IV. Falun Dafa Egzersiz Sistemi


Falun Gong, Buda Okulunda özel bir xiulian uygulaması yoludur. Eşsiz olması, onu, Buda Okulu'nun diğer değişmez xiulian uygulama yöntemlerinden ayırır. Falun Gong gelişmiş bir egzersiz uygulama sistemidir. Geçmişte, uygulayıcılara son derece yüksek Xinxing (zihin-doğası) veya muhteşem doğuş kalitesi gerektiren yoğun bir xiulian uygulama sistemi olarak hizmet etti. Bu nedenle, bu xiulian uygulama sistemini popülerleştirmek zordur. Bununla birlikte, daha fazla uygulayıcının seviyesini geliştirmesi, bu xiulian uygulama sistemini bilmesi ve sayısız kendini adamış uygulayıcının taleplerini karşılaması için, halka uygun bir dizi egzersiz uygulaması derledim. Değişikliklere rağmen, bu egzersizler, sunduğu ve uygulama yaptığı seviyeler bakımından ortalama xiulian sistemlerini yine de aşmaktadır.

Falun Gong uygulayıcıları, enerji potansiyellerini ve olağanüstü yeteneklerini hızlı bir şekilde geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok kısa bir sürede güçle kıyaslanamayacak bir Falun (yasa tekerleği) edinebilirler. Bir kez oluştuğunda, Falun bir uygulayıcının alt karnında her zaman otomatik olarak döner. Sürekli olarak evrendeki enerjiyi toplayarak, onu uygulayıcının Benti'si (gerçek benlik) içinde, Gong'a (uygulama enerjisi) dönüştürür. Böylece, "Fa (yasa) uygulayıcıyı arındırır" hedefi başarılmış olacaktır.

Falun Gong beş set egzersiz olan: Buda'nın Bin Eli Göstermesi Egzersizi, Falun Ayakta Durma Egzersizi, İki Kozmik Uzvun Düzene Girmesi Egzersizi, Falun Cennetsel Dolaşım Egzersizi, Olağanüstü Güçleri Kuvvetlendirme Egzersiz'lerinden oluşur.Buda'nın Bin Eli Göstermesi Egzersizi (Fo Zhan Qian Shou Fa)

Hareketlerin İlkeleri: Buda'nın Bin Eli Göstermesi Egzersizi, tüm enerji kanallarını açmak için esnetme merkezlidir. Bu egzersizi uyguladıktan sonra, yeni başlayanlar kısa sürede enerji elde edebilecek ve deneyimli uygulayıcılar hızla gelişebileceklerdir. Bu egzersiz, tüm enerji kanallarının başlangıçta açılmasını gerektirir ve uygulayıcıların hemen çok yüksek bir seviyede egzersiz yapmasını sağlar. Bu egzersizin hareketleri oldukça basittir, çünkü Yüce Tao kural olarak basit ve öğrenmesi kolaydır. Hareketler basit olsa da, makro düzeyde xiulian uygulama sisteminin tamamı tarafından geliştirilen birçok şeyi kontrol eder. Bu egzersizi uygularken, kişinin vücudunu sıcak hissedecek ve çok güçlü bir enerji alanı ile eşsiz bir his içinde olacaktır. Bu, tüm vücuttaki bütün enerji kanallarının esnetilmesi ve açılmasıyla oluşur. Amacı, enerjinin bloke edildiği alanların üstesinden gelmek, enerjinin serbestçe ve düzgün bir şekilde dolaşımını sağlamak, enerjiyi vücutta ve cildin altında hareket ettirmek, kuvvetli bir şekilde dolaştırmak ve evrenden çok miktarda enerji almaktır. Aynı zamanda, uygulayıcının bir Qigong enerji alanına sahip olma durumuna hızla girmesini sağlar. Bu egzersiz, Falun Gong'un temel egzersizi olarak uygulanır ve genellikle ilk önce yapılır. Uygulamayı güçlendiren yöntemlerden biridir.

Mısra :
        Shen Shen He Yi, (Vücut ve ruh birleşir)
        Dong Jing Sui Ji; (Hareket sakin işleyişle yapılır)
        Ding Tian Du Zun, (Cennete kadar tek başına saygı duyar)
        Qian Shou Fo Li. (Bin elinde Buda durur)

Hazırlık: Bütün vücudu gevşet ama fazlada gevşek olmasın. Doğal olarak iki ayak omuz ile aynı genişlikte açılır. İki diz hafifçe kırılır. Dizleri ve kalçayı gevşek bir pozisyonda tut. Çeneni biraz içeriye çek, dilinin ucu ile üst damağa dokun, üst ve alt dişlerin arasında biraz boşluk bırak, dudakları kapat, gözlerini hafifçe kapat, sakin ve huzurlu bir yüz ifadesi göster. Egzersiz sırasında çok büyük ve uzun olduğun hissini yaşayacaksın.

       

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) -Avuç içleri yukarı bakacak şekilde, iki eli kaldır. Başparmak uçları hafifçe birbirine dokunsun, iki elin diğer tüm parmakları birbirini kaplayacak şekilde üst üste gelsin. Erkek için sol el, kadın için sağ el üste (dışta kalır) gelir. Eller oval bir şekil oluşturup, karnın altındaki yerinde tutulur. Kolların üst kısmı biraz öne doğru, dirsekler asılı gibi tutulur ve koltukaltlarının açık bir halde kalması sağlanır. (Resim 1-1).

