'ya yapılan zulüm esnasında, dışsal şeytanlar tarafından kontrol edilmekteydi. O yüzden bu şeylerin temizlenmesinin ardından tekrar bir göz atacak ve o şeylerin nasıl olduğunu göreceğiz. İşte bu anlama gelmektedir. (Alkış)

Soru: Kapsamlı planlama ve koordine etmenin ikisi de her konuda mevcut. Niçin kapsamlı planlamadan değil de sadece koordine etmekten bahsediyorsunuz?

Shifu: Sizin sadece bir araya gelmeniz ve olayları ne şekilde yapacağınızı konuşmanız gerekiyor. Fa-düzeltmesi kendisine ait bir ilerleyişe sahiptir. Aslında sizin yapıyor olduğunuz şeyler sadece üç iştir; dayanak noktası zaten belirlenmiştir. Üç işin odak noktası olması ile birlikte, onları nasıl iyi bir şekilde yapacağınızın farkına varıyor ve aynı zamanda da kendinizi iyi bir şekilde geliştiriyor ve yaşamları kurtarıyorsunuz -en zor kısmı yaşamları kurtarmaktır. İşleri iyi bir şekilde yapmak, aslında bir koordinasyon meselesidir. Ben koordinasyon derken, işbirliğinden ve birlikte güzelce çalışmanızdan bahsediyorum. Fa'yı onaylamak da aynı zamanda xulian'dir ve eğer hepiniz içinize bakarsanız, iyi bir şekilde işbirliği yapabileceksiniz. Dafa, xiulian uygulamasıdır ve hepsi budur. Dafa uygulayıcıları gerçekleri açıklama işlerini, birincisi tüm yaşamları kurtarmak için, ikinci olarak ise zulmü bastırmak, zulmü ortaya çıkarmak ve ona karşı durmak için yapmaktadır. Bizim başka bir amacımız bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Dafa uygulayıcılarının organize ettiği işlere ve medya yoluyla yaptıkları gerçekleri açıklama işine gelince, olayları planlamak için bir araya geliyorsunuz ve bunlar uygulayıcılarımızın bireysel olarak yaptıkları şeylerdir.

Soru: Kozmosun dışında bulunan faktörler "hayatsızlık", durgun su ile aynı şey midir?

Shifu: Bahsetmiş olduğum "durgun su", sadece kozmosun belirli bir seviyesindeki bir form idi. Kozmos o kadar karmaşıktır ki, insan lisanı ile tanımlanamaz. Belirli bir seviyede su bile yoktur, o artık su değildir. Kozmos sınırsız derecede uçsuz bucaksızdır ve her bir devasa boyut içerisinde, o kozmosun yaratılışı ile ilgili olan temel dayanak noktaları var olmaktadır. Fakat onların hiçbiri, en mutlak sebep değildir. Fakat herhangi bir boyut içerisinde var olan canlılar, onları gördükleri zaman, onun en temel sebep olduğunu düşünürler. Bu çok genel bir olaydır.

Soru: Dafa Derneğindeki koordinatörler kendilerini uygulayıcıların üzerinde görebilirler mi? Uygulayıcılar yapılan eleştirileri kaldıramıyorlar. Ana koordinatörümüz hizipçilik yapıyor ve ikilik yaratıyor.

Shifu: Eğer bir koordinatörün gerçekten de böyle bir sorunu varsa, buna hakikaten dikkat etmek zorundadır. Uygulayıcılar senin -[bir koordinatör olan senin] hakkında niçin böyle düşünüyor? Belki de sorun çok sayıda problemlerimizin olmasıdır. Şu anda bu konu üzerinde gerçekten düşünmek zorundasınız. Koordinatörler, [aslında ben koordinatör derken] veya "sorumluluk almış olan" uygulayıcılardan bahsederken, bu sadece bir isimdir. Onlar neyin "sorumluluğunu almışlardır ki?" Dafa'dan sorumlu olabilirler mi? Bunu gerçekten yapabilir misiniz? Aslında sizler sadece diğerlerine hizmet eden irtibat kişilerisiniz ve hiçbir gücünüz ve yetkili durumunuz yok. Herkesi iyi bir şekilde koordine edin; ve insan yüzey seviyesinde Shifu'ya yardım etme konusunda sergileyebileceğiniz en iyi fonksiyon da budur.

Koordinatörlerin ikilik yaratmak için yandaşlarını kendi yanına topladığını söylemek uygun görünmüyor. Koordinatörler aslında tüm uygulayıcılar ile ilgilenmiyor ve onları denetlemiyorlar mı? Belki bazen, etrafındaki insanlar ile yakınlaşıyormuş gibi görünebilir ve bu durum diğer uygulayıcılarda böyle bir kanı yaratabilir. Eğer bazı uygulayıcıların koordinatör ile meseleleri varsa ve uygulayıcılar arasında koordinatörün noksanlıklarının bilinmesini sağlıyorsa, o zaman sorun sadece koordinatör ile ilgili değildir. Sizler xiulian uyguluyorsunuz, peki o zaman niçin kendi içinize bakmıyorsunuz? Uygulayıcılar arasında o koordinatöre karşı bir husumet uyandırıyor, bir grup insanı o koordinatöre karşı yönlendiriyorsunuz; bu durum hem kendinize hem de Dafa'ya karşı sorumsuz olmaktır.

Koordinatöre gelince, yaptığınız işi iyi yapmak zorundasınız. Ve uygulayıcılara gelince, sürekli koordinatöre odaklanamazsınız. Siz bir Dafa uygulayıcısısınız ve herkes kendisini geliştiriyor; fakat siz ne yapıyorsunuz? Sadece kendini geliştirmesi konusunda koordinatöre yardımcı mı oluyorsunuz? Kendinizi geliştirmiyor musunuz? Bu bir problem değil midir? Fakat koordinatöre gelince, gerçekten de senin ciddi bir sorunun mu var? Eğer kendi bölgende bulunan uygulayıcıları, Shifu'ya yardım etmek için, iyi şekilde yönlendiremiyor isen, o zaman kendinle ilgili sorunların yok mu? Ne düşündüğümü biliyor musunuz? Hiçbir Dafa uygulayıcısını geride bırakamam. Her bir insan benim ailemin bir parçasıdır, peki o zaman siz nasıl olur da benim ailemin üyelerine farklı davranabiliyorsunuz? Koordinatörler: konu Dafa işlerine gelince, sizi kesinlikle destekleyeceğim ve o bölgedeki uygulayıcılara gerçekten iyi şekilde rehberlik etmek çok büyük bir katkıdır. Sıradan insanların kullandığı bir deyiş vardır: "Şüpheli insandan istifade etme; eğer birinden istifade ediyorsan onu sorgulama." Sıradan insanlar böyle söylerler. Sizleri Dafa oluşturuyor, fakat bizim Dafa uygulayıcılarımız olarak sahip olduğunuz tüm takıntı, saplantı ve tutkularınızı yok etmek zorundasınız -buna bir koordinatör veya bir lider olma takıntısı da dâhildir. Herkes bir uygulayıcıdır. Durum sadece sizin biracık daha fazla fedakârlık yapan kişi olmanızdır. Dolayısıyla, koordinatörler, Shifu'nuz olarak benim sizden talep ettiğim şey budur.

