V. Sorular ve Cevaplar


1. Falun (Yasa Tekerleği) ve Falun Gong

Soru: Falun nelerden oluşmuştur?

Cevap: Falun bir tür yüksek enerji maddesinden oluşan akıllı bir varlıktır, kendisi otomatik olarak gong'u dönüştürebilir, bizim bu boyutumuzda var olmaz.

Soru: Falun neye benziyor?

Cevap: Falun'un rengine sadece altın sarısı diyebiliriz, aslında bizim boyutumuzda bu renk bulunmamaktadır. İç çemberin esas rengi çok parlak bir kırmızı; dış çemberin esas rengi ise turuncudur; iki kırmızı-siyah Taichi sembolü Tao Okuluna ait; iki kırmızı-mavi Taichi sembolü de Asıl Büyük Tao Okuluna aittir, bu iki şey farklıdır. "" (srivatsa) sembolünün rengi, altın sarısıdır. Göksel göz seviyesi düşük kişiler bunun vantilatör gibi döndüklerini görürler, eğer net bir şekilde görebilirlerse çok güzel olduklarını görür ve daha cesaretle ve özenle xiulian uygulamaları için uygulayıcıları yüreklendirir.

Soru: Falun başlangıçta nerede bulunur? Daha sonra nereye yerleştirilir?

Cevap: Gerçek anlamda size verdiğim tek bir Falun vardır, o da karın bölgesinin hemen altındadır, yani bahsettiğimiz "Dan" geliştirilen ve barındırılan yer ile aynıdır. Onun yeri değişmez. Bazı kişiler birçok Falun'un döndüğünü görür, onlar benim Fa bedenlerim tarafından vücudunuzu düzeltmek amacıyla dıştan kullanılır.

Soru: Egzersizleri ve uygulamayı yaparak Falun oluşturulabilir mi? Kaç tane oluşturulabilir? Bunların Shifu'nun verdiği ile arasındaki fark nedir?

Cevap: Egzersizleri ve uygulamayı yaparak Falun oluşturulabilir, gong gücünüz sürekli arttıkça Falun da çoğalacaktır. Falun'ların hepsi aynıdır, sadece alt karın bölgesindeki Falun yerinden oynamaz, çünkü o köktür.

Soru: Falun'un varlığı ve dönüşü nasıl hissedilir ve gözlemlenir?

Cevap: Hissetmeye veya gözlemlemeye gerek yoktur. Bazıları hassas olup Falun'un döndüğünü hissedebilir. Falun'un ilk yerleştirildiği süreçte vücudunuzda ona alışamayabilirsiniz, mide ağrıları olabilir, bir şeylerin hareket etmekte olduğunu hissedersiniz, bir sıcaklık hissi olur vb. Buna alıştıktan sonra hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Ama olağanüstü yeteneği olan kişiler bunu görebilir. Aynı mideniz gibi, midenizin hareket edişini hissetmezsiniz.

Soru: Falun amblemindeki Falun'un dönüş yönü öğrenci kartındaki (Pekin'deki birinci ve ikinci seminerden bahsediliyor) ile aynı değil. Dersi dinlemek için gerekli olan öğrenci kartındaki Falun saat yönünün tersine doğru dönüyor, neden?

Cevap: Amaç sizlere güzel bir şeyler vermek. Dışa doğru enerji yaydığında herkesin vücudunu düzeltir, bu yüzden saat yönünde dönmez. Onun döndüğünü görebilirsiniz.

Soru: Shifu öğrenciye hangi uygun zamanda Falun yerleştirir?

Cevap: Bunu burada tartışalım. Birçok metot uygulamış bazı öğrencilerimiz var, zor olan şey ise onun vücudundaki karmakarışık şeylerin tümünü kaldırmamız gerektiğidir, iyi olanı tutup kötü olanı atmamız gerek, bu da fazladan bir adım eklemiş olur. Bundan sonra Falun yerleştirilebilir. Kişinin uygulamasındaki seviyesine göre yerleştirilen Falun'un büyüklüğü de değişir. Bazı kişiler daha önce hiç qigong yapmadılar, yeniden düzeltme yapılarak ve güzel bir doğuş kalitesine sahip olmalarıyla, derslerim sırasında hastalıkları yok edildi; qi seviyesinden çıktılar ve "Saf Beyaz Vücut" durumuna girdiler. Bu durumda da Falun yerleştirilebilir. Fakat birçok kişinin sağlığı çok kötü ve sürekli düzeltme aşamasındalar, düzeltmeler tamamlanmadan Falun nasıl yerleştirilebilir ki? Ama yine de onlar azınlıkta, endişelenmeyin. Falun oluşturabilen enerji mekanizmasını çoktan yerleştirdim.

Soru: Falun nasıl taşınır?

Cevap: Bu taşınmaz. Falun'u gönderiyorum ve onu göbeğinizin altına yerleştiriyorum, ama bizim fiziksel boyutumuzda değil, başka bir boyutta. Eğer bu boyutta olsaydı, göbek altında bağırsaklarınız var, orada dönerse neler olurdu o zaman? O diğer bir fiziksel boyutta bulunuyor ve bu tarafla çatışmaz.

Soru: Bir sonraki seminerinizde Falun vermeye devam edecek misiniz?

Cevap: Sadece bir tane alabilirsiniz. Bazı kişiler birçok Falun'un döndüğünü hisseder, fakat onlar dışsal kullanım içindir ve sizin vücudunuzu düzeltmek için kullanılır. Bizim bu egzersiz sisteminin en büyük özelliği, enerji dışarıya yayıldığında bir dizi Falun'un bırakılmasıdır. Bu nedenle egzersiz yapmadığınızda bile birçok Falun vücudunuzda dönüp durur, vücudunuzu düzeltir. Gerçek anlamda size verilen Falun göbek altında bulunandır.

Soru: Egzersiz yapılmazsa Falun yok olacak anlamına mı gelir? Falun'un varlığı ne kadar sürer?

Cevap: Kendinizi bir uygulayıcı olarak gördüğünüz ve benim anlattığım xinxing kurallarına göre hareket ettiğiniz sürece, egzersiz yapmadığınızda bile yok olmayacağı gibi aksine gücü artar, sizin gong gücünüz de artar. Ancak tersine, benim xinxing ilkelerime uymazsanız herkesten daha çok egzersiz yapsanız bile korkarım uygulamanız boşunadır. Egzersiz yapmanız da yaramayacaktır. Hangi egzersiz metodunu uygularsanız uygulayın, ilkelerine göre hareket etmediğiniz sürece büyük ihtimalle şeytani bir uygulama yapmış olursunuz; eğer aklınızda hep kötü şeyler dönüyorsa: "O kişi ne kadar kötü! Olağanüstü yeteneklerim ortaya çıktığında onu mutlaka cezalandıracağım." Falun Gong'u öğrenseniz bile egzersiz yaparken bu tür şeyleri eklediğinizde, benim xinxing ilkelerime uymadığınızdan şeytani bir uygulama yapmış olmuyor musunuz?

Soru: Shifu sürekli "Bir milyon yuan ile bile Falun elde edilemez" diye bahsediyor, bu ne demek?

Cevap: Demek istediğim onun (Falun'un) çok değerli olması. Sizlere verdiğim şeyler sadece Falun değildir, ayrıca sizlerin egzersiz yapabilmenizi garanti eden bazı değerli şeyler vardır, hepsi altınlarla değeri ölçülemeyen şeylerdir.

Soru: Geç gelenler Falun elde edebilecekler mi?

Cevap: Son üç günden önce katıldıysanız düzeltmeleri elde edeceksiniz, aynı zamanda size Falun ve diğer şeyler verilecek. Son üç gün geldiyseniz garanti veremem. Ama yine de size düzeltmeler yapılacaktır, fakat [mekanizmaları] yerleştirmek zor olacaktır, eğer durumunuz iyi ise belki yerleştirilebilir.

Soru: Falun ile insan bedeninin doğru olmayan durumları tek bir yol ile mi düzeltilir?

Cevap: Sadece Falun ile düzeltme yapılamaz, Shifu birçok farklı yoldan düzeltme yapar.

Soru: Falun Gong'un kuruluşunun tarih öncesi arka planı nedir?

Cevap: Bu çok devasa ve yüksek seviyeli bir soru, bizim bu seviyemizde bilmemiz gerekenlerin sınırını aştı, burada anlatılamaz. Fakat bir şeyi bilmenizi istiyorum, bu Budizm qigong'u değildir, Buda Okulu qigong'udur, Budizm'e ait değildir. Ancak bizim Budizm ile ortak bir amacımız var, sadece uygulama metotlarımız farklıdır ve farklı yollarda ilerliyoruz, amacımız ise birdir.

Soru: Falun Gong'un tarihi ne kadar uzundur?

Cevap: Benim uyguladığım metot ile öğrettiğim bu takım şeyler tamamen aynı değildir. Benim uyguladığım Falun'un gücü öğrettiğimden daha büyüktür, bu nedenle uygulayıcının daha yüksek xinxing'e sahip olması isteniyordu ve daha sıkı bir disiplin vardı. Benim yaydığım öğreti düzeltmelerden geçtikten sonra halka açılmıştır, şartlar o kadar yüksek değildir, fakat sıradan uygulama metotlarından yüksektir. Orijinalinkinden farklı olduğundan dolayı kurucunun ben olduğunu söylüyorum. Falun Gong'un tarihine gelince, halka yayılmadığı sürece sayılmaz, geçen sene [1992 yılı] Mayıs ayında [Çin'in] kuzeydoğu bölümünde yaymaya başladım, o yüzden geçen sene Mayıs'ta başladı diyelim.

Soru: Biz dersi dinlerken, Shifu bize neler veriyor?

Cevap: Falun sizlere verildi. Xiulian için Falun ve de vücudunuzu düzelten Falun. Aynı zamanda benim Fa bedenim, Falun Gong'u uyguladığınız sürece size -hepinize-bakıyor. Uygulama yapmazsanız Fa bedenim doğal olarak size bakmaz, onlara bunu yapmaları söylense bile yapmazlar. Ne düşündüğünüzü Fa bedenim çok iyi bilir.

Soru: Falun Gong, Doğru Meyve Konumuna ulaşmamı sağlar mı?

Cevap: Dafa sınırsızdır. Rulay seviyesine ulaşsanız bile en üst nokta bu değildir. Bizimkisi doğru bir Fa'dır, gidin uygulayın! Elde ettiğiniz Doğru Meyve Konumu olacaktır.
2. Egzersiz İlkeleri ve Metodu

Soru: Bazı kişiler "Büyük Kozmik Dolaşımı" bitirdikten sonra evlerine döndüklerinde rüyalarında gökyüzünde uçtuklarını görüyor ve bunu çok net görüyorlar, bunun sebebi nedir?

Cevap: Sizlere söyleyeyim, meditasyona oturduğunuzda veya rüyanızda böyle bir durum ortaya çıkarsa, bu rüya değildir, Ana ruh bedenden ayrılmıştır. Bu, rüyadan tamamen farklıdır. Rüyada o kadar net ve ayrıntılı göremezsiniz. Ana ruh bedenden ayrıldığında ise, neler gördüyseniz, hatta nasıl uçtuğunuzu bile çok gerçekçi görürsünüz ve aklınızda çok net kalır.

Soru: Falun'un şekli değişirse ne tür bir olumsuz sonuç doğurur?

Cevap: Demek ki yanlış yola saptı, Falun da etkisini kaybeder. Ayrıca xiulian sırasında size çok fazla zorluk çıkarır. Büyük bir yolda yürümeyi reddedip ara yollara girince yolunu kaybetmek gibidir, yolu bulamayınca da zorluklarla karşılaşılır. Bu zorluklar sıradan insan hayatına yansır.

Soru: Kendi başımıza egzersiz yaptığımızda, evdeki ortamla nasıl başa çıkmalıyız? Evde Falun'a sahip olabilir miyiz?

Cevap: Burada oturmakta olan çoğunuz evlerinizde Falun olduğunu gördünüz ve evdeki aile üyeleriniz de fayda görmeye başladılar. Daha önce anlatmıştık, aynı zaman ve aynı yerde birçok boyut mevcuttur, buna sizin eviniz de dâhildir ve düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Düzenlenme şekli olarak genellikle kötü şeyler yok edilir, ardından bir örtü yerleştirilir, böylece kötü şeyler bir daha içeri giremeyecektir.

Soru: Egzersiz sırasında qi, hastalık kaynağına vuruyor, acı ve şişme hissediliyor, neden?

Cevap: Hastalık siyah bir enerji yumağıdır. Seminerin başlangıç döneminde onu dağıtınca hastalık kaynağında şişme hissedilir, çünkü artık kökünü kaybetmiştir, çok kısa sürede dışarı atılacaktır ve hastalık yok olacaktır.

Soru: Eski hastalığım seminere katılmamdan birkaç gün sonra yok oldu, fakat birkaç gün sonra yeniden belirdi, bunun sebebi nedir?

Cevap: Çünkü bu uygulama, seviyeyi çok hızlı bir şekilde yükseltiyor, bir seviye çok kısa sürede geçiliyor, daha bir şey hissedilmeden aslında hastalık çoktan iyileşmiş oluyor. Daha sonra beliren durum ise daha önce bahsettiğim "sınav"ın gelmesidir, daha dikkatli bir şekilde hissetmeye çalışırsanız, onun eski hastalıklı durumunuzdan farklı olduğunu göreceksiniz. Diğer qigong ustalarına tedavi için gitseniz de bunu düzeltemez. Bu, gong yükselirken karmanın tepkisidir.

Soru: Uygulama yapınca ilaç almaya gerek var mıdır?