Mile Shenyao (Buda Mile sırtı gerer) -"Jieyin"(birleştirilmiş el duruşu) ile başlar, birleştirilmiş elleri yukarı doğru yükselt. Eller yüzün önüne ulaştığında, birleştirilmiş elleri ayır ve aşamalı olarak yukarı doğru iki avuç içini döndür. Eller, başın üstünde iken, avuç içleri yukarı bakacak şekilde, parmak uçları arasında 20-25cm bir mesafe ile (Resim 1-2) on parmak karşı karşıya gelsin. Aynı anda, iki avuç içini yukarı doğru it, başını yukarı doğru uzat, ayaklarını yere doğru gerdirerek bas ve bütün vücudu güçle ger. Yaklaşık 2-3 saniye gerdikten sonra, birden bire bütün vücudu gevşet, dizler ve kalça gevşemiş pozisyonuna geri dönsün.

Ru Lai Guan Ding (Rulay başın üstünden içine enerjiyi doldurur) -Önceki hareketten devam (Resim 1-3). Bir huni şeklini oluşturmak için, iki avuç içini aynı zamanda 140° dışarı doğru döndür. Bilekleri esnet ve avuç içlerini aşağı doğru indir.

   

İki avuç içini göğsüne dönük bir şekilde aşağı doğru hareket ettir ve göğsün önünden geçerken, avuç içi ve göğüs arasındaki mesafe 10 cm'den fazla olmayacak şekilde, karına doğru aşağı yönde hareket etmeye devam et. (Resim 1-4).

   

Shuang Shou He Shi (Ellerini cennet ve dünyaya uzat) -"Heshi"den başlar. Eller birbirinden ayrı (Resim 1-6), aralarında 2-3 cm olacak şekilde avuç içlerini aynı zamanda döndür. Erkek sol elini (kadın sağ eli) göğse doğru, sağ eli ters yönde döndürür, sol eli üstte ve sağ eli altta kalacak şekilde, kollarla düz bir çizgi oluştur.

Ondan sonra, sol kolu aynı yönde yukarı doğru köşegen olacak şekilde avuç içlerini aşağı bakar durumda uzat. (Resim 1-7), avuç içi ve başın aynı yükseklikte olması gerekir. Sol eli yukarı uzatırken, sağ eli hala göğsün önünde ve avuç içlerini yukarı bakar durumda tut. Sol kol, uygun pozisyona ulaştıktan sonra, başı yukarı doğru uzat ve ayakları aşağı doğru bas, vücudun tamamını aşamalı olarak sınırlarına kadar bütün gücünle ger. Yaklaşık 2-3 saniye gerdikten sonra, bütün vücudunu hemen gevşet.

   

Sağ elle (kadınlarda sol el) Heshi duruşunu oluşturmak için sol elini göğsün önüne geri getir. (Resim 1-8)

Ondan sonra, sol el altta, sağ el üstte (kadınlar için tam tersi) olacak şekilde avuç içlerini tekrar döndür, (Resim 1-8) uzat. Sağ elinle, sol elinin bir önceki hareketini tekrarla (Resim 1-9). Vücudunu iyice gerdikten sonra gevşe ve iki elinle göğüs hizasında Heshi'yi oluştur.

Jin Hou Fen Shen (Altın maymunun vücudu bölmesi) -"Heshi"den başlar. Ellerini göğsün önünde iki yan tarafa doğru uzat, kollar ve omuzlar ile düz bir çizgi oluştur. Başını yukarı doğru it ve ayaklarını aşağı doğru bas, kollarını iki tarafa doğru uzat. Dört taraftan dışarıya doğru kuvvet kullan (Resim 1-10), bütün vücudunu kuvvetli bir şekilde dışarı doğru ger. Yaklaşık 2-3 saniye sonra, bütün vücudunu hemen gevşet ve ellerin ile Heshi'yi oluştur.

Shuang Long Xia Hai (Denize dalan iki ejderha) -"Heshi"den başlar. Elleri ayır ve vücudun önünden aşağı doğru uzat. Kollar düz ve paralel olduğu zaman, kollar ile vücut arasındaki açı yaklaşık 30°'dir.(Resim1-11) Başını yukarı doğru it ve ayaklarını aşağı doğru bas, bütün vücudunu kuvvetli bir şekilde dışarı doğru ger. Yaklaşık 2-3 saniyeden sonra, bütün vücudu hemen gevşet ve iki elini geri çekerek göğsün önünde Heshi'yi oluştur.

Pu Sa Fu Lian (Pusa lotusun üstünde elleri yerleştirir) -"Heshi"den başlar. Elleri ayır ve vücudun iki yanından köşegen olarak aşağı doğru uzat. (Resim 1-12) Eller vücudun yan tarafında ve vücut ile arasındaki açı yaklaşık 30° olacak şekilde kolları uzat. O zaman, başını yukarı doğru it ve ayaklarını aşağı doğru bas, bütün vücudunu kuvvetli bir şekilde dışarı doğru ger. Yaklaşık 2-3 saniye sonra, bütün vücudu hemen gevşet ve iki eli geri çekerek Heshi'yi göğsün önünde oluştur.

Luo Han Bei Shan (Luohan (Arhat) sırtında bir dağı taşır) -(Resim 1-13) "Heshi"den başlar. Elleri ayır ve vücudun arkasına uzat, aynı zamanda, iki avuç içi de vücudun arkasına dönsün. Eller, vücudun yan kenarlarını geçtiğinde, bileklerini yavaşça yukarıya doğru bük. Eller, vücudun arkasına ulaştığında, bilekler ile vücut arasındaki açı 45° olmalıdır. Ondan sonra, başını yukarı doğru it ve ayaklarını aşağı doğru bas, bütün vücudu kuvvetli bir şekilde dışarı doğru ger. (Vücudun dik bir şekilde dursun, ileriye eğilme ve göğüs kuvveti ile gerin) Yaklaşık 2-3 saniyeden sonra, bütün vücudu hemen gevşet ve iki eli geri çekerek Heshi'yi göğüs hizasında oluştur.

