1999 Avustralya Fa Konferansında Fa'nın Öğretilmesi

(Li Hongzhi ~ 2-3 Mayıs 1999)


Herkese merhaba,(Alkış)

Sidney'e son gelişimden bu yana 1 ya da 2 yıl olmuş ve göz açıp kapayana kadar geçmiş. Son gelişim, bir Fa konferansı esnasında idi. O zamanlar çok sayıda öğrenci yoktu ve Fa'yı çalışma konusu Çinliler ile sınırlıydı. Şimdi daha fazla insan var ve belirli süre Fa çalıştıktan sonra, Fa'yı Fa'dan anlayabileceğinizi hissediyorum. Xiulian uygulamaya devam ettikçe, soracağınız soruların olacağı kesindir ve onların cevaplarını bulmak isteyeceksiniz. Bu sefer bu konferansa gelmekle, bazı soruları gerçekten cevaplayabileceğimi ve bazı konuları sizler için çözüme kavuşturabileceğimi hissettim. Zamanlama çok iyi, o yüzden de buraya gelmeye ve herkesle buluşmaya karar verdim.

Şu dönemki xiulian uygulamasında, Avustralya'daki durum nispeten iyiydi. Xiulian uygulaması içerisindeki prensiplerin net bir şekilde anlaşılması anlamında, hala birazcık eksiklikler olsa da, genel anlamdaki durum iyi.. Bugün ben esasen herkesi görmek ve ardından da bazı problemleri ele almak istiyorum. Dolayısıyla, bugün konuşmayı bitirdikten sonra, sizlerin konuşmalarını dinleyeceğim ve yarın da sorularınızı cevaplamak için öğlen vaktini kullanacağım. Hangi sorulara sahipseniz onları soru kağıtçıklarına yazabilirsiniz, onları konferans sorumlusu kişilere verebilirsiniz ve onlar da bana verirler ve ben de onları sizin için cevaplayacağım.

Soruları cevaplamak için bir koşul vardır. Ben, Falun Dafa öğrencilerinin uygulama ile ilgili sorularını cevaplamak için buradayım,- insan toplumunda gerçekleşen şeyler hakkında ya da insan toplumu ile ilgili diğer soruları cevaplamak için değil. Bunlar, benim cevaplayamayacağım sorulardır çünkü ben şu anda sadece öğrencilerime karşı sorumluluk taşıyorum; ve ben, herhangi bir ülkenin politik meselelerine, siyasetine ya da yasalarına veya düzenlemelerine karışmak istemiyorum.. Ben bu sorumluluğu sürdürürken, insanlara karşı sorumlu olmak zorundayım ve aynı zamanda da topluma karşı sorumlu olmayı da göz önünde bulundurmak zorundayım. Sıradan insan toplumunun gelişimi önceden belirlenmiştir ve kendi yasası doğrultusunda ilerlemektedir ve ben bu gibi konulara girmek istemiyorum.

Sırada, bazı sorunlardan söz edelim. Öğrencilerle bir araya nerede gelirsem, hep bir konudan bahsettiğimi biliyorsunuz, şöyle ki, herkese kitabı daha çok okumasını ve Fa'yı daha fazla çalışmanızı söylediğimi hepiniz biliyorsunuz. Herkes bu konu hakkında konuşacağımı bildiği halde, yine de ben bunu ele alacağım çünkü Dafa içerisinde gelişmek istiyorsanız, kitabı okumak ve Fa'ya çalışmak en büyük öneme sahiptir. Eğer benim bugün yaydığım Dafa'ya, yaygın ve sıradan bir qigong gibi muamele ederseniz, o zaman korkunç bir hata yapıyor olursunuz. Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, sağlık sorunlarınız tedavi edilsin diye hastaneye gidebilir veya diğer tıbbi yollarla tedavi alabilirsiniz. Sağlığınız sizin tek endişeniz ise, tıbbi tedavi için onlara gidebilirsiniz. Ben hastalık tedavisi yapmıyorum. Ben sizi doğru bir xiulian yoluna yönlendiriyor ve aydınlık bir yolda yürümenizi istiyorum. Hastalık iyileştirmesi yaparak Dafa'dan para kazanmaya izin verilmez. Ben sizi en saf yola yönlendiriyorum. Uygulama yoluyla gerçekten yükselmek için, kişi Fa çalışmasında ısrar etmelidir.