Cevap: Bu soruya kendiniz aydınlanmalısınız. Uygulama yaparken ilaç almak uygulamanın hastalığı iyileştireceğine inanmamaktır. Eğer inanıyorsanız daha ne için ilaç alıyorsunuz? Fakat xinxing prensiplerine göre kendinizi şartlandırmazsanız sorun çıktığında "Li Hongzhi ilaç almama izin vermedi" diyeceksiniz. Oysa ki, Li Hongzhi size "xinxing kurallarına sıkıca uyun" da dedi, bunu yerine getirdiniz mi? Gerçekten Dafa'da xiulian uygulayanların vücutlarında taşıdıkları şeyler sıradan insanlardan üstün şeylerdir, vücudunuzun sıradan insanların hastalıklarına yakalanmasına izin bile verilmez. Eğer kalbiniz doğru bir tutum sergilerse, egzersiz ile iyileşeceğinize inanırsanız, ilaç almayı keserseniz, daha fazla bunu düşünmezseniz ve de tedavi fikrini terk ederseniz, mutlaka birileri sizin için tedavi yapacaktır. Sizler burada her gün bir önceki günden daha iyi oldunuz, her gün bir önceki günden daha rahatladınız, bu nasıl oldu? Birçok kişinin bedeninde sürekli benim Fa bedenlerim çalışıyor ve girip çıkıyor, işte size bunun için yardımda bulunuyorlar. Eğer kalbiniz sabitleşemediyse, bir yandan egzersiz uygulayıp bir yandan da inanmama veya "bir deneyeyim bakayım" tutumundaysanız, o zaman hiçbir şey elde edemezsiniz. Buda'ya inanıp inanmamanız, aydınlanma kabiliyetinize ve doğuş kalitenize bağlıdır. Eğer bir Buda görünüyorsa, burada insan gözüyle apaçık görülebiliyorsa, o zaman herkes Budizm'i öğrenmek isteyecekti ve düşünce değişimi diye bir şey olmayacaktı. İlk önce inanmalısınız ki, ardından görebilirsiniz.

Soru: Bazı kişiler Shifu ve Shifu'nun öğrencilerinden tedavi rica etmek istiyorlar, buna izin verilebilir mi?

Cevap: Halk arasına gelmemin amacı hastalık tedavi etmek değildir. İnsanın olduğu yerde hastalık da olur. Benim söylediklerimi bazı kişiler bir türlü anlayamıyor, daha fazla açıklama yapmayacağım. Buda Okulu uygulama metodu canlıları geniş çaplı kurtarmayı amaçlar ve insanları tedavi etmeye izin verilir. Fakat bizim yaptığımız tedaviler organize edilerek düzenlenmiştir ve reklâm amaçlıdır. Çünkü halk arasına yeni girdim ve çokça bilinmiyorum, egzersiz metodunu yayarken beni kimse dinlemeye gelmeyebilir, insanların sağlığa kavuşmalarını sağlayarak ve tedavi ederek Falun Gong'un adını duyurmayı sağladık ve çok güzel sonuç elde ettik. Asıl amaç hastalık tedavi etmek değildir, yüksek gong ile tedavi etmeyi meslek edinmeye izin verilemez. Bu dünya yasasının yerini, daha üstün bir yasa alamaz, birçok şeyin durumu değişirse bazen tedavi sonucu da iyi olamaz. Uygulayıcılara karşı sorumlu davranmak için vücutlarınızı hastalıksız bir hale getirmeliyiz, böylece yüksek seviyelere doğru xiulian uygulayabilirsiniz. Eğer sürekli hastalığınızı düşünüyor ve uygulama yapmayı istemiyorsanız -bunu dile getirmeseniz de Fa bedenim düşüncelerinizi apaçık görebiliyor- sonuçta hiçbir şey elde edemezsiniz. Seminerde sizlerin vücutlarınızı -tabii öncelikle uygulayıcı olmanız şartıyla- düzelttik. İşin ortasında gelip sizlere tedavi ederek sizlerden tekrar para toplamayacağım, biz böyle bir şey yapmıyoruz. Eğer hastalığınız iyileşmediyse bu bir aydınlanma problemidir. Tabii ki, bazı kişilerin çok ağır hastalıkları var, onların üzerinde tepkiler çok belli olmayabilir, ama aslında çok büyük ve güçlüdür. Tek bir seferde düzeltme tamamlanmayabilir, ancak elimizden geleni yaptık, size karşı sorumsuz değiliz, sadece hastalık çok büyük, uygulama yapmayı sürdürdüğünüz sürece tedavi edilmeye devam edileceksiniz, ta ki hastalığınız yok olana kadar ama bu tür durumlar azınlıktır.

Soru: Egzersiz yaparken nasıl dinginliğe ulaşılabilir? Egzersiz sırasında mesleğimle ilgili sorunları düşünmek takıntı mıdır?

Cevap: Kişisel kazançları daha hafife alın, normal zamanlarda kalbinizi sakin ve temiz tutun. Eğer hazırlıklı olabilseydiniz, sınavın ne zaman geleceğini ve nasıl olacağını bilseydiniz, o zaman ona sınav denilmezdi. Genellikle aniden ortaya çıkar, kalbiniz kararlıysa mutlaka geçersiniz, böylece xinxing'inizin ne kadar yüksek olduğu görülür. Takıntınız yok olduğunda, xinxing'iniz yükseldiğinde, insanlarla rekabet etme ve nefret gibi şeyleri bıraktığınızda ve düşünceniz artık daha fazla karışık olmadığında dinginlikten bahsedilebilir. Eğer hala sakinleşemiyorsanız, kendinizi başka biri olarak ele alın, bu düşüncelerin sizin olmadığını varsayın, düşünceniz istediği kadar dalgalansın, siz onun dışına çıkın, bırakın o düşünsün. Bazı kişiler de Buda'nın adını tekrarlamaktan veya sayı saymaktan bahseder, bunların hepsi egzersiz uygulamada kullanılan çeşitli yollardır. Biz egzersizleri yaparken düşüncelerinizi bir şeye odaklamanızı istemiyoruz, fakat kendiniz egzersizi yapmakta olduğunuzu bilmelisiniz. İşyerinizdeki problemlere gelince, kişisel çıkara girmediği, takıntı olmadığı sürece, iyi bir şeydir. Bir keşiş tanıyorum, xiulian işinden anlayan biriydi. Tapınakta başrahiplik görevini üstleniyor ve birçok iş ona düşüyor ama [meditasyona] oturur oturmaz bu işlerle bağlantısını kesiyor, kesinlikle düşünmüyor, bu da bir yetenektir. Aslında gerçek anlamda egzersiz yapıldığında, aklınızda hiçbir şey düşünmezsiniz, azıcık bile kötü fikir bulunmaz. İşyerinizdeki işlerinize kişisel bir şey karıştırmadığınız sürece her şeyi iyi yapabilirsiniz.

Soru: Egzersiz sırasında kötü düşünceler ortaya çıkarsa ne yapılmalı?

Cevap: Egzersiz sırasında birçok kötü şey ortaya çıkabilir. Sizler yeni yeni uygulamaya başladınız, bir anda çok yüksek bir seviyeye ulaşmanız mümkün değildir ve şimdilik sizden çok yüksek şartlar istenmez, düşüncelerinizde hiç kötülük barındırmamanızı istemek gerçekçi değildir. Bunu yavaş yavaş başaracaksınız, başlangıçta [kötü düşünceler] olabilir, zaman geçtikçe düşünceniz yükselecek, kendinizi yüksek standartlarla şartlandıracaksınız, çünkü artık Dafa'yı uyguluyorsunuz, bu seminerden çıkınca artık sıradan bir insan değilsiniz. Vücudunuzda taşıdığınız şeyler çok özel olduğu için xinxing'inize de sıkı şartlar koymalısınız.

Soru: Egzersiz sırasında başımın ve karnımın alt kısmının döndüğünü hissettim ve göğsümde de rahatsızlık var.

Cevap: Bu başlangıç döneminde Falun'un dönüşüdür, ileride bu durum olmayabilir.

Soru: Egzersiz sırasında küçük hayvanları kendimize çekersek ne yapmalıyız?

Cevap: Herhangi bir uygulama metodu küçük hayvanları çekebilir, onları göz ardı etmeniz yeterlidir. Çünkü iyi bir enerji alanında -özellikle Buda Okulu uygulamalarında- uygulama metodu, içinde tüm canlıları kurtarma faktörü içerir. Falun'umuz saat yönünde dönerken kendimizi; saatin yönünün tersine dönerken ise tüm yaşamları kurtarır. Ardından başa döner ve yeniden başlar, bu nedenle çevremizdeki her şey fayda görür.

Soru: İki Evrensel Ucun Açılması Yolu'nda eller bir yukarı bir aşağı toplam bir tur mu sayılıyor? "Buda Bin Elini Gösteriyor" egzersizinde ellerimizi açmadan önce kendimizi çok büyük ve yüksek olarak mı düşünmeliyiz?

Cevap: Her bir elin yukarı aşağı hareketi tek bir tur sayılır. "Buda Bin Elini Gösteriyor" egzersizinde kendinizi düşünmeyin, kendinizi doğal olarak yüksek ve büyük hissedeceksiniz. Gök ve Yer arasındaki en büyük yaşam olduğunuz hissine sahip olun ve orada ayakta durmanız yeterlidir. Sürekli o hislerin peşinden gitmeyin, yoksa takıntı yapmış olursunuz.

Soru: Meditasyonda lotus pozisyonunda oturamazsam ne yapmalıyım?

Cevap: Yapamıyorsanız sandalye kenarında oturarak uygulama yapın, yine aynı etkiye sahiptir. Fakat siz bir uygulayıcısınız, bacaklarınızı geliştirmek zorundasınız ve lotus pozisyonunda oturabilmelisiniz. Sandalye kenarında adım adım bacaklarınızı çalıştırın, eninde sonunda oturabileceksiniz.

Soru: Eğer aile üyeleri kötü şeyler yapıyorsa, bunlar Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü'ye uymuyorsa, ne yapılmalı?

Cevap: Aile üyeleriniz Falun Gong'u uygulamıyorsa, sorun olmaz. Önemli olan kendinizi geliştirmektir. Sadece xiulian uygulayın ve çok karmaşık düşünmeyin, diğerleriyle daha uyumlu olmalı ve kendinizde daha çok çaba sarf etmelisiniz.

Soru: Günlük yaşamda bazen yanlış şeyler yapmamın ardından çok pişman oluyorum, fakat bu bazen tekrarlanıyor, xinxing'im çok mu düşük?

Cevap: Bunları yazabilmiş olman, xinxing'inin yükselmiş olduğunu gösteriyor ve hatanı fark edebiliyorsun. Sıradan insanlar hata yaptıklarını bilemezler, demek ki sıradan insan seviyesini aştın. Bir defada hata yaptınız ve xinxing'inizi koruyamadınız ama bunun bir süreci vardır, bir dahaki sefere tekrar bir sorunla karşılaştığınızda seviyenizi yükselteceksiniz.

Soru: 40-50 yaşlarındaki bir kişi "Başın üstünde toplanan üç çiçek" seviyesine ulaşabilir mi?

Cevap: Bizimki zihin ve bedeni birlikte geliştiren bir metot olduğu için yaş önemli değildir, uygulamanıza odaklandığınız ve benim anlattığım xinxing ilkelerine göre davrandığınız sürece, uygulama yapıldıkça hayat yolunuz uzayacaktır. Böylece uygulama zamanınız sizin için yeterli olmayacak mı? Ama şöyle bir konu var, özellikle zihin ve bedeni birlikte geliştiren uygulamalarda: Eğer hayatınız uzatıldıysa, xinxing'inizde problem yaşadığınız anda hayatınız tehlikeye girer, çünkü hayatınız uygulama yapmak için uzatılmıştır, bu nedenle xinxing'iniz yanlış yola saparsa anında hayatınız tehlikeye girer.

Soru: "Narinliğin içinde sertlik" kuvvetini nasıl ayarlamalıyız?

Cevap: Bunu kendiniz keşfetmelisiniz. Örneğin el işaretleri yaparken eller çok yumuşak görünür, fakat aslında güç kullanarak yapılıyorlar, ön kol, bilek ve parmaklar arasında çok büyük bir güç vardır. Ancak görünürde çok yumuşaktır, gerçekte ise çok kuvvetlidir, işte bu "narinlik içindeki sertlik"tir. Sizlere el işaretlerini gösterirken bunları sizlere verdim, uygulama sırasında gittikçe hissedeceksiniz.

Soru: Erkek ve kadın arasındaki cinsel ilişkinin gereksiz olduğu doğru mudur? Gençler boşanmalı mıdır?

Cevap: Cinsellik konusundan önceden bahsedildi, şu an bulunduğun seviyede kimse senden keşiş veya rahibe olmanı istemedi, -olmak isteyen sensin. Önemli olan bu takıntıdan vazgeçmek! Bırakamadığınız tüm takıntıları bırakın. Sıradan insan olarak bu, bir tür arzudur, biz uygulayıcılar ise bunu bırakabilmeli, hafife almalıyız. Bazı kişiler özellikle bunun peşinden koşuyor, aklı fikri orada, sıradan insan olarak bile çizgiyi aştılar. Uygulayıcı olarak ise, böyle olmamak için daha çok sebep var. Siz uygulayıcısınız, ancak aileniz uygulama yapmıyorsa normal yaşamı sürdürmeye şimdilik için izin verilir, yüksek seviyeye geldiğinizde, ne yapılması gerektiğini kendiniz anlayacaksınız.

Soru: Meditasyon sırasında uyumak sorun yaratır mı? Bunu nasıl ele almalıyım? Bazen üç dakika kadar baygınlık geçiriyorum, bunun sebebi nedir?

Cevap: Uyumamalısınız, meditasyonda iken uyunur mu? Meditasyondayken uyumak da bir çeşit şeytani engeldir. "Baygınlık geçiriyorum" mu dedin, böyle bir durum olmaz veya soruyu açıkça yazamadın mı? Üç dakikalık bilinç kaybolması bir şey değildir, dinginliği güçlü olan kişilerde sık sık bilinçsiz bir durum görülebilir, ancak uzun süre böyle kalınmamalıdır.

Soru: Doğru Meyve Konumuna ulaşmada kararlı olan herkesin ulaşabildiği doğru mudur? Doğuş kalitesi biraz zayıf olanlara ne olacak?

Cevap: Kararlı olup olmadığınıza bakılıyor, önemli olan ne kadar kararlı olduğunuzdur. Doğuş kalitesi zayıf olanlar içinde yine kararlılığına ve aydınlanma kalitesine bakılmaktadır.

Soru: Soğuk aldığımda veya ateşim çıktığında egzersizleri yapabilir miyim?

Cevap: Seminerim bitince hastalığınız olmayacak desem belki inanmayacaksınız. Öğrencilerimde bazen soğuk algınlığı veya ateşlenme gibi durumlar görünür, neden? Sınav ve engelden geçtiklerindendir, seviye yükseltme zamanı geldi anlamındadır. Hepsi bunu anlıyor, üstüne gitmeyince kendi kendine geçer.