Dafa işi yapmakta aynı zamanda kişinin kendisini geliştiriyor olması demektir. Ve sıradan insan toplumundaki herhangi bir iş metodunun, Dafa içerisinde bir koordinatör olmanız ile hiçbir ilgisi yoktur. Yani bir başka deyişle, bir insanın hem sorumluluk almış olduğu hem de sıradan bir uygulayıcı olduğu bu form veya bu iş yapma biçimi, daha önce var olmamaktaydı. Sizler kendi yollarınızın keşfindesiniz ve her bir Dafa koordinatörü kendisini geliştirmektedir. Başlangıçta belki de iyi iş yapmamış olabilir, fakat yavaş yavaş olgunlaşmak zorundadır. Ve bu süreç esnasında elbette ki noksanlıkları olacak ve hata yapacaktır ve bu da kıvama gelme sürecidir. Shifu'nuz olarak konuya bu şekilde bakıyorum. Olgunlaşma seviyesine ulaşmadan, onu bir başka kişiyle değiştiremem ve yeni bir kişiyi en baştan olgunlaştırmaya başlayamam, çünkü bu süreç içerisinde çok sayıda hatalar olacak ve uygulayıcılar çok fazla yakınacaklardır ve bu durum Dafa'nın içinde bulunduğu genel durumu ve Dafa uygulayıcılarının Fa'yı tek bir beden olarak onaylamalarını bile bozabilir.

Bir koordinatörün bir problemi var ise, uygulayıcılar bunu ona söylemeli ve onunla ciddi bir şekilde konuşmalıdır. Uygulayıcıya gelince, sürekli olarak kendi fikirlerinizi ön plana koymaktan ve sürekli olarak diğerlerinin hatalı olduğunu söylemekten ziyade, Dafa'yı en öncelikli sıraya koymalısınız. Eğer, Dafa Derneğindeki bir Dafa uygulayıcısı diğer uygulayıcıları bir şeyler yapmaktan alıkoyuyor ise, o durumda onun çok ciddi sorunları var demektir, çünkü bu durum, onun, her bir Dafa uygulayıcısının kendi yolunda yürümesine engelleme yaratması ile eşdeğer bir durumdur. Eğer bir kişi bu şekilde ise, o zaman o kişinin uygun olup olmadığını düşünmemiz gerekir; eğer bu şekilde davranmaya devam ederse bir işe yaramayacaktır. Fakat eğer durum aksi ise veya bazı uygulayıcılar işleri bozuyor ve koordinatörlerin tavsiyelerini dinlemiyor ve o koordinatörün uygulayıcıların Fa'yı onaylamasına engelleme yarattığını iddia ediyor ise o durumda bu iyi bir şey değildir. Bu senaryo içerisinde bir Dafa uygulayıcısı niçin olaylara Dafa'nın bakış açısından bakmayı beceremiyor? Ben, her bir kişinin, olgunlaştığı noktaya ulaşmasını istiyorum.

Konuya başka bir açıdan bakacak olursak, yaşadığınız anlaşmazlıklar aslında gelişim süreci esnasında geçmeniz gereken testlerdir. Hepiniz kendinizi geliştiriyorsunuz ve her bir kişinin kendi içine bakması gerekiyor. Koordinatörün açısından baktığımızda, o gibi sorunlar baş gösterdiğinde sizin bundan sorumlu olmadığınızı söyleyemeyiz -bunun sorumluluğunu yüklenmelisiniz. Böylesi geniş çaplı bir uygulayıcı grubunu yönlendiremediğiniz zaman, bunun sorumluluğu önemlidir ve bunun farkına varmalısınız. Sizin Shifu'nuz olarak, ben tek bir uygulayıcıyı bile geride bırakamam ve sizlere şunu söyleyeceğim ki, bir koordinatör olarak benim uygulayıcılarımdan tek bir tanesini bile geride bırakamazsınız. (Alkış) Bir uygulayıcı sizinle iyi anlaştığı zaman işleri onunla birlikte yapıyor ve bir kişi sizi dinlemediği zaman da onu işin dışında mı bırakıyorsunuz? Bu şekilde davranamazsınız ve sizin Shifu'nuz olarak ben bu türden bir koordinatör istemiyorum. İnsanların birlikte çalışmasına olanak tanıyan bir yol ile koordinasyon sağlamalı, durmaksızın Fa temelinde gelişim göstermeli ve doğru bir ortam oluşturmalısınız; böylece Dafa uygulayıcıları Fa'yı onaylamak için gereken [gerçekleri açıklamak, yaşamları kurtarmak ve zulmü bastırmak gibi şeyleri] iyi şekilde yapabileceklerdir.

Soru: Geçtiğimiz 4 yıl içerisinde, anakara Çin'den bazı Falun Gong uygulayıcıları, Kore'ye çalışmak için gelmek uğruna çok para harcadı. Göçmenlik statüleri yasal ve aylık kazançları 7 ile 10 bin yuan arasında değişiyor. Fa-düzeltmesi dönemindeki bir Dafa uygulayıcısının sahip olduğu sorumluluğun farkına varamıyor ve buraya sadece para kazanmak ve eve para yollamak için geliyorlar. Hatta bunun Shifu tarafından ayarlanmış olduğunu bile söylüyorlar. Bu insanları Çin'e dönmeleri ve Fa'yı onaylamaları konusunda nasıl ikna edebiliriz?

