NTDTV Toplantısında Fa'nın Öğretilmesi

(Li Hongzhi, 6 Haziran 2009)


Herkese merhaba, (Uygulayıcılar cevap veriyor: Merhaba Shifu!)

Gerçekten çok çalışıyorsunuz. Fa'yı son kez öğretişimden bu yana veya sizi kişisel olarak görmemden bu yana uzun bir zaman geçti. Fakat şunu biliyorum ki, sizlere ne kadar fazla öğretirsem ve sizi ileri doğru ne kadar itersem, eski güçlere ait faktörlerin Dafa uygulayıcıları için yaratacağı sıkıntılar de bir o kadar fazla ve ciddi olacaktır. Fakat Fa sizlere verilmiş durumda. Fa'nın kitabına göre xiulian uyguladığınız ve onu çalıştığınız müddetçe her şeyi çözüme kavuşturabilecek ve her şeyi elde edebileceksiniz. Bu zaman süreci esnasında, olaylar hakkında daha detaylı bir şekilde kasten konuşmuyorum. Birçok şey, düşünmeniz ve fark etmeniz için gerçekten de sizlere bırakılmış durumdadır. Yaklaşık bir yıldır sizlerle konuşmaya gelmemiş olmamın sebebi de budur.

Durum ne olursa olsun, Fa-düzeltmesinin ilerleyişi yüksek bir hızla devam ediyor ve hepiniz bunu, durumumuzun ve zamanın nasıl değişmekte olduğundan hissedebilirsiniz, çünkü her şey şu anda çok hızlı ilerliyor; akıl almaz bir hızla. Ve insanoğlu için, kozmosta gerçekleşmekte olan şeyler de aynı şekilde akıl ermezdir. Ne olursa olsun, Dafa uygulayıcılarının uygulaması ve benim Fa-düzeltmesi içerisinde yapmakta olduğum her şey işte böyledir ve form bellidir, öyle ki konuşacak fazla bir değişiklik olmayacaktır. Ve Fa-düzeltmesinin hızı inanılmaz derecede yüksektir. Fa-düzeltmesi kozmosta olabilecek en yüksek hızda yaklaşıyor -hatta benim yönlendirmeme bile ihtiyaç duymadan. Şu anki olaylara bakarak değerlendirme yapacak olursak, değişimler bu dünyada da kendisini hızlı bir şekilde gösteriyor ve insan toplumunun düşüşü de özellikle göze çarpan bir durumda. Günümüz Çin toplumunda ahlak neredeyse akıl almaz bir oranda düşüyor. Daha önce tarihteki hiçbir dönemde insan ırkı bu denli kötü olmamıştı. Daha önceki hiçbir dönemde [örneğin bir hanedanlığın yıkıldığı dönemde veya büyük bir felaketin hemen öncesinde bile] olaylar bugün oldukları kadar kötü hale gelmemişti, çünkü bu noktaya ulaşmadan önce insanoğlu çoktan yok olmuştu. Eğer Fa-düzeltmesi için olmasaydı, Tanrılar insanların var olmasını çok uzun bir zaman öncesinden yasaklamış olurlardı. Bu durum özellikle Çin için geçerlidir. O, insanoğlunun yarı Tanrısal kültürünün en önemli parçasıdır ve binlerce yıldır yarattığı etki, dünyanın dört bir yanına dalga dalga yayılmıştır. Onun kültürünün diğer boyutlar üzerinde dahi önemli bir etkisi olmuştur. Geçmişte, şu anki yozlaşma derecesine ulaşılmasına asla izin verilmedi, çünkü o noktaya ulaşmadan, Tanrılar onu yok ederdi. Günümüzde, bu sonuç erteleniyordu, çünkü çok sayıda Dafa uygulayıcısı uygulama yolunu henüz yeni tamamlıyordu. Xiulian uygulamasının hakikaten inanılmaz derecede zor olduğunu biliyorum. Ve Fa-düzeltmesi olayının kendisi de zordur. İnsan toplumunun çok yozlaşmış olması faktörü, insanlar üzerinde çok büyük bir etki yarattı, buna Dafa uygulayıcıları da dâhildir. Dafa uygulayıcıları bu insan dünyasında xiulian uyguluyor ve bu gibi karmaşık durumlar ile yüzleşiyorlar -toplumun yozlaşmış yüzü böylesine güçlü bir cazibe yaratıyor. Peki, bu şeyler hakkında ne yapmak gerekiyor? Şu anın, o gibi insanların ayıklanması için olan zaman olduğunu söyleyemeyiz, çünkü onları kurtarmak için daha fazla şans olacak. Olayların ardı ardına erteleniyor olmasının sebeplerinden birisi de budur.

Hiçbiriniz günümüz dünyasındaki insanların bir zamanlar kendilerini bu olaya nasıl da vermiş olduklarının farkında değilsiniz. Ayrıca, onların bir zamanlar ne kadar da görkemli canlılar olduklarının, hiç tereddüt etmeden apar-topar böylesi tehlikeli bir yere geldiklerinin ve muazzam bir cesaret göstermiş olduklarının da farkında değilsiniz. Sadece bu faktörün kendisi bile onları kurtarmanızı ve onları çekip çıkarmanızı hak etmelerine sebep olmaktadır. Onlar açısından tehlike, çevrelerinin ne derece cezbedici olduğunda yatıyor. Bu zorlu sınama sürecinde, Dafa uygulayıcıları onlar için, canlılar için, birtakım ekstra zorlukları gerçekten de üstlendiler, fakat durum ne olursa olsun, Dafa uygulayıcılarını bekleyen şey her şeyin en mükemmelidir. Bunun ışığında, tüm Dafa uygulayıcıları sahip oldukları sorumluluğun ne denli devasa olduğunun farkına daha fazla varmalı ve bunu üstlenmelidir. Sizler sıklıkla "Fa'yı rektife etme konusunda Shifu'ya yardım etmek"ten bahsediyorsunuz ve [durum ne olursa olsun], onların önemli kelimeler olduğunu hissediyor ve bunu başarabilmenizi -ve bunu sahip olduğunuz en büyük yetenekle yapmanızı- umut ediyorum. Bunu yapmanın gerçekten zor olduğunu biliyorum. Bu cümleleri söylüyor olabilirsiniz, fakat bunu mükemmel bir şekilde yerine getirmek gerçekten de kolay bir şey değildir. Sizler canlıları kurtarıyor ve bu tarihi görevi yerine getiriyorsunuz, fakat aynı zamanda da kendinizi geliştiriyorsunuz; bazen bir problem ile karşılaştığınızda onu layıkıyla ele almıyor ve birlikte iyi çalışmıyorsunuz. Daha önce tarihin bu aşamasının, Dafa uygulayıcıları için oluşturulmuş olduğunu ve Dafa uygulayıcılarına Fa'yı onaylamaları ve canlıları kurtarmaları için verilmiş olduğunu söylemiştim. Yapmış olduğunuz her şey birlikte, [ne olursa olsun] gelecek görkemli bir şey olacaktır. Ben sadece şunu ümit ediyorum: umarım daha iyi iş çıkarabilir, daha iyi işbirliği yapabilir ve birbirinizle daha iyi çalışabilirsiniz.

Sadece durup bir düşünün: gerçekten bir kenara bırakamadığınız şeyler var mı? Tarih süreci esnasında sizler onuru ve zaferi tattınız ve inanılmaz sıkıntılara katlandınız. Şu anki zamana ulaşmak için, o uzun, o yorucu bekleyiş yıllarında, olabilecek her türlü şeyden geçtiniz. Ve her durumda, bunu yapmayı başarabilmeli, en sonunda da, yolculuğunuzu iyi bir şekilde sonlandırmalısınız. Fa'yı onaylama işinizin iyi ya da kötü gidiyor olması, sıklıkla sizin yüzünüzdendir.

Tarihin bu safhasının, [yazmaları için] Dafa uygulayıcılarına verilmiş olduğunu söylüyorum. Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ırkların ve ulusların veya toplumun çeşitli sosyal tabakalarından insanların kendi işleriyle meşgul olmaları faktörü sizi yanıltmasın. Bu sadece insan ırkının normal yaşam biçimi, var olmaları için gerekli durumudur ve her şey bu şekilde olmak zorundadır. İnsanlar birden bire doğrudan Fa için harekete geçecekler diye bir şey olamaz, çünkü bu durum yanılsama büyüsünün ortadan kaybolması anlamına gelirdi. Yine de, insanların varoluşunun en temel sebebi bu Fa'dır. Onların kim oldukları ya da yaptıkları şeyler Dafa uygulayıcıları ile ilgili değilmiş gibi görünüyor olabilir, fakat aslında, hepsinin ilgisi vardır. Hepsi gelişigüzelmiş gibi görünüyor olabilirler, fakat aslında her şey çok iyi düzenlenmiştir. Tüm canlılar kurtarılmayı bekliyor -ve sizlere bir şey söyleyebilirim: Eğer Dafa uygulayıcıları onları kurtarmak için bir harekette bulunmazlar ise, o insanlar, [dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar] sizler onları kurtarmaya gitmediğiniz müddetçe, hiçbir umuda sahip olmayacaklardır. Ve bu durum özellikle Çinli insanlar için geçerlidir. Bildiğiniz gibi, bu konu hakkında daha önceden konuşmuştum. Cennetlerden olan çok sayıda kral, farklı ulusların kralları ve tarihin çeşitli çağlarından olan çok sayıda kral, o bölgeye reenkarne oldu. Onlar en büyük sıkıntıyı ve baskıyı çekiyorlar, çünkü elde ettikleri şeyler sadece kendilerini tamamlamak değildir; ondan ziyade, başardıkları, üstlendikleri ve ortaya koydukları şeyler, aslında kendilerine bağlı olan canlılar uğrunadır. Bu denli büyük çileler yaşamalarının sebebi budur. Onların seçimi, devasa bir kozmik sistemdeki canlıların ortak seçimine denktir ve işte bu sebepten dolayı onların çileleri çok büyük. Aynısı sizin için de geçerlidir, çünkü sizler, [Dafa uygulayıcıları olarak] karmik ilişkinize bağlı olarak böylesine görkemli bir sorumluluk üstlenmiş olsanız da, tarihte katlandığınız şeyler bundan daha az değildir.

Bu noktada birkaç özel konu hakkında konuşmak istiyorum. Dafa uygulayıcıları şu anda Fa'yı onaylama ve canlıları kurtarma sürecinden geçerlerken aldıkları insiyatiflerin amacı nettir, fakat bu çabaların kendisi, olayları ne şekilde yürütüyor olduğunuz ile birlikte, insanlar tarafından anlaşılabilir olmalıdır. Yani Tanrılardan ziyade, insanoğlu tarafından anlaşılabilir olmalıdır demek istiyorum. İnsanlar sadece olayların yüzeyine bakarlar ve olayları sadece yüzeyden anlayabilirler, dolayısıyla davranışlarınız ya da aktiviteleriniz sıradan insan toplumuna uyum sağlamak zorundadır. Olayları abartmamanız gerekiyor, aksi takdirde insanlar bunu anlamayacaktır. Fakat aynı zamanda da, eğer yeterince bir şeyler yapmazsanız, insanları kurtarmayı başaramazsınız. Bu iki unsuru iyi dengelemek konusundaki başarısızlık, bizim Dafa uygulayıcılarımızın projelerinin eğilimli olduğu ana problemdir. Eğer söylediklerinize ve davranışlarınıza dikkat etmezseniz, bu durum, sıradan insanların bizi yanlış anlamasına sebep olur, yanlışlıkla sizin politikaya bulaştığınızı düşünürler ya da sizin gizli bir nedene sahip olduğunuzu düşünürler -bütün bunlar, bizim Dafa uygulayıcılarımızın görkemli görevi olan "Fa'yı onaylama" ve "canlıları kurtarma" vazifesinin gereksiz yere başarısız olmasına sebebiyet verecektir. Dafa uygulayıcıları olarak, bu konuyu ortaya attığımda hepiniz bunda oldukça netsiniz, fakat bunu hayata geçirmeye çalıştığınız zaman ise gözden kaçırmaya ve kafanızı karıştırmaya meyillisiniz. Buna dikkat göstermeniz gerekiyor ve kesinlikle kendiniz için sorun yaratmamak zorundasınız.

O kötü ÇKP'nin dağılmasını "amacınız" olarak görmeyin. ÇKP bir hiçtir ve ben onu hiçbir zaman bir endişe kaynağı olarak görmüyorum. O sadece Fa-düzeltmesi için yaratılmış olan bir şeydir. Onun en derin doğası kozmosa aykırıdır ve bu yüzden de kozmosun tüm güçleri onu yok etmek istiyorlar. Bu, onun korumasına adandığı bir eski gücün var olmasına yol açtı. Eski güç, yüz yıldan fazla bir zaman onu korudu ve onun en son aşamada, Dafa uygulayıcılarının yazgılı yaşamları kurtarmak için olan çabasına karşı olabileceğini; Dafa uygulayıcılarının xiulian uygulamasını başaracağı zamanda vahşi büyük bir sıkıntı olarak rol oynayabileceğini; yazgılı yaşamları kurtaracağınız zamanda dünyaya kargaşa getiren bir şeytan vazifesi görebileceği deneyimi edindiğini gördü. O sadece bundan ibarettir, o yüzden ona hak ettiğinden fazla değer vermeyin ya da amaçlarınızı ona odaklamayın. Buna değmez. Sizin yaptığınız şeyler canlıları kurtarmak içindir. Aslında o kötü ÇKP yapmakta olduğu şeyleri yapma kapasitesine sahip değildir. Aslında, kozmosun eski güçlerine ait faktörlerin "bir şeyler yapması için" onu kullanması durumudur. Bu durumda niçin diğer canlıların değil de ÇKP'nin kullanıldığı gibi açık bir soru sorulabilir. O, o denli kötü olduğu için seçildi ve o sadece bu iş için yaratılmıştır. Eğer Dafa uygulayıcıları bu varlığın üzerinde yapmaları gereken şeye gerçekten odaklansalardı, çökerdi; bunun ardından da eski kozmosa ait faktörler, sorun yaratması için bir başka şeyi kullanırlardı. Bu kötü ruhlu ÇKP sadece bu amaç için var olmaktadır -ister onun peşinden gidin ister gitmeyin, o çökecek. Bizim Dafa uygulayıcılarımız yapmaları gereken şeyleri yapmayı tamamladıkları an, çökeceğinden hiçbir şüphe yoktur. Fakat aynı zamanda da, iyi ve kötü çarpıştıkça, her bir yaşamın nerede duracağı ile ilgili yaptığı tercih, her birinin seçtiği yol ve sergiledikleri davranış, onların gelecekte nereye yöneleceklerini belirleyecek. İşte her şey bu şekilde işliyor.