Soru: Hamile kadınlar Falun Gong'u uygulayabilir mi?

Cevap: Sorun değil, çünkü Falun başka bir boyutta yerleştirilir, bizim egzersiz metodumuzda aşırı sert hareketler yoktur, hamile kadınlar için kötü etkisi yoktur, aksine vücutları için yararlıdır.

Soru: Shifu bizden ayrıldığında, boyutsal bir mesafe var mı?

Cevap: Birçok kişinin böyle düşüncesi var: Shifu siz Pekin'de değilsiniz, biz ne yapacağız? Başka bir uygulama metodunu uygulasanız da, aynı şekilde usta her gün sizi takip edemez. Fa'yı sizlere öğrettim, prensipleri sizlere öğrettim, bu egzersiz takımını da sizlere öğrettim, tüm bunları bir takım olarak sizlere verdim, geri kalan sizlerin nasıl xiulian uygulayacağınızdır. Benim yanımda bulununca garantili, yanımda olmayınca garantisiz olduğunu söyleyemezsiniz. Bir örnek verelim, mesela Budistler, Sakyamuni bu dünyadan ayrılalı iki bin yıl oldu, ama onlar hala uygulamayı tüm içtenlikleriyle sürdürmediler mi? Bu nedenle uygulama yapmak kişinin kendi sorunudur.

Soru: Falun Gong uygulamak Bigu'yu geliştirir?

Cevap: Hayır, çünkü bigu metodu, Budizm ve Taoizm'im varlığından önce var olan Orijinal Yüce Tao xiulian yoludur. Din haline gelmeden önce var olmuştur. Genellikle tek başına xiulian uygulanan bir metottur. Orijinal Yüce Tao sisteminin bulunduğu zamanlarda tapınak sistemi yoktu, dağ başında, yiyecek sağlayan kimse olmaksızın uygulama yapmak zorundaydılar. Xiulian sırasında dış dünya ile bağlantısı kesilmiş olmalılar ve altı ay ile bir yıl arası hareketsiz kalmalılar. Bu yüzden bigu'yu tercih ediyorlardı. Bizim bugünkü xiulian yolumuz bunu gerektirmez, çünkü bigu özel bir ortamda kullanılan bir metottur, olağanüstü bir yetenek değildir. Bazı kişiler bunu öğretiyor. Ama söylemeliyim ki, eğer dünyadaki tüm insanlar yemek yememeye başlasaydı, sıradan insan toplumunun vaziyetini bozmuş ve sorun yaratmış olurlardı. Kimse yemek yemiyor, o zaman burası hala insan toplumu olabilir mi? Buna izin verilmez, bu şekilde olmamalı.

Soru: Bu beş takım egzersiz bizi hangi seviyeye kadar götürür?

Cevap: Bu beş takım egzersiz sizlerin aşırı derecede yüksek seviyelere ulaşmanız için yeterlidir. Tabii zamanı geldiğinde hangi seviyeye doğru uygulama yapmanız gerektiğini kendiniz bileceksiniz. Uygulamanın sınırı yoktur, gerçekten o seviyeye geldiğinizde önceden belirlenmiş kadere sahipsiniz demektir ve daha yüksek seviyelerdeki Yüce Yolları elde edebilirsiniz.

Soru: "Fa kişiyi geliştirir." Falun sürekli döndüğü için egzersiz yapmasak da olur mu?

Cevap: Egzersizleri yapmakla, tapınaklardaki uygulama farklıdır. Tapınaktaki kişilerin de uygulama yaparken aslında meditasyona oturmaları gerekmektedir. O yetenek geliştirilmelidir. Hiçbir egzersiz yapmadan sadece gong'unuzu yükseltmek isteyip, başınızın üstünde gong'u arttıramazsınız, böyle bir kişiye uygulayıcı diyebilir misiniz?

Her okulun geçmişten miras kalan bir takım şeyleri vardır ve egzersiz yoluyla geliştirilmeleri gerekir.

Soru: Başka uygulama yapan kişiler, niyet taşımayan uygulamanın uygulama olmadığını söylüyorlar. Bu doğru mudur?

Cevap: Böyle ya da şöyle söyleyen o kadar çok kişi var ki, ama kimse benim gibi size bu Dafa'yı söyleyemez. Budizm der ki, niyetli bir uygulama çok yüksek seviyeli olamaz. Niyetli bir uygulama diye kastettiğim hareket değildir. Meditasyon da, Jieyin de birer harekettir, bu nedenle hareketin büyüklüğüyle alakalı değildir. Niyetli veya niyetsiz olmak (wuwei) sizin düşüncenize bağlıdır, bir şeyin peşinden koşma konusuna gelince, niyetliyseniz ve bir şeyleri kovalıyorsanız, bu bir takıntıdır, niyetli derken bu anlamdadır.

Soru: Xinxing ve De eşit değildir. De'nın miktarı seviyeyi belirler dediniz, sonra da xinxing ne kadar yüksekse gong da o kadar yüksektir dediniz. Bu iki şey birbiri ile çelişmiyor mu?

Cevap: Belki çok iyi duyamadınız. Xinxing'in içeriği çok geniştir, De bunun bir parçasıdır; ayrıca "Hoşgörü", acı çekme kapasitesi, aydınlanma kalitesi, anlaşmazlıklar karşısındaki tavır vs. şeyleri kapsar, tüm bunların hepsi xinxing konusudur. Bir de gong'un dönüşümü, "De'nın dönüşümü"nü içerir, çok geniş anlamlıdır. De'nın miktarı gong'un yüksekliğini belirtmez, ileride gong'un ne kadar yükselebileceğini belirler. Ayrıca De, ancak xinxing testleri geçildikten sonra gong'a dönüşebilir.

Soru: Ailemdeki herkes ayrı bir qigong yapıyor, birbirimizi etkiler miyiz?

Cevap: Hayır. (En azından Falun Gong'u) Fakat onlar aralarında birbirlerini etkilerler mi bilmiyorum. Falun Gong uygulayıcısı olarak kimse sizi etkileyemez, ama sizin onlara faydanız olur, çünkü bizimki doğru yolda bir xiulian metodudur, yanlış yola saptırmaz.

Soru: Günümüz toplumda yaygın bir sürü fikir var, mesela mektup zinciri gibi, bunlara karşı ne yapmalıyız?

Cevap: Sizlere söyleyeyim, bu tamamen sahtekârlıktan ibarettir, onlara cevap atmayın. Resmen anlamsız, onları görmezden gelebilirsiniz. Bir şeyin doğru ve iyi olup olmadığını tek bir bakışta anlayabilirsiniz, bizim prensibimiz ciddi bir şekilde xinxing gelişimini talep eder. Ben bazı qigong ustalarına, qigong tüccarı diyorum, qigong'u bir tür mal olarak görüyor ve para kazandıran bir sermayeye dönüştürüyorlar. Bu tip insanlar doğru düzgün bir şey öğretemezler, çok az bir şeyleri olsa da yüksek seviyeli değildir, hatta bazıları şeytani şeylerdir.

Soru: Falun Gong uygulayıcısı tapınakta resmen Budist olduysa ne yapmalı? Oradan çıkmalı mı?

Cevap: Onların bizimle bir ilişkisi yoktur, Budist olmanız da sadece görünürdeki şeylerdir.

Soru: Birkaçımız [Falun Gong'u] çalıştığımızdan beri başımızda şişkinlik ve baş dönmesi hissediyoruz.

Cevap: Yeni katılan öğrenciler olduğunuz içindir, vücudunuz henüz iyi ayarlanmadı, benim saçtığım enerji çok büyüktür, hastalık qi'niz dışarıya doğru atılırken başınız şişebilir, başınızın şişmesi başınızdaki hastalığın uzaklaştırıldığı anlamına gelmektedir. Bu iyi bir şeydir, fakat çok çabuk yapıldığında reaksiyon da büyük olur. Yedi günlük seminer düzenlediğimizde bazıları bunu kaldıramıyordu, süre daha da kısalsaydı sorun çıkardı. Yaydığım enerji büyük olduğundan çok güçlüdür, baştaki şişkinlik dayanılamazdı. Görünüşe göre on günlük seminer daha güvenli ama sonradan katılanlarda reaksiyonlar biraz büyük olacaktır.

Soru: Uygulayıcı olarak sigara veya içki içebilir miyiz? Mesleğim gereği içki içmem gerekiyorsa ne yapmalıyım?

Cevap: Bu konuya ben şöyle bakıyorum, biz Buda Okulu uygulama metodunu uyguluyoruz, bu yüzden alkolü bırakmalıyız. Bir süre içmeyince belki tekrar içmek isteyebilirsiniz. O zaman yavaş yavaş bırakın. Fakat çok uzun sürmesin, çok uzun sürerse cezasını çekmek zorunda kalırsınız! Sigara konusuna gelince, bana göre bu bir irade sorunudur, bırakmak isterseniz bırakırsınız. Sıradan bir insan sürekli: "Bugün sigarayı bırakıyorum." diye düşünür, birkaç gün sonra yine dayanamaz. İki gün geçer yine hatırlar ve tekrar bırakır, bu şekilde bir türlü bırakamaz. Sıradan insanlar bu dünyada yaşarken, insanlar arasında iletişim olduğu sürece sosyal aktivitelerden kaçmak mümkün değil. Ama siz, artık sıradan insan olmadığınızı, artık xiulian uygulamaya başladığınızı aklınıza getirmelisiniz. İradeli olduğunuz sürece amacınıza ulaşırsınız. Tabii, öğrencilerim arasında da hala sigara içenler var, kendisi bırakabiliyor, fakat başkaları ona ikram edince hayır diyemeyecek kadar kibar oluyor. Yine içmek istiyor, iki gün içmeyince rahat edemiyor ama içince de rahatsız oluyor. Mutlaka kendinizi kontrol edebilmelisiniz! Bazı kişilerin işi, halkla ilişkiler olduğundan sık sık müşteriye içki içerken eşlik etmeleri gerekiyor. Bu çözülmesi zor bir sorun. Mümkün olduğunca az için veya kendiniz bir çözüm yolu bulun!

Soru: Henüz Falun'un döndüğünü göremediğimizde, eğer saat yönünde dönmesi için bir niyette bulunursak ters yönde dönmekte olan Falun için etki yaratır mıyız?

Cevap: Falun kendiliğinden döner, niyetle rehberlik etmeniz gerekmez. Yeniden vurgulamak istiyorum, niyet kullanmayın, zaten niyetle de onu kontrol edemezsiniz. Niyetle onu kontrol ederek ters yöne dönmesini sağlayabileceğinizi sanmayın. Göbek altındaki Falun niyetin kontrolüne girmez. Vücudunuzun dışında, vücudunuzu düzelten Falun ise, onun dönmesini istediğinizde düşüncelerinizi kabul edebilir ve bunu hissedebilirsiniz. Fakat size söylemeliyim: Böyle yapmayın, niyet kullanarak uygulama yapamazsınız. Niyetle uygulama yaptığınızda "uygulayıcı gong geliştiriyor" olmuyor mu? Bunu yapan Falun'dur, Fa kişiyi geliştiriyor. Neden bu niyet tarzı şeyleri bir türlü bırakamıyorsunuz? Hangi uygulama metodu olursa olsun -Tao Okulu uygulaması da dâhil- yüksek seviyeye gelindiğinde niyetle rehberlik etme yoktur.

Soru: Falun Gong'u uygularken en iyi etki veren zaman, mekân ve yön nedir? Kaç defa uygulamak uygundur? Yemekten önce veya sonra uygulama yapmak bir şey fark eder mi?

Cevap: Falun daire şeklindedir ve bu evrenin minyatürüdür, bu yüzden uyguladığımız şey evrenin prensibidir. Ayrıca evren hareket halindedir, bu yüzden Fa kişiyi geliştirir. Siz egzersiz yapmadığınızda, o sizi geliştirir. Bu, daha önce öğretilen hiçbir uygulama metodu ve teori ile aynı değildir. Benim öğrettiğim Fa'nın kişiyi geliştirmesi tektir. Diğer tüm uygulama metotları Dan yolunu takip eder, niyetli egzersiz yaparlar, Dan'ı muhafaza ederler, bizim bunları yapmamıza gerek yoktur. Bizim egzersizlerimizin uygulanması her zaman için uygundur, siz egzersiz yapmadığınızda gong sizi geliştirir, zaman belirlemeniz gerekmez, zamanınız çoksa çok yapın, zamanınız azsa az yapın. Bizim egzersizlerde çok katı talebimiz yok ama xinxing'de talebimiz çok katıdır. Egzersizlerimiz için yön talebimiz de yoktur, herhangi bir yöne doğru durabilirsiniz. Çünkü evren dönmektedir ve hareket halindedir. Batıya dönük olsanız da artık orası batı olmayabilir veya doğuya dönük olsanız da orası artık doğu değildir. Öğrencilerime egzersizleri yaparken batıya dönük olun dediğimde sadece saygı göstermek anlamında söylemiştim. Gerçekte bir etkisi yoktur. Egzersiz her yerde yapılabilir, evde veya dışarıda fark etmez. Ama bence alanı, çevresi ve havası iyi olan bir yer bulun, özellikle kirli şeylerden uzak durmalısınız, mesela çöp bidonu veya tuvalet gibi. Başka şeyler çok sorun olmaz. Dafa uygulaması, zaman, mekân ve yön talep etmez. Yemekten önce veya sonra uygulayabilirsiniz ama aşırı tok olursanız hemen ardından egzersiz yaptığınızda elbette rahatsızlık çekersiniz, en iyisi biraz dinlenin. Ancak karnınız zil çalacak kadar aç olursanız da dinginliğe zor erişirsiniz, kendi durumunuza göre kontrol etmelisiniz.

Soru: Egzersizleri yaptıktan sonra bizden herhangi bir şey isteniyor mu? Yüzümüzü ovmamız gerekiyor mu?