Jin Gang Pai Shan (Jingang (Vajra) dağı ileri iter) -"Heshi"den başlar. Elleri ayır ve avuç içlerini vücudun önüne ileriye doğru it, parmak uçlarını yukarı doğru ve omuz ile aynı yükseklikte olacak şekilde tut. Kolları uzattıktan sonra, başını yukarı doğru it ve ayakları aşağı doğru bas, bütün vücudu kuvvetli bir şekilde dışarı doğru ger. (Resim 1-14) Yaklaşık 2-3 saniye sonra, bütün vücudu hemen gevşet ve iki eli geri çekerek Heshi'yi göğsün önünde oluştur.

   

Die Kou Xiao Fu (Ellerini karnın önünde ört) -"Heshi"den başlar. Avuç içleri karınsal alana doğru dönük olacak şekilde, eller yavaşça aşağı iner karnın altına ulaştığında, iki avuç içini üst üste yerleştir. (Resim 1-15) Erkek için, sol el içerde, kadın için sağ el içerde olmalıdır. İç taraftaki elin üstü ile dıştaki elin avuç içi yüz yüze bakar. İki el arasındaki ve içteki el ile karın arasındaki mesafe yaklaşık 3 cm olmalı. Diekou Xiaofu (Ellerin kaplanması) genellikle 40 ila 100 saniye sürer. Egzersizi, Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) (Resim 1-16) hareketi ile bitir.

2. Falun Ayakta Durma Egzersizi (Falun Zhuang Fa)

Hareketlerin İlkeleri:Falun Gong egzersizlerinden ikinci set hareketidir. Falun Ayakta Durma Egzersizi, Falun'u tutan dört hareketten oluşan, sakin durumda ayakta yapılan bir meditasyon yoludur. Egzersizden sonra, tüm vücut, çalışmaktan kaynaklanan herhangi bir yorgunluk olsa bile, bunu hissetmeden rahatlayacak. Uygulamanın sıklığı ve uzunluğu arttıkça, uygulayıcılar iki kol arasında dönen bir Falun hissedebilirler. Falun Ayakta Durma Egzersizinin sıkça uygulanması, tüm vücuttaki enerjinin tamamen açılmasına ve enerji gücünün arttırılmasına olanak sağlayacaktır. Falun Ayakta Durma Egzersizi, bilgeliği arttırmak, seviyeleri yükseltmek ve güçlendirmek gibi çok amaçlı bir uygulama yöntemidir. Hareketler basittir, bu egzersizden çok şey elde edilebildiği gibi uygulaması herşeyi kapsar. Uygulama sırasında, hareketleri doğal olarak yapın. Egzersiz yaptığının farkında olmalısın. Hafif hareket etmek normal olmasına rağmen sallanmayın. Falun Gong'un diğer egzersizlerinde olduğu gibi, bu egzersiz bittiğinde, uygulamanın sonu olduğu anlamına gelmiyor, çünkü Falun hiçbir zaman dönmeyi durdurmaz. Her hareketin süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir; daha uzun olursa, daha iyi olur.

Mısra:
        Shenghui Zengli, (Akıllılığı arttır ve gücü kuvvetlendir)
        Rongxin Qingti; (Kalp ve zihni birleştir ve vücut hafifleşir)
        Simiao Siwu, (Mükemmel ve aydınlanma gibi oluyor)
        Falun ChuQi. (Falun yeniden yükseliyor)

Hazırlık:Bütün vücut gevşesin ama fazla da gevşek olmasın. Doğal olarak iki ayak omuz ile aynı genişlikte açılır. İki diz hafif kırık. Dizleri ve kalçayı gevşemiş bir pozisyonda tut. Alt çeneyi biraz içeri çek, dilin ucu üst damağa dokunsun, üst ve alt dişlerin arasında biraz boşluk bırakarak dudakları kapat, gözleri hafifçe kapat, sakin ve huzurlu bir yüz ifadesi göster. Liang Shou Jieyin (iki elin birleşmesi) (Şekil 2-1'de gösterildiği gibi).

       

Liang Shou JieYin (Birleştirilmiş el duruşu) (Resim 2-1)

Tou Qian Bao Lun (Başın önünde Falun'u tutmak) -"Jieyin" (Birleştirilmiş el duruşu)'den başlar. Eller karnın önünden yavaşça kalkar ve Jieyin'den ayrılır. Eller yüzün önüne ulaştığında, avuç içleri yüze bakar durumda ve kaş hizasındadır. (Resim 2-2) On parmak, parmak uçları arasında yaklaşık 15cm bir mesafe ile birbirleri ile karşı karşıyadır. Kollar ile daireyi oluştur ve bütün vücudu gevşet.

Fu Qian Bao Lun (Karnın önünde Falun'u tutmak) -Eller, önceki hareket olan "Tou Qian Baolun"dan, duruşu değiştirirken yavaşça aşağı karınsal alana doğru iner. (Resim 2-3) İki dirsek askı gibi ve koltuk altlarının açık bir halde kalması sağlanır, avuç içleri yukarı bakarak, on parmağın uçları karşı karşıya birbirini işaret edecek şekilde kollar ile daire oluşturulur.

       

Tou Ding Bao Lun (Başın üstünde Falun'u tutmak) -Önceki "Fu Qian Baolun"dan başlar. Duruşu değiştirme, eller yavaşça başın üstüne doğru yükselir ve başın üstünde Falun'u tutar. (Resim 2-4) On parmak ucu birbirine karşılıklı durur, avuç içleri yere doğru bakarken, iki elin parmak uçları arasındaki mesafe 20-30cm'dir. Kollar ile daireyi oluştur, omuz, kol, dirsek ve bileklerin hepsini gevşet.