Shifu: Bir Dafa uygulayıcısı Çin'deki durumun korkunçluğunu, daha fazla sayıda Dafa uygulayıcısının zulme uğradığını, çok sayıda insanın zehirlenmiş olduğunu gördüğünde bir Dafa uygulayıcısının yaptığı şeyleri yapmıyor ise, o durumda o hala bir Dafa uygulayıcısı mıdır? Dafa işleri yapmak için Çin'den ayrılmakta bir sorun yoktur, fakat o kişi Dafa işleri yapmıyorsa, bir Dafa uygulayıcısı olmayı nasıl hala hak ediyor olabilir? İster anakara Çin'de olsunlar ister Çin'in dışında, hala Dafa uygulayıcıları olmaları gerekmektedir. Sıradan insanlar gibi oldukları an, onlar sıradan insanlardır. O yüzden bu uygulayıcılara gelince, eğer orada kalmak istiyorlar ise onlara bir Dafa uygulayıcısının yapması gereken şeyleri yapmaları gerektiğini açık bir şekilde anlatmalısınız.

Soru: Son zamanlarda uygulayıcılar arasındaki farklı görüşler ve yanlış anlamalar çok fazla. Shifu'ya şunu sormak istiyorum: Bizler xiulian uygulamasının sonraki aşamalarına doğru ilerledikçe, uygulayıcıların seviyeleri arasındaki farklılıklar da arttığı için mi bu gerçekleşiyor? Yoksa bu durum eski güçlerin bize engelleme yaratması mıdır?

Shifu: Uygulayıcıların seviyelerindeki farklılıkların giderek arttığı doğrudur, fakat bununla birlikte eski güçlerin engellemeleri de durmamıştır. Dolayısıyla bir uygulayıcının görüşlerinde kişisel faktörler bulunduğu an, o sömürülecektir. Bu olay artık o kadar fazla gerçekleşmiyor. Aslında bu gibi bir olay ile ilgili olarak defalarca konuşmuştum. Kendisini geliştiren uygulayıcılar bütünsel bir varlıktır ve henüz terk edilememiş olan her türden düşünce kendisini gösterecektir. Eğer içinize bakmak istemez ve kendinizi geliştirmezseniz, karmaşık bir durum şekillenmeye başlayacaktır. Dolayısıyla bir bölgede bu problemler ortaya çıktığında, o bölgedeki Fa çalışmasında bir sorun olduğu kesindir. Konuya iştirak etmiş olan herkes bundan sorumludur ve kendisini iyice geliştirmemiştir -ya da en azından bu konuda.

Soru: Bizim dinden farkımız nedir?

Shifu: Dafa biçimsizdir. Bugün benim sizlere bıraktığım form en saf olan formdur. Biz, forma sahip olan her şeyi bir kenara bırakıyor ve sadece kalbe bakıyoruz. Xiulian'deki esas, canlının yükselmesidir. Oysa her türden dışsal form, takıntı, saplantı ve tutkuların uyanmasına sebep olur. Budalara, Taolara veya Tanrılara inanmaktan ziyade dinsel formları sürdüren ne denli sayıda dindar insan olduğuna bir bakın. Onlar Tanrılara değil, din formuna ve dinin inşa edilme sebeplerine inanıyorlar -aradaki fark dünyalar kadardır. Tanrılara inanmak ve dinlere inanmak -bunlar birbirlerine zıt şeylerdir. Dinler, insanların biçimin kendisine olan takıntılarını uyandırır ve insanların Tanrılara olan doğru inançlarına engellemeler yaratır. Formların içerisinde, bir uygulayıcının gelişimini etkileyen faktörler var olmaktadır.

Soru: Bazen büyük sıkıntılarla karşılaştığım zaman bunun benim kendi karmam yüzünden mi yoksa eski güçlerin ayarlamaları yüzünden mi olup olmadığını anlayamıyorum.

Shifu: İster eski güçlerin ayarlamaları ister karma yüzünden olsun, bizler önce kendimizi irdelemeli, kendi içimize bakmalıyız. Doğru düşünceler yolladığınız zaman bile sizlerden önce kendinizi temizlemenizi istiyorum. Önce kendinize bakın, eğer bir probleminiz olduğunu keşfederseniz onun üstesinden gelin. Bunu yaptığınız zaman eski güçlerin herhangi bir şey yapabilmesi mümkün olmayacaktır; size karşı kullanacakları bir şey bulamadıklarında, sizden uzak duracaklardır. Elbette, şu anki zaman içerisinde eski güçler uzak durmak isteseler bile bu yeterli değildir -onları tamamen temizleyin! Doğru düşünceler yollamak için oturduktan sonra, onları temizleyin. (Alkış)

Soru: Hong Yin II kitabındaki "Bel Davulu Grubu" şiirini okuduktan sonra bel davulunun şeytanı yok etme ve Fa'yı reaktife etme etkisine sahip olduğunu anladım.

Shifu: Evet, çaldığınız davulların sesleri, içlerinde Zhen-Shan-Ren taşımaktadır ve o seslerin içerisinde Dafa uygulayıcılarının sahip olduğu yetenekler kendisini göstermektedir.

Soru: Tayvan'daki genç uygulayıcılar Batılı tipte bir bando grubu kurdular. Benim fikrime göre bel davulu grubu oluşturmalılar. (Herkes gülüyor.)

Shifu: Formların sizi sınırlamasına izin vermeyin. Dafa uygulayıcılarının Fa'yı onaylamak için yaptıkları her şey güç taşımaktadır. Aslında bel davulu grubu sadece New York'taki uygulayıcıların ortaya atmış olduğu bir fikir idi. Bizler sıklıkla sıradan insan toplumunda yapılan yürüyüşlere katılıyoruz ve insanlara Dafa uygulayıcılarının yaşamlarının sıradan kısmını göstermek istedik. Bir yürüyüşe katıldıkları her seferinde Tang Hanedanlığı, Göksel Tanrıçalar kostümleri gibi şeyler giyiyorlardı, o yüzden de: "Başka bir şeyler daha bulamaz mıyız?" diye düşündüler. Böylece bel davulu fikri ortaya çıktı. Biz çeşitli formlar kullanabiliriz, o yüzden de eğer bir fikriniz varsa ve bunun yapılabilir olduğunu düşünüyorsanız, bunda da bir sorun yoktur.