Daha önce madde ve zihnin bir olduğunu söylemiştim. Maddenin mi yoksa zihnin mi önce gelip gelmediği konusu, dünya çapındaki felsefi çevrelerde uzun süre durmaksızın görüşülmüş ve tartışılmıştır. Size birçok örnek verdim. İnsanlar bir meseleyi düşündüğü ya da ona kafa yorduğu zaman oluşan düşüncenin, bir madde olarak belirdiğini şu an biliyoruz. O zaman zihin bu demek değil midir? Bir başka deyişle, zihin ve madde, birdir. En mikroskobikten en makroskobiğe, en küçükten en büyüğe kadar, kozmosun bütünü ve de tüm maddelerin parçacıkları, hepsi, tek bir özel kaliteyi, yani Zhen Shan Ren'i içermektedir. O zaman bu Zhen Shan Ren -(yani kozmosun karakteristik özelliği)- her bir şeyin her türlü yönünü, kozmosun farklı seviyelerinde dizginlemektedir. Madde, aslında, bu maddesel olmayan özel kaliteden oluşmuştur. Madde ve zihin bu nedenle birdir, aynıdır.

Bazı insanlar yanlış bir anlayışa sahipler. "Qigong uyguladığım zaman sadece qigong egzersizlerini yapıyorum; xinxing'imi geliştirmeme ya da kitapları okumama gerek yok." diyorlar. Bahsedeceğim en kritik sorun, budur. Bir kişinin böyle bir düşünce ile gelişmesi asla mümkün olmayacaktır ve kişinin sadece birkaç qigong hareketi uygulayarak hastalıktan yoksun hale gelmesi olanaksızdır. Çin'deki birçok sıradan insan bile bunu anlamış durumda. Eğer Fa'yı çalışmaz veya kitabı okumaz, temel ilkeleri anlamaz, ahlaki standardınızı yeniden yükseltemez, xinxing'inizi geliştiremez, iyi ve de daha iyi bir insan haline gelemezseniz, o zaman hastalıklara sahip olursunuz. İnsanların hepsi böyle olduğundan dolayı ve insanlar hastalıklara gerçekten sahip olacakları için, yalnızca sıradan insanları geçtiğiniz zaman hastalıklardan gerçek anlamda yoksun olursunuz. O yüzden, sadece bir kaç hareket uygulayarak sıradan insanları geçmek mümkün değildir. Yalnızca Fa-ilkelerini doğru olarak anlayarak, zihninizi ve kendi âleminizi geliştirerek, daha iyi bir kişi -sıradan insanları aşmış iyi bir kişi, yani olağanüstü bir kişi haline gelerek, insanların başına dert olması gereken hastalıklardan muzdarip olmazsınız. Prensip böyledir. Sadece daha iyi bir insan olup, bugünün ortalama ve sıradan insanını geçerek, hastalıktan gerçekten yoksun olabileceğinizden bahsediyorum. Öyleyse, yüksek seviyelere doğru xiulian uygulamak istiyorsanız, daha yüksek bir gereksinim olması gerekmiyor mu? Hastalıktan yoksun olmak, yüksek seviyelerde xiulian uygulayan birisi olmak anlamına gelmez, aksine, sadece sıradan insanlardan daha yüksek bir ahlaki düzeyde olan birisi olduğunuz anlamına gelir. Sizden yapmanızı istediğim şey, sıradan insanları geçmeniz, hatta daha da yükseğe çıkmanız-yani, daha da iyi bir kimse, daha yüksek ahlaki değerlere sahip bir kimse olmanızdır. Ancak bu suretle, xiulian uygulaması yoluyla yükselebilirsiniz.

Bugünlerde Çin kökenli olmayan bazı uygulayıcılar Fa çalışmasına çok önem vermiyor ve [Fa'yı] çok iyi anlamıyorlar. Şu anda söylediklerim sizin için bazı şeyleri netleştirmiş olabilir. Qigong hareketleri, uygulamanın sadece tamamlayıcı bir yöntemi olduğundan dolayı, kesinlikle temel bir rol oynamazlar. Eğer xinxing'iniz yükselmez ve seviyeniz yüksek bir düzeye çıkmazsa, egzersiz hareketlerini ne kadar yaparsanız yapın, yükselemezsiniz. Yalnızca xinxing'iniz belli bir yüksekliğin standardına ulaştığı zaman gelişmeyi başarabilir ve hastalıktan muaf olabilirsiniz. Sadece kendinizi daha yüksek ve daha iyi şartlarda tuttuğunuzda sıradan insanları aşmış olur ve o yüzden de artık sıradan-olmayan biri haline gelebilirsiniz. Bunun nedeni, toplumdaki insanların düşüncelerinin, hareket ve eylemlerinin, herkesin görebileceği şekilde, kendi bencil çıkarları için olmasıdır. Onlar son derece bencildir - hatta kişisel kazanç uğruna, gereken her yöntemi kullanma noktasına gelecek kadar. Ayrıca, bu dönem, aşırı derecede yozlaşmış bir ahlaki değerler dönemidir. Eğer siz sıradan bir insan ile aynıysanız, sadece egzersizleri yaparak iyileşmiş olabilir misiniz? Bu mümkün değildir! Eğer sıradan bir insan ile aynıysanız, sadece hareketleri yaparak olağanüstü bir insan haline gelebilir misiniz? Bu kesinlikle imkânsızdır. Bu yüzden, herkesin kitabı okuması gerekmektedir! Çünkü ruhani seviyeniz ve düşünme biçiminiz yüksek bir standarda ulaşmadığında, hastalıklarınız iyileşmez ve siz yüksek bir aleme ulaşamazsınız. Benim herkese kitabı daha çok okumasını söylememin ve kitabı okumanın esas gereği hakkında konuşmamın nedeni budur.