Liang Ce Bao Lun (Eller başın iki yan tarafında Falun'u tutar) -Eller, önceki "Touding Baolun"dan aşağı doğru (Resim 2-5), başın iki yan tarafına kadar indir ve avuç içlerini kulaklara bakacak şekilde tut. Omuzlar gevşek, kolları dik bir şekilde tut ve elleri kulaklara fazla yakın tutma

Die Lou Xiao Fu (Ellerin örtmesi) -(Resim 2-6) Elleri, önceki "Liang ce Bao lun"dan aşağı doğru karnın altına kadar indir, karnın alt kısmı önünde elleri kapla.

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) ve son hareket(Resim 2-7).

3. İki Kozmik Uzvun Düzene Girmesi Egzersizi (Guantong Liangji Fa)

Hareketlerin İlkeleri: Bu egzersiz, kozmik enerjinin içine işleyerek onu vücudun içindeki enerji ile kaynaştırmak için tasarlanmıştır. Çok miktarda enerji dışarı verilir ve içeri alınır. Çok kısa bir zamanda, uygulayıcı patojenik ve siyah Qi'yi vücudundan çıkarabilir ve kozmostan çok miktarda enerji alabilir, böylece vücut arındırılarak hızlı bir şekilde "Saf Şeffaf Vücut" durumuna ulaşabilir. Ayrıca, el hareketleri yapılırken, bu egzersiz "başın üst kısmının açılması"na olanak tanır ve ayakların altındaki tıkanık kanalları açar.

Egzersizi yapmadan önce, kendinizi, cennet ve dünya arasında duran, devasa ve kıyaslanamayacak kadar uzun, iki büyük boş varil olarak hayal edin. Ellerin yukarı doğru hareketiyle vücudun içindeki Qi, başın üst kısmından doğrudan üst kozmik uçlara doğru gider; ellerin aşağı doğru hareketiyle, ayakların alt kısmından alt kozmik uçlara kadar uzanır. Ellerin hareketlerini takiben, enerji her iki uçtan vücudun içine geri döner ve sonra ters yönde yollanır. Hareketleri dokuz kez dönüşümlü olarak tekrarlayın. Dokuzuncu harekette, sol elinizi (kadınlar için sağ el) yukarı kaldırın ve diğer elinizin gelmesini bekleyin. Daha sonra, her iki el birlikte aşağıya doğru hareket eder, enerjiyi alt uçlara getirir ve daha sonra vücut boyunca geri dönerek üst uçlara hareket eder. Eller dokuz kez yukarı ve aşağı hareket ettikten sonra, enerji vücuda geri getirilir. Enerjiyi vücuda geri getirmek için, alt karın bölgesinde Falun'u saat yönünde (ön taraftan bakıldığında) dört kez çevirin. Uygulamayı değil fakat bu egzersizi sona erdirmek için iki elinizi birleştirin.

Mısra:
        Jinghua Benti, (Öz bedeni arındırır)
        Fakai Dingdi; (Fa yukarı ve aşağı iki ucu açar)
        Xinci Yimeng, (Kalp merhametli ve zihin kuvvetli ol)
        Tongtian Chedi. (Cennet ve dünya açılır)

Hazırlık: Bütün vücudu gevşet ama fazla da gevşek olmasın. Doğal olarak iki ayak omuzlar ile aynı genişlikte açılır. İki diz hafifçe kırılır. Dizler ve kalça gevşemiş bir pozisyonda tutulur. Alt çeneyi biraz içeriye çek, dilin ucu üst damağa dokunsun, üst ve alt dişler arasında biraz boşluk bırak, dudakları kapat, gözlerini hafifçe kapat, sakin ve huzurlu bir yüz ifadesi göster. Shuang Shou Jieyin (elleri birleştir) (Resim 3-1) ve göğsün önünde Heshi yap. (ikisini beraber tut) (Resim 3-2'de gösterildiği gibi).

       

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) - (Resim 3-1).

Shuang Shou Heshi (Ellerin ile Heshi'yi oluştur) - (Resim 3-2).

Dan Shou Chong Guan (Tek elin aşağı yukarı kayması ve uzatılması)

Heshi"den başlar. Eş zamanlı olarak, bir elini yukarı doğru uzat ve diğer elin aşağı doğru kayar gibi hareket yapsın. Eller, vücudun dışındaki enerji mekanizmalarıyla birlikte yavaşça hareket eder. Vücudun içindeki enerji, el hareketleriyle eşzamanlı aşağı yukarı hareket eder. (Resim 3-3) Erkek için, ilk olarak sol eli yukarı doğru uzat, kadın için ise ilk olarak sağ eli.

Yavaşça, yüzün önünden geç ve devamlı başın üstüne doğru uzat. Yavaşça ve aynı anda, sağ eli (kadın için sol el) aşağı indir ve sıra ile ellerini aşağı yukarı hareket ettir. (Resim 3-4) Avuç içleri vücuda dönük olsun, avuç içleri ve vücut arasındaki mesafe 10 cm'i geçmemeli ve bütün vücut gevşek olmalı. Elin aşağı-yukarı bir hareketi, bir defa olarak sayılır, hareket toplam dokuz defa tekrarlanır.

       

Shuang Shou Chong Guan (İki elin beraber aynı zamanda aşağı yukarı kayması ve uzatılması)

Tek elin aşağı yukarı kayması ve uzatılması hareketi bittikten sonra, sol el (kadın için sağ el) yukarda beklerken, diğer eli de yukarı kaldır, yani iki elin hepsi yukarıda, yukarı doğru işaret eder durumda (Resim 3-5).