Cevap: Egzersiz yaptıktan sonra soğuk su vb. şeylerden korkmayız, yüzümüzü ve ellerimizi ovmamız da gerekmez, bunlar ilk zamanlarda insan vücudunun akupunktur noktalarını ve damarlarını açmak için yapılırdı. Bizim Dafa uygulamamızda bu tür şeyler yoktur. Şu anda vücudunuz daha yeni yeni değişim geçiren bir durumda değil. Sıradan bir insandan uygulayıcı olmaya doğru ilerlemek çok ama çok zor gibi görünür, hem de bazı uygulama metotları insan vücudunu doğrudan değiştiremez, onlara göre çok karmaşık talepler vardır ama bizde hiç yoktur, bu tip kavramlarda mevcut değildir. Benim anlatmadığım şeylere kafanızı yormayın, sadece egzersizleri yapmaya bakın. Yüce Yolda xiulian uyguladığımız için, vücudunuzun başlangıç seviyesinde çeşitli şeylerden korkması veya çeşitli şeyler istemesi süreci birkaç gün içinde geçecektir. Diğer uygulama metotlarında birkaç sene boyunca uygulama yapılmasına eşit olduğunu açıkça söylemesem de aşağı yukarı aynıdır. Alt seviyelerdeki şeyleri, mesela yönler veya damarlar gibi şeyleri konuşmayacağım, biz yüksek seviyelerdeki şeylerden bahsediyoruz. Dafa xiulian uygulaması, gerçek anlamda uygulama yapmaktır, alıştırma yapmak değil, kendinizi arındırmaktır.

Soru: Egzersizden hemen sonra tuvalete gidebilir miyiz? İdrarımda bir sürü baloncuk var, qi kaybetmiş olabilir miyim?

Cevap: Sorun değil. Yüksek seviyedeki uygulayıcılar olarak dışkı ve idrarımızda enerji barındırır, ancak o kadarcık enerji bir şey değildir. Hiçbir etki yaratmaz. Yüce Yol'da uygulama yapmak, tüm yaşamlara kurtuluş sunar, bu küçücük şeye takılmayın, bizim elde ettiklerimiz daha büyüktür. Düzenlediğim seminerde dışarı yaydığım enerji çok çok güçlüdür, duvarlarda bile bir sürü şey kalmıştır.

Soru: Falun Gong'u yayabilir miyiz? Dersi dinlememiş kişilere Falun Gong'u öğretebilir miyiz? Dersi dinlememiş kişiler egzersiz noktalarında egzersiz yapabilir mi? Ses kayıtlarınızı ve kitaplarınızı şehir dışındaki akraba ve arkadaşlarımıza gönderebilir miyiz?

Cevap: Bizim uygulama metodumuzu yaymak ve daha çok kişinin yararlanmasını sağlamakla yanlış yola sapmazsınız. Sizlere birçok prensip anlatmamın nedeni, Fa'yı bilmenizi, yüksek seviyedeki şeyleri tanımanızı ve yüksek seviyedeki şeyleri görmenizi sağlamaktır. Önceden anlatıyorum, çünkü diğer türlü gördüğünüzde veya karşılaştığınızda anlamayabilirsiniz. Başkalarına egzersizleri öğretebilirsiniz, fakat Falun yerleştiremezsiniz. O zaman ne yapılmalı? Daha önce dediğim gibi, eğer uygulamayı ciddiye almaz ve egzersizleri de pek yapmazsanız, Fa bedenim sizi terk edecektir. Eğer gerçekten uygulama yaparsanız Fa bedenim size bakacaktır. Bu yüzden bir kişiye egzersizleri öğretirken benim öğretimimin enerjisini ve Falun'u oluşturacak mekanizmaları taşırsınız. Öğrettiğiniz kişi ciddi bir şekilde uygulama yaparsa Falun oluşur. Önceden belirlenmiş ilişkisi olan, doğuş kalitesi iyi olan anında Falun elde eder. Bizim kitabımız her şeyi çok ayrıntılı olarak anlatmıştır, kimse olmadan da çok iyi uygulanabilir.

Soru: Falun Gong'da nefes alışı önemli midir? Nefesler nasıl ayarlanmalıdır?

Cevap: Falun Gong uygulanırken nefes ayarlamasına gerek yoktur, nefes alışından da bahsedilmez, onlar başlangıç seviyesindeki metotlarda öğretilen şeylerdir. Bizim bunlara ihtiyacımız yoktur. Çünkü nefes ayarlaması ve alışının amacı Dan geliştirmektir ve bunun içine hava ekleme, ateş arttırma gibi şeyler girer. Akışa ters nefes almalar, akışı takip ederek nefes almalar, tükürük yutmalar, bunların hepsi Dan geliştirmek içindir, biz bunu geliştirmiyoruz. İhtiyaç duyduğunuz her şeyi Falun yerine getirecektir. Daha yüksek ve zor şeyleri ise Shifu'nun Fa bedeni yerine getirecektir. Herhangi bir okul, özellikle Tao Okulu çok ayrıntılı anlatır ama kasıtlı, yapay olarak geliştirilmemiştir. Aslında ait olduğu okulun ustası onun için dönüşümleri yapar, onun için işler, yalnızca kendisi bilmez. Kendiniz kasıtlı olarak bunları gerçekleştiremezsiniz, bunu sadece aydınlanmış kişiler, gong'u açık kişiler yapabilir.

Soru: Egzersizleri yaparken düşünce odaklaması yapıyor muyuz? Egzersiz sırasında dikkatimizi nereye vermeliyiz?

Cevap: Bizde düşünce odaklaması yoktur, sizlerden hiçbir zaman düşüncenizi odaklamanızı istemedim, takıntılarınızı bırakmanızı istedim, hiçbir düşünce arayışına girmeyin. Üçüncü takım egzersizi yaparken, iki avuç qi taşır ve iki evrensel ucu açar, sadece böyle bir düşünce yeterlidir, başka bir şey düşünmeyin.

Soru: Enerji toplamak qi toplamak gibi midir?

Cevap: Biz neden qi toplayalım ki? Biz Yüce Yol üzerinde xiulian uyguluyoruz, ileride de qi yayamayız. Bizim geliştirdiğimiz alt seviyedeki qi değildir, dışarıya ışık saçarız. Enerjinin toplanma işi Falun tarafından yapılır, kendimizin yapması gerekmez. Fakat örneğin, İki Evrensel Ucu Açma egzersizinde, qi toplanmaz, gerçekte vücudu açar, aynı zamanda da enerji toplama işini de yapar. Ama asıl amaç bu değildir. Qi toplamaya gelince, qi nasıl toplanır? Dafa uygulamasında, bir el sallamayla başınızın üstünde büyük bir basınç hissedersiniz, bir anda çok çok fazla gelebilir, ama bu qi ne işe yarar ki? Enerjiyi de kasten toplamanıza gerek yoktur.

Soru: Falun Gong, "Yüz günde temel inşa etme" ve "embriyonik nefes alma"yı içerir mi?

Cevap: Onlar düşük seviyeli şeyler, biz uygulamıyoruz. Biz çoktan o başlangıçtaki sağlam olmayan dönemi atlattık.

Soru: Falun Gong'da yin-yang dengesi var mıdır?

Cevap: Bunların hepsi qi gelişimine aittir, düşük seviyeli şeylerdir, qi seviyesini aştığınızda, vücudunuzda yin-yang dengesi olayı olmayacaktır. Hangi uygulama metodunu yaparsanız yapın, -bir Shifu'dan gerçek öğretiyi almış olmanız koşuluyla- size garanti verebilirim ki, düşük seviyeleri geçtiğinizde geçmişte geliştirdiğiniz her şeyi atmalısınız, tek bir şey bile muhafaza edilmeyecektir! Yeni bir seviyede bir takım yeni şeyler geliştireceksiniz ve bir seviye daha atladığınızda yine bir takım yeni şeyler geliştireceksiniz, bu böyledir.

Soru: Gök gürlerken egzersiz yapabilir miyiz? Falun Gong uygulandığı için seslerden korkulmalı mı?

Cevap: Sizlere bir örnek vereyim, bir keresinde Pekin'deki bir avluda öğrencilerime ders veriyordum, o sırada hava yağmurlu gözüküyordu, gök gürültüsü çok şiddetliydi. O zamanlar onların uyguladıkları egzersizler, benim öğrencilere (özel) öğrettiğim egzersizlerdi, bir Falun üzerinde ayakta durularak yapılıyordu. Yağmurun geldiğini gördüm ama onlar henüz egzersizlerini bitirmemişlerdi, fakat o sırada yağmur bir türlü yağamıyordu. Bulutlar çok alçaktaydı ve binaların üzerinde yuvarlanıp duruyordu ve gök gürültüsü çok şiddetleniyordu. Gök çok kapalıydı, şimşek Falun'un kenarına çakmıştı ama biz hiç zarar görmemiştik. Şimşeğin yere vurduğundaki halini açıkça gördüğümüz halde bize bir şey olmamıştı. Bu demek oluyor ki, bizim uygulamamız bizi koruyor. Genellikle egzersiz yaparken hava durumuna bakmam, aklıma geldikçe yaparım, zamanım oldukça yaparım, seslerden de korkmam. Diğer uygulama metotları hep seslerden korkar, çünkü çok çok sakin iken bir anda çok gürültülü bir ses duyarsanız, böyle bir hisse kapılırsınız, sanki vücut boyunca tüm qi'ler patlamış gibi, ışıldayarak vücudun dışına kaçarlar. Ama önemli değil, bizim uygulamamızda sorun yaratmaz. Tabii ki, mümkün olduğunca sakin bir yerde egzersiz yapmak daha iyidir.

Soru: Shifu'nun görüntüsünü gözümüzde canlandırabilir miyiz?

Cevap: Gözünüzde canlandırmanız gerekmez, göksel gözünüz açıldıktan sonra Fa bedenimin hemen yanınızda olduğunu görebilirsiniz.

Soru: Bu beş takım egzersizi yaparken neleri yerine getirmeliyiz? Hepsini birlikte yapmak zorunlu mudur? Dokuz defa yapmamız gerekenleri içimizden sayarak yapabilir miyiz? Dokuz defayı aşarsak veya hareketleri aklımızda yanlış tutarsak ters etki yaratabilir mi?

Cevap: Beş takım egzersizden herhangi birini yapabilirsiniz, ama bence egzersizleri yapmadan önce en iyisi birinci takımı yapın, çünkü tüm vücudu açıyor. Bir defa yapın önce, vücut yeterince açıldıktan sonra diğer egzersizlere geçerseniz daha iyi sonuç alırsınız. Zamanınız bolsa çok yapın, zamanınız azsa az yapın veya egzersizlerden birini seçip yapın. Üçüncü ve dördüncü egzersizler dokuzar defa yapılacaktır, kitapta içinizden sayarak yapabileceğiniz yazıyor, deneyebilirsiniz, çocuğunuz yanınızda sayarken yapabilirsiniz. Dokuz defadan sonra tekrar enerji mekanizmasını ararsanız bulamazsınız, çünkü bu şeyler böyle yürür, başlangıçta aklınızdan bir kez geçirin, alıştıkça kendiliğinden duracaksınız. Hareketleri yanlış hatırlamışsanız veya çok ya da az yapmışsanız, düzeltin yeterli olacaktır.

Soru: Neden hareketler sona erdiğinde gong sona ermez?

Cevap: Falun kendiliğinden döner, o anında senin artık egzersiz yapmadığını anlar. Enerjisi çok büyüktür, bir anda dışarı yaydığı şeyleri geri alır, bunu sizin bilerek geri alışınızdan daha iyi yapar. Gong'u geri içeri almaz, sadece enerjiyi geri alır. Diğer uygulama metotları egzersiz biter bitmez sona erer. Bizim uygulamamız sürekli geliştirir, egzersiz bittiğinde de gelişim devam eder, bu yüzden durdurulamaz. Falun'u durdurmak isteseniz de durduramazsınız. Çok derine değinirsem anlayamazsınız, eğer Falun'u durdurabilseydiniz, ben de durdurmak zorunda kalırdım, beni de durdurabilir misiniz?

Soru: Jieyin, Heshi hareketleri uzun süre ayakta durularak uygulanabilir mi?

Cevap: Birinci takım -"Buda Bin Elini Gösteriyor" egzersizi uzun süre ayakta durularak yapılamaz, aşırı gerilirseniz sorun çıkar.

Soru: Egzersiz yaparken koltuk altımızda boşluk olmalı mıdır? Birinci takımı yaparken koltuk altımı gergin hissediyorum, bunun sebebi nedir?

Cevap: Hastalığın mı var? Başlangıç döneminde, vücudunuz düzeltilirken farklı durumlar görülebilir, bazı belirtiler olur, ancak bunları egzersizler getirmemiştir.

Soru: Shifu Li'nin derslerini dinlememiş bir kişi parkta öğrencilerle egzersiz yapabilir mi?

Cevap: Yapabilir. Öğrenciler başka kişilere de egzersizleri öğretebilir. Öğrenciler başkalarına egzersiz öğretirken benim yaptığım gibi öğretmez, ben doğrudan sizlerin vücudunuzu düzeltiyorum. Ama egzersiz yapar yapmaz Falun elde eden kişiler de var, çünkü öğrencilerin arkasında hep benim Fa bedenim vardır, o doğrudan işi ele alır. Buna önceden belirlenmiş kader bağları karar verir, önceden belirlenmiş kader bağı güçlü olanlar anında Falun elde eder; önceden belirlenmiş kader bağları güçlü olmayanlarda, egzersizlerin uzun süre uygulamasından sonra mekanizmalar kendiliğinden oluşacaktır. Egzersizleri yaptıktan hemen sonra bu mekanizmalar Falun'u oluşturacaktır.

Soru: Sakin egzersiz olan "Olağanüstü Yetenekleri Güçlendirme Yolu"nun el hareketlerinin anlamı nedir?

Cevap: Bu bizim dilimizle açıklanamaz, her hareket birçok anlam içeriyor, genel olarak anlamı: Egzersiz yapmaya başlayacağım, Buda Fa'yı uygulayacağım, vücudumu düzeltip egzersiz uygulama durumuna gireceğim.

Soru: Saf Beyaz Vücut oluştuğunda, tüm gözeneklerin açıldığı ve vücut-nefes alımı oluştuğu doğru mudur?