Fa, farklı seviyelerde gelişmeniz için size rehberlik edebilir. Bu kitap, Zhuan Falun, herkesin sistematik uygulama yapmasını sağlayan bir kitaptır, bu nedenle de en büyük öneme sahiptir. Uygulayıcı olsanız da olmasanız da, Zhuan Falun'u okumak nasıl davranmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacaktır. Bunun sebebi, bugünün insanoğlunun hiçbir ahlaki standart ile dizginlenmiyor olması, geleneklere ve eski düşünce tarzlarına karşı gelmesidir. İnsanlar kendi önlerindeki gerçekliğe daha fazla önem verdikçe, insanın orijinal doğasını -en özündeki en iyi olan şeyleri - bir o kadar bırakmaktadır. Lakin, ahlaki kısıtlaması olmayan kişiler, istedikleri gibi hareket ederler ve buna izin verilemez. İnsanlığın yozlaşması insanıoğlunu korkunç bir tehlikeye çoktan sürükledi bile. Konferans ilerledikçe, hepiniz için bunu açıklayacak ve bununla ilgili sorularınızı yanıtlayacağım.

Simdi de, birkaç özel sorun hakkında konuşacağım. Sıradan insanlar arasında uygulama yaparken, kişinin çoğu zaman bırakamadığı birçok takıntısı vardır - uygulamadaki özel sorunlardan bahsediyoruz. Birçok kişi takıntılarını bırakmıyor, hatta bunlar, bu kişilerin akıllarını başından alıp, zihinlerini bulandırsa bile, hala farkında değiller. Binlerce yıldır hiç kimse nasıl gerçekten xiulian uygulanacağı hakkında doğru bir biçimde konuşmadı. Herkes xiulian uygulamasının bacakları çapraz katlayarak oturmayı içerdiğini bilir. Bildiğiniz gibi, Çin'in kırsal kesimlerinde, kendi yataklarında bütün yıl boyunca oturup, elbise diken ve bez ayakkabılar onaran çok sayıda yaşlı kadın vardır. Eğer konu bu kadar basit olsaydı [sürekli bu şekilde oturmak gibi], o zaman söylemeliyim ki, onların hepsi tanrılar haline gelmeliydi. O duruş sadece tamamlayıcı bir yöntemdir. Eğer xiulian egzersizleri yapmıyor, sadece bacaklarınızı çapraz katlayarak oturuyorsanız, bu hiçbir işe yaramaz çünkü o durumda, tek bir xiulian elementi bile yoktur. Bu yüzden size, xiulian uygularken Fa-ilkelerini anlamanızdan ve kitabı okumanızdan bahsediyorum. Hedef sizin daha da yüksek alemlere çıkmanızdır. Peki nasıl yükselirsiniz? Sıradan insanların arasındayken sahip olduğunuz kötü düşünceleri bırakma yoluyla ve örneğin, sıradan insanların rekabetçi zihniyetini bırakarak. Küçük ve önemsiz kazançlar uğruna, insanlar başkalarına zarar veriyorlar. Küçük bir kazanç ile neşeyle dolup, bir parça kayıpla üzülerek, bundan dolayı da doğru dürüst yemek yiyip uyuyamayarak ve tepeden tırnağa rahatsızlıklardan muzdarip bir şekilde - ne yorucu bir hayat sürdürüyorsunuz! İnsanlar bu dünyada sadece bunun için mi var oluyorlar?



Editörün Notu: Türkçe tercümede imla hatalarının düzeltmesi devam etmektedir. Düzeltmesi yapıldıktan sonra tamamı yüklenecektir.....