Ondan sonra, iki eli aynı anda aşağı doğru uzat (Resim 3-6). İki elin aynı anda aşağı yukarı kayması ve uzatılması hareketini yaparken, avuç içleri vücuda dönük olmalı ve vücut ile arasındaki mesafe 10cm'den fazla olmamalıdır. Bütün vücut gevşek. Elin aşağı yukarı bir hareketi, bir defa olarak sayılır, hareket toplam dokuz defa tekrarlanır.

       

Shuang Shou Tui Dong Falun (İki Elle Falun'u döndür)

Dokuzuncu defa iki elin aşağı yukarı hareketi bitince, eller başın ve göğsün önünden aşağı doğru karınsal alana iner. (Resim 3-7) Eller aşağı karınsal alana geldiğinde, orada iki elle Falun'u döndür. (Resim 3-8 ve 3-9) Erkek sol el içerde, kadın için sağ el içeride duracak. Ellerin arasında ve içteki el ile karın arasındaki mesafeyi 2-3cm olarak tut. Vücudun dışındaki enerjiyi içine geri toplamak için iki elinle saat yönünde dört defa Falun'u döndür. Falun'u döndürürken, iki elin karın bölgesi içinde tut ve dışına taşmasına izin verme.

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu): Son harekettir. (Resim 3-10 )

4. Falun Cennetsel Dolaşım Egzersizi (Falun Zhou Tian Fa)

Hareketlerin İlkeleri: Bu egzersiz, insanın vücut enerjisinin büyük alanlar üzerinde akımını sağlar. Sadece bir veya birkaç kanaldan doğrudan geçmek yerine, enerji vücudun tüm Yin tarafından Yang tarafına doğru tekrar tekrar dolaşır. Bu egzersiz, enerji kanallarını açan ortalama yöntemlerden veya makro ve mikro kozmik enerji dolaşım yöntemlerinden çok daha üstündür. Falun Gong'un orta düzeydeki egzersizidir. Önceki üç egzersiz seti esasına dayanarak, bu egzersiz, vücut boyunca tüm enerji kanallarını (makro kozmik enerji dolaşımını da içeren) açmaya yöneliktir, böylece enerji kanalları, tüm vücut boyunca yavaş yavaş üstten aşağıya doğru birbirine bağlanacaktır. Bu egzersizin en göze çarpan özelliği, insan vücudunun tüm anormal koşullarını düzeltmek için Falun'un dönmesini kullanmasıdır, böylece insan vücudu, küçük kozmos olarak, orijinal durumuna döner ve tüm vücudun enerjisi, özgürce ve kolayca dolaşabilir. Bu duruma ulaşılırken, uygulayıcı, Shi-Jian-Fa'nın (Üç Diyar İçindeki Fa) çok yüksek bir seviyesine ulaşmış olacaktır. Muhteşem doğuş kalitesine sahip olanlar, Dafa (Yüce Yasa) ile xiulian uygulamaya başlayabilirler. Bu sırada, onların enerji gücü ve olağanüstü güçleri önemli ölçüde artacak. Bu egzersizi yaparken, elleri Qiji (enerji mekanizması) ile birlikte hareket ettirin. Her hareket rahat, sakin ve yumuşaktır.

Mısra (Kou Jue) :
        Xuanfa Zhixu, (Fa'yı Son Derece Döndür)
        XinQing Siyu; (Kalbi ve zihni temiz yeşim gibidir)
        Fanben Guizhen(Kaynağa ve gerçeğe döner)
        Youyou SiQi. . (Yavaşca yukarı kalkmak gibidir)

Hazırlık Bütün vücudu gevşet ama fazla da gevşek olmasın. Doğal olarak iki ayak omuz ile aynı genişlikte açılır. İki diz hafif kırılır. Dizleri ve kalçayı gevşek bir pozisyonda tut. Alt çeneyi biraz içeri çek, dilin ucu üst damağa dokunsun, üst ve alt dişlerin arasında biraz boşluk bırak, dudakları kapat, gözleri hafifçe kapat, sakin ve huzurlu bir yüz ifadesi göster.

           

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) - (Resim 4-1).

Shuang Shou Heshi

Elleri "Heshi"den ayır, avuç içleri vücuda dönük olarak aşağı karına doğru inmeye başla. Avuç içleri ve vücut arasındaki mesafe 10cm'den fazla olmamalıdır. Elleri, karnın altından geçtikten sonra, bacakların arasından aşağı doğru indir, bacakların iç tarafından aşağı in ve aynı zamanda belden eğilerek dizlerinden yere çömel.(Resim 4-3)

Parmak uçların yere yakın olduğu zaman, ayak parmakları önünden, ayak topuklarına kadar bir çember çiz. (Resim 4-4)

Ondan sonra, iki bileğini biraz eğerek topuklarından bacaklarının arkasına doğru aşamalı olarak yukarı kaldır. (Resim 4-5)

İki elini arkadan yukarı kaldırırken belini düzelt. (Resim 4-6)

       

Bu takımın bütün hareketleri esnasında, iki elin vücudun herhangi bir kısmına dokunmaması gerekir, yoksa iki eldeki enerjiler vücut içine geri alınacaktır. Eller, daha yükseğe kaldırılamadığında, içleri boş olduğu görünecek şekilde yumruk yap (Eller şimdi enerjiyi taşımıyorlar) (Resim 4-7), ondan sonra koltukaltlarından geçir ve kollarını göğsün önünde çapraz hale getir. (Hangi kolun üstte ve hangisinin altta olması gibi hiçbir özel gereksinim yoktur. Bu, kişinin alışkanlığına bağlıdır, erkek veya kadın farkı yoktur.) (Resim 4-8).

           

Omuzların üstünde boşluk durumundaki yumruklarını aç ve kollarını yan tarafı boyunca açarak bileklere doğru kaydır. Bileklere ulaştığında, avuç içlerin yüz yüze baksın ve birbirleri arasındaki mesafe 3-4 cm olsun. Şimdi, eller ve kollar ile düz bir çizgi oluştur (Resim 4-9).