Cevap: Hepiniz bir hissetmeye çalışın, artık çoktan bu seviyeyi geçtiniz bile, vücudunuzu Saf Beyaz Vücut haline ayarlamak için onlarca saat Fa anlatmalıyım ve bu süre daha kısaltılamaz. Başka uygulama metotlarında onlarca yıl ya da birkaç on yıl veya daha uzun bir süre uygulama yapmak zorundasınız ama biz sizi bir anda bu basamağa getirdik. Çünkü bu basamak herhangi bir xinxing talebinde bulunmuyor, Shifu'nun yeteneğine bağlıdır, henüz bir şey hissetmeden bu seviyeyi atlamış oluyorsunuz, belki sadece birkaç saat sürüyor. Öyle bir gün geliyor kendinizi çok duyarlı hissediyorsunuz, bir süre geçtikten sonra daha duyarlı hissetmiyorsunuz, aslında büyük bir seviyeyi geçmiş oldunuz, ancak başka bir uygulama metodunda bir yıl veya birkaç yıl boyunca bu durumda kalabilirsiniz, bunların hepsi aslında düşük seviyeli şeyler.

Soru: Otobüste veya sırada beklerken Falun Gong'un her hareketini düşünebilir miyiz?

Cevap: Bizim egzersizimiz niyet kullanarak uygulanmaz, her gün mutlaka belirli bir süre uygulanmalı diye bir talep de yoktur, tabii ki uyguladığınız süre ne kadar uzunsa o kadar iyi. Egzersiz yapmadığınızda, uygulamanın kendisi sizi geliştirir. Ancak uygulamanın başlangıç döneminde yine de çok uygulamalısınız ki, mekanizmayı güçlendirebilin. Bazı öğrencilerde şöyle durumlar görülmüştü, bir iki ay şehir dışına çıkmış ve bu süre boyunca işiyle uğraştığı için egzersiz yapmamış, geri dönünce hiç etkilenmemiş ve Falun hala dönüyormuş, çünkü o durmaz. Kafanızda bir uygulayıcı olduğunuzu düşündüğünüz, xinxing'inizi koruduğunuz sürece, o hep çalışacaktır. Yalnız şöyle bir sorun var: hem egzersiz yapmayıp hem de kendinizi sıradan insanla karıştırırsanız, o eriyip gidecektir.

Soru: Falun Gong ile Tantrizm birlikte uygulanabilir mi?

Cevap: Tantrizm'de de Falun (Yasa Tekerleği) vardır, ancak bizim uygulamamızla birlikte uygulanamaz. Eğer Tantrizm uygulayarak Falun'u oluşturmuşsan Tantrizm uygulamaya devam edebilirsin, çünkü Tantrizm de doğru bir uygulama metodudur, ama aynı anda birlikte uygulanamazlar. Tantrizm'in Falun'u merkez meridyeni (nabzı) geliştirir, yatay olarak döner, onun Falun'u bizimki ile aynı değildir, onun Falun'u üzerinde büyü sözler vardır. Bizim Falun'umuz karnın alt kısmında dik olarak durur, düz yüzü dışa dönüktür, karnın altı şu kadarcık bir yer, benim bu Falun'um zaten bütün yeri kaplıyor, bir tane daha yerleştirilirse birbirine karışacaktır.

Soru: Falun Gong uygularken başka Buda Okulu uygulama metotları uygulayabilir miyiz? Pusa Guanyin müzik ses kaydını dinleyebilir miyiz? Rahip olmayan Budistler Falun Gong'u uyguladıktan sonra sutraları okuyabilir mi? Aynı anda diğer uygulama metotlarını uygulayabilir miyiz?

Cevap: Sanırım olmaz. Her bir metot birer xiulian yoludur, hastalık gidermeyi veya zinde kalmayı değil de gerçek anlamda xiulian uygulamayı istiyorsanız mutlaka tek bir yola odaklanmalısınız, bu ciddi bir sorundur. Yüksek seviyeye xiulian uygulamak için tek bir uygulama metodunu izleyip gelişmelisiniz, bu mutlak bir gerçektir. Buda Okulu'nun birkaç uygulama yolu vardır, onlar bile bir arada karıştırılarak uygulanamaz. Benim öğrettiğim bu uygulama metodu yüksek seviyelidir, çok eski çağlardan gelerek bugüne ulaştı, hislerine dayanarak uygulama yapamazsın. Diğer boyuttan onun dönüşüm süreci izlendiğinde, son derece derin işlenmiş ve karmaşıktır. Hassas bir alet gibi, eğer bir parçasını çıkarıp başka bir şey koyarsanız, anında bozulacaktır. Uygulama metodu da böyledir, hiçbir şey içine karıştırılmamalıdır. Karıştırılırsa yanlış yola sapmak garantidir. Bu her uygulama metodu için aynıdır, uygulayacaksanız birinde odaklanmalısınız. Odaklanmazsanız hiç uygulama yapamazsınız. "Her okulun en iyi yönünü almak" sözü, hastalık iyileştirme ve sağlıklı kalma seviyesine aittir. Bu, sizi yüksek seviyeye götüremez.

Soru: Diğer uygulama metodu uygulayan kişilerle birlikte egzersiz yaparsak birbirimizi etkiler miyiz?

Cevap: Ne tür uygulama yaparsa yapsın, Tao Okulu uygulaması olsun, süper normal bir uygulama olsun veya Buda Okulu uygulaması olsun, yeter ki doğru bir yol olsun, bizim için hiçbir etkisi olmaz. Siz de onu etkilemezsiniz. O kişi sizin yanınızda egzersiz yaptığında kendisi yarar görür, çünkü Falun canlı bir varlıktır, Dan gelişimi değildir, otomatik olarak yardımcı olur.

Soru: Başka qigong ustasından vücudumu düzeltmesini isteyebilir miyim? Başka qigong ustasının seminerine katılsam bir etki yaratır mı?

Cevap: Sanırım bu seminerin sonunda hepiniz vücudunuzun ulaştığı durumu hissedeceksiniz, bir süre sonra hastalanmanıza izin verilmeyecek. Tekrar problem çıktığında -örneğin, soğuk algınlığı veya karın ağrısı gibi- aslında farklı şeylerdir. Bir test ve sınavdır. Başka qigong ustasına vücudunuzu düzeltmek için gitmeniz, sizin aydınlanmadığınız ve benim sözlerime inanmadığınızı gösterir, bir şeylerin peşinden koşmuş olursunuz ve böylece xiulian'inizi rahatsız eden pek iyi olmayan mesajları kendinize çekersiniz; o qigong ustasının uygulama metodunda eğer futi varsa o şeylerden de kendinize çekebilirsiniz. Seminerlerini dinlemek de aynı şey, dinlemek istemeniz o şeyin peşinden koşmak istediğinizi göstermez mi? Bu soruya kendiniz aydınlanmalısınız, bu bir xinxing sorunudur, ben karışamam. Eğer o kişi çok yüksek seviyeli prensipler anlatıyorsa, xinxing'den söz ediyorsa o zaman tamamdır. Benim bu seminerime katıldınız ve vücudunuz birçok zorluklardan sonra nihayet düzeltildi, aslında vücudunuzda karmakarışık mesajlar bulunurken ve bedeniniz tamamen karman çorman olmuşken şimdi her şey düzeltildi, kötü şeyler atıldı ve iyi şeyler kaldı. Tabii ki, başka qigong öğrenmenize karşı değilim, eğer Falun Gong'u iyi bulmuyorsanız başka egzersiz metotlarını öğrenebilirsiniz, ancak bence öğrendiklerinizin çok karışması da iyi değildir. Artık Dafa'yı uygulamaya başladınız ve Fa bedenim hemen yanınızda. Fakat yüksek seviyeli metodu elde etmiş olmanıza rağmen hala geri dönüp arıyorsunuz!

Soru: Falun Gong'u uyguladıktan sonra başka metotlar öğrenebilir miyiz? Örneğin, masaj, kişisel savunma, Tek Parmak Zen, Taiji Quan vb. gibi. Metodu uygulamasak bile bu konularla ilgili kitaplar okumamızda bir sorun var mı?

Cevap: Masaj ve kişisel savunmayı öğrenebilirsiniz, ama saldırganlık duygusunu hissetmeye başladığınızda rahatsız olmaya başlarsınız. Tek Parmak Zen ve Taiji Quan, qigong kategorisine girer, uygularsanız başka şeyler eklemiş olursunuz ve vücudunuza yerleştirdiğim içeriklerin saflığını bozarsınız. Xinxing'den bahseden kitapları okumanızda bir sorun yoktur. Fakat bazı kitaplarda yazarın kendisi bile pek anlamadan bir sonuca varıyorlar, bu düşüncenizi karıştırabilir.

Soru: "Falun'u Başın Önünde Tutmak" hareketinde bazen ellerim birbirine değiyor, bir sorun olur mu?

Cevap: Değdirmeyin, ellerinizde aralık bırakmalısınız, değerse eldeki enerji bedene geri döner.

Soru: İkinci Takım egzersizlerini yaparken kollarım dayanamıyorsa biraz indirip tekrar devam edebilir miyim?

Cevap: Egzersiz yapmak zor ve acı bir iştir, kollarınız ağrır ağrımaz hemen indirirseniz hiçbir etki etmemesi ile aynıdır, zaman ne kadar uzunsa o kadar iyi, ama kendi kapasitenize göre hareket edin.

Soru: Tam lotus pozisyonunda neden bayanların sol bacağı aşağıda, sağ bacağı yukarıda?

Cevap: Çünkü egzersiz yaparken bir temel noktadan bahsederiz, bayan vücudu ile erkek vücudu farklıdır, bu yüzden bir bayan kendi öz bedenini dönüştürmek için bayan fizyolojisine uygun bir şekilde uygulama yapmalıdır. Bayanlar genellikle sol bacak sağ bacağa destek vererek oturur, çünkü bu onun durumuna uygundur, erkeklerde ise tam tersidir, temel nokta farklıdır.

Soru: Egzersiz yaparken teyp veya müzik dinleyebilir miyiz ya da ayetler okuyabilir miyiz?

Cevap: Eğer güzel Buda Okulu müzikleri varsa dinleyebilirsiniz, ama gerçekten egzersiz yaparken hiçbir müzik istemezsiniz, çünkü dinginlik gücü önemlidir. Teyp dinlemenin amacı, tek bir düşünce ile on binlerce başka düşüncenin yerini almaktır.

Soru: İki Evrensel Ucun Açılması Yolu'nda rahat mı olmalıyız yoksa güç mü kullanmalıyız?

Cevap: İki Evrensel Ucun Açılması Yolu'nu yaparken doğal bir duruşunuz olmalı ve rahat olmalısınız, birinci takımdaki gibi yapmanız gerekmez, diğer takımların hiçbiri birinci takıma benzemez, hepsinde rahat olmalısınız.
3. Xinxing Gelişimi

Soru: Ben, Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü standartlarına uymak istiyorum. Fakat dün rüyamda biriyle çok şiddetli bir şekilde kavga ettiğimi gördüm, hoşgörülü olmak istedim ama başaramadım. Acaba bu xinxing'imi geliştirmemde bana yardım etmiş midir?

Cevap: Kesinlikle öyle. Rüyaların ne olduğunu size söylemiştim, o yüzden bu konuda bir düşünün ve kavramaya çalışın. Xinxing'inizi geliştirmek için size yardım edecek şeyler aniden ve beklenmedik bir biçimde gelir. Onlar, zihnen hazır olmanızı beklemezler. Bir kişinin iyi yâda kötü olduğunu öğrenmek için, onu zihnen hazır olmadığında test yapmalısınız.

Soru: Falun Gong'un Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkeleri içindeki "Hoşgörü", işin doğru olup olmadığı fark etmeksizin her şeye hoşgörülü olmamız gerektiği anlamına mı geliyor?

Cevap: Söz ettiğim "Hoşgörü" ile kendi menfaatiniz ve bırakmak istemediğiniz bütün takıntıların ışığın altında xinxing'inizi geliştirmenizden bahsedilmektedir. Aslında, "Hoşgörü" kötü bir şey değildir, hatta bu sıradan bir insan içinde geçerlidir. Size bir hikâye anlatayım. Gençliğinden beri dövüş sanatlarını merak duyan Han Xin, büyük ve kıdemli bir general idi. Onun zamanında, dövüş sanatları öğrenen kişiler yanlarında kılıç taşımaktan hoşlanırlardı. Han Xin caddede yürürken bir kabadayı yanına yaklaşır ve ona "Sen o kılıcı ne için taşıyorsun? İnsanları öldürmeye cesaretin var mı? Eğer varsa, o zaman önce beni öldür." diyerek meydan okur. Konuşurken boynunu da öne doğru uzatır. O, "Eğer beni öldürmeye cesaretin yoksa, o zaman bacaklarımın arasından emekle!" der. Han Xin onun bacakları arasından sürünerek geçer. O, gerçekten "Hoşgörülü" olmayı becerebildi. Bazı kişiler hoşgörülü olmanın zayıflık olduğunu ve sanki birinin kolayca zorbalık yapılabileceği anlamına geldiğini düşünür. İşin gerçeği ise, hoşgörülü olmayı becerebilen kişi çok güçlü bir iradeye sahiptir. İşlerin doğru veya yanlış olmasına gelince, onların evrenin ilkelerine gerçekten uygun olup olmadığına bakmalısınız. Belirli bir olay karşısında hatalı olmadığını ve olayın belki de sadece diğer kişinin seni kızdırmış olması olarak düşünebilirsin. Aslında, gerçekten nedeni bilmiyorsun. Sen, "Biliyorum. O sadece küçük bir şey yüzündendir." diyebilirsin. Fakat benim konuştuğum şey bu maddi boyutta görülemeyen farklı bir prensiptir. Şaka bir yana: belki önceki hayatında başka kişilere borçlanmışsındır, bu durumda onun doğru ya da yanlış olduğunu söyleyebilir misin? O yüzden, hoşgörülü olmak zorundayız. Sen ilk önce gidip başkalarını kızdırıp gücendirirsen, ondan sonra hoşgörülü olabilir misin? Seni gerçekten kızdıran kişilere karşı sadece hoşgörülü değil, aynı zamanda minnettarda olman gerekir. Mesela biri sana küfretti ve ardından seni öğretmene şikâyet etti. Aklından ona "teşekkür ederim" diyebilmen gerekir. Belki merak ediyorsun, "O halde ben Ah Q'ya dönüşmez miyim?" O senin görüşün. Eğer bu olay esnasında, onun yaptığından farklı bir şekilde davranırsan, o zaman xinxing'inin yükselir. O, bu maddi boyutta kazanır, fakat diğer boyutta sana bir şeyler verir, değil mi? Xinxing'in geliştirildi ve siyah madden dönüştürüldü. Sen üç yönden kazandın. Niçin ona teşekkür etmeyesin? Sıradan insanın bakış açısından bunu anlamak zordur, fakat ben sıradan insanlarla konuşmuyorum. Ben uygulayıcılara hitap ediyorum.