Soru: Durum ne olursa olsun, hepimiz, Fa'yı onaylama görevini başarmak için, yolumuzun üzerindeki her bir adımda, Dafa içerisinde azimli olacak ve daima Shifu'yu takip edeceğiz.

Shifu: Evet, Dafa uygulayıcıları olarak, burada bulunan herkes bu düşünceyi taşıyor olabilir ve Fa'yı bu dünyada onaylama durumunda büyük değişikliklerin gerçekleşiyor olmasının sebebi de budur; bugün şeytanın kötüleşmesinin sebebi budur ve bizim canlıları kurtarabiliyor olmamızın sebebi budur. (Alkış)

Soru: Avustralya'daki bazı uygulayıcıların Fa'yı değil de insanları takip ettiğini ve kalabalık ile hareket ettiğini düşünüyorum. Fa-düzeltmesini ve dünya insanlarını kurtarmak için gösterdiğimiz çabaları bozduklarını düşünüyorum. Ve her şeyi kendi kontrolü altında tutmayı seven bazı uygulayıcılar var; bir şeyleri yapmayı başaramadıkları zaman ise bunu herkese açıkça söylemiyorlar. Konuları herkesle paylaşmıyor ve işleri şeffaf bir şekilde yapmıyorlar. Diğer insanlar onların muhteşem ve harika işler yaptığını düşünüyorken aslında onlar temel anlamda esaslı işler yapmıyorlar. Ve değerli bir zaman harcadıklarını da söylemeyecekler. İşleri gerçek anlamda yapan uygulayıcıları sıkıştırıyorlar.

Shifu: Avustralya'nın durumunu biliyorum. Bazı uygulayıcıların insani takıntıları hala oldukça güçlü. Shifu, sahip olduğunuz o benlik duygusundan sıyrılabileceğiniz zamanı görmeyi bekliyor.

Soru: Sıradan insanlara ait olan bir organizasyon, düzenlediği bir yürüyüşe Dafa'nın ismi altında katılmamıza izin vermiyorsa, bir başka isim kullanabilir miyiz? Yoksa hiçbir şekilde katılmamalı mıyız?

Shifu: Eğer durum bu ise, elbette ki katılamayız. Dafa uygulayıcıları onlara eğlence için mi katılacak? Dafa uygulayıcıları buraya yaşamları kurtarmak için geldiler, o yüzden biz bu yürüyüşlere Dafa'yı dünya insanlarına göstermek ve Dafa'nın burada olduğunu öğrenmelerini sağlamak için katılıyoruz. Eğer bunu yapmamıza izin vermeyecekler ise o zaman elbette ki katılmayız. Fakat katılmamak çözüm değildir -niçin Dafa ismini kullanmamıza izin vermeyecekler? Gidip onlarla konuşmalısınız ve onlara gerçekleri açıklamalısınız. Eğer belirli bir politik görüşe sahipler ise, o zaman bunu yasal yollar ile çözüme kavuşturabiliriz; ne kadar sürerse sürsün, temel bir seviyede çözüme kavuşturulması gerekir.

Soru: Dafa uygulayıcıları tarafından işletilen medya firmaları anlamında konuşacak olursak, bu firmalar, çoğu Asya ülkesinde kuzey Amerika'daki kadar hızlı gelişim gösteremiyorlar. Bu türden bir işi nasıl daha iyi yapabiliriz?

Shifu: İşleri sadece ulaşabileceğiniz kaynaklar, mevcut ortamınız ve mevcut durumunuz doğrultusunda yapın. Shifu sizi herhangi bir şey yapmanız konusunda zorlamıyor ve sizi özellikle yönlendiremez. Fa'yı onaylamanız ile birlikte, sizler kendi yolunuzda yürümektesiniz ve ben burada oturup sizin belirli şeyleri başarmanız gerektiğini söyleyemem, çünkü her bir durum farklıdır. İşleri kendi bölgenizdeki durumlar temelinde yapın.

Soru: İki yıldır egzersizleri yapmak için egzersiz alanına sadece çok az sayıda insan geliyor. Çin dışındaki bütün uygulayıcıların egzersizleri evde yapabilecekleri doğru mu?

Shifu: Elbette değil. Aslında biliyorum ki, bunun en büyük sebebi şudur: Uygulayıcılarımız gerçekleri açıklamak için birtakım somut işlere çok fazla zaman ayırıyorlar. Çok meşguller, dışarı çıkıp egzersizleri yapmak için yeterli zamanları yok. Eğer durum bu ise, bu normaldir. Fakat değil ise, o zaman anormaldir. Dışarı çıkmayan uygulayıcılardan daha fazla bulun.

Soru: Japon uygulayıcılar son düzenledikleri aktivite esnasında engellemeye maruz kaldılar. Ne yapmamız gerekiyor?

Shifu: Japonlar… Pekâlâ, her nerede bir problem beliriyor ise, orası gerçekleri açıklamaya gitmeniz gereken yerdir. Japon ruhu, bir şeyi başarıncaya kadar bırakmaz. Dafa tüm insanlar için faydalıdır ve biz gerçekleri açıklamak için her nereye gidiyorsak, aslında merhamet tohumları saçıyor, oradaki kötü faktörleri yok ediyor ve orada bulunan yaşamlara kutsamalar götürüyoruz. İnsanlar, farkında olan bir yana sahiplerdir. Çok sayıda şey ile birlikte, herkes birbiriyle iyi bir şekilde işbirliği yaparsa daha iyi iş çıkaracaklardır. Umuyorum ki, kimin iyi iş yaptığına, kimin iyi iş yapmadığına; kimin iyi-kimin kötü olduğuna veya şu veya bu kişinin nasıl biri olduğuna daha az odaklanabilir, buna daha az enerji harcayabilirsiniz -tüm dikkatinizi Fa'yı onaylamaya odaklayın ve tüm enerjinizi Fa'yı onaylamak için harcayın. (Alkış) Birbirinizle işbirliği yapabildiğiniz anlar ve Fa'yı onaylamak için olan işleri iyi yapabildiğiniz anlar, kudretli erdeminizi oluşturduğunuz anlardır. Kimin iyi veya kimin kötü olduğu hakkında yorumlarda bulunurken, Tanrılar bile size iyi gözle bakmazlar.