Ondan sonra, iki avuç içi arasında sanki bir topu döndürüyor gibi, yani dışarıdaki el içeri doğru ve eşzamanlı içteki elde dışarıya doğru dönerek hareket ettirilir. Hiç durmadan, iki el kolların yin tarafı boyunca üst kollara doğru yukarı yükselip başın üstünden geçer. (Resim 4-10)

İki el başın üstünden geçtikten sonra, bir çapraz oluşturur. (Resim 4-11)

Devamında, iki eli çapraz halden ayır, parmak uçları aşağı dönük olarak arkanın enerjisini bağla.

Ondan sonra, ellerini başın üstünden göğsün önüne doğru hareket ettir. (Resim 4-12) Böylece, zhoutian'de bir devre tamamlanır. Aynı hareketi toplam dokuz defa tekrarla. Dokuz defa tekrarlandıktan sonra, ellerin göğsün önünden aşağı karnın altına doğru insin.

Die Kou Xiao Fu (Karnın önünde elleri ört) (Resim 4-13)

Liang Shou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu): Son harekettir. (Resim 4-14)

5. Olağanüstü Güçleri Kuvvetlendirme Egzersizi (Shentong Jiachi Fa)

Hareketlerin İlkeleri:

Olağanüstü Güçleri Kuvvetlendirme Egzersizi, Falun Gong'da sükunet gerektiren (ding) bir xiulian uygulama egzersizidir. Buda'nın el hareketleriyle Falun'u döndürerek kişinin kutsal güçlerini (olağanüstü yetenekler dahil) ve enerji gücünü güçlendirmeyi amaçlayan çok amaçlı bir uygulamadır. Bu, orta düzeydeki bir egzersizden daha üstündür ve orijinalinde bu egzersiz gizemli tutulmuştur. Uygulayıcıların taleplerini tatmin edici esaslarda karşılamak için, özellikle bu xiulian uygulama yöntemini, önceden belirlenmiş uygulayıcıları kurtarmak için halka açtım. Bu egzersiz, her iki bacağında çapraz şekilde olmasını gerektirir. Yarı lotus pozisyonu da kabul edilebilir olsa da, tam lotus pozisyonu tercih edilir. Uygulama sırasında, Qi akışı güçlüdür ve vücut etrafındaki enerji alanı da oldukça büyüktür. Eller, Shifu tarafından yüklenmiş olan Qiji'yi (enerji mekanizması) takip etmek için hareket eder. El hareketleri başladığında, kalp düşüncelerin hareketini izler. Olağanüstü güçleri güçlendirirken, her iki avuca da hafifçe odaklanarak zihninizi boş tutun. Avuç içlerinin ortası sıcak, ağır, elektrik, uyuşmuş, sanki bir ağırlık taşıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz vb. Bütün bunlara rağmen, bu duyulardan hiçbirini kasıtlı olarak takip etmeyin, doğal olarak gerçekleşmesini sağlayın. Bacaklar ne kadar çapraz olarak uzun kalırsa, o kadar iyidir, bu kişinin dayanıklılığına bağlıdır. Daha uzun oturulursa, egzersiz daha fazla yoğun olur ve enerji de bir o kadar hızlı çoğalır. Bu egzersizi yaparken, (Hiçbir şey düşünmeyin. Hiçbir zihin faaliyeti yoktur) sükûnet içinde rahatlayın. Görünüşte sakin ama Ding olmayan Dinamik durumdan yavaş yavaş Ding (derin sükunet) durumuna girin. Ancak, ana bilinciniz egzersiz yaptığınızın farkında olmalıdır.

Mısra (Kou Jue)
        Youyi Wuyi, (Zihni var ama yok gibidir)
        Yisui JiQi, (El işaretlerini mekanizmalarıyla kaldır)
        Sikong Feikong,(Boşluk ama boşluksuz gibidir)
        Dongjing Ruyi, (Hareket ve sakinlik zihne göre olur)

Hazırlık:

Liang Shou Jieyin ( Ellerini birleştirin ) Lotus pozisyonunda çapraz bacaklarla otur. Tüm vücudu rahatlatın, ama çok gevşek değil. Belinizi ve boynunuzu dik tutun. Alt çeneyi hafifçe çekin. Dilin ucu, üst damağa dokunsun. Dişler arasında boşluk bırakın. Dudakları kapatın. Gözlerinizi yavaşça kapatın. Kalbinizi merhamet ile doldurun. Yüzünüzde huzurlu ve sakin bir ifade olsun. Alt karın bölgesinde Jieyin yapın ve yavaş yavaş sakinliğe geçin (Şekil 5-1'de gösterildiği gibi).

İlk El-Hareketi

El hareketleri başladığında, kalp düşüncelerin hareketini izler. Hareketler, Shifu tarafından kurulmuş olan Qiji'yi ( enerji mekanizmasını ) takip etmelidir . Acele etmeden, yavaş ve düzgün yapılmalıdır. Başınızın önüne ulaşana kadar iki elinizi, "Jieyin" durumundan yavaşça yukarı kaldırın. Ardından, avuç içlerinizi yavaşça yukarıya doğru bakacak şekilde çevirin. Avuç içleri yukarı dönük olduğunda, eller de en yüksek noktasına ulaşmış olacaktır (Şekil 5-2'de gösterildiği gibi.

Daha sonra, iki elin ayrılmasıyla, başın ön tarafına ulaşana kadar (Şekil 5-3'te gösterildiği gibi) başın üzerinde bir yay çizin.

Hemen sonra, iki elinizi yavaşça aşağı çekin. Dirsekler içeri doğru, avuç içi yukarı bakacak ve parmakları önü işaret edecek şekilde doğru tutmaya çalışın (Şekil 5-4'te gösterildiği gibi).