Medyadaki çabanız ile bu kötü ruhlu ÇKP'nin kirli çamaşırlarını ifşa edebilirsiniz, fakat bu sadece, her şeyin canlılar uğruna temizlenmesi amacı ile yapılabilir -ve onlar böylelikle kurtarılabilirler. Bugünkü toplantı, NTDTV için çalışan dünyanın dört bir yanındaki Dafa uygulayıcıları içindir. O yüzden burada bulunanlarınızın büyük çoğunluğu medya işinde çalışan kişiler ve bazı durumlarda çeşitli roller de üstleniyorsunuz. Medya firmaları işleten Dafa uygulayıcıları olarak, "ne yapıyor olduğunuz konusundaki" düşüncelerinizde net olmalısınız. Elbette yaptığınız şeyde net olmanız gerektiğini söyleme ihtiyacı hissetmiyorum; fakat gerçek, hakiki meseleler ile uğraşırken aceleci davranmamalısınız. Sakinlik hissinizi kaybettiğiniz an, sapmaya meyilli olduğunuz andır. Kritik anlarda bu işi canlıları kurtarmak için yapıyor olduğunuzu hatırlamanız gerekiyor.

Bu kadar kısa bir zaman süreci içerisinde televizyon kanalının bu denli gelişmesi kolay değildi. Program yayın akışını ne zaman görsem, Dafa uygulayıcılarını takdir ettiğim hissini yaşıyorum. Dafa uygulayıcıları gerçekten de olağanüstüler. Bir televizyon kanalının ne şekilde işletildiğini bilmediğiniz bir noktadan başladınız ve -bu gibi renkli programlarla- bu işi çok iyi yapıyorsunuz. Eğer daha önceleri şeytan tarafından kandırılmış olmasalardı, herkes bu televizyon kanalını seyrediyor olacak ve onun sıra dışı, harika bir girişim olduğunu düşünüyor olacaklardı. Gözlerinin önünde olmasına rağmen, çok sayıda insan, "engellemenin" ve "kendilerini kontrol altında tutan şeytani faktörlerin" neticesi olarak, bu televizyon kanalının şu an ne kadar mükemmel olduğunu göremiyorlar. Fakat sorun değil. Fa-düzeltmesinin ilerlemesi ile ve Dafa uygulayıcılarının doğru düşüncelerinin daha da güçlenmesi ile birlikte her şey hızla gelişiyor. NTDTV tarafından yayılan enerji çok güçlüdür ve onun yayınlandığı televizyon makineleri de güçlü bir enerji alırlar ve bu da kötülüğün faktörlerini parçalara ayırmaktadır. Dolayısıyla bu perspektiften bakıldığında, televizyon kanalını sadece iyi bir şekilde işletilmek ile kalmamalı aynı zamanda düzenli ve standart bir şekilde işlemelidir. Siz Dafa uygulayıcıları Tamamlanmaya ulaştığınızda televizyon kanalının insan dünyasının Fa-düzeltmesi döneminin insanlarına devredeceksiniz ve o, gelecekteki insan ırkına ait kültürün bir parçası olacak. Dolayısıyla, iyi bir iş çıkarmanız gerekiyor.

Birazcık daha detaya ineyim. Eğer bir medya firmasını iyi bir şekilde işletmek istiyorsanız, toplum içerisine iyice kök salmalısınız. Sıradan işler büyülü bir biçimde ilerlemeyecektir ve eski güçlere ait faktörler insanların kurtuluşuna engellemeler yaratacaklardır. Elbette, televizyon şirketinde çalışmanın kendisi Dafa xiulian uygulaması değildir ve Dafa ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Televizyon kanalı, Dafa uygulayıcıları tarafından işletiliyor ve bu da Fa'yı onaylamak ve canlıları kurtarmak amacı ile yapılmaktadır. Aradaki ilişki budur. Televizyon kanalının kendisi Dafa'nın bir parçası değildir, ondan ziyade canlıları kurtarmak amacı için Dafa uygulayıcıları tarafından kullanılan bir araçtır. Topluma kök salması gerektiği ve normal bir televizyon kanalı olması gerektiği için, yönetmek anlamında, insan toplumunda kullanılan normal yaklaşım biçimlerinin kullanılması gerekir. İnsan toplumunda var olan çok sayıda şirket, bu türden çok fazla deneyime sahip. Onların kullandığı yönetim biçimi, insan toplum formu ile uyuşur ve işte bu sebepten dolayı insan toplumunda bir yer edinebilmiş, biçim alabilmiştir. Yani bir başka deyişle, insanların bu anlamda yaptıkları şeyler, bu seviyedeki şeylere uygunluk sağlamaktadır. Bu yüzden sizler de televizyon kanalınızı işletirken bu gibi sıradan yöntemleri mümkün olduğunca takip etmelisiniz. Eğer onu iyi yönetmek istiyorsanız, standart yönetim biçimlerinin uygulanacağının ve pozitif bir döngüye nasıl girileceğinin gerçekten farkına varmalı ve işletimsel operasyonunuza kafa yormalısınız.

Sıradan televizyon kanallarının temel amacı para kazanmaktır. Sizin çıkış noktanız ise farklıdır. Canlıları kurtarmak içindir. Bu tek kelimeyle görkemlidir ve sıradan insanoğlunun başaramayacağı bir şeydir. Durum bu olduğundan dolayı, eğer televizyon kanalı zayıf bir şekilde yönetilir ve kazanç noksanlığından dolayı devamlılığını sürdüremez ise, gerçekleri açıklamak için olan güçlü bir aracı kaybedeceksiniz. Son yıllarda onun etkisine ve tesirine hepiniz şahit oluyorsunuz, peki o zaman o niçin iyi bir şekilde yönetilmesin?

Biliyorsunuz ki, ÇKP yalanlar ile sürdürülen ve insanları yanıltmak için medyaya güvenen bir rejimdir. Çin toplumunu kandırdığı ilk günden başlayıp bugüne -şu ana dek- Çinli insanları kandırmak için medyayı kullanmıştır. Çok uzun yıllar boyunca gerçekleri saklamış ve yalan maskesi takmıştır. İnsanlar onun yalanlarının altında gelişmiş ve büyümüşlerdir. Peki, o durumda söyleyin, tüm hayatlarını o şekilde yaşamaya alışmış olan Çinli insanlar acıma duyulmaya değer değiller midir? Çok sayıda Çinli insan Çin'den ayrıldıktan sonra bile dış dünyayı anlamıyor, çünkü o kötü ruhlu ÇKP'nin kültürü altında büyümüşlerdir ve hatta diğer ülkelerin anormal ve gülünç olduğunu düşünürler. Dış dünya gülünç değildir. Aksine o, normal bir toplumdur; çarpık olan toplum, kötü ruhlu partinin yönettiği Çin toplumudur. Onlarca yıldır kötü ÇKP kendisinden çok hoşnuttu, aldatıcı propagandasının başarılı olduğunu düşünüyordu. Medyayı sıkı denetim altında tutuyor ve gücünü devam ettirmek için kendi propagandasını yapmasını sağlıyordu. Bunu size şunu anlatmak için söylüyorum: bu propaganda insanları harekete geçirebilmekte ve insanlar bilgi sağlamak için ona güvendiklerinde gerçekten de bir etkiye sahip olabilmektedir. Bazı insanlar kesinlikle kendi başlarına düşünmüyorlar ve kendilerine ne söylenirse ona inanıyorlar.

İnsan düşünme biçimi zayıflığa sahiptir ve sizler yıllardır gerçekleri açıkladığınız müddetçe bunu keşfettiniz. Yani, benimsenen ilk düşünceye takılıp kalma eğilimi vardır. (Gülüşmeler) Bir kişi belirli bir düşünceyi kabul ettiği an, ardından gelen her şeyi onun ışığı altında değerlendirir. Bu, insanın tasarımındaki bir hatadır, fakat tersine çevrilmiş prensiplerin var olduğu bu ortamda, aslında zorluklar yoluyla karmayı yok etmek ve en nihayetinde de gerçeğe ulaşmak anlamında insanlara yardımcı olmaktadır. Eğer başka türlü olsaydı, insanlar açısından Fa'yı elde etmek ve cennetlere geri dönmek fazlasıyla kolay olurdu. Eğer durum şöyle olsaydı: insanlar başkaları ne söylerse söylesin bir şeyleri aramak ve değerlendirmek için doğru prensipleri kullansaydı, o durumda insanların içerisinde yaşadığı bu ortam asla kötü olmazdı ve o bir insan toplumu olmazdı. (Herkes gülüyor) Fakat doğru prensipler önceleri insan dünyasında bulunmuyordu. İmparator dünyayı yönetir, dünyanın çeşitli bölgelerini fethetmek için süvari birlikleri yollardı, kazanan kişi imparator olur ve yenilen kişinin sürgün olmasına neden olurdu. Bu insan boyutunu yöneten unsurlar, işte bu gibi prensipler idi. Budalara ve Tanrılara ait olan Fa niçin bu gibi büyük engellemelere maruz kaldı? Ve burada yayıldıkları an niçin çok sayıda zorluklar, saldırılar ve reddetmeler gerçekleşti? Çünkü onlar, yayılmakta olan doğru prensipler idi; daha önce bu yaşam ortamında var olmayan şeylerdi.

Durum ne olursa olsun, dünyanın oluşumundan bu yana geçen tarih ve insanoğlunun yaşadığı kültür, budur. Fakat günümüzde olaylar farklıdır. Bugün, dünyanın yaratılmasından beri meydana gelmiş olan her şeyin son aşaması, büyük sonucudur. Dafa burada geniş çapta yayılıyor olduğu için, bu ortam pekâlâ insan ırkı için sonsuza dek saklanabilir. Bu, Dafa'nın insan ırkına, Dafa'nın buradaki yüce yayılışının ve kozmosun Fa-düzeltmesinin bir parçası olarak getirdiği bir kutsamadır, yani şöyle ki, bu boyuta ait seviye faktörü sonsuza dek muhafaza edilebilir.

Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Burada bir toplantı için bulunduğunuza ve konuşacak çok şeyiniz olduğuna inanıyorum. Sizi çok fazla tutmak istemiyorum fakat size fazladan biraz zaman vereceğim. Eğer önemli, esaslı sorularınız var ise onları şu anda sorabilirsiniz ve onları sizin için cevaplayacağım. Ardından da geriye kalan zamanı kendi konuşmalarınız için kullanabilirsiniz. (Alkış)**************************

Soru: Biz muhabirlere örnek verecek olursak, bizim haber yorumumuzun doğru olması gerekiyor. Fakat bazen insanları gerçeğe ikna etmek için bazı şeyleri abartıyoruz. Batılılar tarafından oluşturulmuş olan standardı takip etmeli ve konuları doğru bir şekilde yayınlamalıyız gibi hissediyorum.

Shifu: Bu bakış açısına katılıyorum. Bu şekilde olmalıdır. O kötü ruhlu partinin propaganda makineleri gibi olmayın. Olayları anlatırken birtakım etkilere ulaşmak umudu ile gerçekten sapmak doğru bir şey değildir. Bırakın küçük bir parça, yaratacağı etkiyi yaratsın. Gerçeği bile bile eğip bükmeyin. Güvenilirliğinizi yitirirsiniz.

Soru: Ben toplumsal olayları haber yapan bir haberciyim. Xiulian uygulamasından şunu biliyorum: her şeyi Zhen-Shan-Ren'e göre yapmalıyım ve biliyorum ki bizim haberlerimiz insanlara olayları doğrulukla, nazik ve iyi bir şekilde anlatmak içindir. Fakat tamamen yorumlayamadığımız bazı şeyler var. Örneğin, Çin mahallesinde durumlar karışık. Bazı kişiler koyu ÇKP taraftarı, dolayısıyla onların sponsor olduğu aktiviteleri yayınlamamaya çalışıyoruz ya da elimizden geldiğince az yayınlıyoruz. Ve olayları doğru olmayan bir şekilde ortaya koyduklarında, onları kesinlikle yayınlayamayacağımızı biliyoruz. Fakat bazen sahip oldukları bağlantılar çözülmesi oldukça zor bağlantılar oluyor ve onu doğru olmayan bir şekilde yayınlamak ve kötü insanlara açıkça yardım etmek konusunda endişe duyuyoruz.