Elbette bazı insanlar birtakım problemlere sahiptir ve eleştirilmeleri gerekmektedir. Bu problemi Fa'ya karşı olan bir sorumluluk duygusu ile çözüme kavuşturmalı ve bunu iyi niyetlerle gerçekleştirmeliyiz; Fa'yı her zaman için en öncelikli yere koymalı ve kesinlikle sıradan bir insanın yaklaşım tarzını kullanmaktan kaçınmalıyız.

Soru: Ben Kore'den bir uygulayıcıyım. Bazı uygulayıcılar, medyamızda çalışan uygulayıcıların bazılarına maaş ödenmesinin uygun olup olmadığını merak ediyor.

Shifu: İnsanlara ilk başta: Dafa uygulayıcılarının medya firmaları kurma konusunda iyi iş çıkarmış olduklarını söylemiştim. Topluma ulaşmanız gerektiğini, pozitif bir döngünün içine girmenizi, finansal olarak bağımsız hale gelmenizi, maaşları ödemeyi başarabildiğiniz duruma gelmenizi söylemiştim. Onların yaşamlarını idame ettirmeyi karşılayabileceğiniz ve böylelikle de onların tam zamanlı çalışabilmelerini sağlayabildiğiniz duruma ulaştığınız [ki bu harika olur], düzenli medya şirketleri gibi olmanızı söylemiştim. Fakat, o noktaya ulaşana dek ve maaş ödeyebildiniz bütçeye sahip olana dek, uygulayıcılarımızın yapacağı para bağışları yoluyla maaş ödemenize kesinlikle izin yoktur. Diğerleri Dafa için çaba gösterirken siz ondan bir şeyler mi elde edeceksiniz? Bir Dafa uygulayıcısı olarak, yapabildiğiniz şeyleri yapmalısınız -para, gayret veya ne varsa yapın. Eğer onu [toplumdaki diğer medya şirketleri gibi] yönetmeyi başarabilir, karlı bir duruma gelebilir ve maaşları ödeyebilirseniz, o durumda, çok olmasa bile, herkes bir pay alabilecektir -ve daha fazla para olduğunda da daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Daha fazla kazanç elde ettiğinizde ve maaş verebildiğiniz seviyeye ulaşabildiğinizde, Shifu'nuz sizin adınıza mutlu olacaktır. Dolayısıyla durum şudur: o noktaya ulaşmadan önce, maaşları, uygulayıcılarımızın yapacağı para yardımları ile ödeyemezsiniz.

Soru: Gazete projesi 50 kişiden fazla insan gerektiriyor. Kaynaklarımızı nasıl daha iyi kullanabiliriz? Bu durum diğer projelerimizi etkiliyor.

Shifu: İşleri iyi bir şekilde koordine etmek zorundasınız. Gazete henüz ilk aşamalarında bulunuyor, dolayısıyla çok sayıda insanın yardımına ihtiyacı var, fakat insan kaynaklarını tüketmemeye çalışın. 50 civarı insan çok fazla, çünkü her bir kişinin kendi yolunda yürümesi gerektiği ve başka şeyler yapmaları gerektiği faktörünü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir gazeteyi oluşturmanın başlangıç aşamasında işler oldukça zor olabilir ve bir takım insan sayısı gerektirir, fakat çok fazla sayıda insanı dâhil etmeyin. İşleri iyi koordine etmeniz gerekiyor, çünkü gerçekleri diğer şekillerde açıklamakta önemlidir.

Gerçekleri doğrudan açıklamak ve gerçekleri medya yolu ile açıklamak birbirini tamamlar. Gerçekleri açıklamanın sadece tek bir yöntemine bel bağlayamazsınız. Görmekte olduğunuz gibi, şu anda çok sayıda çeşitli yöntemler bulunuyor ve çok sayıda yaklaşım tarzı buluyorsunuz: internet, televizyon, radyo, VCD dağıtmak, telefon konuşmaları, mektuplar, fakslar, yazılı materyaller dağıtmak, gerçeği açıklamayı kişisel olarak doğrudan yapmak ve Çin'de bulunan uygulayıcılar poster asıyorlar ve elbette ki, şeytanı şoka sokan çeşitli şekillerde projeler oluşturuluyor. Çok sayıda formu birlikte kullanıyorsunuz.

Soru: Kore'nin çeşitli bölgelerinde bulunan asistan ve koordinatörler çok sık değişiyor. Birini göreve atamak veya görevden almak ile ilgili herhangi bir prensip yok. Aktif bir şekilde Fa-düzeltmesi dönemi uygulaması yapan ve ön planda bulunan çok sayıda uygulayıcı görevden alındı ve değiştirildi. Hatta bazı insanlar iki kere atandı ve değiştirildi. Son zamanlarda atanan bir kişi, Fa'yı sadece birkaç ay önce edindi ve tüm gün boyunca insan meseleleri ile meşguller. Shifu, Dafa Derneğinin atamaları ve görevden almaları ile ilgili genel bir standart var mı acaba? Dernek başkanının istediği gibi karar vermesi doğru mudur?

Shifu: Şimdi bu konuya gelince, sanırım Kore'deki koordinatörlere bir tavsiyem olacak, böylece uygulayıcılarımız kendilerini daha iyi geliştirebilirler; tüm uygulayıcılarımızın uygulamaları içerisinde olgunlaşmalarını sağlamak için bütün bu değişiklikleri yapmayın, çünkü aslında bu, uygulayıcının hevesini kırmaktadır. Bir diğer şey de şu: eğer insanları durmadan bu şekilde değiştirirseniz, uygulayıcıyı [Dafa işinin olgunlaştırıcı etkisi yoluyla] kıvama gelmeden önce değiştiriyorsunuz ve ardından, atanmış olan diğer kişi de olgunlaşmadan değiştiriliyor. Dafa işi herhangi türdeki bir insan işinden farklıdır. Sizler yolunuzu haritada olmayan sularda buluyorsunuz. Farklı bölgelerde bulunan Dafa asistanlarının ve koordinatörlerinin işlerini nasıl yapmaları gerektiğini ve kendilerini nasıl olgunlaştırdıklarını anlayın ve olgunlaşmaları konusunda onlara yardım edin. Hiçbir dünyevi bürokratın veya liderin yöntemi, Dafa xiulian uygulamasına uymaz, dolayısıyla kendi yollarımızı bulmak ve herkesin gelişmesine olanak tanımalıyız