Ardından, her iki bileği birden esnetin ve bunları göğsün önünden geçirin. Erkekler için sol el dışardan dolaşacak, kadınlar için sağ el dışardan dolaşmalıdır (Şekil l'de gösterildiği gibi. 5-5).

       

Kollar ve el ile "düz bir çizgi" oluşturulduğu zaman, dıştaki elinizin avuç içi yukarı bakacak şekilde döndürülerek, el bileğiniz dışarı doğru dönecek. Yarım daire çizin, avuç içini yukarı bakacak şekilde çevirin ve parmaklar arkayı işaret etsin. Eller çok az bir kuvvet kullanır. İçerideki elin avuç içi, aşağıya doğru göğsün önünden geçtikten sonra aşağı bakacak şekilde döner. Kolunuzu düz hale getirin. Kolu döndürün ve böylece avuç içi dışarı baksın. Gövdenin alt kısmındaki eller ve kollar vücudun önünde 30 derecelik bir açı oluşturmalıdır. (Şekil 5-6'da gösterildiği gibi.)

       

İkinci El-Hareketi

Önceki pozisyonu takiben (Şekil 5-6'da gösterildiği gibi), sol el (üstteki el) içeriye doğru hareket eder. Sağ elin avuç içi, sağ el yukarı doğru hareket ettikçe vücuda doğru döner. Sol ve sağ elin değişimi sırasında, yapılan hareketler ilk hareketle aynıdır. El pozisyonları tam ters şekildedir (Şekil 5-7'de gösterildiği gibi).

Üçüncü El-Hareketi

Erkeklerde sağ el bileğini (kadınlar için sol el) düz hale getirirken avuç içi vücuda doğru baksın. Sağ el göğsün önünden geçtikten sonra avuç içini aşağı doğru döndürün ve kaval kemiğinin bulunduğu alt bölgeye kadar aşağı doğru hareket ettirin. Kolun düz olmasını sağlayın. Erkeklerin sol el bileği (kadınlar için sağ) yukarı doğru hareket ederken sağ el ile kesişir, böylece avuç içi vücuda doğru döner. Aynı zamanda, avuç içini (kadınlar için sağ omuz) sol omuza doğru hareket ettirin. El pozisyonuna ulaştığında, avuç için yukarı doğru bakar ve parmaklar önü işaret eder (Şekil 5-8'de gösterildiği gibi).

       

Dördüncü El-Hareketi

Yukarıda gösterildiği gibi el pozisyonlarının değiştirilmesi ile aynı harekettir. Erkekler için sol el (kadınlar için sağ) içeriye doğru hareket eder ve sağ el (kadınlar için sol) ise dışarıya doğru hareket eder. Hareketler sadece sol elin, sağ el ile değişmesinden oluşur. El pozisyonları zıttır (Şekil 5-9'da gösterildiği gibi). Dört el hareketinin hepsi sürekli ve durmaksızın yapılmalıdır.

   

Gökkubbe Şeklindeki Olağanüstü Güçlerin Güçlendirilmesi

Dördüncü el hareketinden sonra devam edilerek, iç tarafta hareket eden üst el, dış taraftaki alt el ile beraber hareket eder. Erkekler için, sağ avuç yavaş yavaş döner ve göğüs bölgesine doğru aşağı hareket eder. Erkekler için sol el (kadınlar için sağ) yukarı doğru hareket eder. Her iki önkol da göğüs bölgesine ulaşarak düz bir çizgi oluşturduğunda (Şekil 5-10'da gösterildiği gibi), avuç içi aşağıya bakacak şekilde ellerinizi yana doğru (Şekil 5-11'de gösterildiği gibi) çekin.

Her iki elde dizlerin dış uzaklığına ulaştığında, elleri bel seviyesinde tutun. Önkollar ve el bilekleri aynı seviyede olmalı. Her iki kolu da rahat tutun (Şekil 5-12'de gösterildiği gibi). Bu pozisyon, içteki olağanüstü güçleri dışa doğru ellere çekerek güçlendirmek içindir. Onlar, gökkubbe şeklindeki olağanüstü güçlerdir. Olağanüstü güçleri güçlendirirken, avuç içleri sıcaklaşır, ağırlaşır ve uyuşur, sanki bir ağırlık taşıyormuşsunuz gibi. Ancak bu hisleri kasıtlı olarak takip etmeyin. Bırakın doğal olarak gerçekleşsin. Pozisyon ne kadar uzun tutulursa o kadar iyidir, ta ki ona dayanmak için çok yorgun düşene kadar.

   

Sutün Şeklindeki Olağanüstü Güçlerin Güçlendirilmesi

Bir önceki pozisyonu takiben, sağ el (kadınlar için sol) döner, böylece avuç içi yukarı doğru bakar ve aynı zamanda alt karın bölgesine doğru hareket eder. El pozisyonuna ulaştığında, avuç içi yukarı bakacak şekilde alt karında kalır. Aynı zamanda, sağ el hareket ettiğinde, sol elinizi yukarı kaldırın (kadınlar için sağ) ve eşzamanlı olarak çeneye doğru hareket ettirin. Avuç içi aşağı bakacak şekilde elinizi çeneniz kadar yüksekte tutun. Önkol ve el aynı seviyede olmalıdır. Bu sırada, her iki avuç içi birbirine bakmalı ve o şekilde kalmalıdır (Şekil 5-13'te gösterildiği gibi). Bu hareket, "avuç içi yıldırımı" gibi sütun şeklindeki olağanüstü güçlerin güçlendirilmesi içindir. Artık tutmanın imkansız olduğunu hissedene kadar pozisyonunuzu koruyun.