Soru: Futi'ye sahip olmayan bir kişi xinxing'ini geliştirdikten sonra futi'den uzak durabilir. Fakat futi'ye sahip olan bir kişi bu nasıl yapacak? Ondan nasıl kurtulabilir?

Cevap: Doğru bir zihin yüz şeytanı alt eder. Sen bugün Dafa'yı edindin. Bundan sonra futi sana fayda getirse bile, onları kabul etmemen gerekir. Sana para, ün ve kazanç getirdiği zaman, kendini mutlu hisseder ve "Baksana ne kadar kabiliyetliyim" diye düşünürsün ve başkalarının önünde gösteriş yaparsın. Fakat iyi hissetmediğinde ve onunla birlikte yaşamak istemediğinde, seni tedavi etmesi için Öğretmeni ararsın. O sana devamlı iyi şeyler verdiği zaman kendine nasıl davrandın? Biz senin için bu problemle ilgilenemeyiz, çünkü onun sana getirdiği bütün faydaları kabul etmişsin. Eğer sadece bir şeyleri elde etmek istiyorsan olmaz. Ondan hiçbir şey istememen gerekir, hatta onun sana getirdiği iyi şeyleri bile, sadece öğretmenin sana öğrettiği metoda göre kendini geliştirmen gerekir. Doğru dürüst olursan ve zihnin sağlamsa, o zaman o, korku dolmaya başlar. Onun sana getirdiği iyi şeyleri istemediğinde, onun terk etme zamanı geldi. Eğer o hala senin üzerinde kalırsa, o zaman kötü bir şey yapıyor olur, o durumda da ben gelip onu idare edeceğim. Elimin bir hareketi ile iz bırakmadan gitmiş olacak. Ama eğer onun sana getirdiği faydalara sahip olmak istiyorsan, o zaman işe yaramaz.

Soru: Kişi parkta egzersizleri yaparsa futi edinebilir mi?

Cevap: Ben birçok defa şunu anlattım, biz doğru ve erdemli bir yolda uygulama yapıyoruz ve doğru dürüst bir zihin yüz şeytanı alt eder! Doğru ve erdemli bir uygulamada, kişinin zihni saf ve dürüsttür, o yüzden hiçbir şey senin üzerine gelemez. Falun, akıl almaz bir şeydir. Sadece kötü şeyler hiçbir şekilde size yapışmamakla kalmaz, aynı zamanda yanınıza yaklaştıkları anda korkarlar. Eğer buna inanmıyorsanız, başka yerlere gidip egzersizleri yapabilirsiniz. Onların hepsi sizden korkar. Eğer size dışarıda ne kadar fazla futi'nin var olduğunu söylesem, hepiniz korkarsınız -birçok kişi futi'ye sahiptir. O kişiler, hastalıkların iyileştirilmesi ve sağlığın geliştirilmesi amacına ulaştıktan sonra bile hala egzersizleri yapmaya devam ederler, neyi elde etmeyi umuyorlar? O yüzden düşünceleri doğru dürüst olmayınca, beraberinde bu sorunları getirirler. Fakat söylendiği gibi, suçu bu kişilerin üstüne atmamız gerekir, çünkü onlar bu prensipleri bilmiyorlar. Benim halk arasına gelmemin amaçlarından biri de sizin için bu yanlış şeyleri düzeltmeye yardım etmektir.

Soru: Gelecekte hangi olağanüstü yetenekler geliştirilecek?

Cevap: Bu konuda konuşmak istemiyorum. Çünkü herkes kendisine ait bir takım koşula sahip, bu yüzden söylemek zor. Farklı seviyelerde farklı olağanüstü yetenekler geliştirilecek. Kritik faktör ise, her seviyede xinxing'iniz nasıl olmalı. Eğer belli bir açıdan takıntılarınızı bırakırsanız, o zaman o açıdan belki bir yetenek geliştirilebilir. Fakat o yetenek mutlaka başlangıç aşamasında bir şey olmalı, o yüzden o kadar güçlü olmayacak. Xinxing'iniz çok yüksek bir seviyeye ulaşmadığı müddetçe, yetenekler size verilemez. Fakat derslerimize katılan bazı kişiler oldukça iyi doğuş kalitesine sahip. Bazıları yağmurdan kendisini koruyan bir yürüme yeteneğini geliştirdiler ve bazıları da teleportasyon yeteneği geliştirdi.

Soru: "Xinxing'i geliştirmek" veya "tüm takıntıları yok etmek", Budizm'in "boşluk" ve Taoizm'in "yokluk" kavramını elde etmek anlamına mı geliyor?

Cevap: Söz ettiğimiz "Xinxing" veya "De", Budizm'in "boşluk" veya Taoizm'in "yokluk" kavramını içermez. Tam tersine, Budizm'in boşluğu ve Taoizm'in hiçliği bizdeki "xinxing"i içermektedir.

Soru: Bir Buda daima bir Buda olarak mı kalacak?

Cevap: Xiulian uygulaması ile aydınlanmaya ulaştıktan sonra, aydınlanmış bir varlık sayılırsın, başka bir deyişle, daha yüksek seviyelerdeki bir varlık olursun. Fakat hiçbir zaman yanlış yapmayacağın garanti edilemez. Tabii ki, genelde o seviyedeyken yanlış işler yapmayacaksın, çünkü hakikati görmüşsündür. Ama eğer kendini yanlış bir şekilde idare edersen, ayrım yapılmaksızın aşağıya düşersin. Eğer daima iyi şeyler yaparsan, o zaman hep orada kalırsın.

Soru: "Çok iyi doğuş kalitesi"ne sahip bir kişi ne demektir?

Cevap: Bunu belirleyen faktörler aşağıdadır: 1. Kişi iyi bir doğuş kalitesine sahiptir; 2. Aydınlanma kabiliyeti mükemmeldir; 3. Hoşgörü kabiliyeti üstündür; 4. Takıntıları azdır ve bu dünyadaki hiçbir şeyi umursamaz. İşte bu, çok iyi doğuş kalitesine sahip kişidir. Bunun gibi bir kişiyi bulmak zordur.

Soru: İyi doğuş kalitesine sahip olmayan kişiler eğer Falun Gong'u uygularsa gong geliştirebilirler mi?

Cevap: İyi doğuş kalitesine sahip olmayan kişiler gong'u geliştirebilirler, çünkü herkes bir miktar De taşır. Hiç De'ya sahip olmamak imkânsızdır ve bunun gibi bir kişi yoktur. Beyaz maddeye sahip değilsen bile, hala siyah madde mevcuttur ve uygulama yoluyla o, beyaz maddeye dönüştürülebilir. Bu sadece ilave bir aşamadır. Uygulama esnasında, sıkıntılar çektiğiniz, xinxing'inizi yükselttiğiniz ve fedakârlıkta bulunduğunuzda, gong'u elde etmiş olursunuz. Uygulama en öncelikli şeydir. Ondan sonra Shifu'nun Fa bedeni onu gong'a dönüştürür.

Soru: Bir kişi doğduğunda, onun bütün hayatı önceden çoktan ayarlanmıştır. Mücadele ederse herhangi bir fark yaratır mı?

Cevap: Tabii ki yaratır. Senin mücadelen de önceden ayarlanmış bir şeydir, o yüzden mücadele etmekten kaçamazsın. Sen sıradan bir insansın, önemli şeyler değiştirilemez.

Soru: Göksel (üçüncü) göz henüz açılmadığı zaman, aldığımız mesajların iyi mi yoksa kötü mü olduğunu nasıl ayırt edebiliriz?

Cevap: Kendi başına bunu yapman zordur. Uygulama sürecinize birçok problem yerleştirildi ve bunların amacı xinxing'inizi test etmektir. Fa bedenim tarafından size sağlanan koruma ise, hayatınızı tehdit eden tehlikeyi önlemektedir. Fakat sizin geçmeniz, çözümlemeniz ve kavranmanız gereken bazı problemlerle Fa bedenim belki ilgilenmeyebilir. Bazen gelen kötü mesajlar, belki de size ikramiye çıkacak piyango biletlerinin hangileri olduğunu söyleyebilir ama o numaralar belki de doğru olmayabilir veya size başka şeyler de söyleyebilir, bütün bunlar sadece nasıl davranacağınızı görmek içindir. Düşüncelerinizi doğru dürüst tutarsanız kötü şeyler zihninizi istila edemez. Xinxing'inizi iyice koruduğunuz müddetçe, herhangi bir problem olmayacaktır.

Soru: Kendimizi duygusal olarak altüst hissettiğimizde egzersizleri yapabilir miyiz?

Cevap: Sinirleriniz tepenizde olduğunda, sizin için oturup zihninizi sakinleşmek zordur. Kötü düşünceler aklınızda çılgınca koştururlar. Egzersizleri yaparken mesajlar var olmaktadır ve aklınızda kötü düşünceler varken, egzersizleri yaptığınız sırada o tip şeyler karışır ve kendi kendinize çarpık bir şekilde uygulama yaparsınız. Yaptığınız egzersizler belki ünlü bir öğretmen, büyük bir usta veya Tantrizm'deki canlı bir Buda tarafından öğretilmiş olabilir, fakat eğer onların istediği xinxing kurallarını sıkı bir şekilde takip etmezseniz, o zaman yaptıklarınız -onlar size öğretmiş olsa bile- onların uygulaması değildir. Hepiniz bunun hakkında bir düşünün: Eğer ayaktaki egzersizi yapıyor ve kendinizi çok yorgun hissediyorsunuz, fakat zihniniz hala aktif bir durumda ve "Firmamdaki xxx kişi neden bu kadar kötü? Neden benim şikâyet etti?" "Maaşımı yükseltmek için ne yapabilirim?" veya "Fiyatlar yükseliyor, daha fazla alışveriş yapmam gerek," diye düşünüyorsunuz. O zaman kendi kendinize bilinçaltınızda ve farkında olmaksızın çarpık bir uygulama yapıyor olursunuz, değil mi? Bu yüzden sinirli olduğunuz zaman en iyisi egzersizleri yapmayın.

Soru: "Aşırı derecede yüksek xinxing" için standart nedir?

Cevap: Xinxing, uygulamadan gelmektedir ve belli bir takım standardı yoktur. O tamamen sizin kavramanıza bağlıdır. Eğer xinxing'in bir standardı olduğunda ısrar ederseniz, o zaman şudur: bir olayla karşılaştığınızda, "Eğer bu durum karşısında aydınlanmış bir varlık olsaydı, ne yapardı?" diye düşünmeye çalışmanız gerekir. Örnek alınabilecek kişiler tabii ki, göze çarpanlardır, fakat onlar hala sıradan insanlar için bir örnektir.

Soru: Bir qigong ustası tarafından verilen her konuşmaya şüpheyle yaklaşmamalıyız, fakat eğer dolandırıcı ve sahtekârlara rastlarsak ne yapacağız?

Cevap: Belki hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız. İlk önce söylediklerine bakmalısınız ve kendi kendinize bir sahtekâra rastlayıp rastlamadığınızın ayırtına varmalısınız. Bir qigong ustasının iyi olup olmadığını ayırt etmek için onun xinxing'ine bakabilirsiniz. Kişinin xinxing'i ne kadar yüksek ise bir o kadar gong'a sahiptir.

Soru: Budizm'in "karmik borç" olarak adlandırdığı karmayı nasıl yok ediyoruz?

Cevap: Uygulamanın kendisi karmayı yok etmenin bir formudur. En iyi yolu xinxing'inizi geliştirmektedir, çünkü bunu yaparken siyah madde, beyaz madde olan De'ya dönüştürülür ve ondan sonra da De, gong'a dönüştürülecektir.

Soru: Eğer Falun Gong'u uygularsak, uymamız gereken herhangi bir kısıtlama var mı?

Cevap: Budizm'in yasakladığı çoğu şeyi biz de yapamayız, fakat bizim farklı bir bakış açımız var. Biz keşiş veya rahibe değiliz ve sıradan insanlar arasında yaşıyoruz, bu yüzden farklıdır. Bazı şeylere sadece umursamazca bakmamız yeterlidir. Tabii ki, gong gücünüz yükseldikçe ve aşırı derecede yüksek seviyelere ulaştığınız zaman, xinxing'inizden istenecek gereksinimler de aynı biçimde yüksek olacaktır.
4. Göksel (Üçüncü) Göz

Soru: Konuşma yaparken Shifu'nun başının üstünde üç feet yüksekliğinde altın bir hale gördüm ve onun arkasında da insan kafası büyüklüğünde birçok hale vardı.

Cevap: Soruyu soran kişinin göksel gözü yüksek bir seviyeye ulaştı.

Soru: Shifu'nun öğrencilerinin insanları tedavi ederken tükürdükleri şarap içinde altın ışıkları olduğunu gördüm.

Cevap: Bu kişinin oldukça iyi uyguladığını söyleyebilirim, çünkü yayılan yetenekleri bile görebildi.

Soru: Eğer bir çocuğun göksel gözü açık ise ona herhangi bir etkisi olacak mı? Açık olan göksel göz enerjiyi salıverir mi?

Cevap: Altı veya daha küçük yaşlardaki çocukların göksel gözlerinin açılması kolaydır. Eğer bir çocuğun göksel gözü açılırsa ve uygulama yapmazsa enerjisinin salıverilmesiyle sonuçlanacaktır, bu yüzden ailesinde uygulama yapan birinin var olması gerekir. En iyisi günde göksel gözüyle bir defa baktırın, böylece onun kapanması önlenir ve aynı zamanda da çok fazla salıverilmeyi önler. Küçük çocuklar için en iyisi kendilerinin uygulama yapmasıdır. Göksel göz ne kadar fazla kullanılırsa, bir o kadar fazla enerji kaybedecektir. Etkilenen onların fiziksel bedenleri değil, en temel şeylerdir. Fakat çocukların şeyleri iyice korunduğu takdirde, herhangi bir etki olmayacaktır. Biraz önce bahsettiklerim çocuklar içindir, yetişkinler için değil. Bazı kişilerin geniş şekilde açık göksel gözleri var ve onlar enerjiyi kaybetmekten korkmuyorlar, fakat onlar çok yüksek seviyedeki şeyleri göremezler. Bazıları, bu arada çok yüksek seviyeleri görebilirler ve gördüklerinde bir Fa Bedeni veya daha yüksek bir usta ona enerji veriyordur, bu durumda bir problem yoktur.