Shifu: Hatırlıyorum da, zulüm başladıktan sonra, anakara Çin'den bir kişi kendisini uygulayıcı gibi tanıtıp bana bir mektup yazmıştı. Mektupta bazı şeylerin nasıl daha iyi yapılabileceğinden ve bunun gibi şeylerden bahsediliyordu, fakat ben o kişinin bir ajan olduğunu biliyordum. İşaret ettiği nokta, [kendisini gizlemek için] bizim açımızdan faydalı bir şey idi. O yüzden ben de onun fikrini kabul ettim. Peki, bunu niçin gündeme getirdim? Benim yaptığım her şey canlılar uğrunadır ve kim olursanız olun, canlıların kurtarılmasına katkıda bulunabildiğiniz müddetçe, teklif edeceğiniz her şeyi kullanırım. Sıradan bir insan bugün canlı olduğu müddetçe, ne kadar kötü davranıyor olursa olsun -[en kötü durumda olanlar hariç], onun açısından hala bir umut olabilir. Bu zulüm esnasında pasif olarak kötü bir şeyler yapmış olan bir kişi net bir hale geldiğinde, eğer pozitif bir rol oynamayı başarabilirse, yaptığı şeyi telafi edecek şansa sahip olacaktır. Örneğin bu gibi kişiler birtakım pozitif şeyler söylerse, onları aktarabilirsiniz, fakat söyleme ihtimalleri bulunan kötü şeyleri kesinlikle kullanmayın. Fakat bir kişi kötü ise ve söylediği şeyler canlıların kurtarılması ile ilgili değilse, o durumda onun olayını ya da söylediklerini yayınlamamak daha iyidir -insanların onu ilginç bulma ihtimalleri olsa bile. Çünkü herhangi bir haber yorumu, o kişiyi oluşturacak ve o kişinin kabul edilme seviyesini yükseltecektir. Kötü bir kişinin görüntüsünün reklamını yapmaya gerek yok. Eğer o kişinin söylediği şeyler canlıların kurtarılmasına yardım edecek ise, o zaman onu yayınlamak, aslında o kişinin erdem kazanmasına yardım edecektir.

Soru: Eğer biz NTDTV için, bir televizyon kanalı için çalışıyorsak ne yapmamız gerekiyor? Bizim bölgemizde, satış konusuna iştirak eden bazı uygulayıcılar NTDTV'den bahsetmeden önce Epoch Times konusunda iyi bir iş çıkarmak gerektiğini söylüyorlar.

Shifu: Bana bu gibi şeyleri sormak zorunda değilsiniz. Eğer bir kişi esas olarak Epoch Times için çalıştığını söylüyor ise, o durumda tabii ki öncelikle Epoch Times'a odaklanmalı ardından NTDTV'ye yardım etmelidir. Eğer bir kişi esas olarak NTDTV için çalıştığını söylüyor ise, o durumda da NTDTV'ye odaklanmalı ve sadece işini bitirdikten sonra diğer medya kurumlarına yardım etmelidir. Bütün bunlar, Dafa uygulayıcıları olarak, sizin görevlerinizin kapsamı içerisindedir, o yüzden elinizden geldiğince yapın. İşletmekte olduğunuz tüm medya firmaları canlıları kurtarma etkisine sahiptir ve o firmalardan çıkan ses, ona iştirak eden her birinizin kudretli erdemini taşımaktadır, buna şüphe yok.

Soru: NTDTV'nin çok az parası var ve reklam çekmek için, -bazılarını almak gerçekten çok zor- pazarlama bölümü bedava televizyon reklamı için muhabirler yolluyorlar ki, bu bazen aşırıya kaçıyor. Bu yaklaşım tarzı doğru mudur?

Shifu: Eğer aşırıya kaçıyorsa, o zaman doğru değildir. Başlangıçta olaylar doğru bir şekilde ele alınmamış olabilir, çünkü herkes ne yapacağını bilmediği noktadan ne yaptığını bilmeye doğru gittiği bir süreç içerisinde idi. Umuyorum ki, yaptıklarınızı giderek daha iyi bir şekilde yapacaksınız daha deneyimli bir hale gelecek ve problemleri giderek daha da olgun bir şekilde ele alacaksınız böylelikle de olayları tamamen kendi başınıza ele alabileceksiniz.

Soru: NTDTV'nin 2008'de Kanada'da yayın yapmaya başlamasından bu yana birkaç ay geçti. Fakat abone ücretini arttırmayı denediğimiz zaman NTDTV'nin beğenilme reytinginin oldukça düşük olduğunu öğrendik.

Shifu: Şu anda gözler önüne serilmekte olan tarih Dafa uygulayıcıları için tasarlanmıştır, fakat hiç kimse sizi aktif olarak bir şeyler yapmaya davet etmez, çünkü insanlar bir illüzyonun büyüsü altındadır. Bütün bunlar sizin için gerçekleştirildi -buna tüm doğru ve yanlış olan şeyler, ya da iyi ve kötü olan şeyler de dâhildir, hepsi birbiriyle iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla sizin bir şeyler yapmanız gerçekten de zordur. Durum her ne kadar bu olsa da, kozmosta bulunan hiçbir canlı sizinle mukayese edilemez. Betimlediğim bu şey, tayin edilen Tanrılar tarafından özellikle bu görevin idare edilmesidir. Fakat sadece iyi iş çıkardığınız zaman bu dünyadaki şeyler değişecektir. İşi iyi yapmak, birlikte iyi iş çıkarmak ve etkili olmak gerçekten sizden, sizin kendinizden kaynaklanır. "Kullanabileceğimiz gizli türden bir silah var mı acaba? Birtakım özel yöntemler ortaya koyabilir miyiz" diye sorabilirsiniz. Size verilmiş olan şey yolların en doğru ve erdemli olanıdır, fakat dar bir yoldur. Eğer niyetiniz doğru değil ise veya olayları nasıl değerlendireceğiniz ile ilgili meseleler olduğunda, yol zor olacaktır. Yol çok dardır ve takip edilemeyecekmiş gibi görünebilir. Fakat aslında bunu başarabilirsiniz.

Soru: NTDTV tarafından düzenlenen 9 yetenek yarışmasının kuralları durmaksızın değişiyor. Kişisel olarak hissettiğim şey bunun yarışma için kaydolmuş olan kişilerin bizi iyi algılamayacakları ve apaçık bir şekilde profesyonel olmadığı görülüyor. Shifu'ya sormak istiyorum, bu sadece benim fikrim mi yoksa bundan daha iyi bir iş çıkarabilir miyiz?

Shifu: Değişiklikler olduğunu biliyorum ve bunların büyük çoğunluğu deneyim eksikliğinden kaynaklanıyor ve yarışmaların gereksinimine daha uygun olan şeyleri denemeye çalışmaktan dolayı oluyor. Gerçekten de, çok fazla değişiklik yapmak iyi bir şey değil. Fakat yarışmaya katılan yarışmacılar açısından, kuralların net olması daha iyidir. Koordinatörler tecrübe eksikliğine sahiplerdi, dolayısıyla da her bir aşamada tecrübe ediniyorlardı. Bir şeylerin yanlış olduğu görüldüğünde, o şeyler düzeltilmelidir. Durumların gelecekte daha iyi olacağını düşünüyorum, çünkü o zaman daha fazla tecrübeye sahip olacaklar.

Soru: Ben Tayvan'dan bir gazeteciyim. Tayvan'daki Dafa uygulayıcıları ÇKP'nin yaptığı kötü şeyleri ifşa etmek için çok sayıda haber yayını yapıyorlar ama yine de olay yerinden ilk elden kanıt toplamakta zorlanıyorlar. Bu problemin nasıl çözüme kavuşturulması gerektiğini soracağım. İkinci sorum da şu: Tayvan'daki şu anki hükümet ve bazı işadamları giderek artan biçimde komünist yanlısı oluyorlar. Eğer haberlerimizde onların hatalarına değinirsek, onları bize karşı getirmez miyiz?

Shifu: O kötü ruhlu partinin kendisi tarafından ve diğer birtakım önemli medya kuruluşları tarafından yayınlanmış olan ve kullanabileceğiniz yeterli sayıda şey zaten bulunuyor. O gibi şeyleri yeniden basabilirsiniz. Eğer anakara Çin'den ilk elden habere ulaşabiliyorsanız -eğer sadece orada tamamen emniyetli ve güvenli bağlantılarınız olması koşulu ile- bu daha iyidir.

Belirli birtakım hükümetlerin veya şunun bunun ne yapıyor olduğuna gelince, bir uygulayıcı bu gibi düşüncelere hiçbir şekilde dalmamalıdır. Bu gibi düşüncelere dalmayın veya bu gibi konularda endişelenmeyin. Sadece "ben canlıları kurtarmaya geldim ve durum sadece bu" Bugün birileri gücü elinde bulunduruyor olabilir ve yarın ise bir başkası o gücü elinde bulundurabilir, fakat gücü elinde kim bulundurmak isterse istesin, oluruna bırakın. Bu, Tanrılar tarafından ayarlanmaktadır, dolaysıyla nasıl ise öyledir. Eğer dikkatinizi bu konuya odaklarsanız, bu durum sizin düşüncelerinizin sapmış olduğu anlamına gelir. Bu şekilde düşündüğünüz an, bu bir sapmadır. Bu gibi konularda endişelenmeyin ve sadece yapmanız gereken şeyi yapın. Genelde olan durum şudur: bir şeylere ne kadar saplanıp kalırsanız o gibi problemler daha fazla olur ve sizin açınızdan daha fazla xinxing'inizi geliştiren bir test haline dönüşür. Bu gibi şeyleri ne kadar görmezlikten gelirseniz, bir o kadar iyidir. Siz kendi yolunuza sahipsiniz -insanoğlu ise kendilerine ait olan olayları yaşamaktadır. Sizin yapmanız gereken şeyler var. Politik olayları hiçbir şekilde önemsemeyin veya partiler arasında gerçekleşen olayları da önemsemeyin. Elbette ki, bizim medya firmalarımızın gerçekten de onlar hakkında haber yapmaktan başka bir çaresi yok, çünkü o gibi şeyler muhtemelen sıradan insanların ilgi duyduğu şeylerdir. O gibi bir durumda, aynen diğer insanların yaptığı gibi sadece haber yapabilirsiniz -görüş bildiren kısımlar ise yazmazsınız. Sadece, diğer kişilerin haberlerini nakledebilirsiniz. Ve bizler partiler arasındaki ağız kavgaları konusundaki fikirlerimizi yazmıyoruz. Dolayısıyla insanların ilgisini çeken haberler konusundaki yaklaşımınız bu olabilir -ta ki zulüm bitene kadar ve Dafa uygulayıcılarının işlettiği medya şirketleri toplumun normal bir parçası haline gelene dek.

Soru: Shifu, lütfen buradaki uygulayıcılara Han Modası yarışmasının dünya insanlarının giydiği kıyafetler üzerinde ne gibi etkilere sahip olacağını açıklar mısınız ve lütfen Han elbiselerinin niçin Ming hanedanlığı döneminden çok uzun bir zaman önce kaybolduğunu da söyleyebilir misiniz?

Shifu: (Shifu gülümsüyor) Bugün bizler NTDTV'nin işini konuşmak için toplandık, Han modasını değil. Bu soruyu bir başka zamana bırakalım.

Soru: Benim işletme konusunda bir sorum olacak. Herkes marifetli olduğu ve fikrinden caymadığı zaman, şunu fark ettim ki, eğer ben bir koordinatör olarak direktif verdiğimde ya da farklı görüşleri bir şekilde uzlaştırmak istediğim zaman bana daima kendi içime bakmamı söyleyen birileri oluyor. Elbette, xiulian uygulamasının içeriğinde eve gittiğim zaman kendi içime bakabiliyorum. Fakat belirli bir problem ile uğraşırken ve belirli bir şeyin nasıl yapılması gerektiğine karar verirken, bir koordinatör olarak bu durumun üstesinden nasıl gelmem gerekiyor?

Shifu: Ne demek istediğini biliyorum. (Herkes gülüyor) Genellikle Dafa uygulayıcıları Fa'yı onaylamak için yemekten-içmekten ve uykudan vazgeçmeye her an hazırdırlar -"Ne kadar yorgun olursak olalım, bunu yapacağız" diye düşünürler. Fakat konu bir şeyleri yönetmeye ve o işi standart bir yolla yapmaya gelince; birbirlerini yönetmeye gelince ya da birtakım kurallar veya prosedürler koymaya gelince, buna uymayı derhal reddederler. (Herkes gülüyor) Sadece o şekilde yaptığınız şeyin daha güçlü ve metodik olacağını ve sadece o zaman toplum içerisinde iyi bir şekilde kök salacağını ve çok daha güçlü bir rol oynayacağını mı düşünüyorsunuz? Fa'yı onaylamak için bir televizyon şirketi kuruyorsunuz. Sizin ilk baştaki düşünceniz şeytanı ifşa etmek idi ve kapsamı bu idi. Fakat Shifu sizlere her ne yapıyor olursanız olun onu iyi bir şekilde yapmak zorundasınız demişti. Ve dahası, sizin şu anda yapmakta olduğunuz şey geleceğin kültürüne kalma eğilimindedir. Fakat, eğer kurallar veya düzenlemeler dahi olmaz ise, o durumda biz onu geleceğe nasıl bırakabilirdik? O halde, gelecekte insanlar nelerden bir şeyler öğrenecekler? Hiçbir model olmaz ise, nelerden bir şeyler öğreneceklerdi? Sadece Dafa uygulayıcılarının sahip olduğu gayretten mi? (Shifu gülüyor, herkes gülüyor) İşte bu yüzden, bir zamanlar hangi krallığı yönetmiş olursanız olun, ya da şu anda hangi projeye iştirak etmiş olursanız olun, sizi yönetecek kişi kim olması gerekiyor olursa olsun, bırakın öyle olsun. İnsanların sizi yönetemeyeceğini düşünmeyin. İnsanların bir illüzyon içerisinde olduğunu unutmayın ve sizin uygulamanız sıradan insanlar arasında uygulanıyor. Belki de sizi yöneten Dafa uygulayıcısı sizinki kadar yüksek olmayan bir seviyeden gelmiştir ya da kendisini sizin kadar yüksek seviyeye dek geliştirmemiş de olabilir. Fakat mesele bu değildir. Bu, doğru düşünceler temelinde oluşmuş olan bir işbirliği meseledir ve canlıları kurtarmak için olduğu anlamına gelmektedir. Birlikte iyi bir şekilde çalışacağınızdan emin olun. Kendimi net bir şekilde ortaya koymamış mıydım? (Alkış) Aslında birçok uygulayıcı bana bunu bildirmişti. Bugün bunu size net olarak açıklama fırsatını bulmuş oldum. (Salon gülüyor) (Alkış)

Soru: Benim iki sorum olacak. İlk sorum şu: medya işinde çalışan çok sayıda uygulayıcı çeşitli roller üstlenmiş oldukları için -ve özellikle Shen Yun gösterilerini tanıttığımız durumlarda- hiç kimse satış elemanlarının getirdiği reklamlar üzerinde çalışmıyor veya satış departmanında olan kişiler bilet satışı yapmaya başlıyorlar. Bu iki şeyi nasıl dengeleyebiliriz?