Daha sonra, üst el yarım daire çizerek alt karın bölgesine iner. Aynı zamanda, alttaki elin avuç içi aşağıya bakacak şekilde çevrilip kaldırılarak, çenenin sağ alt köşesine gelene kadar çıkarılır (Şekil 5-14'te gösterildiği gibi). İki avuç içi birbirine bakacak şekilde, kol ve omuz aynı seviyede olmalıdır. Aynı zamanda, yalnızca ters el pozisyonlarıyla olağanüstü güçler güçlendirilir. Kollar çok yorgun bir hale gelene kadar bu pozisyonda dayanmaya çalışın.

Sukünet Uygulaması

Önceki pozisyondan, üst el alt karın bölgesine doğru yarım daire çizer. Liangshou Jieyin (Şekil 5-15'te gösterildiği gibi) ile sukünet uygulaması başlar. Ding'de kal (sukünetli fakat bilinçli bir zihin hali ); ne kadar uzun olursa o kadar iyidir.

   

Bitiş pozisyonu

Heshi (Şekil 5-16'da gösterildiği gibi). Ding'den çık ve çapraz bacakla oturmayı bitir.

Bazı Temel Gereksinimler ve Falun Gong Uygulaması İçin Dikkate Alınması Gerekenler

1. Falun Gong'un beş egzersiz seti ardışık veya seçime bağlı olarak uygulanabilir. Yine de, genellikle ilk egzersiz seti ile uygulamaya başlamanız gerekir. Dahası, ilk set egzersizi üç kez yapmak en iyisi olacaktır. Elbette, diğer setler ilkini yapmadan hala uygulanabilir. Her set ayrı ayrı uygulanabilir.

2. Her hareket, tam şekilde ve net ritim ile gerçekleştirilmelidir. El ve kollar, yukarı ve aşağı, ileri geri, sağa ve sola doğru pürüzsüz bir şekilde hareket etmelidir. Qiji'yi ( enerji mekanizması ) takip ederek, acele etmeden, yavaş ve çok düzgün bir şekilde hareket edin. Çok hızlı veya çok yavaş hareket etmeyin.

3. Uygulama sırasında kendinizi ana bilincinizin kontrolü altında tutmalısınız. Falun Gong, ana bilinci geliştirir. Kasıtlı olarak sallanmaya çalışmayın. Meydana gelirse vücudun sallanmasını içerir. Gerekirse gözlerini açabilirsin.

4. Tüm vücudu, özellikle diz ve kalça bölgelerini rahatlatın. Çok sıkı durursanız enerji kanalları tıkanır.

5. Egzersizler sırasında hareketler rahat ve doğal, özgür ve geniş, kolay ve engelsiz olmalıdır. Hareketler biraz güç göstererek fakat esnemeden gergin bir şekilde değil, sağlam fakat nazik, olmalıdır. Bunu yapmanın sonucunda dikkate değer bir etkiyle karşılaşacaksınız.

6. Her egzersiz yapmayı bitirdiğinizde, hareketleri bitirirsiniz, ama Gong bitmez. Yalnızca Jieyin (elleri birleştirmek ) gereklidir. Sondaki Jieyin'in anlamı, hareketlerin sonu anlamına gelir. Zihin faaliyeti kullanarak Gong'a bir son vermeyin çünkü Falun asla dönmeyi bırakamaz.

7. Zayıf ya da kronik olarak hasta olanlar kendi şartlarına göre egzersiz yapabilirler. Daha az egzersiz yapabilir veya beş setten herhangi birini seçebilirler. Hareketleri gerçekleştiremeyenler, onun yerine lotus pozisyonunda oturarak egzersiz yapabilirler. Ancak, egzersize devam etmelisiniz.

8. Egzersizler sırasında yer, zaman veya yön açısından özel bir gereklilik yoktur. Ancak, temiz bir alan ve sessiz bir ortam tavsiye edilir.

9. Bu egzersizler herhangi bir zihin faaliyeti kullanmadan uygulanır. Asla aşırıya kaçmayın. Sadece, Falun Gong'u diğer herhangi bir uygulama sistemi ile karıştırmayın. Aksi takdirde, Falun deforme olacaktır.

10. Egzersiz sırasında gerçekten sakinlik içine girmek imkansız olduğunda, Shifu'nun ismini şarkı söyler gibi tekrarlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe, yavaş yavaş sakinlik durumuna girebileceksiniz.

11. Egzersiz sırasında bazı zorluklar ortaya çıkabilir. Bu durum karma ödeme yollarından biridir. Herkesin karması vardır. Vücudunuzda rahatsızlık hissettiğinizde, bunu bir hastalık olarak düşünmeyin. Karmayı ortadan kaldırmak ve xiulian uygulama yolunu kolaylaştırmak için bazı sorunlar daha çabuk ve daha erken ortaya çıkabilir.

12. Eğer oturma egzersizinde bacaklarınızı çapraz hale getiremiyorsanız, ilk önce bu seti bir sandalyenin kenarında oturarak yapın. Aynı etki bu şekilde de başarılabilir. Fakat bir uygulayıcı olarak, lotus pozisyonunda oturabilmelisiniz. Zaman ilerledikçe, kesinlikle bunu yapabileceksiniz.

13. Sakinlik içinde egzersiz yaparken, herhangi bir resim veya manzara görebilirsiniz, bunlara önem vermemeli, egzersizinize devam etmelisiniz. Bazı korkunç manzaralar tarafından engellenirseniz veya kendinizi tehdit altında hissederseniz, derhal "Falun Gong'un Shifu'su tarafından korunuyorum. Hiçbir şeyden korkmuyorum" sözlerini hatırlayın. Alternatif olarak, aynı zamanda Shifu Li'nin adını söyleyerek egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.