Elbette, eğer koordinatörler gerçekten de uygulayıcıların faydası için bir şeyler yapıyorsa ve bunu Fa temelinde yapıyorlar ise ve o kişiye sahip olduğu takıntıyı terk etmesi konusunda yardım etmek için yapıyorlar ise, buna karşı çıkmayacağım. Fakat eğer durum bu değil ise, o zaman bunu bu şekilde yapamazsınız. Koordinatör açısından bakıldığında eğer: "Beni dinleyen kişileri göreve atayacağım ve eğer dinlemiyorsa onu görevden alacağız" şeklinde düşünüyorsanız, bu durum Dafa'ya karşı sorumsuz olmak demektir. Ve bu yaklaşım tarzı, Dafa işi ile uygunluk göstermemektedir. Bir koordinatör, uygulayıcılar ile sıklıkla fikir alışverişinde bulunmalıdır, kendisini uygulayıcılardan biri olarak görmelidir ve: "hadi her şeyi birlikte güzelce yapalım" davranışı içerisinde olmalıdır.

Bu bir eleştiri değil. Sadece olayları diğer kişilerle birlikte konuşmanızı tavsiye ediyorum. Uygulayıcılarımıza gelince, koordinatörlerimize daha çok yardım etmelisiniz. Koordinatörlerimize gelince, uygulayıcılarımızla olan iletişimi hakikaten arttırmalısınız -daha fazla uygulayıcı ile ve daha geniş çaplı bir uygulayıcı grubu ile. Bir çeşit liderlik tavrı göstermeyeceğinizden emin olun. Bu bir eleştiri değil. Size sadece birazcık bu konu ile ilgili nasıl davranacağınızı öğretiyorum. (Alkış)

Koreli Dafa uygulayıcılarına gelince, çoğu zaman gerçekten harika işler çıkardınız ve orada bulunan çok sayıdaki Dafa uygulayıcısı kendisini iyi geliştirdi. Sizleri ne zaman iyi iş çıkarırken görsem ve özellikle bir bütün olarak iyi işbirliği yaptığınızda ve büyük bir etkiye sahip olduğunuzda, sayısız Tanrılar sizlerden övgü ile bahsediyor. Gerçekleri açıklamak ve zulme karşı durmak konularında önemli bir rol oynuyorsunuz. Gücünüzden istifade edin ve Dafa uygulayıcılarının doğru düşüncelerini ortaya koyun ve yaptıklarınızı daha da iyi yapın. Yaptıklarınızı iyi yapmanızın kendisi şeytanı korkutmaya yetmektedir. Shifu, koordinatörlerin uygulayıcıları güzelce yönlendirmesini ve Dafa uygulayıcılarının çok daha fazla olgunlaşmasını ümit ediyor.

Soru: Ben Dafa'ya tüm kalbimle ve tamamen asimile olmak istiyor, saf bir biçimde eksiksiz ve azimle ilerlemek istiyorum; üç işi en iyi şekilde yapabilmek için elimden gelen en büyük çabayı sarf etmek istiyor ve bizi merhametli ve zahmetli bir şekilde kurtaran Shifu'yu hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum.

Shifu: Eğer hepiniz böyle bir anlayışa sahip olursanız, görevlerimizi iyi şekilde yapabiliriz. Shifu'nun ne kadar merhametle ve zahmetle sizi kurtardığından bahsediyorsunuz, fakat eğer bana soracak olursanız, ben, bugün ulaşmış olduğunuz noktaya gelmiş olan sizlerin muhteşem olduğunuzu söylerim. (Alkış)

Daha dün bir şeylerden bahsetmiştim: Başlangıçta ne tür uygulayıcılar ile karşılaşmış olduğumu biliyor musunuz? İster anakara Çin'de olsun ister diğer bölgelerde -konferans salonuna girdikleri an salondakilere bakıyor ve onları, sıradan insanlar arasında biçimlendirmiş oldukları her tür düşünce ile görüyordum. Ve neredeyse onların hiçbiri kendi düşüncelerine sahip değildi veya olaylara net bir biçimde bakamıyorlardı. Birçok insan bocalıyordu ve Dafa'nın muhteşem olduğunu söylediklerinde bile, bu onların kalplerinden gelmiyordu. Sahip oldukları bütün bu düşüncelere ilaveten, bir de her türlü qigong öğrenmişlerdi -o kadar çok ki, tiryakilik olmuştu. Bu insanlar Tanrısallığa doğru xiulian uygulayabilir miydi? Sizin de düşünebileceğiniz gibi, bundan çok uzaklardı. Fakat bugün gelmiş olduğunuz noktaya dek gelmiş olmayı başarmanız, bu denlisini başarmış olmanız -bu hakikaten olağanüstü.

Elbette, sizin Shifu'nuz olarak, peki ben en çok hangi türden insanlara saygı gösteririm? Aslında, Tanrılar da aynı şekilde düşünmektedir: düşünceleri temiz olan -kurnaz veya önemsiz bir konuda zeki olan kişilerden bahsetmiyorum; söylemek istediğim şey bu değil. Kendisine ait doğru düşünceleri olan, kendi düşünceleri olan, kendi zekâsı ile düşünen ve herhangi bir dışsal mesajdan etkilenmeyen kişiden bahsediyorum. Onun kafası puslu değildir. Ve o, birileri bir şeylere iyi dediği zaman ona iyi, kötü dediği zaman ona kötü diyen [sanki kimliği olmayan] kişiler gibi değildir. Fakat bugün sizlerin gerçekten mantıklı ve sakin olduğunuzu görüyorum; her şeyi dengeli bir biçimde yapıyorsunuz. Gerçek şu ki, sizler artık sıradan insanoğlu değilsiniz ve artık geriye dönemezsiniz, bunu gerçekten yapamazsınız. (Alkış) Sizlerle sıradan insanlar arasındaki farklılık, çok fazla büyüdü.

Soru: Eski güçler karşılıklı-üretim, karşılıklı-engelleme yasasını biliyor mu?

Shifu: Elbette ki biliyorlar. Eski güçler Tanrısallık ifadesi değil midir?

Soru: Shifu, bizlere daha önce çok sayıda Tanrı'nın insan olarak reenkarne olmak istediğini fakat yeteri sayıda insan teni bulunmadığını, o yüzden de çok sayıda bitkinin ve hayvanın onlar olduğunu söylemiştiniz. Hayvanlar Fa'yı edinemeyeceğine göre, onların sadece Fa'ya asimile olacakları doğru mu?