Shifu: Bu bir problem. Shen Yun turu her başladığında, dünyanın Shen Yun'ü mümkün olduğunca çabuk öğrenmesini sağlamayı işte bu yüzden istiyorum. Shen Yun Tur firmalarının herhangi bir bölgede çok fazla kalmamasını gereksinim olarak istemekteyim, çünkü eğer bunu yaparlarsa, bu durum o bölgedeki uygulayıcılar için çok zor olacak ve diğer projeleri etkileyecektir. Bahsetmiş olduğunuz problemi aslında uzun bir zaman önce fark etmiştim. Shen Yun Gösteri Sanatları grubu ilk kurulduğu günlerde, bu konuyu düşünmüş ve bu iş için genç Dafa uygulayıcılarını kullanmaya karar vermiştim, bu suretle Dafa uygulayıcılarının diğer projelerini etkilemeyecekti. Fakat bilet satışlarına iştirak eden hala çok sayıda Dafa uygulayıcısı vardı ve bu durum onlar için çok fazla bir işti, dolayısıyla diğer projeler hala bu durumdan etkileniyordu. O nedenle, şöyle düşünmüştüm: belirli derecede bir şöhret elde ettiğimiz zaman veya Shen Yun çabucak ünlü olursa, tüm gösteriye sıradan insanların rezervasyon yaptırmasını sağlayabilirdik ve böylelikle sizin bilet satma işinde çalışmanıza gerek kalmazdı. Oysa Shen Yun tüm dünyadaki en iyi gösteriyi sahneliyor. Daha iyi hiç kimse yoktur. (Alkış) Fakat şu anda, bu kötü ruhlu ÇKP dünya insanlarının kurtarılmasına engelleme yaratıyor. Shen Yun şu anda oldukça tesirli, fakat planlandığı kadar çabuk gelişmedi. Popülerliği geniş çapta bir kez yayıldığında, bilet satışları konusunda çok çaba sarf etmenize gerek kalmayacak. O zaman içerisinde, sadece Shen Yun burada ve şu-şu salonda gösteri yapacak dememiz yeterli olacak; sadece bu kadar -insanlar gelecekler. Sanıyorum ki, o zaman geldiğinde Dafa uygulayıcıları o işe çok fazla enerji sarf etmeyecek ve çok vakit ayırmayacaklar ve diğer projeler etkilenmeyecek. Ben bunun için hareket etmekteyim. Bunu yaparken, programın kalitesini sağlamayı, dansçıların kusursuz olmasını, en iyi sonuçları almayı sağlamayı ve süreç içerisinde herhangi bir sapma veya problem olmamasını belirttim. Buna gerçek anlamda ulaşabildiğimiz zaman, gösterinin etkisi elbette ki genişleyecektir. Hiçbir şeyin garantisini vermeyeceğim, fakat o günlerin çok da uzak olmadığını hissediyorum. (Alkış) O dönem içerisinde, hepinizin yapmak zorunda olacağı tek şey reklam yapmak olacak. (Herkes gülüyor) Veya belki de medyanız aynı türden bir etkiye sahip olacak, o yüzden belki de bizim için reklam yapma gereksinimi bile olmayacak. Onu yazmanız bile yeterli olacak. (Shifu gülüyor)

Soru: NTDTV'nin yabancı dillerdeki program versiyonlarının canlıları kurtarma konusundaki önemi ve üstlendiği sorumluluk hakkında Shifu birazcık konuşabilir mi?

Shifu: Eğer daha fazla dilde yayın olabilirse elbette ki daha iyidir. Ve eğer insan toplumunda gerçekten de sağlam bir yer edinirse, pozitif bir döngüye sahip olabilirse, gelişebilir ve yolunda gidebilirse, bu harika olur. Bununla birlikte, diğer dillerde programlara sahip olmayı durdurmayın. Diğer tüm dillerde -hiçbir ulusu atlamadan- yayın yapabilmeyi başardığınızda gerçekten de iyi bir iş çıkaracaksınız. Çünkü sizin karşı karşıya olduğunuz kişiler ve kurtarmak zorunda olduğunuz kişiler tüm dünyanın insanlarıdır. Fakat gerek insan ve materyal kaynakları olsun gerekse üstlenebileceğimiz şeyler, şu anda bunu yapmaktan gerçekten uzağız. Fakat durum ne olursa olsun, şimdilik en temelden başlayalım. Eğer yaptıklarımızı iyi yaparsak, bu sadece büyük bir etki yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda yetenekli ve kapasiteye sahip olan insanlar Fa'yı birbiri ardına edinecekler ve bu ikisi birbiriyle bağlantılı oldukları için gelecek ve ihtiyaç duyduğunuz kısımları dolduracaklardır. Hatta teşebbüsünüzün gelişmesi de ihtimal dâhilindedir, buna finansal durumunuz da dâhil. Fakat eğer şu anda içinde bulunduğunuz durum esaslı bir şekilde değişmez ise, bu değişimlerin hiçbiri gerçekleşmeyecektir. Dolayısıyla, insan toplumunda nasıl yer edineceğiniz ve pozitif bir döngüyü ne şekilde sağlayacağınız konusunda gerçekten de kafa patlatmanız gerekiyor. Bu konuda sıkı çalışın.

Soru: Az önce Kanada hakkında soru soran bir uygulayıcı vardı. Aslında benim de kafam oldukça karışık. Toronto'da NTDTV'nin operasyonunun başlamasından (Eylül ayından bu yana) 6 ay geçti ve hala yeterince izleyicimiz yok. Karşılaştığımız zorlukları ne şekilde aşabileceğimiz konusunda düşünüyorum. Bir işletmenin en büyük sorumluluğu, onun başarısı değil midir?

Shifu: İyi bir şekilde işbirliği yapıp yapmadığınız sadece bir veya iki kişinin elinde olan bir şey değildir. Bu sefer gelin herkes aynı yönde düşünsün ve iyi bir çözüm olup olmayacağını görün. En azından, bunu yaparak, gelecekle bir şeyleri nasıl yapacağınızı ve konuları sağlam ve istikrarlı bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer hala bir işe yaramıyor ise, o zaman bu durum, koşulların hala yeterince olgunlaşmamış olduğunu gösteriyor olabilir. Bununla birlikte, eğer çabalarınız iyi gidiyorsa ve her şey işliyorsa, o zaman iyi bir şekilde işbirliği yapmışsınız demektir.

Soru: Sözünüzü kestiğim için özür dilerim, fakat burada not alan kişilerin olduğunu görüyoruz. Not almak kesinlikle yasak, ayrıca ses kaydı alınmasına da izin verilmiyor.

Shifu: Durum, insanların not almasından korkuyor olmamız değildir. Ondan ziyade durum şudur; sizler buradan almış olduğunuz not ile ayrıldığınız zaman, esasen söylemek istediğim şey ile aynı anlama gelen bir şey olmayacaktır. Ve dahası, her şeyi yazabilmeniz mümkün değildir, dolayısıyla not almış olduğunuz şey içerikten alıntı yapmış olmak anlamına gelecektir. Yaptığınız şey, hoşlandığınız kısmı almak ve seçmektir; başkalarına söylemekte fayda olacağını düşündüğünüz şeylerdir. Kendinizi geliştirmiyorsunuz ve bir de benim cümlelerimi kullanarak diğer kişileri düzeltmeye çalışıyorsunuz. (Salondakiler gülüyor) O nedenle, not almamanız daha iyi olacaktır. Sizlere uzun zaman önce buna izin verilmediğini söylemiş ve yolunuzda doğru bir şekilde yürümenizi arzu etmiştim. Almış olduğunuz notları yok etmeniz gerekiyor.

Soru: Shen Yun dünyanın dört bir yanında gösteri yapıyor fakat Hong Kong'da yapmıyor.

Shifu: Biliyorum. Şeytani ÇKP gitgide utanmaz bir şekilde Hong Kong üzerindeki kontrolü tamamen arttıracak gibi görünüyor. Şu "tek ülke iki sistem" meselesine ne oldu peki? Bana öyle görünüyor ki, ÇKP tamamen utanmaz bir durumda ve şu anda: "Ölü domuz kaynar sudan korkmaz" deyimine uyum gösteriyor. (Herkes gülüyor) Hiçbir şeye son vermeyecek ve dünya ondan her geçen gün iyice tiksiniyor. Kendisinin ne olduğunu dünya insanlarının giderek daha da fazla görmesini sağlıyor. O, Hong Kong hükümetini yönlendiriyor ve kontrol ediyor ve oradaki salonların hepsi hükümetin malı. Fakat bunların hiçbiri sorun değil ve endişe edecek bir şey yok. Ne düşündüğümü biliyor musunuz? Shen Yun'ü anakara Çin'de gösteri yapmaya hazırlıyorum. (Coşkulu alkış) Sadece sesli düşünmüyorum. Şeytan güçlü olduğunu düşünüyor olabilir, fakat tarih neyi gösterecek bir görelim bakalım. (Shifu gülüyor) Bu, onlara bağlı değildir. Her bir hanedanlık bir zamanlar fırtına gibi esiyordu, fakat en sonunda sadece hafif bir iniltiye düştüler. (Shifu gülüyor) (Salon alkışlıyor)

Soru: Ben NTDTV'nin New York merkezindeki pazarlama bölümünde çalışıyorum. Haber takımı ile prodüksiyon takımı arasındaki işbirliği konusu hakkında sormak istiyorum. Bizler olayları rapor etmek için dışarı çıkıyoruz ve her gün çok sayıda işyeri kartı ile geri dönüyoruz. Çok sayıda insan bize ilgi gösteriyor. Beni endişelendiren şey ise, zamanın her geçen gün nasıl da hızlandığı ve bu durumdan endişeleniyorum. Bunu tam zamanlı olarak yapmıyor olsam da, kurmuş olduğum o temasların her biriyle iletişim içerisinde olabilmeyi umut ediyorum. Fakat her gün çok az sayıda şey yapmaya zaman kalıyor.

Shifu: Doğru, gerçekten bir şeyler yapan kişiler, yeterince zaman olmadığını hissedeceklerdir. İşte o yüzden pazarlamaya daha fazla insan almanızı umut ediyorum ve böylelikle çok meşgul hissetmeyecek ve bir yol açabilecek ve pozitif bir döngü biçimlendireceksiniz. (Alkış) Pazarlamaya gelince, insanlarla iletişim halindeyken gerçekleri açıklamanız gerekiyor ve bu da canlıları kurtarmak olacaktır. Ve sizler kanala bir bütün olarak pazarlama konusunda yardım ediyorsunuz, o nedenle de bu olağanüstü. Sadece dıştan görünen, [örneğin makaleler yazmak gibi] işlerin insanları kurtarabileceğini düşünmeyin. Bu doğru değildir. Herkes insanları kurtarmak için kanaldan gelen haberlerden istifade ediyor.

Soru: Benim iki sorum var. Birincisi şu: NTDTV, yedi veya sekiz yıldan bu yana var. Fakat çok sayıda uygulayıcı, yeteneklerini tatmin edici bir noktaya kadar geliştirmedi. Onlar böyle bir düşünceye sahipler. İkinci sorum ise şu: çok sayıda uygulayıcı NTDTV haberleri için çalışmaktan ziyade sokaklarda broşür dağıtmak konusunda daha hevesli.

Shifu: (Shifu gülüyor) Aranızda farklılıklar bulunuyor, fakat zincirin her bir halkası önemlidir. Yaş olarak birazcık daha yaşlı olan ve eğitim durumu çokta iyi olmayan kişilerin ya da başka bir şey yapmayı bilmeyen insanların durumunu göz önünde bulunduruyorsanız, onların yapabileceği en etkili şey broşür dağıtmaktır. Fakat iyi eğitim almış ve yazı yazma konusunda iyi olanlarınıza gelince, etkinliğinizi arttırabilir ve yazabilirsiniz. Elbette gerçek şu ki, bütün bunlar eninde sonunda aynıdır. Hangi forma bürünürse, eğer yaptığınız şey insanları kurtarıyor ise, bu olağanüstü bir şeydir. (Alkış) (Shifu gülüyor)

Soru: NTDTV çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve program sayısı da giderek fazlalaşıyor fakat her bölgede hala çalışan insan sıkıntısı çekiyoruz. İşin altında ezildiğimiz zaman, bazı uygulayıcı arkadaşlar bir miktar zorluğa katlanmamız gerektiğini ve daha fazla çalışmayı denememizi söylüyorlar Fakat başkaları da şu anda çok meşgul olduğumuz için, eğer kalite sağlanamaz ise, daha az iş yapmamız gerektiğini söylüyorlar. Dolayısıyla, bizler yolumuzun üzerinde daha profesyonel olma yolunda yürürken, bu konuyu nasıl ele almalıyız?

Shifu: Çok çalıştığınızı gerçekten görüyorum ve herkes daha iyisini yapmak ve daha fazlasını yapmak için elinden geleni yapıyor. Elbette, kalite daha iyi olursa ve daha fazla programınız olursa daha iyidir. Ben öyle düşünüyorum. Fakat hepinizin çok çalıştığını gördüğümde, daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. (Shifu gülüyor) (Herkes gülüyor) Bununla birlikte, herkesin istediği bu. Eğer birlikte daha iyi çalışabilirseniz ve bir miktar daha insan gücü ekleyebilirseniz, sanıyorum durum bariz bir şekilde değişecektir. Şu an yüz yüze olduğunuz zorlukları görüyorum. Özel bir çözüm yoktur. (Shifu gülüyor) Shifu sizlere birtakım özel metotlar veremez, çünkü sizler kendi yolunuzda yürümek zorundasınız.