Soru: Shifu'nun vücudunda altın parıltı ve de Shifu'nun gölgesini gördüm, fakat onlar göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kayboldular. Ne oldu?

Cevap: O benim Fa Bedenim idi. Burada konuşurken kafamın üstünde bir gong sütunu var, benim seviyemde durum böyledir. Gözünü kırptığın anda kaybolmalarının sebebi ise göksel gözünü nasıl kullanacağını bilemedin, onun yerine normal gözünü kullanmışsın.

Soru: Olağanüstü yeteneklerimizi nasıl kullanıyoruz?

Cevap: Bu yetenekleri askerlik bilimi, başka yüksek teknolojiler yâda casusluk amacıyla kullanırsanız bir problemin olacağını düşünüyorum. Bizim evrenimizin bir özelliği var. Eğer kullanma amacı bu özelliğe uyuyorsa o zaman bu yetenekler çalışır ama eğer uymazsa, bu yetenekler çalışmayacaktır. Hatta yeteneklere sahip olan bir kişiden iyi şeyler yapması istense bile, o yüksek seviyelerde hiçbir değişimi başaramayacaktır. Kişinin yapabileceği şey sadece onları sezmek ve hissetmektir. Kişi eğer sadece az öneme sahip yetenekleri kullanırsa, o zaman toplumun normal gelişimine fazla zarar vermez. Bir kişi belli şeyleri değiştirmek istiyorsa ve bu şeyler eğer gerçekten aşırıysa, onları yapmaya ihtiyacı olup olmamasında bu kişinin sözü geçmez, çünkü toplumun gelişimi onun iradesine göre yürümez. O belki belli şeyleri elde etmek isteyebilir, fakat nihai karar onun seçimine kalmaz.

Soru: Bir kişinin bilinci, vücudun içine nasıl girip, çıkıyor?

Cevap: Sözünü ettiğimiz bilinç, genel olarak kişinin tepesinden dışarı çıkar. Tabii ki, sadece bu yolla sınırlı değildir, o herhangi bir yerden dışarı çıkabilir. Bu, bazı uygulama metotlarının bahsettiği, mutlaka kişinin tepesinden dışarı çıkılmalı gibi şeylere benzemez. O, herhangi bir yerden vücudu terk edebilir. Aynı durum vücuda girerken de geçerlidir.

Soru: Göksel göz bölgesinde ortasında siyah delik olan kırmızı bir ışık var. O hızla çiçek gibi açıyor. Benim göksel gözüm açılıyor mu? Görüntüye bazen yıldız ışığı ve şimşekte eşlik ediyor.

Cevap: Yıldız ışığını gördüğün zaman göksel gözünün açılması yaklaşıyor. Şimşeği gördüğünde ise, o hemen hemen tamamen açılmıştır.

Soru: Shifu'nun başında ve vücudunda kırmızı ve yeşil renkte haleler gördüm. Fakat gözlerimi kapattığımda, hiçbir şey göremiyorum. Acaba periferik sinirlerimden mi gördüm?

Cevap: Sen periferik sinirlerinden görmedin. Sadece gözlerin kapalı iken nasıl göreceğini bilemediğinden dolayı yalnızca gözlerin açık halde iken halledebildin. Genelde insanlar açılmış göksel gözün nasıl kullanıldığını bilmiyor. Onlar bazen gözleri açık iken tesadüfen bir şeyleri görürler, fakat ne zaman gördükleri şeylere daha iyice bakmak isteseler aslında normal gözlerini kullanmaya başlarlar ve bu yüzden her şey tekrar ortadan kaybolur. Ne zaman dikkat etmezsen onları tekrar görürsün.

Soru: Kızım gökyüzünde bazı çemberler görüyor, fakat onları net bir şekilde anlatamıyor. Biz ondan Falun amblemine bakmasını istedik ve gördüğü şeyin tam olarak o olduğunu söyledi. Onun göksel gözü gerçekten açık mı?

Cevap: Altı veya daha küçük yaşlardaki çocuklar sadece bizim Falun amblemimize baktıklarında göksel gözleri açılabilir. Ama siz yetişkin kişiler böyle şeyler yapmamalısınız. Çocuklar onu görebilirler.

Soru: Göksel gözümü nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Shifu, anlatabilir misiniz lütfen?

Cevap: Göksel gözün komple açıldığı zaman onu nasıl kullanacağını bileceksin, hatta daha önce hiç bilmesen bile. Parladığı ve kolayca kullanıldığı zaman, bilmeyen kişiler bile onu nasıl kullanacaklarını bilecekler. Göksel göz aracılığıyla istemeden görüş olur. Ama daha dikkatle bakmak istediğin zaman, bilmeden normal gözlerine döndün ve optik siniri kulandın. İşte bu yüzden daha fazla göremiyorsun.

Soru: Göksel göz açıldıktan sonra evrendeki her şeyi görecek miyiz?

Cevap: Göksel göz açılması söz konusu olduğunda bunun da seviyeleri vardır. Diğer bir ifade ile şeylerin gerçek durumunu ne kadar görebileceğiniz seviyenize bağlıdır. Göksel gözünüzün açılması evrendeki her şeyi görebilmeniz anlamına gelmez. Ama daha fazla uygulama ile seviyeniz kademeli olarak yükselecek, ta ki, en sonunda doğrudan aydınlanmaya ulaşana kadar. Ancak o zaman daha fazla seviyeyi görebileceksiniz. Ama o zaman bile gördüğünüz şeyin evrenin hakikati olduğuna dair hiçbir garanti yoktur. Sakyamuni yaşam boyunca Dharma'yı öğretirken devamlı olarak kendi seviyesini yükseltiyordu, o yüzden her defa yeni bir seviyeye ulaştığında, ondan önce öğretmiş olduğu şeylerin doğru olmadığını keşfetti ve sonraki seviyede konuştuklarını tekrar değiştirmek zorunda kaldı. Bu yüzden en son, "Hiçbir Dharma (Yasa) mutlak değildir" dedi. Her bir seviyenin kendi yasaları vardır. Onun için bile tüm evrenin Hakikatini algılamak imkânsızdı. Sıradan insanların bakış açısına göre, bu dünyada bir kişinin kendisini Rulay seviyesine kadar geliştirebilmesi ulaşması imkânsız bir şeydir. Çünkü onlar sadece Rulay seviyesini bilirler ve hala daha yüksek seviyelerin var olduğunu bilmezler, o yüzden daha yüksek bir seviyedeki şeyleri ne bilebilir ne de kabul edebilirler. Rulay, sadece Buda Fa'nın çok küçük bir seviyedir. "Dafa sınırsızdır" sözü işte bunun için söylenir.

Soru: Sizin vücudunuzda gördüğümüz şeyler gerçekten var olmakta mı?

Cevap: Tabii ki, gerçekten var olurlar, çünkü tüm boyutlar maddeden oluşturmaktadır. Tek farkı ise onların yapısı sadece bizimkinden farklıdır.

Soru: Gelecekle ilgili önsezilerim sık sık gerçekleşir.

Cevap: Bu bahsettiğin "önceden haber verme" yeteneğidir. Bu aslında "geçmişi ve geleceği görebilme yeteneği" gücünün daha düşük seviyesindeki bir şeydir. Uyguladığımız gong, zaman veya alan kavramına sahip olmayan farklı bir boyutta bulunmaktadır ve orada ne kadar uzak bir mesafe ya da ne kadar uzun bir zaman olursa olsun fark etmez hepsi aynıdır.

Soru: Egzersizleri yaparken, renkli insanlar, gökyüzü ve görüntüler neden çıkıyorlar?

Cevap: Göksel gözün açıldı. Gördüklerin başka boyuta ait şeylerdir. O boyut katman katmandır, bu yüzden belki onun düzeylerinden biri görmüşsündür. O ise, öyle güzeldir ki.

Soru: Egzersizleri yapma esnasında yüksek bir ses duydum ve vücudumu sanki çatlayarak açılmış gibi hissettim. Birden birçok şeyi anladım. Neden?

Cevap: Bazı kişiler böyle bir şeyi daha kolay yaşıyor, bu işlem vasıtasıyla vücudunun bir parçası patlayıp açıldı. Bazı yönlerden aydınlanmaya ulaştın. Bu, "aşamalı aydınlanma" olarak adlandırılır. Uygulamanın bir seviyesi tamamlandığında, bir parçası patlayıp açılacak. Bunların hepsi oldukça normaldir.

Soru: Ara sıra sanki kımıldayamıyormuş gibi hissediyorum. Neden böyle oluyor?

Cevap: Uygulamanın başlangıç aşamasındayken, elin yâda vücudunun bazı parçaları sanki birdenbire kımıldayamıyor gibi hissedebilirsin. Neden böyle oluyor? Bunun sebebi, "donma gong"u olarak adlandırılan bir yeteneği edindin. Bu senin doğuştan gelen yeteneklerinden biridir ve bu yetenek güçlüdür. Bazen biri yanlış bir şey yapar ve olay yerinden kaçıyorsa, sen "dondur" dediğin anda, o kişi aniden donmuş gibi kımıldayamayacak.

Soru: Başkalarını ne zaman tedavi etmeye başlayabiliriz? Daha önce bazı iyi etkilerle başka kişileri tedavi etmiştim. Falun Gong'u öğrendikten sonra, eğer insanlar tedavi için bana gelirlerse, onları tedavi edebilir miyim?

Cevap: Bence bu sınıftaki bazılarınız -daha önce ne tür uygulamalar yapmış, ne kadar uzun süre onları uygulamış yâda kişileri tedavi edebilme seviyesine ulaşıp ulaşmamış olup olmadığınız fark etmeksizin- bu düşük seviyedeyken, insanları tedavi etmenizi istemiyorum, çünkü ne duruma ulaştığınızı kendiniz bile bilemezsiniz. Daha önce bazı kişileri tedavi edebilmiş olmanızda belki de o anki dürüst düşünceleriniz etkili olmuştur ya da iyilik yaptığınızdan dolayı yoldan geçen bir ustanın yardım etmiş olması da mümkündür. Fakat uygulama sayesinde geliştirdiğin enerji bir şeyleri yaparken yardım etmesine rağmen, o seni koruyamaz. Birini tedavi ederken, sen o hasta ile aynı alandasın. Zaman ilerledikçe hastanın siyah qi'si seni ondan daha fazla hasta yapacaktır. Eğer hastaya, "İyileştin mi?" diye sorarsan o, "Biraz daha iyiyim." diye söyleyecektir. Bu ne çeşit bir tedavi sayılır ki? Bazı qigong ustaları, "Yarın tekrar gel ve sonraki günde. Birkaç terapi seansına ihtiyaç duyacağız." diyorlar ve onlar bunu "terapi seans"ları olarak yapıyorlar. Bu hilekârlık değil mi? Eğer daha yüksek bir seviyeye ulaşana kadar tedavi etmekten kendini alıkoyabilirsen çok daha iyi olmayacak mı? O zaman kimi tedavi edersen iyileşecek ve o durumda kendini ne kadar iyi hissedeceksin! Eğer fazla düşük olmayan bir seviyede gong'un gelişir ve tedavi etmeye mecbur kalırsan, o zaman ben ellerinin kilidini açacağım ve tedavi etme kabiliyetini ortaya çıkartacağım. Ama eğer kendini daha yüksek seviyelere geliştireceksen, bence en iyisi bu tür şeylerden uzak dur. Dafa'yı tanıtmak için toplumdaki bazı faaliyetlere katıldığımızdan, bazı öğrencilerim insanları tedavi ediyorlar; onlar yanımda kalıyorlar ve benim kontrolümdeler, o yüzden korunuyorlar ve problem olmayacak.

Soru: Eğer olağanüstü yetenekler geliştirirsek bunu başka kişilere söyleyebilir miyiz?

Cevap: Eğer alçakgönüllü isen, Falun Gong'u uygulayan başka kişilere söylersen sorun değil. Sizleri bir araya getirmemizin amacı, tecrübelerinizi ve bazı şeyler üzerinde görüşlerini paylaşabilmenizdir. Tabii ki, eğer dışarıda yeteneklere sahip olan kişilere rastlarsanız onlara da söyleyebilirsiniz. Kendinizle övünmediğiniz müddetçe gerçekten önemli değil. Eğer ne kadar kabiliyetli olduğunuzla övünmek istiyorsanız sorunlar yaşarsınız. Eğer uzun bir süre kendinizle övünürseniz, yeteneklerinizi kaybedersiniz. Fakat eğer sadece qigong'un olguları ve buna bağlı şeyler hakkında konuşmak istiyorsanız, üstelik uygun olmayan düşünceleriniz karışmıyorsa, o zaman bir sorun olmayacağını söyleyebilirim.

Soru: Budistler "boşluk"tan ve Taoistler "yokluk"tan söz ederler. Bizim nasıl ifade etmemiz gerekir?

Cevap: Budistlerin "boşluğu" ve Taoistlerin "yokluğu" onların uygulama metotlarına özgüdür. Tabii ki, biz de o seviyeye ulaşmak zorundayız. Biz, kasıtlı olarak uygulama yapmak ve kasıtsız gong'u elde etmekten bahsediyoruz. Biz xinxing'imizi geliştir ve takıntılardan vazgeçeriz, dolayısıyla bunun nihai sonucu "boşluk" ve "yokluk" ile aynıdır. Fakat biz onları özellikle vurgulamıyoruz. Çünkü siz bu maddi dünyada yaşıyorsunuz, yaşamınızı sürdürmeniz ve bir kariyere sahip olmanız gerekir. İşleri yapmak zorundasınız. İşleri yapmak, kaçınılmaz bir şekilde yaptığınız şeylerin iyi ya da kötü olması meselesini de kapsamaktadır. Ne yapmamız gerekir? Bizim uyguladığımız şey xinxing'dir, bu ise bizim yöntemimizin en belirgin özelliğidir. Düşünceleriniz doğru dürüst olduğu müddetçe ve yaptığınız şeyler gereksinimlerimize uyuyorsa, xinxing'iniz de herhangi bir problem olmayacaktır.

