Ortam (Çevre)


Dafa uygulayıcılarına bıraktığım uygulama formu, uygulayıcıların kendilerini gerçek anlamda geliştirebilmelerini sağlar. Örneğin, bir ortam oluşturmanız için sizlerden egzersizleri bir grup olarak parklarda yapmanızı istiyorum. Bu ortam, bir kişinin yüzeyini değiştirmek için en iyi yoldur. Bu ortam içerisinde Dafa öğrencilerinin oluşturduğu yüksek erdemli tutum - buna her bir cümle ve yapılan her iş dahil - insanların kendi yetersizliklerinin farkına varmasını ve noksanlıklarını saptamasını sağlayabilir; onların kalplerini oynatabilir, davranışlarına incelik verebilir ve daha hızlı gelişim göstermelerini mümkün kılabilir. Bu yüzden, yeni öğrenciler veya kendi başına öğrenen öğrenciler, egzersizleri yapmak için egzersiz alanlarına gitmelidir. Şu anda Çin'de, uygulama alanlarındaki grup egzersizlerine her gün iştirak eden yaklaşık 40 milyon insan var ve egzersiz alanlarına çok sıklıkla gitmeyen on milyonlarca eski öğrenci var (eski öğrenciler için bu normaldir çünkü bu uygulamalarındaki durumdan kaynaklanır) Bununla birlikte, yeni öğrenciler olarak, bu ortamı asla kaçırmayın. Bunun sebebi, sıradan insan toplumu içerisinde temas kurduğunuz herkes sıradan insandır. Dahası, onlar insan ahlakı içerisinde hızlı bir çöküşe uğramış olan sıradan insanlardır. Bu büyük boya kazanı içerisinde, insanlar ancak akıntıya kapılıp sürüklenirler.

Aynı zamanda evde gizlice uygulama yapıp, başkalarının uygulama yaptığını öğrenmesinden utanan çok sayıda yeni Dafa uygulayıcısı da var. Bir düşünün: Bu ne tür bir düşünce şeklidir? Sıradan korku, xiulian yoluyla yok edilmesi gereken bir takıntıdır. Fakat siz başkalarının sizin Dafa'yı öğrendiğinizi anlamalarından mı korkuyorsunuz? Xiulian çok ciddi bir meseledir. Fa'yı ve kendinizi nasıl değerlendirmelisiniz. Dışarı çıkıp egzersizleri yapmaktan utanan liderlik pozisyonunda olan bazı insanlar da var aynı zamanda. Bunun gibi önemsiz bir duygunun bile üstesinden gelemiyorsanız, geriye geliştirecek neyiniz kalıyor? Aslında, egzersiz alanına gitseniz bile, sizi tanıyan hiç kimse olmayabilir. Bazı işyerlerinde neredeyse bütün idareciler Dafa'yı öğreniyor fakat hiç kimse ötekilerin de Dafa'yı öğrendiğini bilmiyor. Ortam sizin, sizin kendiniz tarafından yaratılır ve ayrıca o da, gelişiminiz için temel şeydir. Sıklıkla, Fa'yı çalışırken ve egzersizleri yaparken iyi bir ruhsal durum içerisinde olduğunuzu görüyorum fakat işiniz ile veya diğer insanlar ile temasa geçtiğinizde, sıradan insanlarla aynı hale geliyorsunuz. Bazen sıradan insanlardan daha kötü bile görünüyorsunuz. Bu nasıl bir Dafa öğrencisinin davranış şekli olabilir?

Sizleri öğrencilerim olarak görmek istiyorum, fakat eğer siz kendiniz benim öğrencilerim olmak istemiyorsanız ben ne yapabilirim? Uygulamanızda yok etmeniz gereken her bir takıntı, sizin için orada dikilmiş duran ve uygulama yolunuzu bloke eden bir duvardır. Eğer Fa konusunda azimli olmazsanız, xiulian uygulayamazsınız. Sıradan insanlar arasında edinmiş olduğunuz konumunuzu çok da fazla ciddiye almayın. Eğer siz Dafa'yı öğrenirseniz, diğerlerinin sizi anlamayacağını düşünmeyin. Bir düşünün: insanların maymunlardan evrimleştiği söylentisi bile büyük bir saygınlık görüyor, fakat bu evrenin Yüce Dafa'sına gelince, ona hak ettiği konumu vermekten utanıyorsunuz - insanoğlunun gerçek utancı budur.

Li Hongzhi - 17 Ekim 1997