Soru: Bazı talk şovların misafir konuk etmesi gerekiyor. Bakış açılarından birisi şu: gelen konuklar. ÇKP'yi ifşa etmeye yardımcı olacak düşünceler taşıdıkları müddetçe onları programlarımıza davet edebileceğimiz yönünde. Fakat bazen o kişilerin altyapılarına yeterince iyi bakmıyoruz. Bir diğer bakış açısı da şu: kendi yorumcularımızı davet etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Shifu: Yorumculara gelince, uygun konuma sahip olanlar en iyisidir. Fakat eğer güvenilir, güçlü yorumculara -kendi başına popüler olan yorumculara- sahipseniz, bu da iyidir, fakat bu sizin kanalınızın kendi uzmanlarına sahip olması gerekeceği anlamına geliyor. Yani şu anlama geliyor; bazen bir program için dışarıdan konuya uygun insanlar çağırılması gereksinimi vardır. Üçüncü şahısın bakış açısıyla konuşurlar, bir uzman veya özel yeteneğe sahip bir kişi olarak konuşurlar ve buna da ihtiyaç vardır. Fakat bazı insanların fikirlerini anlamak zordur, o yüzden önceden birazcık anlamanız gerekebilir. Bir programın konusu genellikle bellidir, o yüzden o kişiyi ekranda gösterdiğiniz zaman sadece o konu etrafındaki konuşmayı yansıtabilirsiniz. O kişiye kendi görüşlerinizi söyleyin, eğer sizinle hemfikir olursa, o zaman konuya devam edin; eğer değilse etmeyin. Eğer o kişi gerçekten de ÇKP'den biri ise -eğer o kişinin yorumlarından ÇKP'nin ne olduğu geniş çapta ifşa edilmiş olursa bu hala iyi bir şey değil midir? (Herkes gülüyor) (Shifu gülüyor) Açık fikirli ve toleranslı olmak zorundasınız. (Shifu gülüyor) (Alkış) Eğer bağışlayıcı olursanız, her şey yolunda gidecektir.

Soru: Röportajlar esnasında, anakara Çin'den bazı insanlar sizi gördüğüm zaman selam söylememi istediler. (Shifu: Onlara teşekkür ederim) (Salon alkışlıyor) Bazı insan hakları avukatları Çin'de NTDTV için muhabir olarak çalışıp çalışamayacaklarını sordular.

Shifu: Bu, onlar açısından çok tehlikeli. Onların güvenliğini mümkün olduğunca gözetmek zorundasınız. Eğer bilgi sağlamayı başarabilirlerse, kaynağınızın kimliğini açıklamamalısınız; ve o kişilerin güvenliği konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. Kimliklerini ifşa etmek, onlar açısından gerçekten zarar verici olacaktır. Bütün bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Bir başka konudan daha bahsetmek istiyorum. Anakara Çin'de bazı uygulayıcıların kafası zulüm esnasında karıştı. Fakat olaylar hakkında net olduktan sonra veya kendilerini yeni bir ortamda buldukları an, doğruyu yanlıştan ayırt edebiliyorlar. Şeytanın tarafında kasten yer almıyorlar, buna hiç şüphe yok. Birini değerlendirdiğiniz zaman, sıklıkla: "Anakara Çin'de şu-şu kişi dönüştürüldü" şeklinde konuşuyorsunuz. Fakat testlerden kalmak sadece uygulama sürecinin bir parçasıdır. Xiulian uygulaması o olayın ardından hemen bitmez ve kişi hala xiulian uygulamaktadır. Dolayısıyla o kişiyi artık gerçekten iyi olmayan bir kişi gibi görmemelisiniz. Elbette, bazı kişiler "güya dönüştürüldükleri" esnada kötü şeyler yaptılar fakat xiulian uyguladıkları müddetçe bunu telafi edebiliyorlarsa, onlara şanslar verilmeye devam edilmelidir. Fakat umuyorum ki, yeni bir başlangıç yapma isteğine sahip olurlar; eğer olan şeyler hakkında umursamaz davranırsanız, tepeden bakılacaksınız. Elbette, dönüşüme uğramayan ve şeytana rağmen bunun üstesinden gelen Dafa uygulayıcıları gerçekten de olağanüstüler ve saygıyı hak ediyorlar. (Alkış)

Benim görüşüm şu; uygulayıcı arkadaşlarınızı dışlamamalısınız. Onlar sizin uygulayıcı arkadaşlarınızdır, Dafa uygulayıcıları birbirleri ile temas içerisine girdiklerinde onların samimiyet hissetmelerini sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Eğer onları yeterince iyi tanımadığınız konusunda kaygınız varsa, o zaman Çin'deki Dafa uygulayıcıları kontaklarından, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi deneyebilirsiniz. Eğer o kişi gerçekten bir Dafa uygulayıcısı ise, onu projenize katın. Veya hiç kimse onun hakkında net bir bilgiye sahip değilse, o zaman biraz bekleyin. Eğer bunu yapmak doğru görünmüyor ise, ona ilk önce gidip broşür dağıtmasını söyleyin. Fakat eğer onun gerçekten Çin'deki bir Dafa uygulayıcısı olduğuna karar verdiyseniz, o durumda bir problem olacağını sanmıyorum. Hatta gizli bir ajan olsa bile, herkesin ÇKP'nin çökmekte olduğunu görebiliyor olduğunu göz önünde bulundurun. Çin'in üst düzey yöneticileri paralarını deniz aşırı ülkelere büyük çapta kaçırıyorlar; kendileri için yollar hazırlıyor ve yabancı ülkelerin pasaportlarını alıyorlar -nasıl kaçacaklarını düşünüyorlar. Aslında kendisini kim rejime adamış ki? Evet, gerçekten aptal olan bazı insanlar var, (Herkes gülüyor) bazı beyinsiz olanlar var. O gibi kişiler, artık yanlışı doğrudan ayırt edemedikleri bir noktaya dek beyinleri yıkanmış durumda olan kişiler. Bu gibi kişilerle karşılaştığınız zaman onların farkına varabileceksiniz fakat netice itibarı ile bu gibi kişiler az sayıdadır. Dünya insanları kurtarmanız için sizleri bekliyorlar. Kalbinizi açmak ve uygulayıcı arkadaşlarınızı dışlamamak zorundasınız. Eğer bunu yapma konusunda başarısız olursanız, kendinizi engelliyor ve durduruyorsunuz demektir.

Soru: Flushing (-New York'taki Çin Mahallesi-) ilçesinde röportajlar yapıyorum. Bazı insanlar, sıradan insanların ortaya koydukları şekilde, Falun Gong'a karşılar. Onların kamerada görünmelerine müsaade etmeli miyim? Ekranda görünmeyenler de var ve sadece ellerinin bir kısmı ya da o gibi şeyleri ekranda beliriyor. Fakat genel izleyici bu konudan şikâyetçi. Ayrıca, dini grupların düzenlediği aktiviteleri haber yapmalı mıyız?

Shifu: Bu kararları siz kendiniz vermelisiniz. Eğer o kişiye ikinci bir şans vermek istediğinizi hissediyorsanız, o zaman durmayın, yapın. Fakat iliklerine kadar çürümüş bir insan söz konusu ise ve o kişi yüzünden daha sonradan çok sayıda canlının yok olabilme ihtimali var ise, o zaman o kişinin kamerada görünmesine izin vermeyin. Buna siz karar verin. Aksine, eğer bir kişinin görünmesi veya sarf edeceği sözler canlıları kurtarmak için faydalıysa, o zaman ne olursa olsun, kullanılabilir. Ve eğer faydalı herhangi bir şey yoksa o zaman kullanmayın. Bazı haber çeşitleri önemli değildir ve sizin canlıları kurtarma çabanız ile de hiçbir bağlantısı yoktur, dolayısıyla o gibi şeylere fazla odaklanmayın.

Soru: Seyahat programları yeni pazarlara girmemiz ve büyümemiz için güzel bir yol, o nedenle bu gibi bir program yaratmak istiyorum. Şu anda yayınladığımız şeylerin hepsi dışarıdan temin ettiğimiz şeyler, oysa biz kendimize ait olanlara sahip olabilirsek, daha sonradan onları piyasaya sürebiliriz. (Shifu: Bu iyi olurdu) Fakat yönetime, bu iş için gereken şeyleri gündeme getirdiğim zaman, şu anda yeterince iyi olmadığımızı ve diğerlerinin yaptığı kadar iyi işler çıkaramayacağımızı hissettiler. (Shifu: Evet, belki de haklılardır) (Herkes gülüyor) Fa'yı çalışırken çok ısrarcı olduğumu hissettim ve netice itibarı ile ben bir uygulayıcı olduğum için fikrimden vazgeçtim. (Herkes gülüyor) Fakat bazı uygulayıcı arkadaşlarım fikrimin çok iyi olduğuna inanıyorlardı ve vazgeçmemem konusunda beni teşvik ettiler. Şu anda böyle bir takıntıya sahip olup olmadığımı anlayamıyorum ya da sıradan insanların yaptığı kadar iyi bir program yapıp yapamayacağımızı bilmiyorum. Kişisel olarak bunu başarabileceğimize inanıyorum.

Shifu: O zaman hangi adımları atacağın konusundaki düşüncelerini ve nasıl ilerleyeceğini kanalın yönetimine detaylı bir şekilde açıklayabilirsin. Bu konuyu tartıştığınız zaman onlara güven aşılayabilirsen, o zaman herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. (Herkes gülüyor, alkış)

Soru: Ben şu anda kanal için müzik programları yapma işi ile uğraşıyorum. Ses prodüksiyonu için gerekli olan teknik becerilerin çok yüksek olduğunu fark ettik ve bu gibi bir şeye ne kadar zaman ayırmam gerektiği konusunda pek emin değilim. Sadece bunu öğrenmek ya da onun eğitimini almak için özel bir çaba sarf etmem gerekiyor mu? Çok zaman alan bir şey olduğu için bunu soruyorum.

Shifu: Kanaldaki işlerin iyi bir şekilde yapılması gerekiyor ve bu da standartların ve profesyonelliğin olması gerektiği anlamına geliyor. Eğer bir şeyi yapmayı başaramıyorsanız, onu öğrenmek zorundasınız. (Gülüşmeler) Spesifik şeylere gelince ise onlar size bağlıdır.

Soru: Shifu'yu Fa'yı öğretirken dinlediğim her defasında, bize eve döner dönmez anlatmamızı isteyen uygulayıcılar gerçekten oluyor. Peki, uygulayıcılar bunu hatırlayamıyor ise ne olacak? Bu bana doğru bir şey gibi görünmüyor.

Shifu: Geri döndüğünüzde konuşup tartışırken, "burada anlattığım şeyler sadece genel fikirlerdir, Shifu'nun orijinal kelimeleri değildir" şeklinde ekleme yapmanız gerekiyor. Eğer insanlar sadece öğrenmeye çalışıyorlar ise, bir sorun yoktur. Fakat eğer birisi notlar alıyorsa ve o kişilere o notlardan okuyorsa, o zaman o durum Shifu'yu yanlış aktarmak demektir.

Soru: Bir süre önce planlamadan sorumlu kişiye tüm programlar için planın ne olduğunu sordum. Birçok durumda şunu gördüklerini söyledi: televizyon kanalı bir programın ilerlemesini istediğinde, örneğin hangi doğrultuda ilerlemesini söylediğinde, uygulayıcıların bunu sürdürmesi çok zor olmuş. Tam tersi, bu işe iştirak edenler kendi insiyatifleri ile bir program oluşturduklarında ise, genellikle sonunu getirebiliyorlar. Bundan çıkan direkt sonuç şu: kanalın popüler programları gerçekten eksik. O yüzden şunu sormak istiyorum: popüler tipteki programlar ile gerçeği açıklayan programları nasıl dengeleyebiliriz?

Shifu: Eğer sıradan insanlara ait bir firmada çalışıyor olsaydınız ve patronunuz sizden bir şeyler yapmanızı isteseydi, canınız ne istiyorsa onu yapmak istediğinizi mi söylerdiniz? Peki, Fa'yı onaylarken niçin güzel bir şekilde işbirliği yapmıyorsunuz? Bu konuyu niçin güzel bir şekilde ele alamıyorsunuz? Niçin sadece size cazip geldiği zaman yapabiliyorsunuz? Koordinasyon ve işbirliğinin sorunları tam olarak bunlardır. Sizleri bu iştirakte bir araya getiren şey, bu ortak istek idi fakat her biriniz kendi görüşlerinizde ısrarcı olursanız ve canınız ne istiyorsa onu yaparsanız, bu işbirliği neye yarar? Eğer 5 parmağımın her biri kendi başına uzamak isteseydi, bir yumruk haline gelemezlerdi ve atılacak bir yumruk da olmazdı. (Gülüşmeler) Bu şekilde, zayıftır. O yüzden birlikte iyi bir şekilde çalışmanız gerekiyor.

Soru: Şu anda Tayvan ile Çin arasında çok sayıda ticari anlaşma bulunuyor. Eğer bizler bu durumu normal medya şirketlerinin yaptığı gibi haber yaparsak ÇKP'yi iyi göstermekten sakınmak daha zor olacak.

Shifu: Bu konu gerçekten de dikkat gösterilmesi gereken bir konu. Olaylar konusundaki spesifik noktalara gelince ise, bunu hala sizin anlamanız gerekmektedir. Sıradan insanların medyasının yaptığı haberlerin üzerinde değişiklik yapmak zorundasınız -eğer o kötü partiyi kasten iyi gösteren şeyler içeriyorlar ise.