Shifu: Evet, doğru. Fakat dayanak noktası, onların Fa'ya karşı olan tutumunun pozitif olmak zorunda olmasıdır. Fa'yı yaydığım zaman, bu Fa'nın gelecekteki kozmosta yok olmaması ve solup gitmemesini sağlamak için sağlam bir yolda yürümem gerekiyordu ve bu yüzden hayvanların Fa'yı elde edemeyeceği kuralını koydum. Uzun bir zaman önce, hayvanların Fa'yı edinmesine izin verilmemesi durumu vardı. Fakat sonra çağların geçmesiyle birlikte, her şey yavaş yavaş sapmaya başladı ve hayvanların uygulama yapmasına izin verildi ve giderek artan sayıda hayvan xiulian uygulamaya başladı. Dolayısıyla Fa'yı yaydığım ve hayvanların Dafa içerisinde uygulama yapamayacağı kuralını oluşturduğum o zamanlar "AAA! Aman Tanrım!" Çok sayıda boyut bir arbede çıkardı. Fakat yine de kural kuraldır. Eğer bir hayvan Fa'yı edinmek istiyorsa, bir insan olarak reenkarne olabilirsiniz ve size o şansı vereceğim. Durum ne olursa olsun, bugün dünyaya gelmiş bulunuyorsunuz ve Fa-düzeltmesinde -ister bir hayvan olun ister bir insan veya ne olursanız olun- ben sadece sizin Dafa'ya karşı olan tutumunuza bakıyorum. Dafa'ya karşı pozitif bir tutum içerisinde olanlar için her şeyi çözüme kavuşturabilirim. En çok görülen senaryo ise: Asimile edilmesinin ardından onu gelmiş olduğu yere geri döndürüyor olmamdır. Meseleyi çözüme kavuşturabilirim. Hayvanların Dafa içerisinde doğrudan xiulian uygulamalarına izin verilmez, çünkü bu durum Dafa'ya karşı saygısız olmak anlamına gelir.

Soru: Fa-düzeltmesinin bu son ayağında, bir uygulayıcı arkadaşımızın aile üyesi (o da aynı zamanda bir uygulayıcıdır), o kadar şiddetli bir karma ödemesinden geçti ki, IV gerekti. Bunun neticesinde, Fa'yı onaylama işlerini düzgün yapamıyor ve birbirlerini etkiliyorlar. Saygıdeğer Shifu'ya şunu sormak istiyorum: Bu, onların kendi problemlerinden mi, yoksa bir engellemeden mi kaynaklanıyor?

Shifu: Uygulayıcılar açısından, hiçbir şey tesadüfî gerçekleşmez. Genellikle bu durum bir uygulayıcının gelişim süreci ile bağlantılıdır. Eğer bu kişi yeni bir uygulayıcı ise veya azimli olmayan bir kişi ise, o durumda, bir testi iyi geçemediği zaman böyle bir durum ortaya çıkar. Fakat, Dafa uygulayıcıları Fa'yı onaylıyorken böylesi şiddetli bir engelleme gerçekleşiyorsa o zaman karanlık hizmetkârlar veya çürümüş şeytanlar bize zulmediyordur. Onları yok etmek için doğru düşünceler yollayın. Yeni uygulayıcılar veya yeterince azimli olmayan uygulayıcılar kendinize bakın ve bu konuda kendinizi daha fazla irdeleyin.

Soru: Son zamanlarda, Tokyo'da bir kuruluş, konuşma özgürlüğü ve insan hakları ile ilgili bir bilgi şöleni düzenledi. Sempozyumun konusu Çin'deki şu anki, insan hakları ve Jiang Zemin'i adalet önüne çıkarmak için gereken global çaba idi. Japon Falun Dafa Derneğinden bir kişi konferansta konuşma yaptı ve diğer konuşmacılar da Global Kurtarma Çabası ve Jiang Zemin'i Yargı Önüne Getirmek için Global Çaba gruplarından kişilerdi. Bazı uygulayıcılar bu türden bir olayın çok da uygun olmadığını hissetti.

Shifu: Konuya bu şekilde bakamazsınız. İnsanların bizi desteklemeye gelmiş olduğu faktörünün farkına varmalıyız ve dolayısıyla katılmamız daha iyi değil midir? Bu durum, dünya insanlarının Fa'yı onaylamak istemesi, fakat bizim buna izin vermememize benziyor. Bizler zulmü dizginliyor ve onu ortaya çıkarıyoruz ve sıradan insanlar bu işe iştirak ettiğinde, bu durum, bizim politikaya bulaşmış olduğumuz anlamına gelmiyor. Fa'yı yaydığım dönem, organizasyonlara bakmadım; formlara bakmadım, sadece insanların kalplerine baktım. Onun hangi organizasyon olduğu önemli değildir, yeraltı örgütü olmadığı müddetçe, çok kötü temelli olmayanlardan biri olmadığı müddetçe ya da bozuk olanlardan biri olmadığı müddetçe, [Dafa'yı desteklemek için bir yaklaşım gösteriyorsa] insanlara Fa'yı onaylamaları için şans vermeliyiz -biz buraya tüm yaşamları kurtarmak için gelmedik mi? Hatta o kişi daha şimdi bahsettiğim [gerçek anlamdaki kötü gruplardan gelen] biri olup, Dafa'yı onaylamak için gelen bir kalbe sahip biri ise, onlara hala bir şans vermelisiniz, öyle değil mi?

Fakat aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var: Dafa uygulayıcıları, sıradan insanların oluşturduğu birtakım politik şeylere gidip katılamaz ve kesinlikle iştirak edemezler -Falun Gong ile bir ilgisi olmadığı için- ona iştirak edemezsiniz. Fakat eğer insanlar Falun Gong'u desteklemek için bir şeyler organize ediyorlarsa, o durumda oraya gitmezsek doğru olmaz.

Soru: Zhuan Falun'da Taichi sembolü üzerindeki nokta mavi, kırmızı veya siyah. Fakat print edilen bazı materyallerde ise beyaz. Bu yanlış mıdır?