Soru: Olağanüstü yeteneklerimizin geliştiğini nasıl anlayabiliriz?

Cevap: Uygulamanın başlangıç aşamasında yetenekleriniz gelişirken hissedebilirsiniz. Eğer yeteneklerinizi henüz geliştirmediniz, fakat vücudunuz çok hassas ise, o zaman onları hissedebilecek bir şansa sahip olacaksınız. Eğer ikisi de olmazsa, o zaman sizin için başka çare yok. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, sadece onların farkında olmadan uygulamaya devam etmenizdir. Öğrencilerimizin yüzde altmış ile yetmişinin göksel gözü açıldı. Görebildiklerini biliyorum. Onlar bir şey söylemese bile gözleri açıldığı kadarıyla şeyleri izliyorlar. Neden sizlerden birlikte egzersizleri yapmanızı istiyorum? Grup içinde tecrübelerinizi paylaşmanızı ve görüşmenizi istiyorum. Fakat uygulamamıza karşı sorumlu olmak için grubunuz dışında serbest olarak konuşmamalısınız. Aramızda paylaşmak ve birlikte yükselmek gayet iyidir.

Soru: Fa Bedeni neye benziyor? Benim Fa Bedenlerim var mı?

Cevap: Kişinin Fa Bedeni, o kişiyle aynı görünür. Şu anda senin Fa Bedenlerin yok. Uygulamanın belli bir seviyesine ulaştığın zaman, Üç Diyar içindeki uygulamanı tamamlayacaksın ve aşırı derece yüksek bir seviyeye girdiğinde, ancak o zaman Fa Bedenlerini geliştireceksin.

Soru: Bu sınıf bittikten sonra, Shifu'nun Fa Bedenleri ne kadar daha bizimle kalacak?

Cevap: Bir öğrenci birden çok yüksek seviyede şeyleri uygulamaya başlarsa, bu onun için büyük bir değişim demektir. Onun düşündüğü değişimler değil, tümünden bahsetmiyorum. O yüzden sıradan bir insan, sıradan bir insanın elde etmemesi gereken şeyleri elde ederse, çok tehlikeli olur ve onun hayatı tehdit edilecektir. Benim Fa Bedenlerim ona koruma sağlamak zorundalar. Eğer bunu yapamaz ve hala Fa'yı öğretmeye devam edersem, o zaman bu insanlara zarar vermekle aynı anlama gelecektir. Birçok qigong ustasının uygulamayı öğretmekten ve bunu yapmaktan korkmasının sebebi, onlar gereken bu sorumluluğu ele alamazlar. Benim Fa Bedenlerim ta ki aydınlanana kadar sizi koruyacaklardır. Eğer yarı yolda uygulamayı bırakırsanız, Fa Bedenlerim kendi kendine sizden ayrılacaklardır.

Soru: Shifu, "Ortalama doğuş kalitesine sahip bir kişi egzersizleri yaparak değil, xinxing'ini geliştirerek uygulama yapar." dedi. O halde, bir kişinin xinxing'ini yüksek olduğu müddetçe, egzersizleri yapmasa bile bu kişinin Doğru Meyve Konumuna ulaşabileceği söylenebilir mi?

Cevap: Teorik olarak doğrudur. Sen xinxing'ini geliştirdiğin müddetçe De, gong'a dönüştürülebilir. Fakat kendine bir uygulayıcı olarak davranmalısın. Eğer bunu yapmazsan, elde edebildiğin tek şey sadece De biriktirmeye devam etmektir. Sen belki büyük miktardaki De biriktirebilirsin, yani devamlı olarak iyi ve dürüst bir insan olmayı sürdürerek De'yı biriktirmektesin. Bu durumda, kendini bir uygulayıcı olarak görsen bile fazla uzağa gidemezsin, çünkü daha yüksek seviyelerdeki Fa'yı öğrenmemişsin. Bildiğiniz gibi, ben birçok şeyi ifşa ettim. Shifu'nun koruması olmadan kendini geliştirerek daha yüksek seviyelere ulaşman zordur. Daha yüksek seviyelerde bir gün bile uygulama yapamazsın. Dolayısıyla, aydınlanmaya ulaşmak o kadar kolay değildir. Xinxing'inini yükselttikten sonra, evrenin karakteristiği ile de asimile olabilirsin.

Soru: Uzaktan tedavi etmenin ardındaki prensip nedir?

Cevap: O basittir. Evren büyüyebilir ve küçülebilir, olağanüstü yetenekler de aynı şekilde yapabilirler. Ben olduğum yerde kalıp kımıldamam, fakat gönderdiğim yetenekler Amerika'daki bir hastaya bile ulaşabilir. Bir kişiyi tedavi etmek için, ya yeteneklerimi kişinin bulunduğu yere gönderirim ya da doğrudan onun ruhunu buraya getirebilirim. İşte bu, uzaktan tedavi etmenin nasıl çalıştığıdır.

Soru: Ne kadar çeşit olağanüstü yeteneğin geliştirilebileceğini bilebilir miyiz?

Cevap: On binden fazla yetenek türü bulunmaktadır. Tam olarak kaç çeşidin var olduğunu bilmek önemli değil. Bu prensibi ve bu Fa'yı bilmek yeterlidir. Kalan sadece kendini geliştirmektir. Çok fazla bilmenin, ne gereği, ne de faydası var. Geleneksel olarak bir Shifu, öğrenci ararken ve onu öğrencisi olarak kabul ederken, öğrenci hiçbir şey bilmez. Üstelik ona da söylemez, yani o öğrenci her şeye kendi kendine aydınlatacaktır.

Soru: Sınıfta gözlerim kapalıyken de sizi sahnede ders verirken görebiliyorum. Sizin bedeniniz siyah, masa da siyah. Arkanızdaki kumaş pembe renkte ve bazen yeşil bir ışık sizi kuşatmakta, neler oluyor?

Cevap: Bu, senin bulunduğun seviye ile ilgili bir meseledir. Göksel göz yeni açılırken beyazı siyah, siyahı da beyaz olarak görürsün. Seviyen biraz geliştikten sonra gördüğün her şey beyaz olacak. Daha ileri seviyede bütün renkleri ayırabileceksin.
5. Sıkıntı ve Zorluklar

Soru: Karşılaştığımız sıkıntı ve zorluklar Shifu tarafından öğrencileri için ayarlanan sınavlar mıdır?

Cevap: O şekilde söyleyebilirsin. Onlar, xinxing'inizi yükseltmek için düzenlendi. Eğer xinxing'ininiz gereken seviyeye ulaşmadı ise, o zaman aydınlanmayı başarabilir misiniz? Bir ilkokul öğrencisi üniversiteye gönderilirse olur mu? Olacağını zannetmiyorum! Eğer xinxing'inizi gerçek anlamda yükseltmeden, her şey hala umursamazca bakmayı ve hiçbir şeyi bırakamadığınız bir durumda sizi yüksek bir seviyeye geliştirmeyi sağlayacak olursak, o zaman bazı önemsiz şeyler yüzünden belki de aydınlanmış varlıklar ile çıngar çıkarabilirsiniz. Bu kabul edilemez! İşte xinxing'i bu kadar vurgulamamızın sebebi budur.

Soru: Bir uygulayıcının sıkıntı ve zorlukları ile sıradan bir insanın yaşadıkları arasında ne fark var?

Cevap: Fazla bir fark yok. Sizin sıkıntı ve zorluklarınız bir uygulayıcı olarak yolunuza göre ayarlanmaktadır. Sıradan insanlar, sıradan insanın karmalarını ödemekte olduğundan dolayı herkesin sıkıntı ve zorlukları var. Ama bu, bir uygulayıcı olduğundan dolayı sıkıntı ve zorluklardan kurtulacaksın ve oysa sıradan bir insanın onlardan kurtulamayacağı anlamına gelmez. Her iki senaryoda aynıdır. Sadece senin sıkıntı ve zorlukların xinxing'ini geliştirme amacıyla düzenlenirken, onun ki karmik borcunu ödemek için düzenlenmiştir. İşin aslı, sıkıntı ve zorluklar kişinin kendi karmasıdır, ben sadece bir uygulayıcının xinxing'ini geliştirmek için onu kullandım.

Soru: Sıkıntı ve zorluklar, "Batıya Yolculuk" kitabında söz edilen, kutsal kitapları edinmek için çekilen seksen bir zorluğa benziyor mu?

Cevap: Biraz benzerlik var. Bir uygulayıcının hayatı önceden ayarlanmıştır. Sahip olacağın sıkıntı ve zorluklar ne çok fazla ne de çok az, muhakkak seksen bir tane olmayacak. Bu, senin doğuş kaliten ile kendini ne kadar yükseğe geliştirebileceğine bağlıdır, yani ulaşabileceğin seviyeye göre düzenlenmiştir. Uygulayıcılar sıradan insanların sahip olduğu, fakat uygulayıcıların sahip olmaması gereken her şeyden vazgeçme sürecinden geçecekler. Bu hakikaten zordur. Bırakmayı zor bulduğun bütün şeylerden vazgeçmeni sağlayacak yollar düşüneceğiz, sıkıntı ve zorluklar yoluyla xinxing'ini yükselteceksin.

Soru: Egzersizleri yaparken bize zarar vermeye çalışan kişiler varsa nasıl yapacağız?

Cevap: Falun Gong, diğer kişilerden gelen zarardan korkmuyor. İlk başlangıç döneminde benim Fa Bedenim sizi koruyor ama bu hiçbir şeyle karşılaşmayacağınız anlamına da gelmez. Bütün gün sadece koltukta oturup çay içerek gong geliştirebileceğiniz bir şey değildir. Bazen sıkıntı veya zorluk ile karşılaştığınızda beni çağırdığınızda hemen önünüzde olduğumu görürsünüz ama belki size yardım edemem, çünkü sizin o sıkıntı veya zorluğun üstesinden gelmeniz gerekmektedir. Fakat gerçekten tehlikeli bir durumdayken size yardım edeceğim. Ama gerçek bir tehlike normal şartlarda var olmayacak, çünkü sizin yolunuz değiştirilmiştir ve tesadüfen hiçbir şeyin olmasına izin verilmez.

Soru: Sıkıntı ve zorlukları nasıl halletmemiz gerekir?

Cevap: Ben tekrar tekrar şunu vurguladım ki, xinxing'inizi koruyun! Eğer yanlış şeyler yapmadığınızdan emin olabilirseniz, o zaman iyidir. Özellikle bazı sebeplerden dolayı bazı kişiler çıkarlarını çiğnerken, eğer sıradan bir insan gibi onlarla kavga edersen, o zaman sen de sıradan bir insansın demektir. Sen bir uygulayıcısın, o yüzden o şekilde davranmamalısın. Karşılaştığın xinxing'ine meydan okuyan şeylerin hepsi xinxing'inin yükselmesi içindir. Sadece onlar karşısında nasıl davrandığını, o olayda xinxing'ini tutup tutamadığını ve yükselip yükselemeyeceğini görmek içindir.
6. Boyutlar ve İnsanoğlu

Soru: Evrende kaç kat boyut var?

Cevap: Benim bildiğim kadarıyla, evrendeki boyutların katları sayısızdır. Diğer boyutların varlığına, o boyutlarda neler bulunduğuna ve oralarda kimlerin yaşadığına gelince, mevcut bilimsel yollarla bunu öğrenmek gerçekten zordur, modern bilim onları maddi olarak henüz kanıtlayamaz. Fakat bazı qigong ustaları ve yeteneklere sahip olan insanlar diğer boyutları görebilirler. Bunun sebebi, diğer boyutlar ancak göksel gözle görülebilirler, insanın çıplak gözüyle görülemezler.

Soru: Her boyut Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü karakterini kapsar mı?

Cevap: Evet, her boyut Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü karakterini kapsamaktadır. Bu karaktere uyan insanlar iyi insanlar iken, onu ihlal edenler kötü insanlardır. Onunla asimile olanlar Tao'yu edinenlerdir.

Soru: İlk insanlık nereden geldi?

Cevap: Evrenin başlangıcında bu kadar yatay veya dikey katlar yoktu. O oldukça saf idi. Onun gelişme ve hareket sürecinde yaşam üretildi. Söz ettiğimiz en orijinal yaşam budur. Bu yaşam evrenle uyumlu idi ve kötü bir şey hiç yoktu. Evrene uymak, evrenle aynı olmak anlamına gelmektedir ve evrende bulunan bütün kabiliyetlere sahipti. Evrenin gelişmesi ve evrimiyle birlikte, bazı göksel cennetler ortaya çıktılar. Daha sonra, gitgide daha fazla yaşam ortaya çıktı. Bizim düşük seviyedeki terimlerle ifade edersek, toplumsal gruplar oluşturdular ve aralarında karşılıklı etkileşimler gelişti. Bu evrimsel süreç sırasında, evrenin karakterinden sapmış bazı kişiler değişmişlerdir. Onlar o kadar iyi olmamışlar ve bu yüzden olağanüstü güçleri de zayıflamıştır. Uygulama yapan kişiler işte bu yüzden "gerçek benliğine geriye dönme"yi vurgulamaktalar, anlamı kişinin orijinal durumuna dönmesidir. Seviye ne kadar yüksekse, evrenle bir o kadar asimile olmakta ve onun yeteneği de bir o kadar güçlüdür. O evrende evrim geçirdikçe bazı yaşamları kötü olmuş olsa da, onlar yok edilemez. Dolayısıyla, onların kendilerini geliştirebilmeleri ve evrenle tekrar asimile olabilmeleri için planlar yapıldı. Onlar bazı sıkıntı ve zorlukları çekmek ve kendilerini geliştirmek üzere daha düşük bir seviyeye gönderildiler. Daha sonra o seviyeye devamlı olarak kişiler geldiler. Ondan sonra o seviyede bir bölünme oldu ve xinxing'ini kötüleşen kişiler o seviyede bir daha kalamadılar, o yüzden bir düşük seviye daha yaratıldı. Bu şekilde yavaş yavaş daha düşük seviyeler farklılaşmaya devam etti, ta ki günümüzdeki insan ırkının bulunduğu bu seviye yaratılana kadar. Bu ise bugünkü insan ırkının kaynağıdır.