Soru: Eğer bizler yorumlar yazmaktan kaçınırsak, bunu yapacak sıradan insanlar bulabilir miyiz?

Shifu: Eğer bunu yapan sıradan insanlara sahipseniz, yorumların yapılmasını sağlayan şey, hala sizin hazırladığınız kâğıtlardır. Okuyucular yazarın sizin elemanınız olup olmadığının ayrımını yapmayacaktır. Sıradan meselelere bulaşmayın ve sıradan insanların politik meselelerine bulaşmayın. Bunu daha önce söylemiştim.

Soru: Aynı konuyu takip eden bir soru sormak istiyordum. Tayvan ile Çin arasında şu anda çok sayıda ticari anlaşma bulunuyor ve ÇKP, Tayvan içerisinde yer edinmek için çok sayıda medya kuruluşunu, iş ve ekonomi ile ilgili kuruluşlardan faydalanıyor. Bu bakış açısına odaklanmalı ve bunu ifşa etmeli miyiz?

Shifu: Bu gibi şeylerin canlıları kurtarmanıza faydalı olup olmayacağını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer bir yardımı olmayacak ise, o zaman yapmayın. Eğer faydası olacak ise, o zaman gerçeği gözler önüne serin. Fakat ÇKP'nin kök salıp salmadığına hiçbir şekilde dikkatinizi vermemelisiniz. Bu konuyu ne kadar düşünürseniz, o bir o kadar kök salacaktır, çünkü kilit nokta sizin ne yapacağınızdır. Buna hiçbir şekilde zihninizi vermeyin. Canlıları kurtarırken çabalarınızı insanlara vermek istersiniz -olayların toplum içerisinde nasıl şekillenmekte olduğuna değil. Sadece insanların kalbine ve zihnine odaklanın -belirli bir sosyal sınıfa değil ya da bir organizasyona veya kuruluşa değil.

Soru: Çin'in dışında gerçekleşen olayları raporlarken, Çin'de yayınlanan bazı haberlerin daha önceden yurtdışında zaten yayınlanmış olan haberler olduğunu fark ettim ve bizim haber yaptığımız şeyler ÇKP'ye karşı sadece güçlü bir karşı sürüm vazifesi görüyor; örneğin özgür dünyadaki ülkelerin belirli bir konuyu ÇKP'den ne şekilde farklı ele aldığını karşılaştırabiliriz. Sormak istediğim şey şu: Çin dışında gerçekleşen haberleri yayınladığımız zaman Çin tarafından referans olarak yayınlanmış haberlere bakmamız ve farklılıkları göstererek ÇKP'yi ifşa etmemiz bizim açımızdan önemli.

Shifu: Hayır, değil. Belirlenmiş bir taktik yoktur. Sadece her şeyi mantığınıza göre yapın. ÇKP'nin olayları nasıl gizlemeye çalıştığı önemli değildir, Falun Gong'a yaptığı zulüm bilgisini ne şekilde kontrol etmeye çalıştığının bir önemi yok, yaptığı şeyler yine de topluma açıklanacaktır, insanlar en sonunda anlayacaklar ve o bilgi uluslararası olarak yayınlanacaktır. Haberleri herhangi bir yerden tekrar basabilirsiniz ve eşzamanlı olarak, tam olarak ne olduğunu kendi kanallarınız vasıtası ile anlayacak ve ardından da yayınlayacaksınız. Dolayısıyla ÇKP'ye ait şeyleri almanıza ve onların tersini yayınlamanıza ihtiyacınız yoktur. Elbette, belirli bakış açılarından yayın yapan medya için işler zordur; onlar o kötü partiyi dikkatlice inceleme konusunda uzmandırlar. (Herkes gülüyor)

Soru: Ben Los Angeles'ta yaşayan bir uygulayıcıyım ve Shen Yun'ün tanıtım stratejisi hakkında bir şeyler sormak istiyorum. Bu yıl Ocak ayı içerisinde sekiz gösterimiz vardı, fakat ilk baştaki pazarlama planımız çok etkili olamadığı için biletleri satmak konusunda ilk başlarda başarılı olamadık. Daha sonra, kayıp zamanı telafi etmek için Şükran Günü tatilinden istifade etmeyi umduk ve bir plan hazırladık, sadece uygulayıcılar konular üzerinde anlaşamayınca başarısız olduk ve büyük tartışmalar meydana geldi. Ardından da olabilecek en kötü senaryo gerçekleşti: gösteriler başlamak üzereyken indirimli biletleri dağıttık.

Shifu: Shen Yun biletlerini satarken yaşadığınız problemler aslında o bölgedeki uygulayıcıların uygulama durumlarını yansıtmaktadır. Bu benim için çok nettir. Hangi uygulayıcı ya da hangi bölge olduğu önemli değil, içinde bulunduğunuz durum bilet satışınızın ne şekilde gideceğini kesinlikle yansıtacaktır. Kendinizi iyi bir şekilde geliştirmediğinizi söylemiyorum, ondan ziyade, bu durum sizin ne denli başarılı bir şekilde işbirliği yaptığınızın tezahürüdür. Shen Yun biletlerinizin nasıl satıldığı meselesi içerisinde, çok aşikârdır. Bazı bölgelerde uygulayıcılar muhteşem bir işbirliği yaptılar ve bazı bölgelerde de sadece bir avuç dolusu uygulayıcı çalıştı, fakat yaptıkları şeyler, az kişi olmalarına rağmen, oldukça etkiliydi.

San Francisco'da bazen ileri doğru adım atmayan uygulayıcıların olduğunu gözlemledim. Onları kaybetmek istemiyorum. Bu grubun dışarı çıkıp başlangıç olarak birtakım basit şeyler yapmalarını görmek istiyorum, öncelikle ileri doğru bir adım atmalarını sağlamak, ikinci olarak ise belirli miktarda bir kudretli erdem oluşturma şansını elde etmelerini istiyorum. Yoksa onlara gelecekte ne olur? Diğer Dafa uygulayıcıları çok meşguller ve daha fazla şey yapacak ekstra enerjiden yoksunlar. Daha önceden adım atmamış uygulayıcıların dışarı çıktıkları doğrudur ve bu, muhteşemdir.

Soru: NTDTV Avrupa'da iki haftada bir yayınlanan Across Europe isminde bir program var. 15 dakikayı tamamlaması için bile büyük uğraş veriliyor. NTDTV Avrupa'yı bu şekilde görmek beni gerçekten endişelendiriyor. NTDTV'nin daha iyi iş çıkarması ne kadar zaman alacak? Orada NTDTV'ye iştirak eden oldukça az sayıda insan varmış gibi görünüyor.

Shifu: (Shifu iç çekiyor) Aslında temel olarak bana kendinizi nasıl daha iyi geliştireceğinizi soruyorsunuz (Herkes gülüyor) ve nasıl daha iyi işbirliği yapacağınızı. Olaylar iyi gitmediği zaman, herkes bir miktar sorumluluk üstlenir, ona şüphe yok. Shifu'ya Fa'yı rektife etmesi konusunda yardım etmek için bu yola girmek istediniz, iştirak etmek ve bu projenin bir parçası olmak istediniz. O zaman şunu sormamız gerekiyor: Fa'yı rektife etmesi konusunda Shifu'ya yardım ediyor musunuz? Yoksa süreç içerisinde sadece takıntılarınızı mı tatmin ediyorsunuz? Benim gördüğüm kadarıyla problem budur. Tanımlamış olduğunuz 15 dakikayı doldurmanın zorluğundan bahsetmiyorum sadece. Eğer birlikte iyi bir şekilde çalışamazsanız, kanalın ihtiyaç duyacağı programları nasıl yapabileceksiniz? Sorumluluğunuzun ne olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Dafa uygulayıcılarının üstlenmiş olduğu sorumluluk muazzam, tarihi bir sorumluluktur. Onlarca ya da yüzlerce milyon yıl veya iki farklı dünya zamanı, geçti, hepsi bu en sondaki olay içindi. En sonuna gelmişken nasıl oluyor da iyi iş çıkaramıyorsunuz? Evet, burası yanıltıcı bir yerdir, peki nasıl oluyor da bazı insanlar iyi iş çıkarabiliyorlar? Niye başkaları iyi bir şekilde birlikte çalışabiliyorlar? Xiulian'de en büyük meydan okumalar zorluklar değildir. Zorluklar kısa bir süre sonra geçer ve eğer iyi bir şekilde ele alınmazlar ise kişi daha sonra olaylar hakkında net bir hale gelir. En zor olan şey, hiçbir umut yokmuş gibi göründüğünde, durmaksızın disiplinli bir şekilde kalabilmektir -en zor olan şey budur. Dafa uygulayıcıları, binlerce -veya on binlerce yıldır- aradığınız şey gelmiş bulunuyor. Eğer bunu iyice yapmazsanız, bir gün tüm bunlara nasıl dayanacaksınız?

Büyük Yargılama Gününü (Kıyamet Gününü) duymuş muydunuz? Bir zamanlar çok yüksek seviyelere ait olan Tanrılar orada Fa-düzeltmesinin bitişinde esas bir Yargılama Günü ayarladılar. Plan, bütün ölenleri de, cehenneme gidenleri de kapsıyordu, çünkü yargılamanın ardından hayata geri döneceklerdi; yaşam da büyük yargılamadan geçecekti; evrenin tamamındaki tüm Tanrılar da öyle. Herkes tek tek yargılanacaktı. Büyük Yargılama Günü Batı'da aktarılmıştır aslında. Yargılanacak olanlar sadece yanlış şeyler yapmış olan kişiler olmayacaktı, aynı zamanda iyi bir rol oynamış olan insanlar ve Tanrılar da yargılanacaklardı -Dafa uygulayıcıları da dâhil -onlar da yargılamaya tabi olacaklardı. Her bir yaşam, tarih içerisinde sergilemiş olduğu her bir davranışının sorumluluğuna katlandırılacaktı. Ve bu, özellikle evrenin Fa-düzeltmesi süreci için -kişinin her şey için sorumlu tutulacağı süreç için- geçerliydi -kişinin ister gerekçeleri olsun, yaptıkları olsun veya çok önemsiz, küçük şeyler bile olsun; ve Fa-düzeltmesinde negatif ve pozitif kısmı oynamış Tanrılar, aynı zamanda şeytanlar, hatta küçük yaşam formları bile bu yargılamaya tabii olacaklardı. Pozitif etki yaratmış olanlar bile aynı şekilde yargılanacaklardı -yapmakta olduğunuz şeyler sürecindeki başarısızlıklarınız yüzünden kaç sayıda canlının kurtarılamadığı sorulacaktı. Ve bir Dafa uygulayıcısının durumuna gelince ise, kaç tane yemininizin yerine getirilmemiş olduğu sorulacaktı. Onlar konusunda başarısız olmak onun sadece tek bir yönü olacaktı, çünkü bir şeyleri yapmadığınız zaman veya iyi bir şekilde yaptığınız zaman çeşitli türlerde sonuçlar bulunmaktadır ve bütün bunlardan sorumlu tutulacaktınız. Davranışlarınızın Dafa için yaratmış olabileceği utançlardan sorumlu tutulmamanız veya Lord'u kandırmaktan sorumlu tutulmamanız olur muydu? Bütün bunlardan daha önce bahsetmedim. Bu gibi şeylerden bahsetmek istemiyordum. Fakat gerçekten, hakikaten aklınızı başınıza almak zorundasınız. Saatin kaç olduğunu hala bilmiyor musunuz?

Soru: Shen Yun bir gün Çin'e gösteri yapmaya gidecek. NTDTV'nin Çin'deki gelecekteki başarı şansı ne olacak?

Shifu: (Shifu gülüyor) (Herkes gülüyor) Pekâlâ, bu bir şaka konusu değil. Gördüğünüz gibi, burada, tarihteki bu kritik dönemin içerisinde, NTDTV Shifu'ya Fa'yı rektife etmesi ve canlıları kurtarması konusunda çok büyük bir yardımda bulunabilmeyi başarıyor. O kötü ÇKP'nin sözcüsü, o televizyon kanalı belası (Gülüşmeler) aslında bir iblis yuvasıdır. Yalan ve sahtelik uyduran bir holigan grubudur, o tamamen ÇKP'nin insanları kandırmak için çalıştırdığı bir araçtır. Gelecekte, bu kadar, hatta tek bir ses bile çıkarabileceği yere hala sahip olacak mı? Olmayacak, buna emin olabilirsiniz. Artık elbette ki NTDTV topluma karşı sorumludur, insanların sesi olmaktadır ve onu farklı bir yere taşımasında yanlış olan ne var? (Herkes gülüyor, alkış) Bununla birlikte, Falun Gong sıradan insanların sahip olduğu şeylerin arayışında değildir, fakat gerçek şudur ki, NTDV sıradan insanların yaşadığı bu yerde kurulmuş olan bir şirkettir. Sözlerimi hatırlayın: Sizin canlıları kurtarmanız o kadar görkemli bir şeydir ki, geleceğin insanları size en büyük değeri verecekler ve bizim Dafa uygulayıcılarımızın üstlenmiş oldukları şeyleri ilerletecekler. (Alkış)

Soru: Shen Yun'ün gösteri yapabilmesi için gerçekten çok sayıda uygulayıcının iştiraki gerekmekte ki bu da birçok projeyi etkiliyor. Fakat Tayvan'daki uygulayıcılar Shen Yun'ün Shifu'nun Fa'yı rektife etmesi meselesi olduğunu çok iyi biliyorlar o yüzden herkes tam olarak aynı görüştedir. NTDTV yarışmalarına gelince ise, insanlar farklı anlayışlar taşıyorlar.