Shifu: Aslında, kozmosun boyutlarındaki renkler -kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit ve mor- şeklinde değişmektedir. Taichi, kozmos hakkındaki Taoist anlayışı yansıtan bir semboldür ve dolayısıyla onun sadece Taoist sistemini temsil eden bir sembol olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, hakkında konuşmuş olduğum siyah-kırmızı ve çivit mavi-kırmızı tipler, Taoist sistemin formuna sahiptir. Taichi'nin açılması konusuna gelince, onu daha da derinlemesine inceledim ve beyaz -şeffaf- olmalıdır; yani her iki tipteki Taichi'nin açılımı beyazdır. Aslında o sadece tezahür formundaki bir amblemdir.

Soru: Benim çocuğum kendisini bir Dafa uygulayıcısı olarak isimlendiriyor, Fa'yı seviyor, insanlara Fa'dan bahsediyor ve gerçekleri açıklıyor. Fa'yı çalışmayı ya da egzersizleri yapmayı üstlenmiyor. Eğer bunu yapmasını istersem, bu uygunsuz olur mu?

Shifu: Eğer çocuk çok genç ise, onu zorlayamazsınız. Bir çocuk çok genç ise, yetişkinlerin yaptıklarını takip eder. Yaşı ilerlediğinde ve kendi başına kitapları okuyarak Fa'yı çalışabildiğinde, [o durumda] kendi başına xiulian uygulayacaktır.

Soru: Singapur'da Dafa'yı hala sıkça insan düşünceleri ile algılayan birtakım uygulayıcılar olduğunu hissediyorum. (Shifu: Evet) Bu problemi nasıl çözüme kavuşturabiliriz?

Shifu: Evet, Dafa uygulayıcıları ne yaparlarsa yapsınlar, bunu Fa temelinde yapmak ve olayları Fa doğrultusunda düşünmek zorundadırlar. İnsani takıntıları çok güçlü olan bazı uygulayıcılar gerçekten de var ve insanların arkasından kötü şeyler yapan bazı kişiler de var. Bütün bunları izliyorum.

Soru: Şeytanı yok etmek için "Mie" kelimesini düşünmeden önce kendimi temizlediğim esnada, "Chu" kelimesini düşünebilir miyim?

Shifu: Sadece yapmanızı söylediğim gibi yapın. Sizin ortaya attığınız şey ne olursa olsun, benim sizlerden yapmanızı istediğim şey, en güçlü olanıdır. (Alkış) Bazı uygulayıcıların doğru düşünceleri daima yetersiz oluyor ve kendilerini beğenmiş hale geldikleri her defasında, birtakım başka şeyler ortaya atıyorlar. O anlar, şeytanlar tarafından kullanılacağınız anlardır ve yoldan sapacak ve de problemler yaşayacaksınızdır. Yanlış yöne sapanlar bunu bir gecede başarmadılar. Yavaş yavaş o hale geldiler.

Soru: Hong Kong'daki tüm uygulayıcılar Shifu'ya saygılarını iletiyor. Dafa uygulayıcıları, sıradan insanlar tarafından organize edilen, içlerinde politik ya da diğer türden şeyler barındıran aktiviteleri nasıl ele almalılar?

Shifu: Sıradan insanların yaptıkları şeylerin bizlerle bir ilgisi yoktur. Fakat sıradan insanlar Falun Gong zulmüne karşı durarak veya Çin'deki insan hakları durumuna karşı durarak bize destek olduklarında, bu durumun bizlerle bir ilgisi olmadığını söyleyemezsiniz. Bu dönemde, Hong Kong'da, sıradan insanlar, bizimle ilgisi olan bir şeye katılmamız için bizi davet ettiğinde [ve eğer o şey barışçıl ve mantıklı ise] o durumda katılabiliriz. Sadece Hong Kong'un katılabileceğini söylüyorum. Eğer bizimle bir ilgisi yok ise ve hiç ilgisi yok ise katılamayız. Bu konuda net olmanız gerekiyor.

Örneğin, 23 Nolu karara karşı oldukları o son seferde [o denli önemli ve dinamik bir olay olduğunda], bunu Falun Gong için yapmadılar mı? (Shifu gülüyor) Ve bunun gerçekleşmesinin ardından, demokrasi aktivistleri, çeşitli toplumsal gruplardan insanlar, politik döngüden insanlar ve kamuoyundan birçok kişi, Falun Gong'a dikkatli bir biçimde bakmaya başladı. Ve Hong Kong'un genel kamuoyunun, şu anda Falun Gong ile ilgili net bir anlayış taşıdığını düşünmemin sebebi budur. Elbette bir deyişte söylendiği gibi: "dört bir yana salınmış haberi kara cahil hala anlamamıştır." O yüzden hala geride kalanlar vardır, buna şüphe yok. Elbette hala gerçekleri bilmeyen insanlar bulunuyor ve gerçekleri açıklamak için bir şeyler yapmaya devam etmek zorunda olmanızın sebebi de budur.

Soru: Hong Kong medyayı kullanarak Fa'yı onaylama konusunda nasıl daha iyi iş çıkarabilir?

Shifu: Gazete giderek pozitif bir döngünün içerisine girmeli ve başlıca bir medya şirketi olmalıdır. Dafa uygulayıcıları tarafından işletilen medya şirketleri kesinlikle başlıca bir medya şirketi olacaktır. (Alkış) Sadece başlıca bir medya şirketi olmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekte dünyanın en büyük medya şirketi haline gelecektir. (Alkış) Aslında, işlettiğiniz gazetenin iskeleti, zaten en büyük olandır. Herhangi bir ülkedeki medya şirketlerine bakın, o sadece o bölgedeki ülkeleri kapsar. Ülke ne kadar büyük olursa olsun, o hala sadece ulusal bir medya firmasıdır -her ne kadar diğer ülkelere dağıtılabiliyor olsa da. Ve onların hiçbiri bu denli büyük bir etkiye sahip değildir.

Geçmişte, Çince yayın yapan bazı gazeteler geniş çapta dağıtıldı, birçoğu sonradan başarıya ulaştı ve şu anda ise adalet duygularını yitirdiler ve gerçekleri yazmaya cesaret edemiyorlar. Eğer bir kişi gerçek haberleri görmek istiyorsa, sizin işlettiğiniz medyayı okumalıdır.
¹Tercümanın notu: Bu soru, Shifu'nun 2004 yılında önerdiği Çince metindeki değişiklikler ile ilgilidir. Japonca yazı içinde Çince kaynaklı birçok kelime kullanılır.