Shifu: NTDTV'nin yarışma serisi oldukça büyük bir etki yaratmayı başardı ve insanlar üzerinde bir etki bıraktı. Yarışmalar insan kültürünü yeniden canlandırmaya yarıyor. Evvela, televizyonun isminin tanınırlığını yükseltebiliyor ve NTDTV'yi ayırt ettirme etkisine sahip. Eğer program canlı yapılsa, toplumun farklı kesimlerinden izleyicileri cezbedebilir. Bu, meseleye yüzeyden bakmaktır en azından. Fakat gerçekte ise, bu, televizyon işiyle insanları kurtarmaktır. Fakat bununla birlikte, yarışmalar bittikten sonra, yeniden yapmak için bir sonraki yılı bekleyin; arada onların tanıtımını yapmaya devam etmeyin. Eğer onların tanıtımını yapmayı sürdürürseniz, bu sadece sıradan insanlarla ilgili bir şeyi tanıtmak haline dönüşür. Bir Dafa uygulayıcısının önceliği, insanları kurtarmaktır, o nedenle olayları uygun bir perspektiften ele almak zorundasınız. Yarışmalar televizyon kanalının tanınmasını sağlayabilir ve insanoğlunun uygun kültürel mirasını onarmasına yardımcı olabilir. Fakat yapılmışlarsa, artık yapılmışlardır ve ilk önceliğiniz olan canlıları kurtarma pahasına, sadece insan kültürünü tanıtma çalışması yapamazsınız. Sizin şu an için en büyük önceliğiniz, canlıları kurtarmaktır.

Soru: Şu anda NTDTV'nin iş operasyonları üzerindeki çalışmalarımızda birtakım zorluklar ile karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi, uygulayıcılarımızın arasında satış yapan çok sayıda kişi olmaması. Bir diğeri de, insanların Epoch Times için satış yapmanın nispeten daha kolay olduğunu hissetmeleri, NTDTV için ise zor olduğunu düşünmeleri -ve o yüzden de kendilerine olan güvenlerini kaybediyorlar. Reklam alma konusunda meselelerimiz gerçekten bunlar çünkü gereksinimler yüksek. Bu zorluklara nasıl bakmamız gerekiyor?

Shifu: Ben şöyle düşünüyorum, bu iki medya firması farklı türlerde işletmelerle karşı karşıya geliyorlar. Eğer işletme oldukça büyük ise, televizyon reklamı vermekle kesinlikle ilgilenecektir. Fakat eğer küçük bir işletme ise, sadece yazılı medyada reklam vermek ile ilgileneceği olasıdır. Bu oldukça net olmalı. Örneğin, bir restoran bir sivrisineği vurmak için ağır silahlar çıkarmış gibi hissedebilirlerdi. (Herkes gülüyor) Oysaki büyük işletmeler daha büyük iş hacmine sahiplerdir ve televizyon reklamının yaratacağı etki onlar açısından daha uygundur. Dolayısıyla, reklam işi yaparken, hangi türden ticari işletmenin size uygun olduğunu biraz düşünmeniz gerekmektedir.

Soru: Ben Shen Yun haberlerinin birkaç dile çevrilmesini koordine ediyorum. Şunu fark ettim: bazen insanlar Çince haberleri hazırlarken, röportaj yaptıkları Batılı insanların isimlerini yazma konusunda birazcık baştan savma davranıyorlar, fakat gazetecilikte, kişinin ismi çok önemlidir. Bir diğer şey de şu: Shen Yun televizyonu vardı ve birkaç farklı dile tercüme ediliyordu fakat düzenleniş kalitesi o kadar da iyi değildi. Onu kusursuz bir hale getirmenin sadece yarım gün alacağını düşünmüştüm, fakat süpervizörlerimden biri bunun çok uzun zaman alacağını söyledi ve çabucak yayınlamamız gerektiğini söyledi. Böyle bir yaklaşımın doğru olmadığını hissettim. Onunla bu konuda tartışabilir miydim?

Shifu: Elbette yapabilirdin, fakat bu canının istediği gibi değiştirmen gerektiği ve günlerce ya da daha fazla gereksiz yere uzatman anlamına gelmiyor. Gazetecilikte kalite önemlidir. İnsanları isimlerinin yanlış yazılması gibi veya yazım hataları bir problem gerçekten var ise, o durumda bu gibi şeylerin devam etmemesi konusunda hepiniz dikkat etmelisiniz.

Yeri gelmişken reklam tanıtım klipleri hakkında da bir şeyler söyleyeyim. Shen Yun'ün tanıtım videoları konusunda çok sayıda fikir çatışması olmuştu. Bu konuda iki farklı bakış açısından konuşacağım. Birincisi, kamera görüntülerinin ve yaratıcı görüntülerin sizin beklentilerinizi karşılamamış olması olasıdır. Herkes hala öğrenme aşamasında ve insanların işlerinde noksanlıklar olması kaçınılmazdır. Fakat herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Ve zamanın geçmesi ile birlikte, herkes daha iyi iş çıkarıyor. Ben onlardan bunu talep ettim ve bu işe girişmiş olan kişiler çok sıkı çalışacaklar. Fakat bunda başka bir element daha var. Bildiğiniz gibi, sıradan insanlar uygulayıcılar ile aynı değillerdir ve bir şeyin muhteşem ve iyi olduğunu değerlendirdikleri zaman, onların beğenileri gerçek, Tanrısal kültür tarafından ortaya konmuş olan geleneksel standartlar ile uyum içerisinde olmayacaktır çünkü onlar o standardı kaybetmişlerdir. İnsanların doğduktan sonra dünyada biçimlendirmiş oldukları fikir ve kanıların büyük bir bölümünü düşünceleri ve davranışları belirlemektedir ve işte bu yüzden bir şeylerin iyi olduğunu söyleyen insanlar olduğu kadar, başka şeylerin güzel olduğunu söyleyen insanlar vardır; ya da yaptığınız bir şeyin problem olduğunu söyleyen kişiler varken, herhangi bir sorun olmadığını söyleyen insanlar da bu yüzden vardır.

Sizin de biliyor olabileceğiniz gibi, Batı toplumundaki birçok prodüksiyon, çok tanıtım kullanmaz -hatta bazıları hiçbir şekilde televizyon reklamı bile kullanmıyor. Gösterilerin içeriğini kapsayan reklam kopyalarında net bir açıklamaya yer vermezler ve sadece birkaç cümle kullanırlar, belki birtakım belirsiz fotoğraflar koyarlar ve bu türden bir reklam olmasına rağmen bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla karşılaştıracak olursak, Shen Yun reklamları çok fazla şey içeriyor, öyle değil mi? Bu doğrudur, sizin de çok iyi bildiğiniz gibi. Diğer hiçbir şov bu denli detaylı ve belirgin ifadeler kullanmıyor, fakat uygulayıcılarımızın bazıları hala bunun yeterli olmadığını düşünüyor; hatta bazıları, işe yaraması için, reklamda tüm gösteriyi betimlemeniz gerektiğini düşünüyorlar. Fakat bu mümkün değildir. Bu durum reklam filmleri için de geçerlidir. Eğer bunu çok detaylı bir biçimde yaparsanız, insanlar izlemeye gelmeyeceklerdir, çünkü her şeyi zaten biliyor olduklarını düşüneceklerdir. Çok sayıda insan, bir şey bilmeden gittiği zaman o konu hakkında yeni, taze deneyimler edinir ve sadece o zaman ilgi çekicidir ve sadece o zaman onu almak cezbedici olur. O nedenle, eğer reklamlarınız çok detaylı olursa, aslında kötü bir etki yaratacaklardır. Düşündüğünüzün tersidir -insanlar onun tüm ihtişamını gördükleri zaman görmeye geleceklerdir gibi düşünüyorsunuz. Eğer insanlar onu zaten biliyor olurlarsa, aslında görmeye gelmeyeceklerdir.

O zaman biletlerin satışındaki bütün bu zorlukların sebebi nedir? Bu sadece sizin tanıtım materyalleriniz ile ilgili bir mesele değildir. Peki, o zaman mesele nedir? Bu, insanların uzun süreden bu yana gelen kültürel altyapıları ile ilgilidir, aynı zamanda da diğer bir kültüre karşı olan alışkanlıkları ile de ilgilidir. ABD'deki herhangi bir bale firmasını örnek olarak ele alın, veya Batı'da herhangi bir yerde olan bir bale firmasını ele alın ya da hangi gösteri grubu olursa olsun -Amerikalıların büyük çoğunluğu onu bileceklerdir- hatta birçoğu baş sanatçılarını dahi bilecektir. Hatta belirli bir bölgede kimin sahne alacağını dahi bilirler. Yapmaları gereken tek şey basit bir ilan vermektir ve insanlar izlemeye geleceklerdir -sadece basit bir ilan. Bu, Shen Yun'ün şu an için yapabileceği bir şey değildir çünkü çok sayıda kişi hala Shen Yun'ün kim olduğunu bilmiyor. Biz, kendi dansçılarımızın en iyi olduklarını biliyoruz, fakat sıradan insanlar bunu bilmiyorlar. Dahası, kötü ruhlu ÇKP uzun zamandan bu yana Çin kültürünü sistematik olarak yok ediyor ve anakara Çin'den Batı'ya gösteri yapmak için gelen neredeyse tüm firmalar karmakarışık olmuşlar. Bozulmuş kültüre sahip olan Anakara Çinliler, hatalı bir şekilde, eğer içinde her şeyi barındıran bir gösteri sunduğunuz zaman Batılıların onu izleyeceğini düşünüyorlar. ÇKP'nin kültürü ile boğulmuş olan Çinli insanların anlamadığı şey ise şu: ÇKP'nin kötü hortlağı Çinli insanları bilerek kontrol altında tutuyor ve onların kendi kültürlerini yok etmesini sağlıyor, Çin'in imajını uluslararası anlamda Çinli insanları kullanarak yapmaktadır. Ortaya koydukları şeyler bu yüzden oldukça kötüdür. Örneğin, danslarına her türden şeyi katıyorlar, örneğin bale gibi, Çin dansı gibi, modern dans gibi ve çağdaş dans gibi. Alacalı bulacalı büyük bir karışım haline getiriyorlar. Batı toplumunda, insanlar bu gibi şeylere gerçekten çok az hoşgörü gösteriyorlar. Ve sonra şu faktör de var: Batı'daki modernist düşünce tarafından üretilmiş olan birtakım modern anlatımcı teknikler öğreniyorlar, fakat gösteriler konusunda beklenen düzeye ya da Batının sahip olduğu o anormal sanatçıların sahip olduğu sebeplere ulaşamıyorlar. Bu modern şeyleri takip ederek popüler olmaya çalışan bu sanatçılar, o modernist şeylerin Batıda ana akım olmadığını bilmiyorlar. Bu durum, Batılılarda, Çin gösterileri hakkında asla iyi bir izlenim olmamasına sebep olmaktadır ve Shen Yun için bir engel teşkil etmektedir.

Dolayısıyla, bu sizin yeterince tanıtım materyali dağıtmanız ile ilgili bir şey değildir. Geçen sene New York metropolitan bölgesinde, New Jersey ve Connecticut bölgesindeki insanlar da dâhil, her biri materyallerinizi en az beş kere gördü. O zaman niçin daha fazla sayıda insan gösterilerinizi izlemeye gelmedi? İnsanlar sizin ne gösterisi yaptığınızı bilmiyorlardı. Firmanızın geldiğini biliyorlardı ve gösteriyi biliyorlardı, fakat sergileyeceğiniz şeyi ve kalitesinin nasıl olduğunu bilmiyorlardı. O durumda sadece tek bir çözüm var, yani şöyle ki, kalite anlamında yüksek bir gösteri sunarak ve her yıl sadece daha da iyi bir içerik ile pazara girmek. Aslında, gösterinin toplum üzerinde bir etkisi zaten bulunuyor ve ilgi giderek artıyor; birisi onu gördükten ve beğendikten sonra, her yerde insanlara ondan bahsediyor. Bu geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Shen Yun gösterileri bu etkiye ulaşmayı başardı. Fakat Shen Yun sadece son zamanlarda ortaya çıktığı için ve bizim önümüzde milyarlarca insanın yaşadığı bir dünya olduğundan dolayı, bu etkiyi daha da genişletmek istersek bu bir süreç alacaktır. Fakat bununla birlikte, Shen Yun'ün göz kamaştırıcı gösterilerinin gücü zaten artık somut bir durumda ve yarattığı etki büyük. Bir gün işler daha da kolay olacak ve bir gün tanıtıma veya video klipler oluşturma konularında daha az çaba sarf edeceğiz. O zaman geldiğinde sadece birkaç kelime söylemek yeterli olacak -Shen Yun geliyor- ve insanlar gelecekler. (Herkes gülüyor, alkış) Kesinlikle böyle olacak. Fakat bizler şu anda hala o noktaya ulaşma sürecinde olduğumuz için, materyallerinizdeki ve reklamlarınızdaki kaliteyi ihmal edemezsiniz. İhmal etmeyin -ister tanıtım videosu olsun, ister yazılarınız olsun vs. Yeni teşebbüsler her zaman için zordur. Ne olursa olsun, ilk adımlar her zaman için zordur. Onları birlikte iyi bir şekilde yürüyeceğinizden emin olun.

Soru: Medyamızın genel çekiciliğe sahip olan şeyleri yayınlamasına gelince, bilinen sıradan insanların takıntıları ve ahlaki değerlerindeki düşüşün beraberinde getirdiği çekici şeylerden midir? Ya da onların gerçekten zevk alması gereken türde şeylerden mi söz ediyorsunuz?

Shifu: İnsanların neyi seveceği ile ilgili olarak belirli bir standart yoktur. Herhangi bir şey iyi yapıldığı zaman insanlar onu severler. Bu, onun kalitesine bağlıdır. Bazı insanlar baharatlı şeyleri sever, bazıları acı şeyleri, bazıları tatlı olanı ve bazıları da ekşiyi. Çünkü onların farklı damak tatları vardır. İnsanlar toplum içerisinde uzun bir zaman yaşadıklarında olaylar hakkında ve nelerden hoşlandıkları konusunda kendilerine ait görüşlerini oluştururlar ve hepsi farklı tatlara sahiplerdir. Fakat bu faktörün sizi etkilemesine izin vermeyin. Biliyorsunuz ki bir Shen Yun gösterisinin nasıl oluştuğu gerçekten çok önemlidir, o yüzden insanlar bana "Niçin gösteriye skeçler eklemiyorsunuz? Niçin komik diyaloglar dâhil etmiyorsunuz? Niçin popüler şarkılar eklemiyorsunuz? Niçin akrobatik gösteriler yok? Niçin şu yok, niçin bu yok şeklinde sorular soruyorlar. Benim son derece emin olduğum bir konu var, o da şu ki, yaptığınız şey ne olursa olsun, eğer onu iyi yaparsanız insanlar sevecektir. Neyin kullanılacağı seçildiğinde, izleyicilerinizi göz önüne alırsınız ve herhangi seçilmiş olan bir sanat formunun mükemmel ya da arıtılmamış olup olmadığına göre karar alırsınız. Ben niçin şarkıyı ve dansı seçtim? Çünkü şarkının ve dansın dil bariyeri yoktur ve herhangi bir kültürel ya da etnik engeli yoktur; herkes onu takip edebilir. O zaman bir düşünün; skeç kullansaydık Çince anlamayan bütün o grup insanlar ne anlayacaklardı? Çok sayıdaki sanat formu söyleminde doğal limitlere sahiptir. Sadece şarkı ve dans herkesin kabul edebileceği ve erişilebilir bulacağı bir şeydir.

Bazen etrafımdakilerin bana nasıl da fikirler verdiklerini, şunu bunu anlattıklarını gözlemlemeden edemiyorum….o anlarda şöyle düşünüyorum: herhalde bütün bunları ele alabilecek tek kişi benim; ben ne yaptığımı biliyorum, aynı zamanda gelecekte ne olacağını da biliyorum (Herkes gülüyor) ve eğer herhangi biri benim yerimde olsaydı her şey alt üst olurdu, çünkü bütün bunları ele almayı başaramazlardı. (Herkes gülüyor, alkış)

Bu durum bana Dafa uygulayıcılarının işlettiği medyayı anımsatıyor. Dafa uygulayıcıları bir şeyler yaptıkları zaman, kulağınızda her zaman çok daha fazla kişiden komple bir yığın öneri olduğu kesindir -"bu işi şu veya bu şekilde yapın." (Shifu gülüyor, herkes gülüyor) Medya projelerine katılanlar daima yönetimin problemlere sahip olduğunu düşünüyorlar, yönetime iştirak edenler de daima diğerlerinin çok iyi işbirliği yapmadığını düşünüyorlar. Fakat aslında, Dafa uygulayıcıları öncelikle diğer kişileri göz önünde bulundurmak zorundadır -olay ne olursa olsun. Kendilerini diğer kişinin yerine koymaları ve büyük tabloya bakmaları gerekir. O zaman ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Diğer kişinin nereden gelmiş olabileceğini düşünün, büyük tabloya bakıp bakamadığınızı anlayın ve ardından ne yapmanız gerektiğini bileceksinizdir.

Soru: Shen Yun gösterisi bir film olarak Hong Kong'da gösterilebilir mi? Bir de, Tayvan'da NTDTV ulusal bir televizyon şirketi olarak çalışabilecek mi?

Shifu: Hayır, Shen Yun gösterisi bir film olarak gösterilemez. Sahnede olduğu gibi çarpıcı olmayacaktır, ayrıca insanları kurtaracak kadar etkili de olmayacaktır. Televizyon kanalının ne yapması gerektiği ile ilgili soruya gelince, buna hala siz kendiniz karar vermelisiniz. Tayvan'daki Dafa uygulayıcılarının bir televizyon kanalı kurduklarını duyduğumda ve kanalın buradakinden (ABD'dekinden) daha iyi olduğunu duyduğumda gerçekten çok mutlu olmuştum. Fakat daha sonra, bunu artık yapmak istemediğinizi duydum. Bununla birlikte, Fa'yı onaylayanlar sizler olduğunuz için, bunu isteyip istemediğiniz sizlere bırakılmıştır ve eğer yapmak istemiyorsanız yapmak zorunda değilsiniz. Netice itibarı ile bunu ilk başta sizler yapmak istemiştiniz. Fakat çözüme kavuşturma konusunda çok gevşek davranmamalısınız. İyi yapamadığınızı ve işbirliğini iyi yapamadığınızı size ne düşündürüyor? Finansal olarak kanalın sıhhatli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için neden çok çalışmıyorsunuz? Batı toplumunda bizim Çinli uygulayıcılarımız kültürel anlamda dezavantajlara sahipler [ve buna rağmen işler yapılıyor] peki o zaman nasıl oluyor da sizler kendi ülkenizde iyi iş çıkaramıyorsunuz? Sıradan insanlar bir televizyon kanalını iyi bir şekilde işletebiliyorlar, fakat siz yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yayınladığınız şeyler sıradan insanlara çekici geliyor, diğerlerinin yayınlamaya fazla cesaret edemediği şeyler ve izleyenler onları seviyor, dolayısıyla bunda iyi olmayan ne? Çözümler ararken rotadan sapmayın. Yapmak istediğiniz bazı şeyleri iyice düşünüp, karar verdiğinizde, devam edin ve onu yapın. Ve eğer gerçekten başaramazsanız, o zaman farklı bir yaklaşımı deneyin. Bunda bir sorun yoktur. Ben şöyle düşünüyorum: Dafa uygulayıcıları bir şeyler yaptıkları zaman onu sonuna kadar götürmelidir. Eğer gücünüzün yarısını harcarsanız veya uygulamanızın yarısını yürürseniz ve sonra da geriye dönüp yeni baştan başlarsanız, o zaman o gerçekten de bir kayıptır. Zaman sınırlıdır.

Soru: Medya işi yapan uygulayıcılar arasında çok sayıda genç insan bulunuyor. Erkek ile kadın arasındaki uygun samimiyet derecesinin farkında olmadıkları için kendi uygulamalarındaki ve etraflarındaki şeyleri oldukça tutarsız bir hale getiriyor.

Shifu: Bu gerçekten de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer Dafa uygulayıcıları bu anlamda iyi bir iş çıkaramazlar ise, eğer bu testi geçemezler ise veya yollarını iyi bir şekilde yürüyemezler ise, o durumda hem kendilerini hem de Dafa uygulayıcılarını bir bütün olarak küçük düşürürler. Bu konu hakkında fazla bir şey söylemek istemiyorum; daha önceleri yeterince söyledim. Buna dikkat edin. Anakara Çin'deki medya bu gibi rezil şeyleri yayınlamayı seviyor çünkü şeytan Çinli insanları yozlaştırmak istiyor ve onları kurtarılamaz bir hale getirmek istiyor. Şeytanın amacı oldukça nettir: Tanrıların bu gibi insanları kurtarmak için hala canlarını sıkıp sıkmayacaklarını görmek. O durumda, Dafa uygulayıcıları olarak sizler, yaptığınız işleri iyi yapamazsanız diğer insanların iyi iş çıkarmasını nasıl sağlayacaksınız? Onları nasıl kurtaracaksınız?

Soru: Medya işinde çalışan birçoğumuz sıradan insan işlerine de girmek durumundayız ve bu durum medya operasyonlarına tüm gücümüzle iştirak etmemize engel oluyor.

Shifu: Burada oturan çoğu kişi için durum bu. Herkes bunu bu şekilde yapıyor. Bu sadece zamanınızı iyi bir şekilde kullanmanız, onu iyi bir şekilde yönetmeniz meselesidir. Önümüzde duran durum budur, ta ki geçim derdinizi çözmek için bir yol bulmanıza kadar ya da tam zamanlı çalışan bir eleman olana kadar. Aslında daha önce televizyon kanalına reklam satışında tam zamanlı çalışanlara düzenli maaş verilebileceğini söylemiştim. Tabii onu normal bir iş gibi görüp yaparız, insanları o gibi endişelere sahip olmamalarını sağlarız, -bu yolu bir gerçekliğe dönüştürmeliyiz. Diğer girişimler de aynı şeyi yapabilirler -eğer koşullar el veriyor ise. Fakat eğer koşullar buna müsaade etmiyor ise, bunu yapamazsınız.

Hepiniz Shen Yun Gösteri Sanatlarının şu anda sahip olduğu etkiyi biliyor ve bunu görüyorsunuz; binlerce kişi katılsa da, ayrıldıkları zaman değişmiş oluyorlar. Bu türden ani bir sonuç normal koşullarda diğer gerçeği açıklama faaliyetlerinin ulaşabileceği bir şey değildir; en azından şu aşamada o denli bir seviyede değiller -Shen Yun'ün izleyici sayısı ise diğer bir yana. Fakat bir şov, bir gösteri sanatları firmasının yapabileceğini ortaya koyabilmektedir. Bir gösteri sanatları firması bu denli büyük bir etkiye sahip olabilir, fakat elbette ki, bunun gerçekleşebilmesi için birçok şeyin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu durum bazı insanların -sadece bu gibi yeni firmalar oluşturmalıyız gibisinden bir sonuç çıkarmalarına sebep oldu; "hadi sadece bunun üzerinde çalışalım" diye düşünüyorlar. Fakat bu bir işe yaramaz. Sizin de düşünebileceğiniz gibi, bu durum finansal, materyal ve insan kaynağı anlamında problemlere sebebiyet verirdi. Sizin gördüğünüz Shen Yun sanatçıları, o genç erişkinler bunun için yeterli koşullara sahipler ve sahip oldukları sanatsal yetenekler inanılmaz bir hızla yükseliyor. Fei Tian akademisindeki öğrenciler de kendi akademik süreçlerinde gerçekten çok iyi iş çıkarıyorlar -standart notlardan aldıkları notlar New York'un kuzey bölgesindeki en yüksek seviyelerde. (Alkış) Ve sadece akademik çalışmalarında mükemmel değiller. Sanatlarında da son derece zorlu çalışmalarda bulunuyorlar ve yetenekleri hızla gelişiyor; şu anda onların işleri, ortalama düzeydeki profesyonellerden daha iyi. Ve bunu çok kısa bir zaman dilimi içerisinde başardılar. Peki, bunun sebebi ne? Birincisi, onlar Dafa uygulayıcılarıdır. Ve ikincisi ise, mükemmel öğretmenlere sahipler -ister akademik öğretmenleri olsun, ister dans öğretmenleri olsun veya müzik öğretmenleri. O öğretmenler sadece orada çalışmak için, diğer işlerinden tamamen ayrıldılar ve tüm gün boyunca eğitim veriyorlar. Eğer Dafa uygulayıcıları uzun zaman bu şekilde giderlerse, bir işe yaramayacaktır, çünkü onların aileleri ve kariyerleri var. Bildiğiniz gibi, diğer projeler, kişinin boş zamanlarında yapılıyor ve kişi evdeki görevlerini de yerine getirebiliyor ve aynı zamanda Dafa aktivitelerini de sürdürebiliyorlardı ve hiçbir şey bundan etkilenmiyordu. Fakat o insanlar için durum öyle değildi. Dolayısıyla normal bir maaş almaları gerekmektedir. Bu duruma yetişkin sanatçıları da eklersek, harcamalar büyüktür. Her gösterinin maliyeti ve katılan kişi toplamı artık birkaç yüzü bulduğu durumdayken, eğer biz maaşları ödemeye çalışsaydık, olmayacaktı. Bu yüzden dışarıdan destek almak istedik ve bu destek için özellikle hükümet kuruluşlarına ve firmalara gidebilmek için bir Shen Yun Ofisi kurduk, çünkü bu da başka gösteri firmalarının yaptığı bir şeydir. Bunu başarmak gerçekten de kolay değil. İnsanların bir miktar kazanç arayışında olması gibi bir şey düşünmeyin. Hala olması gerekenden çok uzak.

Soru: Shen Yun gösterisini izledikten sonra şirketin tanıtım materyallerini Çin'e götüren sıradan bir insan vardı. Birkaç gün sonra Çin'den geri döndü ve Falun Gong ile ilgili 40'dan fazla materyal dağıttığını söyledi. Shifu'ya saygılarını iletmemi söyledi.

Shifu: Şeytani faktörler giderek azaldıkça, insanlar yavaş yavaş bilinçleniyorlar. İnsanlar uyandıktan sonra olayları analiz edecekler, zulmü anlayacak ve o kötü partinin ne olduğunu anlayacaklar. Neyin iyi neyin ise kötü olduğunu derhal söyleyecekler. Fakat kötü insanların ahlak değerleri batmış olabilir, fakat netice itibarı ile hala mantık gücüne sahipler ve iyiyi kötüden ayırt edebilirler. İnsanlar yavaş yavaş uyanacaklar.

Soru: Epoch Times'ın mali yönden kar ve zararının eşit olması gerektiği istenmişti. Dolayısıyla, NTDTV'ye ticari açıdan bakıldığında, Dafa uygulayıcıları hedeflerini nasıl yükseltmeliler?

Shifu: Spesifik konular üzerinde hala kendiniz çalışmalısınız. Shifu'ya çok spesifik konularda soru sormayın. Birlikte iyi çalışın. Koordinatörlerle de konuştum ayrıca, dolayısıyla ne yapmaları gerektiğini biliyorlar.

Sanırım daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Konuşmanız için size zaman bırakmak istiyorum. Netice itibarı ile bugün bir Fa Konferansı. (Herkes gülüyor) Ben burada sadece aklınızda olabilecek bazı zorlayıcı soruları çözüme kavuşturmak için bulunuyorum. Söyleyeceklerimin hepsi bu kadar. (Hepinize teşekkür ediyorum) (Coşkulu alkış)


StatCounter - Free Web Tracker and Counter